این روز‌ها برخی پیامک کشف حجاب دارند، شما چطور؟
۱۰۳۶۹۲۴
۲۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۸
۳۱۵۷
ارسال پیامک کشف حجاب برای شمار زیادی از مردم، واکنش‌های گسترده‌ای داشته، ما گزیده‌ای از گزارش روزنامه‌های همشهری، همدلی و توسعه ایرانی را در همین باب اینجا آورده‌ایم.

برترین‌ها: ارسال پیامک کشف حجاب برای شمار زیادی از مردم، واکنش‌های گسترده‌ای داشته، ما گزیده‌ای از گزارش روزنامه‌های همشهری، همدلی و توسعه ایرانی را در همین باب اینجا آورده‌ایم.

این روز‌ها برخی پیامک کشف حجاب دارند، شما چطور؟

قرار نیست آخرین روز‌های تابستان که گرمای هوا هنوز در اوج خود قرار دارد، خیابان وزرا خلوت شود. خیابانی که مدت‌هاست وعده‌گاه کسانی شده که متهم به بدحجابی‌اند. بسیاری از کسانی که برای پیگیری اتهامشان به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کرده‌اند، می‌گویند که مرتکب چنین جرمی نشده‌اند.

دریافت پیامک‌های کشف حجاب این روز‌ها خبرساز شده است؛ پیامکی که در آن نوشته شده «مالک خودرو شماره... با توجه به این‌که در خودرو شما در آدرس... در تاریخ... جرم کشف حجاب صورت گرفته است ضمن اخطار مبنی بر عدم تکرار، ابلاغ می‌گردد حداکثر ظرف ۷۲ ساعت برای رسیدگی به این موضوع به پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود مراجعه فرمایید.» تعدادی از شهروندان هم با انتشار پیامک دریافتی خود در فضای مجازی در رابطه با آن نوشته‌اند که یا اصلاً در آن محلِ ذکر شده در پیامک نبودند یا این‌که اساساً افراد دارای حجاب و چادری هستند، حتی در یک مورد این پیامک برای کسی که معمم هست ارسال شده است.

ماجرا از آنجا گسترده، عجیب و مضحک شد که مرتضی روحانی که اتفاقا از معممین هم هست، در توئیترش نوشت: «من نمی‌دانستم عمامه از سر برداشتن هم کشف حجاب حساب می‌شود. بگذریم از اینکه خدا می‌داند که من خیابان اندرزگو نبودم!».

این روز‌ها برخی پیامک کشف حجاب دارند، شما چطور؟

بیشتر زنان می‌گویند بی‌گناهند و گزارش اشتباه درباره‌شان داده‌اند. ادعایی که نیروی انتظامی آن را رد می‌کند و می‌گوید مستندات کافی برای احضار متهم‌شدگان در اختیار دارد. رئیس پلیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ پیش‌تر گفته بود که اصل را بر برائت افراد از اتهام وارده می‌گذارد و با گرفتن تعهد از افراد، برای احضار‌شدگان مشکلی ایجاد نمی‌کند. با این حال، گزارش‌هایی که به‌تازگی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، صدای نقد و نظر‌ها درباره شیوه ثبت تخلفات و احتمالا بروز اشتباهاتی در ثبت شماره پلاک متخلفان را بلند کرده است.

این نخستین بار نیست که پلیس امنیت اخلاقی تهران اقدام به ارسال گسترده پیامکی با این مضمون به شهروندان می‌کند، اما آنچه باعث تعجب بسیار شده حجم زیاد پیام‌هایی بود که در آن مالکان مدعی بودند نه تنها کشف حجاب نکرده‌اند، که حتی در آن ساعت در خیابان مورد اشاره پلیس حضور نداشته‌اند.

امید نعمتی، خواننده، نیز که از دریافت‌کنندگان پیام احضار به پلیس امنیت اخلاقی است، در اینستاگرام خود نوشت: «آدم قرنطینه، تو خانه هم نشسته باشد، باز یک داستانی باید درست بشود. الان باید توی این کرونا و وضعیت، مردم را الکی بکشانید کلانتری؟»

مقامات انتظامی هنوز واکنشی به این خبر‌ها نشان نداده‌اند و دریافت‌کنندگان چنین پیامک‌هایی مجبورند برای «تشکیل پرونده و تعهد دادن» به مرکز پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کنند.

اثبات کردم تخلف نکردم بازهم تعهد گرفتند

یکی از چهره‌هایی که به اتهام بدحجابی به پلیس امنیت اخلاقی احضار شده است «وحید رجب‌لو» است. او معلولیت دارد و فقط ۲ درصد اعضای بدنش توان حرکت کردن دارد. با این حال، او در فضای مجازی از احضار شدنش به پلیس امنیت خبر داد و از این موضوع گلایه کرد.

او می‌گوید با ارائه سند به نیروی انتظامی اثبات کرده است ساعت و روزی که متهم به بدحجابی شده است در محل مورد نظر نبوده است: «پیامک دادند که در فلان ساعت و روز در فلان مکان فرد بدحجابی در خودرو بوده و باید برای ادای توضیح به خیابان ورزا بیایم و پاسخگوی پلیس امنیت باشم. ساعت و زمان اعلام‌شده را بررسی کردم و با بردن فیلم دوربین مدار بسته پارکینگ خانه، ساعت حضورم در جلسه کاری که افراد زیادی در آن حضور داشتند، و نیز ارائه مدارک محکمه‌پسند دیگر به مأموران ثابت کردم اعلام تخلفم اشتباه بوده و جرمی مرتکب نشده‌ام.»

رجب‌لو می‌گوید: «با وجود اینکه مأموران پلیس تأیید کردند که تخلف بدحجابی نداشته‌ام، اما گفتند باید برگه تعهدنامه خودداری از تکرار تخلف را امضا کنم. تا زمانی که برگه تعهد را امضا نکردم اجازه اینکه اتومبیلم را تحویل بگیرم، پیدا نکردم.»

هم‌چنین درباره‌ی فردی که این گزارش را ارسال کرده است می‌گوید: «فردی را که گزارش خلاف واقع از من به پلیس داده است، می‌شناسم. این فرد چندی قبل با من مشکل پیدا کرد و برای آزار دادنم گزارشی را به پلیس داده که غیرواقعی است. از مأموران پلیس امنیت اخلاقی خواسته‌ام موضوع را بررسی کنند و با فرد خاطی برخورد کنند. آن‌ها قول داده‌اند این کار را انجام بدهند.»

او می‌گوید: «باید صلاحیت افراد استفاده‌کننده از چنین نرم‌افزار‌هایی تأیید شود. نباید به هر فردی امکان استفاده از آن‌ها داده شود تا شاهد چنین مشکلاتی باشیم.»

این روز‌ها برخی پیامک کشف حجاب دارند، شما چطور؟

به گفته مشاوران حقوقی، وقتی بی‌حجابی در خودرو رویت شود، ابتدا پیامکی برای مالک خودرو ارسال و با متنی به این مضمون به مالک تذکر داده می‌شود: «سلام، مالک خودرو به شماره پلاک ... سرنشین / راننده خودرو شما مرتکب جرم کشف حجاب شده است؛ لذا به منظور جلوگیری از تکرار جرم به شما تذکر داده می‌شود. پلیس امنیت اخلاقی».

خبری از پیامک اول و دوم نبود

به گفته مشاوران حقوقی این پیامک، اساسا نیازی به پیگیری مالک یا راننده ندارد و تنها گوشزد و اخطاری است به مالک خودرو تا از تکرار دوباره بی‌حجابی در ماشین جلوگیری کند، اما در صورتی که بی‌حجابی مجددا در همان خودرو رویت شود، پیامک دیگری با این متن ارسال خواهد شد: «ابلاغیه: مالک محترم خودرو شماره ... در خودرو شما جرم کشف حجاب صورت گرفته است؛ لذا ضمن اخطار مبنی بر عدم تکرار ابلاغ می‌گردد حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز برای رسیدی به پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود یا کلانتری‌های تهران بزرگ مراجعه کنید».

بعد از دریافت این پیامک، مالک باید به کلانتری محل سکونت خود مراجعه کند و تعهد کتبی دهد که مجددا در این خودرو کشف حجاب صورت نخواهد گرفت.

به گفته مشاوران حقوقی، جریمه کشف حجاب در خودرو علاوه بر مجازات جرایم قانونی که می‌تواند شامل جرم بی‌حجابی و بدحجابی باشد ۱۰۰ هزار تومان جریمه و ۱۰ نمره منفی نیز خواهد بود همچنین در صورت تکرار خودرو برای مدتی توقیف خواهد شد.

گوگل چه می‌گوید؟

با این حال در مورد اخیر ارسال انبوه پیامک کشف حجاب، اغلب معترضان می‌گویند که پیشتر هرگز تذکری برای آن‌ها ارسال نشده بود و حتی برخی از آن‌ها مدعیند، نه تنها دو پیامک اول برای آن‌ها ارسال نشده که، در تنها پیامک، خبر از توقیف خودروشان به دلیل کشف حجابی داده شده است.

براساس گزارش Trending Searches، جست‌وجوی عبارت «مرکز امنیت اخلاقی تهران» در فاصله روز‌های ۹ تا ۱۵ شهریورماه جاری، در مقایسه با روز‌های ۲ تا ۸ شهریورماه، به‌شدت افزایش یافته است. این در حالی است که بیشترین جست‌وجوی این عبارت ساعت ۱۲:۳۰ دقیقه ظهر روز ۲۳ شهریور به ثبت رسیده است. این موضوع احتمالا به آن معناست که در ۱۰ روز گذشته حجم ارسال پیامک‌های بدحجابی به شهروندان افزایش پیدا کرده و متهمان به این تخلف برای پیدا کردن نزدیک‌ترین مرکز پلیس امنیت اخلاقی از جست‌وجوی نشانی این مراکز استفاده کرده‌اند. در این آمار، جست‌وجوکنندگان در محدوده شهر تهران بوده‌اند.

پیامک‌های اشتباه

مریم، زن ۴۳ ساله یکی از خانم‌هایی است که پیامک کشف حجاب دریافت کرده است. او می‌گوید: «ماشین به نام همسرم است و چندی پیش ایشان ماموریت بود و این پیامک برای او ارسال شده بود. اغلب اوقات برای انجام امور منزل و رفت و آمد فرزندانم من با ماشین تردد می‌کنم. من مادر خانواده هستم و حدود قانونی و ارزش‌های اسلامی را رعایت می‌کنم، اما نمی‌دانم چرا این پیامک برای شماره خودرو ما ارسال شده است. این پیامک موجب اختلاف خانوادگی میان من و همسرم شد».

لیلا ۳۷ ساله، می‌گوید: «یک روز در کوچه فرعی جلو یک مغازه اتومبیل خود را پارک کردم؛ صاحب مغازه با بی‌ادبی و دعوا به من گفت نباید ماشینت را جلوی مغازه من پارک کنی و وقتی به او اعتراض کردم در پاسخ به من گفت که می‌داند چه کار کند».

وی افزود: «بعد از چند روز از این ماجرا پیامک کشف حجاب در خودرو دریافت کردم و حدس می‌زنم آن مغازه دار این گزارش را داده است در حالی که من همیشه حجاب را کامل رعایت می‌کنم و خود را ملزم و معتقد به این مساله می‌دانم».

این روز‌ها برخی پیامک کشف حجاب دارند، شما چطور؟

الهه درباره تجربه خود می‌گوید: «ما خانوادگی از یک ماشین استفاده می‌کنیم و من در هفته روز‌هایی که در دانشگاه کلاس دارم با ماشین به دانشگاه می‌روم. پیامک کشف حجاب در خودرو برای پدرم ارسال شده بود و او بسیار عصبانی بود که چرا برای او باعث دردسر شده‌ام در حالی که من و مادرم هر دو چادری هستیم».

عبدالصمد خرمشاهی وکیل پایه یک دادگستری، درباره‌ی این سردرگمی‌های پیش‌آمده می‌گوید: «به‌نظر من درست است که حجاب قانون است، اما موضوعات فرهنگی را باید با دید دیگری بررسی کرد. در چنین شرایطی می‌بایستی روی این مسئله بیشتر کار شود، معایب طرح در نظر گرفته شود و شاید با اصلاح طرح از آشفتگی و مشکلاتی که برای شهروندان ایجاد می‌شود، بتوان جلوگیری کرد.»

انتشار یافته: 30
در انتظار بررسی:6
Iran, Islamic Republic of
09:36 - 1399/06/25
مردم ازاری ، چرا گرسنگی مردم انقده مهم نیس چرا سفره خالی مردم انقده مهم نیس ایا پلیس مستنداتی در این باره نداره ک طرف از بیکاری و گرسنگی سطل اشغال رو لیس میزنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
فقط اون زنای بیچاره ک اقاشون گفته رفته ماموریت و اینجور دستشون رو شده خخخخخ
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
11:56
خنده نداره؛ گریه داره!
فری
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
من فقط پیامک ۸۵ درصدی حجم مصرفی میاد برام
پیرم دراومده با این وضع گرونی بسته
و از خرید بسته سالیانه با حجم بالا رسیدم به بسته ساعتی خریدن
زیبا نیست
نازنین عارف
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
پس چرا واسه ما پیامک نیومده
چون حجاب داشتم
چون واس خودم ارزش قاعلم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
انقدر رو مخ مردم نرن این اسمش زندگی نیست
Iran, Islamic Republic of
09:38 - 1399/06/25
من خیلی تو جاده ها دیدم رانندگی می‌کنه بدون حجاب واقعا جای تأسف هس
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
به خودشو خدا رلط داره. در زمین. هیچ. کس. حق نداره به کسی. امر. کنه. بابت امر شخصی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
امر شخصی؟ :/
وقتی ادم میره تووی اجتماع دیگه امر شخصی معنایی داره؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
۱۱:۱۰شخصی وقتیه که تو خونت باشی.تو ماشین تو خیابون میشه عمومی.هروقت فرق این دوتارو فهمیدی نظر بذار
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
می دونی تاسف الان برای چی مناسبه؟ برای این که قیمت ها هرروز در حال افزایشه و ما قشر متوسط روز به روز داریم له می شیم...
Iran, Islamic Republic of
10:03 - 1399/06/25
دست پلیس درد نکند
۹۰ درصد ادعاها کذب است داخل ماشین طرف با سر لخت می نشینه رانندگی می کنه دل جوونای مردم را می لرزونه انتظار تذکر هم نداره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
ادم فروش
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
وای خدا ینی انقد جوونا سست عنصر و بیچاره شدن یا خودت اینجوری هستی داری به همه نسبت میدی؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
۱۱:۱۱آره شدن خیلی هم شدن.تو ایران زندگی نمیکنی شما
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
تو از مردم نیستی، معلومه شکمت رو خوب سیر کردن!
Iran, Islamic Republic of
10:30 - 1399/06/25
هیچکس به زمان این پیامک ها اشاره نکرده برای من روز 22 شهریور پیامک کشف حجاب در دربند به تاریخ 13 اسفند 98 آمده !!! چرا بعد از شش ماه ؟!! اونهم جایی که من تقریبا 20 ساله تردد نکردم !! ضمنا این پلاک ماشین من فقط خودم که مرد هستم استفاده می کنم ! حالا برای چی برای کار نکرده باید برم تعهد بدم ؟!
Iran, Islamic Republic of
12:29 - 1399/06/25
این همه بدبختی رو سرمون ریخته، تو این وضعیت کرونا مردم رو برای چه چیزی می کشونید اخه کلانتری
واقعا خیلی جرم های مهم تر و واقعی نه مثل کشف حجاب ادعا شده از طرف شما داره اتفاق می افته به اونا رسیدگی کنین، خیلی حق ها نا حق می شه چون نظارتی روی عملکردها نیست
Iran, Islamic Republic of
14:24 - 1399/06/25
کاری به این طرح ندارم.ولی این مردای ایرانی چرا اینقدر مهربونن؟خصوصا متاهلا چرا اینجورین؟هر کسی رو کنار خیابون میبینن نگه میدارن و علامت میدن.بابا خجالت
بکشین.اگه نمیتونید متعهد بمونید چرا ازدواج میکنید؟
چرا؟
Iran, Islamic Republic of
14:37 - 1399/06/25
کاش برای گرانفروشی و دزدی و اختلاس و رشوه و...... هم پلیس امنیت داشتیم که همه چیز رو رصد میکرد و به محض دیدن پیامک هشدار میفرستاد. کاش
Iran, Islamic Republic of
15:45 - 1399/06/25
برای پدر من اومده! در حالی که ماشین پنچر بوده و تو پارکینگ
Iran, Islamic Republic of
17:21 - 1399/06/25
واقعا باعث تاسف است.ازادی در این مملکت وجود نداره.
Iran, Islamic Republic of
19:26 - 1399/06/25
کلی پیامک اشتباه برای فامیل اومده مسخره اس
Iran, Islamic Republic of
19:27 - 1399/06/25
سر مردم و خودشون رو با این چیزای سطح پایین سرگرم کردند برای همین ایران ویران شد
Iran, Islamic Republic of
19:28 - 1399/06/25
این گیر دادن به لباس مو کی قانون شد ما کی تایید کردیم
Iran, Islamic Republic of
19:29 - 1399/06/25
خجالت آوره ایران داغون کردین با این طرز فکر
Iran, Islamic Republic of
19:30 - 1399/06/25
یه طرح پیامکی چیپ زشت مردم آزاری مردم قبولش ندارند
Iran, Islamic Republic of
20:53 - 1399/06/25
اصل قانونش خوبه ولی اجرایش شدیدا خراب هست اصلاحش کنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج