همه آنچه استقلال برای صعود احتیاج دارد
۱۰۳۹۲۲۹
۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۳
۸۵۷
همه چیز برای صعود استقلال از تنها گروه ۳ تیمی لیگ قهرمانان فوتبال آسیا مهیا بود، اما آبی‌ها نتوانستند از سد الشرطه عراق بگذرند. کنار کشیدن الوحده امارات از مسابقات از یک سو و نتایج استقلال و الشرطه از سوی دیگر موجب شد حالا وضعیت صعود آبی‌های ایران به مرحله بعد با کلی، اما و اگر همراه شود.

روزنامه وطن امروز: همه چیز برای صعود استقلال از تنها گروه 3 تیمی لیگ قهرمانان فوتبال آسیا مهیا بود اما آبی‌ها نتوانستند از سد الشرطه عراق بگذرند. کنار کشیدن الوحده امارات از مسابقات از یک سو و نتایج استقلال و الشرطه از سوی دیگر موجب شد حالا وضعیت صعود آبی‌های ایران به مرحله بعد با کلی اما و اگر همراه شود. استقلال اگر بازی برابر الشرطه را می‌برد کار تمام بود اما حالا با تساوی یک- یک مقابل نماینده عراق فقط در صورت برد مقابل الاهلی عربستان می‌تواند امیدوار به صعود از گروه خودش باشد.

وضعیت گروه استقلال با توجه به انصراف الوحده امارات به قدری پیچیده شده که حتی ممکن است کار برای صعود به شمارش کارت‌های زرد و قرمز برسد. در حال حاضر الاهلی عربستان 6 امتیازی است و صدرنشینی‌اش قطعی شده است. الشرطه با 5 امتیاز و استقلال با 2 امتیاز در رده‌های دوم و سوم قرار دارند و از بین آنها یک تیم به دور بعدی می‌رسد. نکته مهم این است که الشرطه عراق دیگر هیچ مسابقه‌ای در دور گروهی ندارد و استقلال یک بازی حساس با الاهلی عربستان خواهد داشت که در صورت برد در این دیدار می‌تواند به دور بعدی صعود ‌کند.

اگر استقلال مقابل الاهلی عربستان به برد برسد جمع امتیازاتش 5 خواهد بود و با الشرطه هم امتیاز خواهد شد. از آنجا که تفاضل گل ملاک صعود تیم‌ها در صورت هم امتیاز شدن است، استقلال نیاز به برد با زدن بیش از یک گل دارد. آبی‌ها هم اکنون تفاضل گل منفی یک دارند و الشرطه تفاضلش صفر است. اگر استقلال با هر نتیجه‌ای جز یک بر صفر الاهلی را شکست دهد، آن وقت از نظر تفاضل گل یا گل ‌زده بالاتر از الشرطه خواهد ایستاد و به عنوان تیم دوم صعود خواهد کرد. استقلال تا اینجای رقابت‌ها 5 کارت زرد گرفته و الشرطه 5 کارت زرد و یک کارت قرمز دریافت کرده است؛ با این تفاسیر بازیکنان استقلال باید حواس‌شان باشد در بازی بعدی کارت دریافت نکنند تا در صورت برد یک بر صفر بدشانسی نیاورند.

مساله مهم برای آبی‌ها این است که شاید آنها با نتیجه یک بر صفر الاهلی را ببرند که اگر این اتفاق بیفتد با الشرطه در امتیازها، گل زده، گل خورده و تعداد برد برابر خواهند شد. حتی 2 بازی رودرروی 2 تیم هم یک- یک مساوی شده و همه چیز برابر است؛ در این صورت کار به شمارش کارت‌های زرد و قرمز می‌رسد. در این شرایط استقلال فعلا وضعیت بهتری نسبت به الشرطه دارد. تیم عراقی با مجموع 6 کارت زرد و قرمز به کارش خاتمه داده و استقلالی‌ها 5 کارت زرد گرفته‌اند. حالا اگر آبی‌ها یک بر صفر بازی بعدی را ببرند و کار به شمارش کارت‌ها برسد، با وضعیت کنونی آنها شرایط بهتری دارند.

با این وضعیت به نظر می‌رسد استقلال با هر نتیجه‌ای الاهلی عربستان را شکست دهد به دور بعدی رقابت‌ها صعود خواهد کرد؛ مگر اینکه از نظر تعداد کارت زرد و قرمز یک رکورد عجیب در بازی با الاهلی عربستان به جا گذاشته شود. ضمن اینکه هر نتیجه‌ای غیر از برد برای استقلال، این تیم را از دور رقابت‌ها کنار خواهد زد تا یک ناکامی بزرگ برای آبی‌های پایتخت رقم بخورد. باید منتظر ماند و دید در آخرین مسابقه آبی‌ها در دور گروهی چه پیش می‌آید.

چرا شجاعیان برای استقلال بازی نکرد؟

مشکلاتی که برای صدور مجوز بازی داریوش شجاعیان، هافبک تیم فوتبال استقلال تهران به وجود آمد، مانع از حضورش در ترکیب آبی‌پوشان شد. انتظار می‌رفت داریوش شجاعیان بعد از مدت‌ها در بازی استقلال- الشرطه عراق به میدان برود ولی ساعاتی قبل از انجام این بازی، به کادر فنی آبی‌پوشان اعلام شد نمی‌توانند از شجاعیان در این مسابقه استفاده کنند. بر اساس این گزارش، شجاعیان بعد از مصدومیت در فصل گذشته، نامش از فهرست تیم استقلال خارج شد ولی بعد از رفع مصدومیت، باشگاه استقلال دوباره با وی قرارداد رسمی امضا کرد. ظاهرا به دلیل بسته بودن پنجره نقل ‌و انتقالات باشگاه استقلال و اینکه آبی‌پوشان نمی‌توانند از بازیکنان جدید استفاده کنند، شجاعیان این اجازه را پیدا نکرده است در بازی با الشرطه به میدان برود.

خبر نگران‌کننده؛ چشمی می‌رود؟

هفته گذشته رسانه‌های قطری از توافق روزبه چشمی با باشگاه الخور خبر دادند که البته مدافع آبی‌پوشان با تکذیب این خبر به این موضوع اشاره کرد که با استقلال قرارداد دارد و تمام تمرکزش روی بازی‌های این تیم در لیگ قهرمانان آسیاست.

صحبت‌های چشمی اما دلیلی برای قطعی شدن ادامه همکاری این بازیکن با استقلال در فصل آینده نیست. این بازیکن در حال حاضر با 2 پیشنهاد از لیگ قطر مواجه شده ولی به این تیم‌ها پیغام داده است بعد از اتمام لیگ قهرمانان آسیا و مشخص شدن وضعیت استقلال در پیکارهای آسیایی، در این باره تصمیم خواهد گرفت.

چشمی چند روز پیش قراردادش را با استقلال تمدید کرد ولی‌ بندی در قرارداد این بازیکن وجود دارد که در صورت داشتن پیشنهاد خارجی می‌تواند از جمع آبی‌پوشان جدا شود. باید منتظر ماند و دید که آیا چشمی در فصل جدید پیراهن استقلال را بر تن خواهد کرد یا اینکه اتفاقات دیگری رخ می‌دهد.

ستاره‌ای به نام علی کریمی

حتی بدون نگاه به آمار و ارقام هم تمایز نیمه اول و دوم دیدار استقلال و الشرطه عراق مشخص است؛ شاگردان مجید نامجومطلق در نیمه نخست بسیار سردرگم بازی کردند و در نهایت هم با شکست یک گله به رختکن رفتند و هیچ شانس گلی را هم روی دروازه الشرطه ایجاد نکردند اما تعویض هوشمندانه سرمربی آبی‌ها در نیمه دوم باعث شد همه چیز به نفع استقلال تغییر کند. علی کریمی به عنوان قلب تپنده ترکیب استقلال به جای فرشید باقری وارد زمین شد و نمایش درخشانی از خود به جای گذاشت و بارها با پاس‌های کلیدی و استفاده از قدرت فرماندهی‌اش در میدان، به کمک تیمش آمد و آنها را از سردرگمی نجات داد. کریمی که خیلی دیر به اردوی استقلال اضافه شد و بدون امضای قراردادی برای فصل آینده، صرفا بر اساس تعهدات به جا مانده از فصل گذشته به دوحه قطر سفر کرده است، از ابتدا در ترکیب استقلال حضور نداشت اما شکست در نیمه نخست و خطر حذف زودهنگام از رقابت‌های آسیایی باعث شد نامجومطلق از ابتدای نیمه دوم از هافبک دفاعی تیمش که تنها یک جلسه تمرین داشت، در ترکیب استقلال استفاده کند.

هواداران استقلال که طی هفته‌های اخیر با هشتگ‌سازی برای بازگشت استراماچونی حسابی خبرساز شده بودند، این ‌بار پس از پایان دیدار مقابل الشرطه، از احمد سعادتمند، مدیرعامل استقلال خواستند قرارداد کریمی برای فصل جدید را تمدید کند، چرا که میانه زمین آبی‌ها بدون حضور کریمی، سردرگم است و خلاقیتی را برای بازیسازی ندارد. کریمی در بازی برابر الشرطه با ورود خود، هم میانه زمین را مدیریت کرد و هم بخوبی توپ را در اختیار مهاجمان قرار داد. حالا مطالبه جدی هواداران آبی‌پوش از سعادتمند که با هشتگ‌سازی آغاز شده، حفظ علی کریمی است. با این شرایط به نظر می‌رسد مدیرعامل استقلال کار دشواری را در روزهای آینده دارد تا بتواند فرمانده میانه تیمش را حفظ کند؛ اتفاقی که باید دید آیا سعادتمند در انجام آن موفق خواهد شد یا باز هم مانند داستان بازگشت استراماچونی، هشتگ‌سازی هواداران راه به جایی نخواهد برد؟
کتاب قوانین درباره صعود چه می‌گوید؟

نحوه بررسی شرایط صعود تیم‌ها در دور گروهی طبق اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا به شرح زیر است:

1- تعداد بیشتر امتیازات حاصل شده در مسابقات گروهی در میان باشگاه‌های حاضر
2- تفاضل گل بالاتر بین بازی‌های انجام شده در میان باشگاه‌های حاضر
3- تعداد گل‌ زده بیشتر در بین بازی‌های انجام شده در میان باشگاه‌های حاضر
4- اگر پس از استفاده از معیارهای مذکور، 2 تیم یا تعداد بیشتری هنوز دارای رتبه‌ای برابر هستند، معیارهای ذکر شده بین تیم‌ها به صورت تکفیک شده (2 به 2) اعمال شده و رتبه نهایی آنها تعیین می‌شود. اگر این روش نیز فایده نداشت، نتایج گروهی تعیین‌کننده می‌شود.
5- تفاضل گل بهتر در تمام مسابقات مرحله گروهی
6- تعداد گل‌های بیشتری که در تمام مسابقات گروهی به ثمر رسیده است.
7- اگر 2 تیمی که با هم بازی داشتند در همه چیز مساوی باشند، در ادامه همان مسابقه ضربات پنالتی نواخته می‌شود.
8- دریافت تعداد کارت‌های زرد و قرمز کمتر در بازی‌های مرحله گروهی
9- حق اولویت با تیمی است که در رنکینگ باشگاهی رده بالاتری دارد.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج