رضایی: رویکردمان به فضای مجازی را تغییر دهیم
۱۰۳۶۷۴۰
۲۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۹
۷۴۰
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه باید رویکرد خود را نسبت به فضای مجازی تغییر دهیم، گفت: برخی، فضای مجازی را امتداد فضای رسمی می دانند و این نگاه در اذهان مدیران غلبه پیدا کرده است. من معتقدم فضای مجازی، یک فضای موازی است.

خبرگزاری فارس: محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، امروز (دوشنبه ۲۴ شهریور) در جمع پژوهشگران جوان شبکه های اجتماعی با اشاره به اینکه موضوع فضای مجازی یکی از دغدغه های ذهنی ما در چندسال اخیر است گفت: در رابطه با سیاست های کلی فضای مجازی، بحث های بسیار جدی در مجمع صورت گرفته چه در بحث های رویکردی و چه در مباحث کاربردی مانند جمعیت شناسی و جامعه شناسی و به نتایجی رسیده ایم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به موضوع تاثیرگذاری فضای مجازی در رویدادهای سیاسی در ایران و سایر کشورها اشاره کرد و گفت: با وجود رواج استفاده از شبکه های اجتماعی در جامعه ما، هنوز با بخش های ناشناخته ای از تاثیرات فضای مجازی بر زندگی مردم و سیاست روبرو هستیم و نیاز داریم که در حکمرانی در فضای مجازی و این شاخه از ارتباطات و افکار عمومی حضور فعال و تاثیرگذار داشته باشیم و در غیر این صورت حکمرانی رسمی کشور پیرو حکمرانی شبکه های اجتماعی خواهد شد.

استاد دانشگاه جامع امام حسین(ع) گفت: باید رویکرد خود را نسبت به فضای مجازی تغییر دهیم. بعضی ها فضای مجازی را امتداد فضای رسمی می دانند و این نگاه در اذهان مدیران غلبه پیدا کرده است. برخی نیز فضای مجازی را فضایی حاشیه ای می دانند و فضای اصلی را فضای رسمی و واقعی می دانند. من معتقد هستم فضای مجازی، یک فضای موازی است. ما همزمان در دو جهان زندگی می کنیم. مشابه این ایده را در فیزیک داریم که نور گاهی خاصیت ذره ای و گاهی خاصیت موجی پیدا می کند. جهان های مجازی به این تفسیر نزدیک است و به موازات فضای حقیقی در جریان است.

رضایی گفت: در فضای مجازی هرم افکار عمومی و سلسله مراتب تاثیرگذاری در یک موضوع ممکن است در ظرف چند ساعت تغییر کند. برای همین شناخت ماهیت فضای مجازی برای تحلیلگران و مدیران لازم است. جمعیت شناسی مخاطبان در شبکه های اجتماعی هم اهمیت دارد. اینکه چطور یک شبکه افکار عمومی را مدیریت می کند، نیازمند تحلیل است تا بتوانیم در شکل گیری آن مشارکت فعال وموثر داشته باشیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به موضوع ارتباط پدیده های اجتماعی و فضای مجازی در سطح منطقه اشاره کرد و گفت: تجزیه و تحلیل ها به ما می گوید که رژیم صهیونیستی در پوشش یک شرکت نرم افزاری داده پردازی از دوازده سال پیش به امارات وارد شدند و به اشراف اطلاعاتی در ابوظبی رسیده اند. باید نسبت به رویدادها، در زمان معقولی عکس العمل نشان دهیم.

رضایی به مفهوم باورپذیری در فضای عمومی اشاره کرد و افزود: با رسیدن به فراتحلیل‌هایی می توانیم قبل از شکل گیری روند و باور، عکس العمل های مناسبی در پدیده های اجتماعی و سیاسی نشان دهیم. وقتی روند شروع می شود، از شیب و سرعت و حجم پیام ها می توانیم جهت و تاثیرها را محاسبه کرد. باید با کمک فرا تحلیل، علائم قبل از آغاز روندها رویداد آینده را پیش بینی کنیم تا فرصت تاثیرگذاری را پیدا کنیم.

برچسب ها:
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:21
Iran, Islamic Republic of
16:24 - 1399/06/24
شما خودت اکانت توییتر داری در حالیکه برای مردم عادی فیلتر شده. سنگ پای قزوین کم آورد واقعا.
Iran, Islamic Republic of
16:27 - 1399/06/24
اقای رضایی خواهشا سکوت رارعایت بفرماید انهم فقط بخاطرخودت که بیش ازاین مردم زده نشی
Iran, Islamic Republic of
16:35 - 1399/06/24
چرا اینقد احضار نظر میکنه ایشون چی میخواد از جون مردم
برادر کی ببینیم که نمیخواهیم برا ما تصمیم بگیرین شماها...ولمون کنید عرضه دارید وضع مالی مردم درست کنید
Iran, Islamic Republic of
16:41 - 1399/06/24
مردم دیگه از دست شما خسته شدند این یک چیز از مردم بگیرید تا عاقبت کار مشخص بشه
Iran, Islamic Republic of
17:21 - 1399/06/24
مردم دیگه شما را قبول ندارند .
Iran, Islamic Republic of
21:15 - 1399/06/24
چرا خود شما و سایر مسئولین از رده بالا تا پایین در توئیتر اکانت رسمی دارید و هر اظهار نظری میکنید ولی برا مردم عادی همش نسخه منع و دسترسی به فضای مجازی می پیچید رطب خورده کی منع رطب کند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج