سربازیِ ما، سربازیِ آن‌ها؛ بقیه دنیا چه می‌کنند؟
۱۰۴۵۴۳۳
۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۹
۷۱۶۶
درحالی که سربازی در کشور ما ۲۴ ماهه شد نگاهی داریم به سربازی در دیگر کشور‌ها که از ۲۱ هفته تا ۱۱ سال هم سربازی اجباری دارند.

روزنامه خراسان - ناصری: خدمت مقدس سربازی همواره یکی از دغدغه‌های جوانان هر کشوری است. دورانی که جوانان برای دفاع از مرز و بومشان لباس سربازی به تن می‌کنند. به تازگی هم رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیرو‌های مسلح، خبر داده از آغاز آذر امسال، مدت خدمت سربازی در ایران در مناطق عادی بومی ۲۴ ماه و در عادی غیربومی ۲۱ ماه خواهد بود.

۲۴ ماه شاید برای ما به چشم برهم زدنی تمام شود، اما برای جوانی که هر روز چوب خط می‌کشد تا خدمتش تمام شود ۲۴ ماه بسیار زیاد است. با این حال به لحاظ اهمیت موضوع خدمت سربازی که همواره از دغدغه‌های جوانان وافراد فارغ التحصیل هرجامعه‌ای است به مقایسه اهمیت وشرایط خدمت سربازی در چند کشور مختلف دنیا پرداخته ایم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

سربازیِ ما، سربازیِ آن‌ها؛ بقیه دنیا چه می‌کنند؟

اولین سربازی اجباری مدرن

از قرن‌ها پیش، مسئله نیاز به «سرباز» برای تامین امنیت و تقویت ارتش، در ایران و دیگر کشور‌ها یک چالش برای همه دولت‌ها محسوب می‌شده و راه حل‌های متعددی برای آن آزموده شده است. یکی از معروف‌ترین این راه‌حل‌ها، ایده «سرباز اجباری» بوده که شکل «مدرن» آن نخستین بار در دوره انقلاب فرانسه و در سال ۱۷۹۸ به کار گرفته شد تا نخستین جمهوری جهان مدرن بتواند با این طرح، از خود در مقابل حملات پادشاهی‌اروپایی دفاع کند.

فرانسه با این اقدام، به ارتش بزرگ و قدرتمندی دست پیدا کرد که ظاهرا با هزینه‌ای اندک برای دولت این کشور به دست آمده بود و در بحبوحه تنش‌های بین‌المللی اواخر قرن هجدهم، امتیاز بزرگی برای دولت برخاسته از انقلاب این کشور به شمار می‌رفت. طی سال‌های ۱۸۰۰ تا ۱۸۱۳، بیش از دو میلیون و ۶۰۰ هزار مرد فرانسوی به ارتش این کشور فرستاده شدند که در مقابل ارتش‌های حرفه‌ای، اما چند ۱۰ هزار نفری دیگر دولت‌های اروپا، قدرت ویران‌کننده‌ای را به نمایش می‌گذاشتند. ناپلئون با استفاده از قدرت نظامی اجباری توانست «ارتش سلطنتی پروس» را شکست دهد تا ایده سربازی اجباری در دیگرکشور‌ها نیز به تدریج در قرن نوزدهم به کار گرفته شود.

کشور‌هایی با ۱۸ ماه به بالا سربازی اجباری

در بین کشور‌های جهان حدود ۱۱ درصد سربازی اجباری بالای ۱۸ ماه دارند که کشور ما هم یکی از آن هاست. با این حال تعداد این کشور‌ها ۲۴ کشور است.

کره شمالی: در میان تمامی کشور‌های جهان، طولانی‌ترین مدت خدمت سربازی را دارد. در این کشور، مردان ۱۱ سال و زنان ۷ سال به خدمت اجباری می‌روند.

مصر: مدت خدمت هر مرد مصری بنابر میزان تحصیلاتش از ۱۴ تا ۳۶ ماه است. اخراجی‌های دبیرستان‌ها باید ۳۶ ماه (۳سال) خدمت کنند. دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها بنابر میزان تحصیلات خود کمتر خدمت می‌کنند. اما افرادی که سن شان از ۳۰ بگذرد دیگر مناسب ارتش تلقی نمی‌شوند و باید جریمه پرداخت کنند به همین دلیل برخی از مصری‌ها برای این که از خدمت فرار کنند به کشور‌های خارجی می‌روند تا سن شان از ۳۰ بگذرد. آن‌ها در کنار ۵۸۰ دلار جریمه نقدی از استخدام در نهاد‌های رسمی منع می‌شوند.

اریتره: مردان و زنان جوان و ازدواج‌نکرده باید ۱۸‌ماه خدمت ملی نظامی را سپری کنند. با این حال، خدمت سربازی در این کشور گاهی چندین سال طول می‌کشد و حتی در مواردی به‌طور نامحدود ادامه می‌یابد. براساس گزارشی که عفو بین‌الملل در سال ۲۰۱۵ منتشر کرده، سیستم سربازی در این کشور گاهی به سیستم کار اجباری تغییر ماهیت می‌دهد. شرایط سربازی در این کشور چنان وحشتناک است که یکی از دلایل اصلی فرار شهروندان اریتره به خارج از این کشور است.

کره جنوبی: این کشور که از نظر فنی همچنان در جنگ با کره شمالی است، سیستم سختگیرانه خدمت ملی سربازی دارد. همه مردانی که از نظر فیزیکی مشکلی نداشته باشند، باید ۲۱‌ماه در نیروی زمینی، ۲۳‌ماه در نیروی دریایی یا ۲۴‌ماه در نیروی هوایی خدمت کنند. با این حال، شهروندانی که در رویداد‌های ورزشی به موفقیت برسند از این قانون معاف هستند.

سربازیِ ما، سربازیِ آن‌ها؛ بقیه دنیا چه می‌کنند؟

سوریه: خدمت سربازی برای تمام مردان سوری اجباری است. در سال ۲۰۱۱ میلادی بشار اسد، رئیس‌جمهور این کشور فرمانی صادر کرد که براساس آن، مدت خدمت سربازی از ۲۱ ماه به ۱۸‌ماه کاهش یافت. کارگران دولتی که از سربازی فرار کنند با خطر از دست‌دادن شغل خود مواجه می‌شوند. به گزارش عفو بین‌الملل افرادی که از سربازی در سوریه فرار کنند، به ۱۵ سال زندان محکوم می‌شوند.

کشور‌های دیگر از جمله ترکمنستان، ارمنستان، ونزوئلا تاجیکستان، بورکینافاسو، تایلند، ترکمنستان، سنگاپور، سودان، سومالی، ویتنام و ... هم بین ۱۸ تا ۲۴ ماه سربازی اجباری دارند.

سربازیِ ما، سربازیِ آن‌ها؛ بقیه دنیا چه می‌کنند؟

کشور‌هایی با کمتر از ۱۸ ماه سربازی اجباری

در ۱۱ درصد از کشور‌های دیگر هم سربازی اجباری وجود دارد، اما زمان آن یک سال یا کمتر است.

سوئیس: در سوئیس، خدمت سربازی برای مردان ۱۸ تا ۳۴ ساله اجباری است. در سال ۲۰۱۳، اکثریت مردم در این کشور در همه‌پرسی لغو خدمت اجباری سربازی شرکت و با آن مخالفت کردند. این سومین بار بود که سربازی در این کشور به رفراندوم گذاشته می‌شد. خدمت اولیه ۲۱ هفته طول می‌کشد و در ادامه آن، سربازان باید آموزش‌های نظامی سالانه ببینند. افرادی که به خدمت نظامی اعتراض دارند می‌توانند مدتی در امور غیر نظامی مشغول به خدمت شوند. قانون سربازی اجباری شامل حال زنان نمی‌شود، اما آن‌ها می‌توانند به‌صورت داوطلبانه به سربازی بروند.

برزیل: سربازی در این کشور برای مردان ۱۸ ساله اجباری است و بین ۱۰ تا ۱۲‌ماه طول می‌کشد؛ البته معافیت‌هایی به دلایل پزشکی وجود دارد. اگر کسی در دانشگاه تحصیل کند، سربازی او به تعویق می‌افتد. به سربازان در برزیل حقوقی کم، غذا و جای خواب در سربازخانه‌ها تعلق می‌گیرد؛ همین موارد انگیزه خوبی به شهروندان فقیر در این کشور می‌دهد که برای خدمت سربازی ثبت نام کنند.

فنلاند، آذربایجان، روسیه، تایوان، ترکیه و ... از دیگر کشور‌هایی هستند که در آن‌ها خدمت اجباری زیر ۱۲ ماه اجرا می‌شود.

سربازی در دیگر کشور‌ها

جدای آن چه نوشتیم کشور‌هایی هستند که صرفا به صورت نظامی غیر مسلح سربازی دارند که به نوعی به کار اجباری شباهت دارد. هفت کشور آنگولا، اسپانیا، قبرس، استونی، الجزایر، بلاروس، لاتویا با این روش خدمت سربازی دارند.

۱۴ کشور هم سربازی انتخابی دارند و معمولا بین ۱۸ تا ۳۲ ساله‌ها می‌توانند انتخاب کنند که مایل هستند به سربازی بروند یا نه. کشور‌هایی مانند اندونزی، تایلند، مالزی و سنگال، اما در این میان بیشتر کشور‌ها که ۱۲۳ کشور می‌شود سربازی اجباری ندارند و فقط از نیرو‌های داوطلب استفاده می‌کنند کشور‌هایی مثل آرژانتین، کانادا، امارات، امارات متحده عربی و ایالات متحده آمریکا، مقدونیه، کویت، آلمان و ...

سربازیِ ما، سربازیِ آن‌ها؛ بقیه دنیا چه می‌کنند؟

انتشار یافته: 48
در انتظار بررسی:9
Iran, Islamic Republic of
08:58 - 1399/07/19
انشاءالله همه جوانان وطن در پناه خداوند باشن ...
Iran, Islamic Republic of
09:09 - 1399/07/19
قدیم میگفتن هرکی میره سربازی مرد میشه اما الان ...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۹
کره شمالی رو
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۹
با کار کردن مرد نمیشه شد؟
Iran, Islamic Republic of
09:15 - 1399/07/19
منبع این خبر کجاست..؟
خیلی از این کشورهای نام برده مدتهاست که خدمت سربازی رو لغو کردن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۹
مگه میشه خدمت رو حذف کرد؟ اونم تو کشور ما که هر لحظه امکان جنگ وجود داره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۹
میتونن کاری کنن که دیگه امکان جنگ نباشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۹
بعله که میشه....نیروی نظامی باید تخصصی باشه...منتها تو مملکت ما سرباز حکم نیروی کار مفت رو داره...هروقت نیروی کادری هر کاری داشته باشه سربازا رو به خط میکنه...اسباب کشی نقاشی خونه بیل زدن باغچه، درس دادن به بچه های سرهنگ
Iran, Islamic Republic of
09:20 - 1399/07/19
متاسفانه سربازی الان یکی از بسترهای اشاعه فساد است. بجز فاکتورهای منفی اقتصادی، خانوادگی و..... که داره.
Iran, Islamic Republic of
09:26 - 1399/07/19
حقوق یک سرباز در سوئیس ۲۰۰۰ دلار است
Iran, Islamic Republic of
09:34 - 1399/07/19
کاش وضعیت شغلیشونم میگفتین چون این کشورا بر خلاف ما دیگه جوونا از بابت شغل و درآمد نگرانی ندارن ولی کشور ما یک جوون تازه بعد از سربازی باید کلی بگرده شغل پیدا کنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۹
خلایق هرچه لایق
Iran, Islamic Republic of
09:36 - 1399/07/19
برای ما هم باید 12 الی 15 ماهش بکنند به هیچ کس هم معافی ندهند کسی که مشکل دارد براش 2 سال به تعویق بندازند. 21 ماه ستمه
مدتش کم تر بشه، یه چیزی به افراد یاد بدهند که نفر بعد خدمتش تو یک حوزه مربوط به سربازی مثل سرباز صفر تازه وارد نباشه به کسی هم امریه و معافیت و مامور به سازمان و ... ندهند
خودم 19 ماه خدمت کردم یکی از دانشگاه های تاپ تهران هم خوندم ولی خیلی از دوستام یا الکی معاف شدند یا پول دادن یکی براشون پروژه انجام داد اینا استفادش رو کردن
United Arab Emirates
10:11 - 1399/07/19
امارات هم خدمت سربازی اجباری داره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۹
امارات سربازی اجباری داره!!!! چیزی نمیدونی دربارش حرف نزن خوب
احمد
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
بله. ظاهرا تو نمی دونی حرف می زنی!!
امارات هم سربازی داره...
دوست من اونجا کار می کرد. یه موقعی به پول ایران با 16 میلیون می شد خرید...
Iran, Islamic Republic of
10:18 - 1399/07/19
سربازی باید ۱۲ ماه باشه ولی با آموزش واقعی شامل :
سحرخیزی ، البته نه ساعت ۴ صبح (واقعا منطقی تر)
ورزش و تناسب اندام و امادگی جسمانی و توانایی های دفاعی
سوادآموزی ، در صورت نیاز سرباز
حتی یاد گیری مقدماتی یک حرفه
واکس زدن کفش های افسرها ، خورد کردن مداوم غرور بچه ها ، تنبه های فردی و جمعی ، نگهبانی از سطل زباله،پارتی بازی های وحشتناک و کلی چرت و پرت دیگه که هیچ تناسبی با واقعیت های سربازی نداره. فقط نیروی کار و البته حمال مفت نیاز دارن نه سرباز
پاسخ ها
یک کادری پیمانی سابق
United States
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۹
شما اگر به آیین نامه انضباطی آشنا بودید خیلی از این اقدامات سلیقه ای رو می تونستید انجام ندید و قبول دارم که در عمل خیلی هاش هم انجام میشه و چاره در تحمل است
ولی بخشی از ضعف هم از خودتون بوده
شما اگه اون 2 سال رو در اداره ایکس استخدام بودید و اعتماد به نفس و آشنایی به قوانین نداشتید بدتر از این با شما می شد و شاید خودخواسته انصراف می دادید
برای همین میگن سربازی مرد شدن است
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۹
اتفاقا ادم شدیدا قانونمندی بودم و به همین خاطر مشکلات زیادی برای خودم پیش میاوردم....ماه ها پاسداری و حتی بازداشت به خاطر اینکه استنباط کرده بودن حرفام بوی اشوب میده. حرف تون درسته ولی نه اینجا
Iran, Islamic Republic of
11:04 - 1399/07/19
شما اصلا سربازی ایران با بقیه کشور ها رو مقایسه نکن
جوون ایرانی امروز داره با دلار ۴۰ هزارتومنی سروکله میزنه انصاف نیست سربازی هم اینجوری رو اعصابش باشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۹
درسته.
اگه اینجا سوئیس بود من خودم شخصا ده سال با جون و دل خدمت میکردم
Iran, Islamic Republic of
11:38 - 1399/07/19
شما که انقدر گزارشای خوب خوب بلدید تهیه کنید...!!!!یه گزارشم تهیه کنید ببینیم حقوق سربازا تو کشورای دیگه چقده...خورد و خوراکشون چیه؟لباس چی میپوشن؟
Iran, Islamic Republic of
11:39 - 1399/07/19
سلام. تو را خدا کاری کنید سربازی فقط ۳ ماه بشه یعنی فقط اموزش، و امور دیگه مثل نگهبانی و غیره که جزو آموزشی نمیشه را به نیروهای مسلح که استخدام نظام هستند بسپارید.
Iran, Islamic Republic of
11:46 - 1399/07/19
حداقل در اون کشور ها وقتی میری سربازی قیمت پراید 15 تومن نیست و وقتی برگردی بشه 150 تومن،
Iran, Islamic Republic of
11:54 - 1399/07/19
اطلاعات الکی است. بعضی از کشورهایی که نام بردین سالهاست خدمت سربازی ندارند
پاسخ ها
احمد
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
تو دیگه رسما رد دادی دوست من...
خخخ/ کلا همه چی رو می بری زیر سوال!
عجب. خوبه عصر رسانه ها است.
یه سرچ ساده بزن بعد بیا اظهار فضل کن.
Iran, Islamic Republic of
11:58 - 1399/07/19
كجاي اين كشور به كشورهاي حسابي مي ماند كه سربازيش مشابه باشد.
Iran, Islamic Republic of
13:09 - 1399/07/19
تاسف بخاطر همه چیز این مملکت
جوان ایرانی چه دست آوردی میتونه توی زندگیش داشته باشه
جز افسردگی و بیماری و بی عدالتی و پایمال شدن حق و حقوقش
جوان های تحصیلکرده ی بیکار افسرده رو که ادم میبینه
جیگر ادم اتیش میگیره
سربازی و جدیدا افزایش مدت زمان اون هم یک درد عمیق اضافه بر دردهای دیگر
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1399/07/19
من الان ۱۶ ماهه خدمتم و قسم میخورم سربازی اصلا اون چیزی نیست که عموم مردم تصور میکنن ، تمام چیزایی که دیدم و تجربه کردمو تو یه جمله خلاصه میکنم "سربازی جای آدم حسابیا نیست" این که میگن مرد میشی هم مزخرفه، خیلی باید هنر کنی معتاد یا خلافکار نشی
که حتی در اون صورتم دیگه اعصاب سالمی برات نمی‌مونه
متاسفم برای کسایی که به یه پسر بی اعصاب و کم حوصله میگن مرد...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
کاملا با حرفت موافقم
من آخر ۹۷ ترخیص شدم... جام خوب بود ولی یه فرمانده گیره ما اومد تو اون مرکز معروف بود به اعصاب خرد کن سرباز ...
من قبل از رفتن به سربازی زیر دست اون شمر یه طراح بودم برای خودم، از شر اون که خلاص شدم دیگه دوزار از اعصاب و روان و خلاقیت قبل خدمت برام نمونده ...
ایشالا هر جا هست آب خوش از گلوش پایین نره ...
حرفتو من تجربه کردمخدمت خیلی جای فاسد و کثیفیه ...
ایشالا زودتر ترخیص شی
Iran, Islamic Republic of
13:31 - 1399/07/19
ماشالا رهبر سوئیس که همیشه ودر هرلحظه به فکر مردمشه
من سوئیس زندگی میکنم وبسیار راضی هستم اینجا حرف اول رو مردم میزنن وهمیشه مردم در رفاه هستند کاشکی این همه خوشی ها نصیب مردم سرزمینم بشه
پاسخ ها
محمد
United States
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۹
تو سوییس زندگی میکنی اما با آی پی ایرانی..برو خدا شفات بده
احمد
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
چوپان دروغگوی فضای مجازی هم شناسایی شد!
با آی پی ایران؛ سوئیس؟؟؟؟
فقط میشه گفت: خخخخخ
بدون نام
Switzerland
۰۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
رهبر سوییس؟؟!!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
فخرایی که میخواستی بفروشیو فروختی
منتهایادت باشه دیگه با آی پی ایران نیای کامنت بذاری
Iran, Islamic Republic of
14:51 - 1399/07/19
وقتی دور تا دور کشور جنگ و ناامنیه باید اجباری باشه . در جریان باشید خدمت تو سوییس هم اجباریه.فقط میشه مدتش رو کم کرد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۹
انقدر ساده نتیجه گیری نفرمایید. مسئله پیچیده تریه.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۹
تو اصلا بلدی سویس رو به انگلیسی بنویسی که اینجارو باهاش مقایسه میکنی؟
Iran, Islamic Republic of
15:21 - 1399/07/19
بیچاره مردم کره شمالی اصن وقت میکنن زندگی کنن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۹
اونجا که اصن دموکراسی معنی نداره...مردم تو اون کشور چیزی از خودشون ندارن همش به اسم دولته
Iran, Islamic Republic of
15:22 - 1399/07/19
در کره جنوبی پسر رئیس جمهور هم که باشی باید خدمت سربازی بری الان همه سلبریتی های کره دو سال سربازی باید برن و رفتن معافیت و این چرت و پرت ها هم ندارن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
ربطی به سلبریتی ملبریتی نداره ... بیا اینجا من دهتا آدم معروف تر از اون جوجو سوسولا نشونت بدم که همه رفتن سربازی و حتی تو جنگم بودن ...
البته به نظرم اون پسرای کی پاپو نباید ببرن خدمت چون اونجا سوهان ناخن و مداد چشم نیست که به آرایشاشون برسن و ناخناشونم زرت و زرت بر میگرده ...
Iran, Islamic Republic of
21:52 - 1399/07/19
دوسال علاف کردن بچه های مردم بدای بیگاری کشیدن ، کجای دنیا متهم دستبند بدست تحویل جوون ۱۸ ساله میدن ؟
Iran, Islamic Republic of
01:04 - 1399/07/20
آمریکا رو از قلم انداختین مقصر اصلی سربازی رفتن ایرانیها آمریکاست
Iran, Islamic Republic of
02:43 - 1399/07/20
سلام از سربازی36ماهه اسرائیل برای مردان وزنان نگفتی، خدا میداند چرا...
Iran, Islamic Republic of
07:42 - 1399/07/20
نميدونم چه اصراريه جووناي ايراني بايد به روش صد سال پيش سربازي برن؟! الان مشكل مردم بيكاريه اينا جووني رو كه شغل داره دو سال ميبرن نگهباني بده و بيگاري كنه بعد از دو سال وقفه دوباره بياد دنبال كار بگرده! سربازي بايد يه چيزي بهشون ياد بده مثلا يه حرفه به كسايي كه كاري بلد نيستن و آماده شون كنه واسه بازار كار
Iran, Islamic Republic of
15:51 - 1399/07/20
تا سال ۷۵ خدمت ۲۴ ماه بود که قوانینی امد تا ۱۸ماه کاهش داد و حالا قرار هست دوباره ۲۴ ماه بشود جای هیچ تعجبی ندارد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج