رتبه اول ایران در اکتشافات نفت و گاز ۲۰۱۹ جهان
۱۰۳۶۷۷۱
۲۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۹
۹۲۹
شرکت ملی نفت ایران از نظر مجموع حجم اکتشافات نفت و گاز در سال ۲۰۱۹، با کشف ۴.۹۷۳ میلیارد بشکه معادل هیدروکربن مایع ذخیره قابل برداشت، جایگاه نخست را در بین شرکت‌های بزرگ نفتی دنیا را به خود اختصاص داد.

خبرگزاری فارس: به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، سیدصالح هندی، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در نامه‌ای به مسعود کرباسیان، مدیرعامل این شرکت، اعلام کرد: «با کمال مسرت اعلام می‌شود بنا بر گزارش مؤسسه بین‌المللی وود مکنزی درخصوص اکتشافات منابع هیدروکربنی جهان در سال ۲۰۱۹ میلادی، شرکت ملی نفت ایران در جایگاه نخست کشف نفت و گاز در جهان قرار گرفته است».

براساس گزارش موسسه معتبر بین‌المللی وود مکنزی که با عنوان «اکتشافات جهانی ۲۰۱۹ - استمرار سودآوری» منتشر شده است، شرکت ملی نفت ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی از نظر مجموع حجم اکتشافات انجام‌شده (نفت و گاز) با کشف ۴.۹۷۳ میلیارد بشکه معادل هیدروکربن مایع ذخیره قابل برداشت، جایگاه نخست را در بین شرکت‌های بزرگ نفتی دنیا اعم از شرکت‌های نفت ملی و بین‌المللی به خود اختصاص داده است. این رقم معادل ۳۱ درصد از مجموع حجم هیدروکربن کشف شده دنیا در سال ۲۰۱۹ میلادی است.

در این گزارش کشف میدان ارم با ذخیره قابل برداشت معادل ۲.۷ میلیارد بشکه (معادل ۲۰ درصد کل گاز کشف شده در جهان) و میدان نام‌آوران با ذخیره قابل برداشت ۲.۳ میلیارد بشکه (معادل ۱۰.۵ درصد از کل نفت کشف شده در جهان) به ترتیب جایگاه‌های اول و سوم اکتشافات صورت گرفته در جهان در سال ۲۰۱۹ میلادی را به خود اختصاص داده‌اند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: میزان اکتشافات جهانی در سال ۲۰۱۹ میلادی معادل ۲۱.۲ میلیارد بشکه قابل برداشت بوده است که این میزان حدود ۲ برابر سال ۲۰۱۸ و بیشترین مقدار بعد از سال ۲۰۱۵ میلادی بوده است، همچنین در سال ۲۰۱۹ در سراسر جهان حدود ۶۰۰ چاه اکتشافی، حفاری و تکمیل شده که منتج به کشف حدود ۲۲۰ میدان هیدروکربنی شده است. در این دوره زمانی دو چاه اکتشافی و توصیفی در ایران حفاری و تکمیل شده است.

بر مبنای این گزارش، بسیاری از اکتشاف‌های عمده انجام‌شده در سال ۲۰۱۹ به گاز دست یافته است، به گونه‌ای که دوسوم از اکتشاف‌های هیدروکربنی انجام شده در سال ۲۰۱۹ یعنی معادل ۱۰.۸ میلیارد بشکه با ۸۲ تی‌سی‌اف از اکتشاف‌های انجام‌شده مربوط به گاز بوده است. ۹ اکتشاف بزرگ در سال ۲۰۱۹ در کشورهای ایران، روسیه، موریتانی، قبرس، سورینام آفریقای جنوبی و مالزی اتفاق افتاده و ۲۰ کشف بزرگ اول، معادل ۷۵ درصد حجم هیدروکربن کشف‌شده در دنیا را به خود اختصاص می‌دهد. ۱۳ کشف از ۲۰ کشف بزرگ دنیا در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز ذخیره قابل برداشتی کمتر از ۵۰۰ میلیون بشکه دارند.

شرکت ملی نفت ایران با مجموه ۴.۹۷ میلیارد بشکه معادل هیدروکربن مایع، با اختلاف قابل توجه با شرکت گازپروم روسیه (رتبه دوم با ۳.۱۸ میلیارد بشکه معادل هیدروکربن مایع)، شرکت نفت بریتانیایی BP (رتبه سوم با ۱.۴ میلیارد بشکه معادل هیدروکربن) و شرکت اکسون موبیل ایالات متحده (رتبه چهارم با ۰.۹ میلیارد بشکه معادل هیدروکربن)، در رتبه اول قرار گرفته است. در این رتبه‌بندی بین ۱۵ شرکت برتر، شرکت فرانسوی توتال رتبه ششم، شرکت ایتالیایی انی رتبه هشتم و شرکت چندملیتی شل رتبه سیزدهم را اتخاذ کرده است.

هندی در پایان این گزارش، در نامه به کرباسیان از تلاش همه همکاران خود در مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، قدردانی کرده است.

رتبه اول ایران در اکتشافات نفت و گاز ۲۰۱۹ جهان

برچسب ها:
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:28
Iran, Islamic Republic of
19:55 - 1399/06/24
نفت و گاز ای که متعلق به مردم کشور نیست به چه درد میخوره
Iran, Islamic Republic of
20:04 - 1399/06/24
چه فایده که همه خرج بیگانه میشه و بقیه هم باج دادن به روسیه و چین کمونیست .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
بدیم به امریکا خوشحال بشی؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
20:49 - 1399/06/24
چه فایده
همش گیر چین و روسیه و عربهای سوسمارخور میاد فقرش هم گیر مردم واقعی ایران
Iran, Islamic Republic of
20:54 - 1399/06/24
لعنت به شما این چه جایگاهی است که ما یه قطره نفت صادرات نداریم و گاز را هم مجانی میدهید به دیگران
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
تو از کجا میدونی صادر نداریم
تو حرف نوبخت و ترامپ رو قبول میکنی؟؟؟
من همون وقت هم گفت ایران داره میفروشه
Iran, Islamic Republic of
21:39 - 1399/06/24
بله باید هم افتخار کرد که ایران دارید غارت می کنید پولش می‌ره تو جیب آقا زاده تو بانکهای سویس
Netherlands
21:45 - 1399/06/24
خب مبارک مسولین
چی گیر مردم بدبخت میاد؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
22:02 - 1399/06/24
چه فایده مردمت گشنه تواین همه نعمت
Iran, Islamic Republic of
22:14 - 1399/06/24
رتبه ی اول بدبختی و گله شکایت مردم هم میرسد به ایران
Iran, Islamic Republic of
22:33 - 1399/06/24
وقتی بخاطر تحریم نمیشه نفت و گاز بفروشیم چه فایده داره شمال و جنوب ایران گاز داره اما نه دیگه نفت خزر و شرکت حفاری نفت شمال و میشه فروخت نه نفت خوزستان و هرچند که قبلا هم پول نفت خوزستان و خزر برای مردم جنوب و شمال خرج نمیشد میرفت تهران و تبریز و شیراز و اصفهان
Iran, Islamic Republic of
22:58 - 1399/06/24
حالا این گزارش رو بذار در کنار زباله گردی مردم ما و فقر و نداری و اینکه برای اجاره یک منزل نقلی مردم مجبور بگرفتن وام هستند
Iran, Islamic Republic of
07:30 - 1399/06/25
خوبه ولی پول فروشش تو جیب کدوم ادمی میره هیچکی نمیدونه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج