شروع بهارِ کُردی از چه روزی است؟
۱۰۸۲۴۷۹
۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۹
۲۱۳۱
یک محقق و پژوهشگر کرمانشاهی با اشاره به وجود اختلافاتی در خصوص زمان شروع بهار کُردی با استناد به روایت های اسطوره ای و تاریخ کُرد گفت: درست‌ترین تاریخ برای شروع بهار کُردی 21 بهمن است.

ایسنا: یک محقق و پژوهشگر کرمانشاهی با اشاره به وجود اختلافاتی در خصوص زمان شروع بهار کُردی با استناد به روایت های اسطوره ای و تاریخ کُرد گفت: درست‌ترین تاریخ برای شروع بهار کُردی 21 بهمن است.

اردشیر کشاورز با بیان اینکه بر اساس روایت های اسطوره ای متعلق به تاریخ کرد زمان آغاز بهار کُردی متفاوت است، گفت: برخی اول بهمن را شروع بهار کُردی می دانند که اینگونه نیست، چون هنوز سرما هست و نمی توان آن را آغاز بهار دانست.

وی افزود: در روایت اسطوره ای چله بزرگه و چله کوچیکه داریم که چله بزرگه 40 روز است و از اول دی ماه آغاز می شود و چله کوچیکه نیز 20 روز بوده و از 10 بهمن تا 30 بهمن ادامه دارد و قدرت سرمای آن زیاد است و حتی در روایت های اسطوره ای آمده که چله کوچیکه تهدید کرده که اگر بهار در پی او نمی بود با سرمایش چه کارها که نمی کرد.

شروع بهارِ کُردی از چه روزی است؟

کشاورز گفت: بر اساس مستندات و روایت های اسطوره ای عملا آغاز بهار کردی از 21 بهمن است، در اسطوره ها آمده که پسر صیاد به کوه می رود و هنگام برگشت از کوه پشت درب خانه صدای پدر و مادرش را می شنود، مادرش می گوید پسرمان در این سرما طاقت نمی آورد و جانش را از دست می دهد، اما پدر می گوید پسرمان باید برای خودش تدبیری کند.

وی افزود: در نهایت پسر صیاد هم تخت سنگی یا برخی می گویند بزغاله روی دوش گذاشته و حرکت می کند که از سرما یخ نزد، اما نهایتا سرمای زمستان به حدی سرد است که پسر صیاد جان خود را در روز 21 بهمن از دست می دهد.

کشاورز ادامه دارد: پسر صیاد سه خواهر داشت به نام های "گور بهرام"، "خاتون زمهریر" و "بزنه کول" که این سه خواهر با شنیدن مرگ برادر هر کدام به مدت سه روز عزاداری می کنند که جمعا 9 روز می شود و به آخر بهمن یعنی 30 بهمن می‌رسند و این شروع عزاداری ها مقدمه ای است برای رفتن زمستان و آمدن بهار و عملا بهار کردی از 21 بهمن شروع می شود و 30 بهمن با پایان عزاداری سه خواهر، سرما کامل ازبین رفته است.

وی افزود: در ادبیات کُرد هم آمده که از همین تاریخ عملا گرمایی به نام "کله باد" از عمق زمین بالا آمده و برف ها را آب می کند و این گرما تا آخر بهمن تمام برف ها را آب می کند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran (Islamic Republic of)
18:37 - 1399/11/01
خیلی جالب بود لزت بردم از تاریخ قوم کرد
Iran (Islamic Republic of)
19:41 - 1399/11/01
ما کورد ها به اسفند میگیم نوروز ماه.
Iran (Islamic Republic of)
20:10 - 1399/11/01
چقدر آشناس،از کجا کش رفتین
Iran (Islamic Republic of)
22:23 - 1399/11/01
هیچ عقل سلیمی این نظریات را قبول نمی کند،!!
Iran (Islamic Republic of)
22:59 - 1399/11/01
چه استدلال مزخرفی
Iran (Islamic Republic of)
23:06 - 1399/11/01
اینجا بزرگترهای ماهم میگویند اول بهمن اول وهار است رسم بوده شب اول بهار شیربرنج درست میکردند یکم هم روی آتش تنور برای مادر بهار یا دالگ وهار میگذاشتن
Iran (Islamic Republic of)
23:15 - 1399/11/01
پس با این حساب،همون ۳۰ بهمن که هم سرما تموم شده و هم عزاداری سه خواهر، میشه آغاز بهار نه اول عزاداریشون!! آخه تو این مسائل، پیشینیان یک منطقی پشت کارهاشون بود همیشه و آغاز عزاداری نمیتونه بها باشه بلکه با پایان عزاداری و همچنین رفتن سرما، بهار آغاز میشده یعنی ۳۰ بهمن!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج