توضیحات شرکت نفت درباره یک آتش‌سوزی
۱۰۱۰۸۸۱
۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۵
۲۳۴۰
به‌دنبال آتش سوزی روز گذشته نیزارهای درون مسیل کنار چاه شماره یک ، شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان توضیحاتی را ارائه کرد .

خبرگزاری فارس: به‌دنبال آتش سوزی روز گذشته نیزارهای درون مسیل کنار چاه شماره یک و بازتاب گسترده آن در فضای مجازی که موجب بروز سئوالاتی در خصوص فعالیت صنعت نفت در این منطقه شد ، شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان توضیحاتی را در راستای شفاف سازی و تنویر افکار عمومی ارایه کرد.

شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان آمده است : در ساعت 16:35 دقیقه روز گذشته - یک شنبه هشتم تیرماه 1399 - از سوی مبادی مربوطه وقوع یک فقره آتش سوزی نیزارهای واقع در مسیل کنار چاه نفت شماره یک به اداره ایمنی ، بهداشت و محیط زیست این شرکت اطلاع و تقاضای مشارکت در اطفای آتش سوزی مطرح گردید.

بلافاصله تیم اطفای آتش این شرکت بهمراه تجهیزات خودرویی و انفرادی به مکان مورد نظر اعزام و با توجه به نزدیکی بازار و مسکونی بودن منطقه به ایمن سازی منطقه جهت جلوگیری از سرایت آتش سوزی به مغازه ها و منازل اقدام نمودند .

با همت عوامل تیم آتش نشانی این شرکت و همچنین مشارکت آتش نشانی شهرداری و پس از تقریباًٌ یک ساعت تلاش بی امان با توجه به حرارات بالای آتش سوزی و گرمای شدید تابستان منطقه ، در ساعت 17:40 دقیقه این آتش سوزی که به نظر می رسد عمدی باشد مهار و خاموش گردید .

از آنجاییکه تراوشات اندکی از نفت که قابل جمع آوری هم نیستند در بالادست این نیزار وجود داشته و توسط نیزار و علفزار مسیل جذب شده بود بهمراه نیزار در آتش سوخت و موجب بزرگ جلوه دادن حادثه گردید .

در پیگیری های اداره ایمنی ، بهداشت و محیط زیست این شرکت و بمنظور ساماندهی مقدار نشت طبیعی و اندک نفت از کف دره و مسیل نمره یک ، مقرر گردید که بوسیله ی بیل مکانیکی منطقه ی نیزار شخم زده شده و از فاز خطرناک به فاز بی خطر تبدیل و سپس منشاء نشت طبیعی نفت بررسی و در صورت امکان مشابه حوضچه های نفتی سی برنج مدیریت شود .

لازم به توضیح است که خروج طبیعی نفت در مسجدسلیمان یک امر قدیمی و تاریخی است و فعالیت خاندانی اهل شوشتر به نام « سادات قیری » که پیش از حفاری و فوران نفت از چاه شماره یک این شهر ،بدین منطقه که آن موقع عاری از سکنه بوده مراجعه کرده و نفت خام تراوش یافته به سطح زمین را جمع آوری و به قایق داران و بلم رانان خوزستانی برای محافظت در برابر نفوذ آب و قایق ها و بلم هایشان می فروختند . شنیدن فعالیت این خاندان و وجود چشمه های طبیعی نفت انگیزه ی حضور تیم حفاری جرج رینولدز از کمپانی نفتی ناکس دارسی را پس از 3 تلاش ناموفق در دالپری لرستان - چیاسرخ کرمانشاه و ماماتین رامهرمز به « دره خرسان » قدیم و « نمره یک » فعلی مسجدسلیمان کشاند و سرآغاز شکل گیری صنعت نفت شد .

همچنین شهر مسجدسلیمان میان 2 گسل فعال و انرژیک« نیایش » و « مسجدسلیمان » واقع گردیده که زمین لرزه های متعدد سالیانه از جمله زمین لرزه شدید 5.7 ریشتری تیرماه سال گذشته توانسته و می تواند به شکاف لایه های زمین و خروج طبیعی نفت و گاز از سطوح زیرین با سطوح بالایی زمین منجر شود .

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج