طالبان و آزادی برای زنان؟ دروغ خیلی شاخدار
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
دکتر ولدخانی_1
دکتر استرکی_1
اپیلاسیون نانا 3
دکتر استرکی_3
دکتر ولدخانی_3
اپیلاسیون نانا 4
دکتر استرکی_4
دکتر ولدخانی_4
دکتر استرکی_2
دکتر ولدخانی_2
اپیلاسیون نانا 2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۵۰۹۷۸
۱۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۱
۳۵۰۹
هرچه بیشتر از قدرت گرفتن طالبان می‌گذرد، روایات بیشتری از حکومت وحشت این گروه بر افغانستان منتشر می‌شود و در میان همه سرکوب‌شدگان، سهم زنان از هراس و نگرانی بیشتر است.

برترین‌ها: با گذشت چند هفته از تصرف شهر‌های کابل و هرات توسط نیرو‌های طالبان، گزارش‌ها نشان می‌دهند که نگرانی و وحشت درمورد وضعیت زنان این کشور بی‌مورد نبوده است. پس از انتقال قدرت در کابل از دولت غنی به طالبان، برخی، از جمله خود سران طالبان مدعی بودند که این گروه تغییر کرده و نگرانی بابت وضعیت زنان بیهوده است.

طالبان و آزادی برای زنان؟ دروغ خیلی شاخدار

طالبان گفته بود حقوق زنان احترام را رعایت خواهد کرد «اما در چارچوب محدودیت‌های اسلامی». تجربه هفته‌های گذشته روشن‌تر کرده که این چارچوب به چه معناست؛ در دو هفته گذشته اغلب زنان هرات به سر کار نرفته‌اند. طالبان گفته زنان موقتا به دلایل «امنیتی» در خانه بمانند، اما این برای زنان زنگ خطر است و یادآور تجربه پیشین آن‌ها از زندگی تحت سلطه طالبان.

روزنامه همشهری در این باره نوشت: طالبان در نخستین موضع‌گیری‌هایش بعد از به قدرت رسیدن، تلاش می‌کرد خود را حامی حقوق زنان و اقلیت‌ها نشان بدهد و با فرمان عفو عمومی، چهره‌ای رئوف از خود نشان دهد. به گزارش گاردین، اما افراد زیادی بودند که این حرف‌ها را باور نداشتند؛ به‌خصوص زنان و آن‌هایی که در هرات رفتار طالبان را در همان بدو ورودشان دیده بودند؛ طالبان، در همان روزی که وارد هرات شد و حتی قبل از فتح کامل این شهر مهم در غرب کشور، سرکوب زنان را شروع کرد و هنوز جنگ در شهر ادامه داشت که به محل کار زنان می‌رفت و آن‌ها را مجبور می‌کرد به خانه بروند.

شکوفه، یکی از این زنان که به‌خاطر طالبان بیکار شده، اما شجاعانه به آن‌ها اعتراض کرده درباره نخستین برخورد طالبان با زنان در هرات گفته است: «آن‌ها هنوز شهر را کامل نگرفته بودند، اما به محل کار ما آمدند. مدیر، یک جلسه اضطراری گذاشت و آن‌ها به زنان گفتند که باید به خانه بروند.»

بیکاری برای شکوفه، به‌عنوان تنها نان‌آور مادر و برادر معلولش، مسئله‌ای بسیار جدی است؛ بنابراین او آخر هفته گذشته پا به خیابان گذاشت تا قوانین جدید طالبان را به چالش بکشد و همراه با چند زن دیگر، در مقابل دفتر فرماندار هرات تجمع کردند. او درباره این اقدامش گفته است: «ما امیدوار بودیم بتوانیم به فرماندار بگوییم که چقدر مشکلات داریم، اما آن‌ها نگذاشتند وارد شویم و بعد از مدتی هم ما را متفرق کردند.

طالبان و آزادی برای زنان؟ دروغ خیلی شاخدار

ما حتی نتوانستیم او را ببینیم.»  وعده‌های اولیه طالبان درباره احترام به حقوق زنان، باعث شده بود تا در خارج از این کشور این سؤال مطرح شود که این گروه چقدر تغییر کرده و از ایدئولوژی افراطی خود و رفتار‌های به‌شدت غیرانسانی خود در دهه ۱۹۹۰ دست برداشته یا نه. حتی برخی کشور‌ها درخواست کرده‌اند که به طالبان برای تشکیل دولت، وقت داده شود و فعلا به آن فشار وارد نشود. اما شواهد فزاینده از برخورد طالبان با زنان و دیگر اقلیت‌ها در سراسر کشور نشان داده است که طالبان تنها در به تصویر کشیدن خود پیشرفت کرده وگرنه همچنان به ایدئولوژی اش پایبند است.

طالبان و آزادی برای زنان؟ دروغ خیلی شاخدار

هدر بار، معاون بخش زنان در دیده‌بان حقوق بشر گفته است: «ما همین توجیهات را در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ شنیدیم، وقتی که طالبان می‌گفت دختران فعلا به‌خاطر مسائل امنیتی نمی‌توانند به مدرسه بروند و زنان هم به همین دلیل نمی‌توانند کار کنند. آن‌ها می‌گفتند به محض اینکه شرایط مطلوب باشد، زنان و دختران مشکلی برای کار و تحصیل نخواهند داشت و البته که هرگز آن شرایط فراهم نشد. این نشان می‌دهد که آن‌ها در دهه ۱۹۹۰ هم تا حدودی می‌دانستند که باید افکارشان را به نوعی پنهان کنند و دلایل دیگری را مطرح کنند؛ بنابراین استرات‍ژی ارتباطی چیز جدیدی نیست و زنان افغان به خوبی آن را می‌شناسند.» زنان افغان گفته‌اند دیگر قوانین آن دوران هم به‌صورت غیررسمی حاکم شده اند؛ ازجمله اینکه وقتی زنان می‌خواهند بیرون بروند باید یک مرد محرم همراهی‌شان کند. بازگشت چنین قوانینی، زنان در سراسر افغانستان را نگران کرده و زنان زیادی در جلال‌آباد از هراس خود از آینده با الجزیره سخن گفته‌اند.

طالبان و آزادی برای زنان؟ دروغ خیلی شاخدار

در عرصه آموزش نیز زمزمه‌ شروع محدودیت‌ها به گوش می‌رسد؛ وزیر جدید آموزش گفته است که زنان و مردان باید در دانشگاه‌ها جدا باشند. زنان همچنین باید با اتوبوس‌هایی حمل و نقل کنند که شیشه‌های سیاه و پوشیده دارد و پرده‌ای آنها را از راننده‌ی مرد جدا کند. آنها باید در میان کلاس‌هایشان در اطاق انتظار بنشینند. همچنین رنگ لباس دانشجویان و معلمان زن بایستی سیاه باشد.زنان و مردان باید کلاس‌های جداگانه داشته باشند و اگر در کلاسی زیر ۱۵ زن وجود دارد باید زنان با پرده‌ای از مردان جدا بنشینند.به مقامات آموزشی گفته شده که زنان به هیچ‌عنوان نباید معلم مردان باشند، در حالی که در مواقعی که معلم زن در دسترس نیست مردان می‌توانند به زنان درست بدهند.

در روز‌های گذشته زنان افغانستان در برخی شهر‌ها همچون کابل و هرات و نیمروز علیه طالبان و از دست‌رفتن حقوق خود تظاهرات کردند و با خشونت این گروه مواجه شدند. زنان در این تظاهرات برای برابری جنسیتی، کار و تحصیل، حضور در سیاست و آزادی‌های زنان شعار دادند.

یکی از این زنان در ویدئویی که در توییتر منتشر کرده، گفته است که طالبان برای متفرق کردن زنان، از گاز اشک‌آور و شوکر برقی استفاده کرده و ۱۰ زن به همین‌خاطر مجروح شده‌اند. به‌گفته او، زنان در این اعتراض خیابانی خواستار حق مشارکت سیاسی، حق تحصیل و حق کار بوده‌اند. با این همه زنان افغانستان می‌گویند که به مبارزه ادامه خواهند داد و عقب نخواهند نشست. زنان افغانستانی در ایران نیز هفته‌های گذشته طی تجمعاتی به بازگشت طالبان اعتراض کردند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:3
Iran (Islamic Republic of)
08:20 - 1400/06/14
مردان که غیرت ندارند فرار کردند زنان باید تا پای جان بایستند
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
آزادی زنان یعنی ولنگار یعنی نابودی خانواده
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
این زنها یه اقلیت مطلقند مردی هم باهاشون نیست چون مردهاشون راضی نبودند چون فرهنگ افغانستان این نبوده
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
کاربر 12:25 افکار امثال شما در دنیای امروز جایی نداره.
Iran (Islamic Republic of)
09:10 - 1400/06/14
از حقوق خود درافغانستان دفاع کنید وباعث ارتقا کشور خویش شوید .
وکشور خود را به ظالمین نسپارید
وراهی کشورهای بیگانه شوید و ذلت وخواری بپذیرید .
Iran (Islamic Republic of)
09:37 - 1400/06/14
مردانه افغانستان زنانتان از شما پر جرات ترند بیغیرتا تعداد شما بیشتر از طالبن هست واسلحه کافی هم که در دست داری احمد شاه مسعود این دلاوره کشوره افغانستن پنجشیر را کرد گورتانه طالبان کمکش کنید واو را به عنوانه رهبره خودتون انتخاب کنید و طالبانه نگذارید یک نفرشون زنده در برن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
مردان برای بدست آوردن یک لقمه نان آواره کشورهای همسایه هستند.
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
در مورد ایران این طور نیست
همیشه زنها نترس تر و با دل و جرات تر بودن
پس لطفا خواهشا حرف گنده نزنید
Iran (Islamic Republic of)
09:52 - 1400/06/14
فرمان عفو عمومی؟! آخه مگه مردم چه گناهی مرتکب شدن که نیاز به عفو شما باشه بعدشم اصلا کی هستید که صلاحیت عفو کردن داشته باشید؟
Iran (Islamic Republic of)
12:32 - 1400/06/14
بابا شما مردان افغانستان یکم نترس باشید کنار رهبرتان مبارزه کنید
Iran (Islamic Republic of)
12:40 - 1400/06/14
گروهی که تروریستی باشه همه حرفاش دروغه
Iran (Islamic Republic of)
14:40 - 1400/06/14
امیدی به مردم افغانستان نیست، یه همسایه داغون دیگه
Iran (Islamic Republic of)
14:53 - 1400/06/14
پیشرفت یک جامعه بستگی به جنس مونث داره ...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
سفیر بار ساقدوش_3
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_4
سفیر بار ساقدوش_4
شیرآلات زمانی_4
استخدام_2
سفیر بار ساقدوش_2
شیرآلات زمانی_2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شفا_فوترموبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران باغ بهشت _فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کیان برنا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
کلینیک النا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
شفا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو