زایمان طبیعی در آب، بدون درد؟
۱۱۰۰۸۵
۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۶
۹۱۱۰۴
وقتی صحبت از زایمان می‌شود، ذهن بسیاری از زنان به سمت سزارین می‌رود، در حالی‌که تجربه زایمان طبیعی و فواید آن آنقدر زیاد است که بسیاری از زنان حاضر هستند، درد‌های شدید را هم تحمل کنند.

برترین‌ها: وقتی صحبت از زایمان می‌شود، ذهن بسیاری از زنان به سمت سزارین می‌رود، در حالی‌که تجربه زایمان طبیعی و فواید آن آنقدر زیاد است که بسیاری از زنان حاضر هستند، درد‌های شدید را هم تحمل کنند، اما انواع دیگری از زایمان نیز وجود دارد که ضمن طبیعی بودن، در تسکین درد زایمان و کنترل آن بسیار موثرند. شیوه‌هایی که با افزایش آرامش و ریلکسی مادر به زایمان راحت‌تر او کمک می‌کند. زایمان طبیعی در زیر آب یکی از این نمونه‌هاست که در سراسر جهان در مورد آن مطالعات دقیقی صورت گرفته و در کشورمان نیز طرفداران خاص خود را دارد.

چرا زایمان طبیعی درآب؟

به دنبال ترس و نگرانی زنان باردار از زایمان طبیعی و البته کنجکاوی برخی زنان برای تجربه زایمان طبیعی، پزشکان به این موضوع رسیدند که از روش‌های کمکی برای کاهش درد استفاده شود تا پروسه زایمان را دلپذیر و قابل تحمل‌تر کنند. در بسیاری از کشور‌های دنیا، روش‌های متفاوت و متنوعی در این زمینه پیشنهاد می‌شود تا زنان باردار در زمان زایمان آرامش بیشتری داشته باشند.

به همین دلیل زایمان طبیعی زیر آب که می‌تواند درد‌های انقباضی شکم را کاهش دهد، یکی از راه‌های رسیدن به زایمان کم‌درد به زنان باردار است که البته در ایران نیز تجربه می‌شود. مطالعات گسترده‌ای در مورد مزایای این نوع از زایمان انجام شده است. ابتدا تصور بر این بود که این نوع زایمان میزان عفونت را به حداقل رسانده و در کوتاه کردن طول مراحل زایمان موثر است، اما با انجام مطالعات به این موضوع رسیدند که زایمان طبیعی زیر آب به عنوان یکی از روش‌های کمکی برای کم کردن درد‌های زایمانی قابل تجربه است.

زایمان طبیعی در آب، بدون درد؟

زایمان در آب برای کدام دسته از زنان مناسب است؟

تمام زنان بارداری که کاندید زایمان طبیعی هستند، کلاس‌های آموزشی را گذرانده و در نهایت کارت مجوز را دریافت کرده‌اند، می‌توانند در آب زایمان کنند، اما زنانی که چند قلو حامله هستند، نوزاد در رحم مادر نچرخیده یا بنا بر دلیل پزشکی دیگر باید سزارین کنند، امکان انجام زایمان در آب را ندارند. در نهایت اینکه برای این نوع زایمان محدودیتی وجود ندارد و زنان می‌توانند در هر تعداد از بارداری‌های خود به شرط گذراندن دوره‌های آموزشی لازم، به این شیوه زایمان کنند.

شرط اول؛ آموزش زایمان در آب

معمولا زنان قبل از آموزش، از انجام زایمان زیر آب احساس نگرانی دارند، به همین دلیل به خانم‌هایی که می‌خواهند از این روش به عنوان یک روش کمکی برای کم کردن درد‌های زایمانی استفاده کنند توصیه می‌کنیم حتما کلاس‌های آموزشی را گذرانده و از مراکزی که کار زایمان در آب را انجام می‌دهند، بازدید کنند.

این کلاس‌ها به صورت استاندارد، به مدت ۸ هفته و از هفته بیستم بارداری زنان شروع می‌شود؛ در این کلاس‌ها، وان آب نیز با درجه حرارت بدن تنظیم شده و تمام پروسه زایمان زیر آب همراه با فیلم‌های آموزشی، مرور و تمرین می‌شود. ناگفته نماند که زنان باید همراه با همسران یا همراهی که قرار است در زمان زایمان او را همراهی کند، در این کلاس‌ها حاضر شوند چرا که ممکن است در مراحل زایمانی مشکلی پیش آید که آشنایی نداشتن همسر و همراه با این مشکلات و پروسه می‌تواند باعث ترس و وحشت همراه شده و این اضطراب و نگرانی به زنان در زمان زایمان منتقل شود.

زایمان طبیعی در آب، بدون درد؟

انتخاب شیوه زایمان

زایمان در آب به ۲ روش انجام می‌شود که البته در هر ۲ روش از آب استفاده می‌شود، اولین روش این است که خانم باردار قبل از زایمان، تمام مراحل زایمانی را در زیر آب انجام می‌دهد و زمانی که دهانه رحم کاملا باز شده و برای بیرون آمدن بچه آماده می‌شود، خانم روی تخت زایمان رفته و مرحله آخر زایمان را روی تخت انجام می‌دهد. روش دوم این است که خانم باردار تمام مراحل زایمان و درد‌های زایمانی را داخل آب تجربه کرده و نوزاد نیز در آب متولد و در آب رها می‌شود. پرسنل اتاق زایمان بچه را از زیر آب گرفته و به مراحل دیگر زایمان کمک و رسیدگی می‌کنند.

به چه کسانی توصیه نمی‌شود؟

زنانی که تا به حال به استخر نرفته و علاقه‌ای به آب ندارند، عمدتا توانایی این نوع زایمان را ندارند و به طور حتم زایمان در آب هم برایشان دشوار است، این نوع از زایمان نیز بیشتر در کشور‌هایی رواج دارد که مردمان‌شان با آب سروکار بیشتری دارند؛ به‌عنوان نمونه زنان در استرالیا که یک کشور پر آب است، بسیار بیشتر برای انجام این نوع زایمان کاندید می‌شوند، چرا که بدن آن‌ها با آب آشنا و سازگار‌تر بوده و به طور حتم راحت‌تر می‌توانند این نوع زایمان را تجربه کنند. در کشور ما هم زنانی که در طول زندگی بیشتر به استخر رفته و از آب واهمه ندارند، راحت‌تر از دیگر زنان از این روش استقبال می‌کنند و این نوع زایمان همچنان طرفداران خاص خود را دارد.

پیش از انتخاب این شیوه باید بدانید

خانم‌ها در گذشته چنین تصور می‌کردند که این نوع زایمان بهترین راه و معجزه‌ای بزرگ برای رهایی از درد‌های شدید زایمان است؛ به دلیل این ساده انگاری، طرفداران زیادی برای آن وجود داشت؛ اما در حال حاضر زنان با آگاهی و کسب اطلاعات بیشتر دریافته‌اند که این روش از زایمان، تفاوتی با زایمان طبیعی نداشته و تنها در کاستن از درد موثر است. پس در انتخاب این نوع زایمان و حمل وزن، نباید توقع زایمان بدون درد داشت.

زایمان طبیعی در آب، بدون درد؟

شباهت‌های زایمان در آب با زایمان طبیعی

زنان بارداری که تمایل به انجام این نوع زایمان دارند، بدانند که تمام مراحل یک زایمان طبیعی، مثل کنترل ضربان قلب جنین و بررسی شرایط مادر، در زایمان درون آب انجام خواهد شد، گاهی ممکن است درد در زمان زایمان زیر آب کاهش پیدا نکرده و درد‌های انقباضی طولانی شود که در این صورت اگر به مسکن یا دارویی نیاز باشد، استفاده شده و تمام مراقبت‌ها از زنان مثل یک زایمان طبیعی و معمولی که برای سلامت نوزاد و مادر لازم باشد اعمال خواهد شد. لازم به توضیح است که دراین نوع زایمان، زنان باردار نیز به دلیل درد کمتر، خاطره بهتری از انجام زایمان و تولد فرزندشان دارند ضمن اینکه خطر عفونت نیز که در گذشته در مورد آن بحث می‌شد وجود نداشته و نگرانی وجود ندارد.

توصیه‌های مهم به زنان باردار

در مجموع نه تنها برای انجام زایمان در آب بلکه زنان برای انجام هرکدام از روش‌های زایمانی باید از چگونگی پروسه زایمان خود اطلاعات کسب کرده و آموزش‌های لازم را جدی بگیرند، زنانی که دوره‌های لازم را می‌گذرانند بسیار راحت‌تر می‌توانند در زمان زایمان با ماما و پزشک متخصص همکاری کنند چرا که با پروسه وضعیت خود به صورت کامل آشنا می‌شوند.

زایمان طبیعی در آب، بدون درد؟

در حال حاضر مشکل مهم زنان این است که متاسفانه در زمان بارداری اطلاعات کافی را به دست نیاورده و با شروع درد‌های انقباضی قبل از زایمان دچار ترس و وحشت شدید می‌شوند که این ترس و نداشتن اطلاعات می‌تواند باعث تشدید درد شده و روی پروسه زایمان نیز تاثیر منفی بگذارد. از آنجا که کسب اطلاعات از روند زایمان به کاهش درد کمک زیادی می‌کند، به همین دلیل زنان باید اطلاعات کافی داشته باشند و از قبل بدانند این نوع زایمان خطری برای خودشان و فرزندشان ندارد.

انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:10 - 1398/07/29
وااای میدونی چقدر گرون میشه. خوب ما مردای بدبخت از کجا بیاریم؟ زن ها که کلا صبح تا شب خونه ان و کاری ندارن یه زاییدن هم نمیتونن کم خرج بکنن؟ یه کم فکر ما مردای بیچاره باشین خوب. مگه قدیم این قرتی بازی ها بود آخه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
زنا تو خونه هستن ولی شما هم تو خونه ای که ببینی چه کار میکنن هر وقت تونستی خودت زایمان رو تجربه کنی بعد در مورد این موضوع نظر بده
نکیسا
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
چرت نگو فکر کردی فقط کار بیرون سخته
خانم ها یه صبح تا ظهر کل خونه رو نظافت می کنن غذا می پزند بچه داری می کنند لباس اتو می کنن بحران ها رو مدیریت می کنند ولی
شما آقایون هم که کلا در هر شرایطی لیاقت ما خانم ها رو ندارید
و قدر نشناس هستید.
نمی گم کار شما سخت نیست نه ما قدر شناسیم می فهمیم تون ولی شما هم بی انصافی نکنید
بدون نام
Netherlands
۰۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
ببخشید ولی بی شعوری و بی درکی میباره از این .
کامنت.
یه آدم چقدر میتونه نافهم باشه که نفهمه هیچ انسانی چه زن چه مرد نمیتونه در برابر دردهای شدید مقاومت کنه.
بدون نام
Netherlands
۰۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
در ضمن ؛ آیکیو جان قدیم اینهمه زن موقع زایمان میمردن ؛ یا موقع زایمان انقدر بدنشون آسیب میدید که زود پیر و شکسته میشدن . بعد شما از کلمه ابلهانه قرتی بازی برای این مورد استفاده میکنی واقعا؟!
کمر بریده
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
خودت که قرتی نیستی برو بزا خجالتم نمیکشه حالا تو بیرون خونه کوه میکنی من حاضرم صب تا شب کارکنم ولی تو خونه کارنکنم که کار خانه داری با بچه کمر شکنه اونم بدون مزد
Iran, Islamic Republic of
03:00 - 1398/07/30
این بی شخصیت بازیاچیه آخه
میمردی اگرنظرنمیدادی؟؟؟؟
Finland
03:34 - 1398/07/30
بدون نام ۱۶:۱۰یعنی خاک تو اون سر قرون وسطایت بهتره اگه عین لباس چروکیده شدی زنتو ببری غار برات بزاد
Iran, Islamic Republic of
09:55 - 1398/07/30
من یه زنم و این مدل زایمان رو اصلا قبول ندارم. مگه زایمان طبیعی چشه؟ من 5 تا بچمو هم تو خونه و خودم به دنیا آوردم و این همه پول به دکتر و بیمارستان ندادم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
ماشالله :|
Iran, Islamic Republic of
09:56 - 1398/07/30
منم 7 ماهه باردارم و میخوام زایمان در آب انجام بدم. برام دعا کنید که به خیر بگذره
Japan
03:15 - 1399/01/08
بابا ول کنید فکر کرده فقط این میتونه خرج اقتصادیه خونشو کم کنه
Iran, Islamic Republic of
00:50 - 1399/01/26
اگه زنه. بیچاره وسط. زایمان. خدایی. نکرده. بمیره. تو خیالت راحت میشه؟ زن ها بدون مزد زحمت میشکن حالا واسه خرج کردن اینکه درد نکشه خیلی کمر شکنه؟؟؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج