اسرار قله‌نشینی طولانی پرسپولیس چیست؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
سمپاشی امحا_1
اپیلاسیون نانا 1
لایکو_1
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 3
لایکو_3
کتاب لند_3
سمپاشی امحا_3
کتاب لند_4
لایکو_4
اپیلاسیون نانا 4
سمپاشی امحا_4
کتاب لند_2
لایکو_2
اپیلاسیون نانا 2
سمپاشی امحا_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۴۱۲۶۴
۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۲
۱۱۸۰
بدون معجزه، بدون شگفتی و بدون هیچ اتفاق غیرمنتظره‌ای. پرسپولیس با پیروزی ۲ بر صفر برابر پیکان، عنوان قهرمانی لیگ بیستم را به دست آورد تا برتری ۲ بر یک سپاهان برابر استقلال، فایده‌ای به حال تیم اصفهانی نداشته باشد.

بهروز رسایلی در روزنامه همشهری نوشت: بدون معجزه، بدون شگفتی و بدون هیچ اتفاق غیرمنتظره‌ای. پرسپولیس با پیروزی 2 بر صفر برابر پیکان، عنوان قهرمانی لیگ بیستم را به دست آورد تا برتری 2 بر یک سپاهان برابر استقلال، فایده‌ای به حال تیم اصفهانی نداشته باشد. به این ترتیب سرخپوشان پایتخت پنجمین قهرمانی پیاپی خود را به‌دست آوردند تا در تاریخ فوتبال ایران دست‌نیافتنی‌تر شوند. تا پیش از این سپاهان با 3دوره قهرمانی پیاپی رکورددار بود، اما حالا نسل طلایی پرسپولیس این حد نصاب را به 5عنوان افزایش داده و شاید حتی جلوتر از این هم برود. در نتیجه از حالا به بعد رقابت با پرسپولیس تنها به قصد پایین کشیدن این تیم نیست، بلکه همزمان با هدف مصون نگه داشتن تاریخ از خلق اعداد عجیب‌تر خواهد بود. پنجمین قهرمانی پرسپولیس اما 5واقعیت را روشن کرد.

اسرار قله‌نشینی طولانی پرسپولیس چیست؟

پرسپولیس هنوز عطش دارد

نکته جالب توجه در مورد قهرمانی‌های پرسپولیس، عطش سیری‌ناپذیر بازیکنان این تیم است. انگار همین دیروز بود که آنها در جشن قهرمانی پوکر یا چهارگانه، قول قهرمانی پنجم را می‌دادند. این بار هم در قهرمانی پنجم، به دفعات از زبان بازیکنان، مربیان و مدیران این تیم شنیدیم که آنها دنبال قهرمانی ششم هستند. چنین پدیده‌ای در دنیای فوتبال کم‌سابقه است و غالبا تیم‌ها بعد از مدتی موفقیت، از نظر انگیزشی اشباع می‌شوند، اما به‌نظر می‌رسد قصه پرسپولیسی‌ها فرق دارد. آنها به دلایل متعدد به شکل وحشتناکی همچنان تشنه موفقیت هستند. شاید یکی از این دلایل، افت 9ساله قرمزها پیش از این سریال قهرمانی‌ها باشد و اینکه آنها نمی‌خواهند به آن روزگار برگردند. دلیل دوم هم کری‌خوانی و اتهام‌زنی‌های رقباست. درحقیقت حریفان با هر بار زیر سؤال بردن موفقیت پرسپولیس، این تیم را به پیمودن ادامه این مسیر ترغیب می‌کنند.

شخصیت تیمی، بالاتر از مجموع بازیکنان است

پرسپولیس امسال گاهی اوقات متزلزل ظاهر شد. زیاد پیش آمد که این تیم «خودش» نباشد. در نیم‌فصل اول حتی فقر مهره هم وجود داشت، اما این تیم در یک مقطع زمانی چند ماهه بدون مهاجم نوک ایده‌آل هم خودش را در کورس قهرمانی نگه داشت. آنها بازی‌ها را می‌بردند، حتی با وجود اینکه گاهی کاملا مستحق به‌نظر نمی‌رسیدند. این مسئله نشان می‌دهد شخصیت و روح تیمی چیزی بالاتر از مجموع همه بازیکنان تیم است. شاید شما ابزار یا شانس‌های کمتری نسبت به رقبا داشته باشید، اما وقتی باور کنید «می‌توانید»، شانس موفقیت‌تان بالا خواهد بود. این داستان پرسپولیس لیگ بیستم است؛ مخصوصا تیم خسته‌ای که نیم‌فصل اول به میدان رفت و خودش را در کورس نگه داشت. آنها به موفقیت معتاد شده‌اند و این بزرگ‌ترین سرمایه ممکن است.

دفاع خوب معجزه می‌کند

برای قهرمانی خیلی چیزها لازم است، اما خط دفاع خوب رسما جنبه «حیاتی» دارد. حتی بهترین تیم‌های دنیا هم با دفاع متزلزل به سختی می‌توانند فاتح عناوین مختلف شوند. پرسپولیس امسال هم مثل فصول گذشته همزمان با کسب عنوان قهرمانی، صاحب بهترین خط دفاع لیگ برتر نیز شد. آنها امسال 14گل خوردند و این درحالی است که از لیگ شانزدهم تا نوزدهم، به‌ترتیب 14، 15، 14و 17گل دریافت کرده بودند. در هر 4فصل سرخ‌ها صاحب مستحکم‌ترین دژ دفاعی بودند و بدون چنین عملکردی محال بود گلات کنند.

یحیی، بدون خارجی‌ها می‌تواند

بی‌گمان بخش بزرگی از موفقیت پرسپولیس در کسب عنوان قهرمانی لیگ بیستم را باید به نام یحیی گل‌محمدی نوشت. شروع سنت قهرمانی‌ها با برانکو ایوانکوویچ بود و بخشی از سهام قهرمانی در فصل گذشته هم به نام گابریل کالدرون ثبت شد. این بار اما یحیی خودش از صفر تا صد بالای سر کار بود و تیمش را به سمت قهرمانی هدایت کرد. او غیر از اینکه در کادر فنی همکار خارجی نداشت، در فهرست بازیکنان هم از مهره غیرایرانی شاخصی بهره نمی‌برد. بوژیدار رادوشوویچ تنها بازیکن خارجی این فصل سرخ‌هاست که او نیز چندان به بازی گرفته نشد.

محرم جنتلمن است

فصل تمام شد و محرم نویدکیا هرگز از جلد ادب و احترام بیرون نیامد. شاید بسیاری عقیده داشتند رفتار محترمانه نویدکیا در شروع فصل، بعد از ورود به کورس پرفراز و نشیب قهرمانی دچار تزلزل خواهد شد و او در هیجان رقابت، اصولش را زیر پا می‌گذارد. با این حال آنچه دیدیم، ثبات رفتاری اسطوره سپاهان بود. او همیشه و همه‌جا خودش را حفظ کرد، بعد از پیروزی‌ها غره نشد و پس از ناکامی‌ها هم یقه حریف و داور را نگرفت. نویدکیا در نخستین فصل سرمربیگری‌اش با بالاترین امتیاز تاریخ لیگ برتر نایب‌قهرمان شد، اما متین و آرام ماند. پرواضح است این نتایج نشان می‌دهد او از نظر فنی هم دست پری دارد و در آینده می‌تواند موفقیت‌های بیشتری به‌دست بیاورد.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
استخدام_1
بهمن پور_داخلی1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
شیرآلات زمانی_4
بهمن پور_داخلی4
استخدام_4
شیرآلات زمانی_2
بهمن پور_داخلی2
استخدام_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
ایرانیان- فوتر موبایل222
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کیان برنا_فوتر موبایل
ایرانیان-فوتراصلی222
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر