زیباکلام: در مقایسه با زیمباوه وضع مردم بد نیست!
۱۰۲۲۱۶۹
۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۳
۴۶۹۱
زیباکلام گفت: مادامی که نظام نپذیرد وضع اقتصادی، سیاسی، اجتماعی خوب نیست، امیدی به اصلاح نیست.

نامه نیوز: آقای رئیس جمهور بادی به غبغب انداخته و می‌گوید «زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد»! از اینکه «کالا‌های اساسی به وفور موجود است» می‌گوید و انگار از دنیا بی‌خبر است. جناب روحانی احتمالا هنوز خبردار نشده که مردم قدرت خرید ندارند و مشکلشان نبود کالا‌های اساسی پشت ویترین و در قفسه‌های فروشگاه‌ها نیست. زندگی حسابی به مردم سخت گرفته و سفره‌هایشان هر روز کوچک‌تر از قبل می‌شود، اما از نگاه شخص اول اجرایی مملکت «در حد ضرورت» خوب می‌گذرد!

این طور که معلوم است سطح توقع ما از زندگی خیلی فراتر از آن حد ضرورتی که آقایان برایمان مناسب می‌بینند! بدتر آنکه سطح زندگی خودشان هم بسیار فراتر از آن «حد ضرورت» می‌دانند. شاهد این مدعا نیز ارائه ودیعه مسکن دویست میلیون تومانی برای نمایندگان مجلس و وعده وام ودیعه مسکن ۵۰ میلیون تومانی به مردم است.

زیباکلام: در مقایسه با زیمباوه وضع مردم بد نیست

شکاف طبقاتی قطعا پدیده نوظهوری نیست و همیشه بوده است، اما تعمیق شکاف بین طبقات در سال‌ها و حتی ماه‌های اخیر نگران کننده به نظر می‌رسد. این نگرانی شدیدتر می‌شود اگر توجه داشته باشیم که بی‌توجهی مسئولین به این شکاف طبقاتی و حتی پذیرش آن و بعضا دامن زدن به آن، تبعات بدی همچون افزایش نارضایتی را در پی دارد.

صادق زیباکلام، فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت‌وگوی با «نامه نیوز» ضمن انتقاد از این وضعیت و این نگاه گفت: «با هر ملاک و معیاری که عملکرد نظام را نگاه کنید، نارضایتی مردم از منظر اقتصادی، سیاسی و اجتماعی موج می‌زند. مگر اینکه کسی دچار ضعف بینایی باشد که معضلات اقتصادی و نارضایتی سیاسی و اجتماعی موجود را نبیند. با هر ملاک و معیاری افزایش شکاف طبقاتی میان اقشار و لایه‌های متمول با بخش‌ها کم درآمدتر جامعه ظرف ۴۱ سالی که از انقلاب می‌گذرد بیشتر و بیشتر شده است.»

وی افزود: «بیاید مقایسه ساده کنیم و ببینیم که سرانه گوشت، لبنیات و ... مورد مصرف چهار، پنج دهک پایین جامعه در سال ۵۷ چقدر بوده و امروز چقدر است؟ بر اساس آمار بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه یا مرکز پژوهش‌های مجلس نیز دست کم ظرف ۱۰ یا ۲۰ سال گذشته خط فقر در جامعه افزایش یافته است. به زبان ساده تر، اگر ۲۰ سال قبل ۱۰، ۱۵ درصد مردم زیر خط فقر زندگی می‌کردند، در مرداد ۹۹ درصد بسیار بسیار بیشتری زیر خط فقر زندگی می‌کنند.»

زیباکلام ادامه داد: «نمی‌دانم علی رغم این‌ها چطور می‌توان گفت که وضع مردم خیلی هم بد نیست. بله، اگر با کره شمالی، زیمباوه، گینه و ونزوئلا مقایسه کنیم، وضع مردم ما بد نیست، اما اگر وضع اقتصاد ایران و وضع اقتصادی مردم ایران را با ترکیه، مالزی، پاکستان و ... یعنی کشور‌های هم‌ردیف ایران، مقایسه کنیم نتیجه چیست؟ کشور ترکیه ۱۵۰ میلیارد دلار در سال صادرات دارد، اما صادرات غیرنفتی ما در بهترین حالت به ۴۰ میلیارد هم نمی‌رسد».

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با تاکید بر اینکه «بر اساس هر متر و ملاکی از نظر اقتصادی طی ۴۰ سال گذشته عقب رفته‌ایم» گفت: «منتها پاسخ تندرو‌ها این است که وضع موجود در نتیجه سیاست‌های لیبرالی و نولیبرلی است و اگر اقتصاد اسلامی و توحیدی به کار گرفته می‌شد و از وابستگی به نفت رها می‌شدیم، وضع بهتر بود. پاسخ دیگر آنان این است که در چند سال گذشته سیاست‌های روحانی و مسئولینی که با او کار می‌کنند، وضع را خراب کرده است.»

وی افزود: «نارضایتی‌ها صرفا اقتصادی نیست. مثلا از نظر سیاسی آخرین آمار شرکت مردم به انتخابات به اسفند ۹۸ یعنی ۴ ماه قبل مربوط است و دیدیم که در شهر‌های بزرگ میزان مشارکت به کمتر از یک سوم رسیده است. این نشان می‌دهد که انتخابات خیلی محبوبیت ایجاد نمی‌کند. برای مشاهده نارضایتی اجتماعی هم کافی است که به تعداد ایرانیانی که غیرقانونی مهاجرت می‌کنند یا صف‌های طولانی مقابل سفارت کشور‌ها غربی نگاه کنیم؛ بنابراین هرجا را که نگاه می‌کنیم، مشخص است که مردم رضایت ندارند.

کافی است که یک نظر سنجی انجام شود و از مردم بپرسیم که میزان رضایت آن از عملکرد مجموعه حاکمیت چقدر است. منتها تندرو‌ها می‌گویند این وضع خیلی به ما مربوط نیست و در نتیجه سیاست‌های اقتصادی لیبرالی است که اصلاح طلبان به کار گرفتند. اصلا و ابدا نمی‌خواهند این واقیت مسلم را در نظر بگیرند که این وضع در نتیجه اصرار بر صدور انقلاب، آمریکا ستیزی، سیاست‌های هسته‌ای، نابودی اسرائیل، پیشبرد بودجه‌های نظامی و ... حاصل شده است.»

زیباکلام گفت: «این وسط وضع بیش از ۸۰ درصد مردم بهبود پیدا نکرده و خراب‌تر شده است. در عوض وضع یک اقلیتی که وابسته به حکومت هستند، بهتر شده است. فاصله طبقاتی ظرف ۴۱ سال گذشته افزایش یافته است. مرفهین مرفه‌تر و کم درآمد‌ها نیز کم درآمد‌تر شده‌اند.

متاسفانه کسر قابل توجهی از کسانی که در این مدت مرفه‌تر شده‌اند مستقیم یا غیرمستقیم با حکومت و دولت مرتبط هستند. مثلا مدیران سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ دولتی، بانک‌ها و ... هستند. متاسفانه فاصله این‌ها از بدنه اجتماعی بیشتر شده است. نمونه آن همین میزان ودیعه مسکن که به نمایندگان مجلس داده شده است. این را که دیگر منافقین و صدای آمریکا نگفتند. تفاوت آن مبلغ با میزان وام ودیعه مسکنی که به مردم داده می‌شود، روشن است. این‌ها را نمی‌توان انکار کرد یا تقصیر روحانی، خاتمی، هاشمی رفسنجانی و ... انداخت. واقعیت این است که سیاست‌های اقتصادی کلان ایران ظرف ۴۱ سال گذشته باعث شکاف طبقاتی شده است».

وی در پاسخ به اینکه نگاه مسئولین به حد ضرورت زندگی مردم و تفاوت آن با حداقل زندگی برای خودشان چقدر به نارضایتی‌ها دامن می‌زند، گفت: «مشکل اینجا است که مسئولین ما یا صورت مساله را نمی‌پذیرند و رسما انکار می‌کنند یا اینکه آن را گردن بخش‌های دیگر می‌اندازند. این موضوع قطعا بر افزایش میزان نارضایتی دامن می‌زند. مساله، اما همچنان این است که مسئولین ما در مرحله اول نمی‌پذیرند که وضع خراب است. اگر هم مجبور شوند که بپذیرند می‌گویند این در نتیجه سیاست‌های روحانی، خاتمی و حتی هاشمی رفسنجانی است که سی سال قبل قدرت داشته است. این رویکرد در حقیقت نمک روی زخم مردم است.»

زیباکلام تاکید کرد: «اولین گام در جهت ترقی، اصلاح و بهبود وضع معیشتی مردم پذیرش واقعیت موجود است. مادامی که نظام نپذیرد وضع اقتصادی، سیاسی، اجتماعی خوب نیست، امیدی به اصلاح نیست. قبل از مداوا باید پذیرفت که بیماری و مشکلی وجود دارد. نظام و مسئولین ما، اما اساسا نمی‌پذیرند که مشکلی وجود دارد.»

انتشار یافته: 87
در انتظار بررسی:14
Iran, Islamic Republic of
19:12 - 1399/05/11
ازبرکات به به و چه چه شماهاست...!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
چرا با فرانسه و آلمان یا همین ترکیه مقایسه نمیکنید
جواد
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
بله ایشون بودن که از روحانی و اصلاحات دفاع می کردن، الان هم عوض اینکه معذرت خواهی کنن زبونشونم درازه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
آقای زیبا کلام ببخشید که این همه از دولت سحر شماست با تکرارتون
Iran, Islamic Republic of
19:14 - 1399/05/11
خوب عامل وضع مردم خود شمایی, کی گفت به اصلاح طلب ها رای بدید؟ خود شما
Iran, Islamic Republic of
19:15 - 1399/05/11
با وجود یکی مسل تو به اونجام میرسه تو چه به سیاست
Iran, Islamic Republic of
19:16 - 1399/05/11
با حرف های روحانی انقدر مشکل ندارم که با این زیباکلام
Iran, Islamic Republic of
19:18 - 1399/05/11
واقعا نمیدونیم با چه زبونی ازتون تشکر کنیم که به این روز انداختید ما رو
Iran, Islamic Republic of
19:18 - 1399/05/11
چرا باید با زیمباوه مقایسه بشیم ...با این همه ثروت کشور باید با سوئد و سوئیس مقایسه بشیم ...
Iran, Islamic Republic of
19:25 - 1399/05/11
حرف زدن بلد نیستی، حرف نزدن هم بلد نیستی؟
Iran, Islamic Republic of
19:26 - 1399/05/11
عجله نکن بزودی بدتر میشه زیر سایه دولت بی تدبیر
Iran, Islamic Republic of
19:30 - 1399/05/11
زیبا کلام این حرفهای هر روز و همیشگی شما تکرار و تکراری است اگر راه حلی دارید بدهید شما هم از بی کاری بیماری خودتان هم نمی دانید چه می گویید و چه می خواهی بیشتر به روان پزشک احتیاج دارید یک خوبی دولت می گویی یک روزبدی اول تکلیفت را با خودت مشخص کن بعدا حرف بزن
Iran, Islamic Republic of
19:34 - 1399/05/11
کدوم مسول قبول میکنه وضع مردم خوب نیست
Iran, Islamic Republic of
19:37 - 1399/05/11
رحمت به امواتت.حرف دل مارو زدی.اما کو گوش شنوا.برای ما فقط از بدبختی وبیچارگی آمریکا وکشورای اروپایی میگن
Iran, Islamic Republic of
19:37 - 1399/05/11
این مرد مثلا تحصیلکرده خیلی حرف های مفتی می زند.
Iran, Islamic Republic of
19:37 - 1399/05/11
به قول معروف مثل عدس پشت رو ندارن
تا دیروز روحانی برای امثال دوم خرداد ها (اصلاحات) مدیر مدبر بود الان. ..
Iran, Islamic Republic of
19:38 - 1399/05/11
ان موقع که حمایت میکردی مگرخبرنداشتی
United States
19:38 - 1399/05/11
درود بر شرفت آقای زیباکلام،واقعا حرفاتون زیباست،کاش شما مسئول بودین
Japan
19:40 - 1399/05/11
داستان مسولین با مردم حکایت سیر ازگرسنه خبر نداره سواره از پیاده اوضاع از اینکه که شما نگفتید خیلی دردناکتر هست چرا که فقر بیکاریی و تورم و فاصله طبقاتی و چپاول بیت المال مردم را سرخورده دورمانده کرده است و مردم درهمه زمینه دچار مشکلات لاعلاج شده اند ادامه این وضعیت فاجعه بار خواهد بود ولی کو گوش شنوا
Iran, Islamic Republic of
19:41 - 1399/05/11
با این همه اختلاس و فساد رانت
Iran, Islamic Republic of
19:44 - 1399/05/11
اقای زیبا سخن تو که گفتهای مانند بلبل دل مردم شاد وگاهی مثل خروس بی محل سخن می گوید اگر راه چارهای دارید نشان دهید نه اینکه دستان سرگذشت تعیریف کنید مگر تو همراه تیم مزاکر در وین نبودی چرا از این همه چرت پرت نوشتید چرا ننوشید هر رییس جمهوری در امریکا روی کار بیاید حق وتوی وپاره کردن برجام ندارد شما کسانی بودید میلیادهای پول بیت المال غارت کردید از برجام بی جام خوردید حالا هم قصه من غریبم سر می دهید همه شما از ته یک کرباسید
Iran, Islamic Republic of
19:46 - 1399/05/11
کاسب تحریم میزنن زیر میز مذاکره از عمد ترامپ بره همین میشه
Iran, Islamic Republic of
19:46 - 1399/05/11
این اقای زیبا کلام را بفرسید زیمباوه زندگی کند تا بهفهمه کجایت انقدر دل مردم را خالی نکند
Iran, Islamic Republic of
19:48 - 1399/05/11
جانا سخن از زبان ما میگویی
Iran, Islamic Republic of
19:49 - 1399/05/11
کاش این حرفها در صدا و سیما به گوش تمام م دم میرسید تا جناب روحانی بفهمه وضع اقتصادی مردم چیه
Iran, Islamic Republic of
19:50 - 1399/05/11
حالا چرا علامت تعجب گذاشتی مگر دروغ میگه
Iran, Islamic Republic of
19:53 - 1399/05/11
اقایون در بهترین شرایط زندگی میکنن اساسا اونها تصوری از زندگی مردم ندارن چون فکر میکنن مردم هم عین خودشون در بهترین شرایط ممکن زندگی میکنن
Iran, Islamic Republic of
20:02 - 1399/05/11
وای بر ما که شما مسیولین گشور باشید
Iran, Islamic Republic of
20:06 - 1399/05/11
خدا شفات بده این مقایسه درست نیست، کسی بهت توجه نمیکنه زیاد حرف نزن. انتقاد نکن راه نشان بده. ضمن اینکه امریکا کمتر از ما خسارت ندیده ووجهه بین المللی خوبی پیدا نکرده ما یا باید نوکر میبودیم یا همین راه را میرفتیم
Iran, Islamic Republic of
20:10 - 1399/05/11
امید وارم به وضع ما دچارشی که پول دارو هم ندرایم
Iran, Islamic Republic of
20:11 - 1399/05/11
هدف زیبا کلام بیشتر حاشیه سازی و مردم را به جان همدیگر انداختن است تا دلسوزی
Iran, Islamic Republic of
20:19 - 1399/05/11
واقعا چه کسی میتونه این حرف هارا رد کنه. با چه استدلالی. حرف های ایشون سر تا ته درست بود.
Iran, Islamic Republic of
20:19 - 1399/05/11
من ۲۴ سالمه و مطمىن هستم که با این تورم تا ۳۰ سالگی هم کار کنم نمیتونم ازدواج کنم لوازم منزل و خونه و... تهیه کنم تازه روز به روز هم داره وضعمون بدتر میشه
Iran, Islamic Republic of
20:22 - 1399/05/11
یجور زیبا کلام حرف میزنه انگار خودش بی تقصیره
خوب که همش دوستان شما رییس دولت بودن
Iran, Islamic Republic of
20:30 - 1399/05/11
بله آقای زیبا کلام.... می‌دانیم ولی ...
Iran, Islamic Republic of
20:43 - 1399/05/11
اوضاع گرونیا از کرونا بدتر به جان مردم افتاده با واکسن هم درست نمیشه
Iran, Islamic Republic of
20:46 - 1399/05/11
نقل است گفته اند در زمان صدر اسلام کسی وارد مسجد پیامبر می شد از دیگران می پرسید که کدامیک پیامبر است! الان دیگه در یک جمع معلوم میشه اونایی که وام ۲۰۰ میلیونی گرفتند و خوردند و پس نمی دهند نماینده اند و اونایی که ۵۰ میلیون گرفته اند سودش هم می دهند بقیه مردم هستند! این است شکاف طبقاتی که خود ایجاد کردیم!
United States
20:49 - 1399/05/11
بطور حتم میتوان گفت حتی یکنفر ار نمایندگان یا وزرا این مطالب را که باب طبع لطیفشان نیست نمیخوانند وآنان که میخواهند جز حسرت وآزردگی خاطر وافزایش بی اعتمتدی به مسئولین کاری از دستشان نمی آید گویا ما محکوم به پذیرش شرایط موجود هستیم وعظ ونصتحت ودعوت به تحمل وپایداری از جانب کسانیست که کوچکترین مشگلی برای اداره کرون زندگی لاکچری خود مدارند
Iran, Islamic Republic of
20:53 - 1399/05/11
خانه از پای بست ویران است......
Germany
21:07 - 1399/05/11
آره والا همان باید ایران را با زامبیا مقایسه بکنیم!!!!!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
21:10 - 1399/05/11
والله این حرفها جای خجالت داره چقدر شما پرو هستید
Iran, Islamic Republic of
21:37 - 1399/05/11
قرار شد بری پای تخته تا 1400 یک پا و دو دستت رو بالا بگیری!
چرا گوش نمیدی؟!
Iran, Islamic Republic of
21:50 - 1399/05/11
واااااای. شما ها دیگه کی هستید. 250 تا کشور. چرا با آخرین و بد بهترین کشورها مقایسه میکنید. پس باید گفت دولت شما یکی از بدترین دولت‌های تاریخه
Iran, Islamic Republic of
22:05 - 1399/05/11
آره دیگه میگن سیر از گرسنه خبر نداره سواره هم از پیاده.قیمت موادغذایی چندین برابر شده اون موقع به حقوقا مبلغ ناچیزی اضافه شده میوه به غیر هندوانه وخربزه همه بالاتر 15000تومان هستند مردم دارن زجر میکشن .دولت مردا که درک نمی کنن چون حقوقشون زیر3 میلیون نیست همه نجومی بگیرن هر چند تا ده میلیون هم کفاف زندگی رو نمیده .
Iran, Islamic Republic of
22:07 - 1399/05/11
چرا کشوری مثل ایران باید با زیمباوه مقایسه بشه؟ همچین کشوری باید با کشور های درحال پیشرفت مقایسه بشه، الان خوشحال باشیم چون زیمباوه نیستیم؟ چرا نباید تو فکر سوئیس بودن باشیم؟ اندکی شرم
United Kingdom
22:16 - 1399/05/11
کاملا درسته چه عجب یکی حرف دل مردمو زد
Iran, Islamic Republic of
22:17 - 1399/05/11
مثل همیشه عالی بود استاد ممنون
Iran, Islamic Republic of
22:24 - 1399/05/11
چه نشسته‌ای که از زیمباوه هم بدتریم
Iran, Islamic Republic of
22:49 - 1399/05/11
ضمن تأييد و تشكراز نظر شما، فراموش نكيد كه شما هم به سهم خودتان مقصر هستيد!
Iran, Islamic Republic of
22:55 - 1399/05/11
سنگ پاباعثش تودوستانت تودولت
United States
23:00 - 1399/05/11
چه عجب یاد مردم افتادی!!!
تا حالا توی سیاست وطرفداری وحمایت از روحانی و دولت و رفسنجانی واصلاحات بودی،چی شده یاد مردم افتادی؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
23:01 - 1399/05/11
اخعه زامبیا وهچه کشور یاست که با ایران مقایسه میکنی بیسواد
Iran, Islamic Republic of
23:05 - 1399/05/11
استاد زیبا کلام ، راه حل چیست؟ جواب : رای بدید.
Iran, Islamic Republic of
23:39 - 1399/05/11
دقیقا، مسولین تنها تا نوک بینی خودشان میبینن و رفاه و ریخت و پاش خودشان را میبینن و فکر میکنن همه اینجوری زندگی میکنن... به خدا خسته شدیم، بریدیم، افسرده و عصبی شدیم، کشوری مثل امارات تورم منفی داره ما تورم سه رقمی ، چرا باید این وضع ما باشه؟ تاوان چیو داریم پس میدیم؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
23:45 - 1399/05/11
دو‌گلام از مادر شوهر۰۰۰۰۰۰
Iran, Islamic Republic of
00:18 - 1399/05/12
دقیقا گینه بیسائو هم اقتصادش از ما قوی تر است و باید خدا را شکر کرد.
Iran, Islamic Republic of
00:24 - 1399/05/12
حرف حساب جواب ندارد،کو گوش شنوا۸
Iran, Islamic Republic of
00:27 - 1399/05/12
الان خیلی از عزیزان هموطن بجای اینکه با دقت اصل موضوع و حقایقی که آقای زیبا کلام گفته را موشکافی کنن با توهین به ایشون مطلب را به حاشیه میبرن . اصطلاحاتی مثل زشت کلام نفوذی غربزده حامی امریکا ووووو
Iran, Islamic Republic of
00:41 - 1399/05/12
باید مثل زیمباوه بشیم تا شما دست برداریداز این مملکت خجالتم خوب چیزیه
Iran, Islamic Republic of
00:44 - 1399/05/12
عقب افتادگی فقط در اقتصاد نیست . در صنعت . کشاورزی . فرهنگ و ...... شما چه رشدی میبینید . حتی در دین مداری .
Iran, Islamic Republic of
01:41 - 1399/05/12
جناب زیبا!
یعنی بستن پیمان و معاهده با آمریکا و ۵ قدرت جهانی و تایید شورای امنیت و سازمان ملل نشان آمریکا ستیزی بود؟ ۳ سال معطل ماندن که اروپا گوشه چشمی به ما کند، چی؟
اینها واقعیت نیست؟!!!!
Iran, Islamic Republic of
01:50 - 1399/05/12
اینه می گفت با روحانی تا 1400
تازه برای آمریکا و اسرائیل لایو می تکوند
Iran, Islamic Republic of
06:10 - 1399/05/12
تو اگه دنبال حل مشکل بودی، زمین و زمان را فحش نمیدادی، هیچوقت خودت بانی خیر نبودی. داداش داری اشتباه میزنی! نمک روی زخم واقعی خودتی!!!
Iran, Islamic Republic of
07:21 - 1399/05/12
ما ایرانیم تو اسیا زیمباوه تو افریقا بدترین کشور توی اسیا میشه بهترین تو افریقا کجا رو با کجا مقایسه میکنی
Iran, Islamic Republic of
08:07 - 1399/05/12
الان كه دوره تون تموم شده زبون باز كردي؟
Iran, Islamic Republic of
08:27 - 1399/05/12
حرف دل مردم و زدی مردم فدای توهمات برترگونه اینها شدن
Iran, Islamic Republic of
09:10 - 1399/05/12
همین امسال شماها بااصلاح طلب،اصولگرا کردنتون پدرمردم درآوردید....
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج