ساز افزایش قیمت خودرو بار دیگر کوک شد
۱۰۲۱۳۵۵
۰۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۰
۱۵۳۴
افزایش نرخ ارز بار دیگر نمودار قیمت خودرو در بازار را صعودی کرد.

روزنامه دنیای‌ اقتصاد نوشت: افزایش نرخ ارز بار دیگر نمودار قیمت خودرو در بازار را صعودی کرد.

آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند بعد از کاهش نرخ ارز در هفته گذشته، فروشندگان قیمت خودروهای در اختیار خود را تا حدودی کاهش دادند اما در چند روز گذشته به‌دنبال افزایشی شدن نرخ ارز، قیمت خودروها بار دیگر روند صعودی به خود گرفته است.

دست‌اندرکاران بازار البته گریزی هم به بازار تیرماه می‌زنند و عنوان می‌کنند که در مدت زمان یادشده نه خریداری در بازار حضور داشت و نه فروشندگان با توجه به تغییرات روزانه نرخ ارز راغب به عرضه خودرو خود در بازار بودند. این در شرایطی است که بعد از کاهشی شدن نرخ ارز و ایجاد ثبات نسبی در این بازار در هفته گذشته برخی از فروشندگان در بازار حضور یافته و به‌دنبال مشتری برای خودروهای خود بودند اما همچنان خریداران از حضور در بازار امتناع می‌کنند.

البته آنها تاکید می‌کنند نوسان قیمتی تنها در مورد خودروهای پرتیراژ و موجود در بازار اتفاق افتاده و شامل خودروهای مونتاژی و همچنین خودروهای وارداتی نشده است.

چرا خودروهای مونتاژی و وارداتی از ریزش نرخ ارز تبعیت نکردند؟

دلیلی که فعالان بازار برای این مساله مطرح می‌کنند عدم امکان تولید خودروهای مونتاژی و همچنین تداوم ممنوعیت واردات خودرو به کشور است.

آنچه مشخص است هم‌اکنون خودروهای مونتاژی یا به‌صورت قطره‌چکانی تولید می‌شود یا به‌صورت کامل متوقف شده است. به این ترتیب نرخ ارز چندان بر قیمت آنها تاثیرگذار نبوده است مثلا پژو 2008 تقریبا تولیدش رو به اتمام است و سوزوکی ویتارا و سیتروئن C3 نیز پیش‌تر تولیدشان متوقف شده و وضعیت عرضه محصولات رنو نیز نامشخص است.

بازار خودروهای وارداتی نیز چندان از نوسانات نرخ ارز تبعیت نمی‌کند و مسیر خود را می‌رود. دست‌اندرکاران بازار دلیل این اتفاق را ممنوعیت واردات عنوان می‌کنند. دبیر انجمن واردکنندگان خودرو نیز چندی پیش اعلام کرد با توجه به افزایش نامتعارف قیمت این خودروها در بازارطی یکسال گذشته، به نظر می‌رسد که دیگر این خودروها گران نشوند.

مهدی دادفر تاکید کرده که افزایش قیمت خودروهای وارداتی بیش از آنکه از صعودی شدن نرخ ارز تاثیر پذیرفته باشد تحت‌تاثیر ممنوعیت واردات قرار دارد. این مقام صنفی می‌گوید با توجه به اینکه در سال‌جاری نیز همانند دو سال گذشته افق روشنی در ارتباط با واردات خودروهای وارداتی پیش‌روی متقاضیان این خودروها قرار ندارد بنابراین شاهد هستیم که در حال‌حاضر فروشندگان قیمت‌های نامتعارفی روی خودروهای در اختیار خود می‌گذارند.

دادفر همچنین با اشاره به قیمت‌های اعلامی برای خودروهای وارداتی می‌گوید: در حال‌حاضر سانتافه با قیمت یک میلیارد و 400 میلیون تومان و سیتروئن C4 نیز با قیمت یک میلیارد و 200 میلیون تومان در بازار موجود است که این قیمت‌ها واقعی نیست.

اما در کنار نرخ ارز که همیشه در نوسانی شدن بازار موثر است، فعالان بازار افزایش قیمت خودرو از مبدا را هم در صعودی شدن قیمت خودروهای بازار موثر می‌دانند. آنچه مشخص است رشد قیمت کارخانه‌ای محصولات خودروسازان که در اواخر تیر ماه اتفاق افتاد باعث شد تا قیمت‌ها در بازار چندان با ریزش نرخ ارز همراهی نکند.

در این زمینه یکی از دست‌اندرکاران بازار در پاسخ به این سوال که افزایش قیمت خودرو از مبدا چه تاثیری روی میزان عرضه شرکت‌های خودروساز به بازار گذاشته و آیا توانسته نمودار عرضه توسط آنها را صعودی کند یا خیر؟ می‌گوید تغییری در عرضه شرکت‌های خودروساز ایجاد نشده و میزان عرضه آنها به همان میزان سابق است.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون وضعیت عرضه شرکت‌های خودروساز با میزان تقاضای بازار به هیچ‌وجه هم‌خوانی ندارد ادامه می‌دهد: آنچه تحت عنوان عرضه از سوی شرکت‌های خودروساز شاهد هستیم مربوط به تحویل معوقات آنها می‌شود و در شرایط فعلی مصرف‌کننده نمی‌تواند با مراجعه به نمایندگی‌های شرکت‌های خودروساز، خودروی مورد نظر خود را با قیمت کارخانه خریداری کند.

این فعال بازار تاکید دارد چنانچه خودروساز بتواند در کنار عمل به تعهدات خود مسیری نیز برای عرضه محصولات به بازار ایجاد کند، این اتفاق باعث می‌شود نمودار قیمتی در بازار کاهشی شود.

آنچه مشخص است رشد قیمت خودرو از مبدا می‌تواند مشوق خوبی برای شرکت‌های خودروساز باشد تا روند عرضه محصولات به بازار را تسهیل کنند.

رشد قیمت خودرو در بازار

حال به سراغ بازار خودرو برویم و ببینیم قیمت‌ها در هفته جاری چه تغییراتی را به خود دیده است.

از قیمت محصولات خانواده پراید شروع می‌کنیم. در حال‌حاضر پراید 132 در بازار نایاب است اما متقاضیان می‌توانند دیگر مدل این خانواده یعنی پراید 131 را با قیمت 81 میلیون و 500 هزار تومان خریداری کنند. دیگر محصول این خانواده نیز یعنی پراید 111 نیز با قیمت 91 میلیون تومان از سوی فروشندگان به بازار عرضه شده است.

از بازار تیبا هم خبر می‌رسد که متقاضیان تیبا صندوقدار می‌توانند با پرداخت 93 میلیون تومان این خودرو را در اختیار بگیرند.

مدل هاچ‌بک تیبا، یعنی تیبا 2 نیز طی هفته جاری در قیاس با هفته گذشته رشد قیمت را تجربه کرده است. این خودرو در هفته گذشته قیمتی در حدود 103 میلیون تومان داشت اما در هفته‌جاری با قیمت 104 میلیون تومان در بازار داد و ستد شد.

ساینا نیز در بازار 105 میلیون تومان قیمت خورد. این خودرو نیز در هفته گذشته قیمت 103 میلیون تومانی را تجربه کرده بود. با توجه به رشد قیمت تیبا 2 و ساینا به‌نظر می‌رسد این دو خودرو جایگاه خود را در محدوده قیمتی بالای 100 میلیون تومان تثبیت کرده‌اند.

پژو 206 تیپ دو نیز این روزها با قیمت 155 میلیون تومان در بازار حضور دارد. متقاضیان تیپ 5 این خودرو نیز می‌توانند با پرداخت 185 میلیون تومان این خودرو را در اختیار بگیرند. مدل صندوق دار 206 نیز در بازار موجود است و فروشندگان قیمت 178 میلیون تومان را برای خودروی در اختیار خود اعلام کرده‌اند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:43
-
08:54 - 1399/05/09
خدا هست و نیست تون رو نابود کنه به حق علی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
دوست عزیز حقمون هست اگر دست به دست هم می دادیم و خودرو تحریم میشد این اتفاق نمی افتاد،مردم به هم رحم نمی کنند.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
خودرو جز مصرفی تو جهان اینجا شده سرمایه دوست عزیز مردم باعث این بدبختی هستن
امیر
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
خدا با ماست
من جواد هستم
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
دلاور مردان تعزیرات خسته نباشید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
الهی آمین
صیادی
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
مملکت هرکی به هرکی
Iran, Islamic Republic of
09:08 - 1399/05/09
دیگه امیدی به هیچی ندارم .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
اللهم عجل ولیک الفرج
Iran, Islamic Republic of
09:28 - 1399/05/09
تورم هم روی ریل پرسرعتی قرارگرفته که روزبروزبرسرعتش افزوده خواهدشد بااوضاع بورس همه شرکتها مجبورندبرای رضایت سهامداران قیمتها راهرروزافزابش دهند
Iran, Islamic Republic of
09:38 - 1399/05/09
کشوری که باعث و بانی نداشته باشه هر روز قیمت ماش افزایش پیدا می کند چه رسد به خود رو . علی برکت ا....
Iran, Islamic Republic of
09:46 - 1399/05/09
حقمونه هر چی گرون تر میکنن مشتاق تر خرید میکنیم...
Iran, Islamic Republic of
11:11 - 1399/05/09
این هم ازکلیددکترروحانی چه معجزاتی که نکرد
Iran, Islamic Republic of
11:35 - 1399/05/09
باشه
پاسخ ها
م.ر.ض.م.پ
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
جهلوجهالتونادانی
وتاجلونادانی هست مفلس درمانده وتنهانمیمونه وسلام....چ اصلاح طلب چ اصولگرا.....
Iran, Islamic Republic of
18:04 - 1399/05/09
خلایق هرچه لایق....تاجهلونادانی هست وضعیت ب همین منواله...
بقول قدیمیا..
تاجاهل هست مفلس درمانده نمیمونه وسلام...
Iran, Islamic Republic of
20:11 - 1399/05/09
تا خریدار هست وضع همینه
Iran, Islamic Republic of
22:30 - 1399/05/09
حقوق هرسال20درصدافزایش داده میشه. خودروهر 3ماه 35درصد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج