تیراندازی هماهنگ به دختران کم‌حجاب اصفهان؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
زمردی_داخلی1
دکتر نداف کرمانی 1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر نداف کرمانی 3
سفیر بار ساقدوش_3
زمردی_داخلی3
ریزخور_3
کلاسینو_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_4
دکتر نداف کرمانی 4
کلاسینو_4
سفیر بار ساقدوش_4
زمردی_داخلی4
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_4
کلاسینو_2
سفیر بار ساقدوش_2
ریزخور_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی 2
زمردی_داخلی2
لاله زار مال_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۶۰۸۴۳
۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۰
۱۲۳۶۱
روایت خانواده‌های دختران قربانی تیراندازی در اصفهان را می‌خوانید.

روزنامه شرق - شهرزاد همتی: پنجشنبه هشتم مهرماه، یکی از فعالان مدنی اصفهان، در تماس با خبرنگار روزنامه ما خبر از تیراندازی مردی جوان در تاریخ ۲۸ مردادماه به حداقل پنج نفر در این شهر داد. در این تماس چند نفر از خانواده‌های افرادی که در این حادثه تیراندازی آسیب دیده بودند، به خبرنگار ما معرفی شدند. اطلاعات اولیه حاکی از آن بود که در روز ۲۸ مرداد‌ماه، جوانی با نام «ف» چند زن و حداقل یک مرد را مورد اصابت تیر‌های ساچمه‌ای با کلت پنج‌ونیم قرار داده است.

تیراندازی هماهنگ به دختران کم‌حجاب اصفهان؟

فرد مذکور با کمک نیرو‌های امنیتی هرچند در ۴۸ ساعت دستگیر شده، اما در کمتر از یک ماه با قید وثیقه آزاد شده است. رفتار بد خانواده فرد تیرانداز از یک سو و همچنین سابقه خشونت‌هایی از این قبیل در اصفهان، باعث شده بود چند نفر از خانواده‌ها بخواهند با رسانه‌ای‌کردن این مسئله توجه مجاری قانونی را به این اتفاق جلب کنند. این گزارش حاصل سفر یک‌روزه خبرنگار ما به اصفهان در تاریخ ۱۰ مهرماه و گفتگو با خانواده سه نفر از قربانیان این حادثه است.

ما ذکر این نکته را لازم می‌دانیم که در طول یک هفته اخیر، تماس با مسئولان قضائی استان برای گفتگو درباره این اتفاق به جایی نرسید و فقط یک منبع آگاه خبر داد که این پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است. همچنین در حین نوشتن این گزارش، فعالان حوزه اصفهان از حمله به چند زن دوچرخه‌سوار در اصفهان خبر دادند. خبری که در صفحات مجازی نیز بازتاب فراوانی داشت.

‌قرار اول خیابان جلفا

قرار می‌شود قربانی اول را مهلا صدا کنیم. ۲۸‌ساله و کارمند. او ساعت ۵:۰۰ بعدازظهر پس از بازگشت از محل کار در خیابان امام مورد اصابت تفنگ ساچمه‌ای قرار می‌گیرد. مهلا می‌گوید: «احساس کردم پشتم می‌سوزد. یک لحظه نشستم و دستم را روی پهلویم قرار دادم و دیدم آغشته به خون است. به برادرم زنگ زدم و به کمک یک راننده تاکسی به بیمارستان اعزام شدم. همان‌جا برادر و مادرم هم رسیدند و متوجه شدیم چند نفر دیگر نیز مورد اصابت قرار گرفته‌اند. این را پرستاری گفت که من را آماده رفتن به اتاق عمل می‌کرد. گفت یکی، دو نفر تصمیم به شکایت گرفته‌اند.

من گفتم شکایت می‌کنم. اما برادرم فریاد کشید که وقتی چادر سر نمی‌کنی و حجاب نداری همین می‌شود». از مهلا می‌پرسم مگر حجاب نداشتی؟ او می‌گوید: «من با لباس فرم بودم. مانتو تا زیر زانو و شلوار سورمه‌ای درست از جنس مانتو و مقنعه مشکی. خسته و گرما‌زده در‌حال صحبت با تلفن بودم. آفتاب‌گیر به سر داشتم و اصلا صورتم معلوم نبود. اما به‌هرحال خانواده‌ام ترسیده بودند...». چرا؟ این سؤال را من می‌پرسم و مهلا می‌گوید: «شاید، چون ترسیدند بگویند دخترشان حجاب نداشته. آبرویشان برود.

تیراندازی هماهنگ به دختران کم‌حجاب اصفهان؟

ترجیح دادند شکایت نکنند و من هم حرفی نزدم». از مهلا می‌پرسم هزینه‌های بیمارستان چه شد؟ او می‌گوید: «مأموران امنیتی انصافا همکاری داشتند و گفتند پرداخت می‌کنند و البته اگر بخواهیم شکایت کنیم، باید خودمان هزینه را پرداخت کنیم تا زمان مشخص‌شدن دیه مبلغ را بگیریم. اما اصلا به اینجا نرسید. مهلا می‌گوید از آن روز تا به امروز ترجیح می‌دهد از خانه بیرون نیاید، از صدای پا می‌ترسد و دو ماه مرخصی بدون حقوق گرفته است. او در‌حالی‌که اشک‌هایش را پاک می‌کند، می‌گوید: هیچ‌کس حالم را نفهمید. مادرم نگفت نترس، برادرم هم گفت بترس! بترس که آخر و عاقبت یک بلایی سرم می‌آورند، یا صورتم را از ریخت می‌اندازند یا کله‌ام را می‌کنند.

‌قرار دوم، هتل دانشمند

ساعت ۴:۰۰ بعد‌از‌ظهر، در لابی هتل دانشمند اصفهان، خانواده غلامی منتظر ما هستند. در همان تاریخ ۲۸ مردادماه، دخترشان نرگس که ۱۷‌ساله است، برای خرید کتاب درسی از منزل خارج شده بود، درست کنار هتل دانشمند، ابتدای کوچه حکیم شفا مورد اصابت قرار می‌گیرد. روایت نرگس هم شبیه به مهلاست. او می‌گوید: «من با دوستم بودم، یک‌دفعه صدایی آمد، در پشتم سوزش احساس کردم و یک چشمم سیاهی رفت و افتادم و با دوستم داخل یک بوتیک لباس‌فروشی رفتیم و معلوم شد تیر خوردم. صاحب مغازه صدای تیر را شنیده بود و گفت فکر کنم ساچمه خوردی.

من اصلا نفهمیدم چه اتفاقی افتاد، زنگ زدم به خاله‌ام و گفتم تفنگ ساچمه‌ای چیست و گفتند برای شکار است، اما بعدا معلوم شد اصلا تفنگ پنج‌ونیم بوده است».پدر و مادر نرگس از اتفاقات افتاده غمگین هستند. مادر او به ما می‌گوید: «به فاصله ۲۰۰ متر جلوتر، در میدان شهدا، دومین نفر چند دقیقه بعد تیر می‌خورد. الان کسی که می‌گویند سه قبضه سلاح همراهش داشته، از زندان با قید وثیقه آزاد است. روز اولی که ما به دادگاه رفتیم، به ما گفتند او اشد مجازات را می‌گیرد. ما راضی به اشد مجازات نبودیم و این را گفتیم، اما گفتند او سه قبضه سلاح داشته و با همین کلت ساچمه‌ای پنج‌ونیم یکی از همکاران ما به شهادت رسیده است. به گفته مسئولان قضائی او دو تفنگ شکاری و یک کلت پنج‌ونیم به همراه داشته که باید مجوز داشته باشد».

‌پدر نرگس می‌گوید: «دو روز قبل از عید قربان دختر من که حدود ۵۰ روز بود از خانه بیرون نرفته بود، برای خرید کتاب از خانه بیرون رفت. آن روز، روز آخری بود که آب زاینده‌رود جاری بود و خانواده برای گردش آنجا رفته بودند. دخترم هم قرار شد بعد از خرید کتاب پیش خانواده برود. نیم ساعت نگذشته بود که خواهر همسرم تماس گرفت و گفت نرگس تیر خورده. من در مسیر بلافاصله با ۱۱۰ تماس گرفتم و دخترم را به بیمارستان امیر بردیم و از آنجا به زهرای مرضیه و در این بیمارستان به ما گفتند باید نرگس را به بیمارستان کاشانی منتقل کنیم. تیر نزدیک نخاع دخترم خورده بود و اوایل به ما گفتند که احتمال فلج‌شدنش هم وجود دارد؛ یعنی اگر چند سانتی‌متر جلوتر خورده بود، الان نرگس قطعا قطع نخاع شده بود. بعد از اینکه به بیمارستان کاشانی رفتیم، درست یک نفر کنار دختر من بستری شده بود که تیر کنار قلبش خورده بود و به دلیل اینکه تیر جای حساسی است، پزشکان برای در‌آوردنش صبر کرده‌اند.

تیراندازی هماهنگ به دختران کم‌حجاب اصفهان؟

در همان حین هم یک نفر دیگر را دیدیم که تیر به پشتش اصابت کرده بود؛ اما تا گفتند به نیروی انتظامی مراجعه کنید، ترسیدند و ترجیح دادند که بیمارستان را ترک کنند. ما حداقل پنج نفر را که در بیمارستان بودند، دیدیم. دختر من نیاز به جراحی داشت، از زمانی که تیر خورد تا صبح روز بعد که جراحی کرد، تیر حداقل ۱۲ سانتی‌متر حرکت کرده بود و گفتند اگر تیر در‌نیاید، ممکن است اتفاق بدی بیفتد. از آن‌همه افرادی که به بیمارستان مراجعه کرده بودند، تنها دو نفر ما در بیمارستان ماندند و حاضر به شکایت شدند؛ و بقیه ترجیح دادند مسئله را مسکوت باقی بگذارند. روز عید قربان آخرین نفر در خیابان امام خمینی تیر خورد. تا زمانی که ما بیمارستان بودیم، اولین گروه ساعت ۱۲ شب به بیمارستان آمدند تا ظهر فردا که هنوز نرگس عمل نشده بود، به صورت مداوم به بیمارستان می‌آمدند و به ما گفتند خبر جایی درز پیدا نکند، شاید گروه داعش این اتفاق را رقم زده باشد و ما می‌خواهیم سر‌کرده‌شان را پیدا کنیم. اگر این خبر رسانه‌ای بشود، طرف فرار می‌کند.

باید ببینیم کار شخص یا گروه بوده تا بتوانیم مسئله را پیگیری کنیم». مادر نرگس در ادامه می‌گوید: «آن‌ها انصافا هم مسئله را به‌خوبی پیگیری کردند و در عرض ۴۸ ساعت فرد دستگیر شد و به ما گفتند برای دیدنش به کلانتری برویم. یک پسر ۳۵، ۳۶‌ساله قد‌بلند بود که پشت یک ۲۰۶ با شیشه‌های دودی نشسته بود». از خانواده ستایش می‌پرسیم که چقدر احتمال می‌دهند که ماجرا به اسیدپاشی‌های چند سال پیش مرتبط باشد و آن‌ها می‌گویند: «تقریبا احتمالش صفر است و امیدواریم سازمان‌یافته نباشد؛ چون هزینه زیادی را دوباره به اصفهان متحمل می‌کند.

ما سکوت کردیم؛ چون احساس کردیم حرف پلیس منطقی است و می‌شود راحت‌تر مجرم را گرفت؛ اما فکرش را نمی‌کردیم طرف را بعد از ۲۰ روز آزاد کنند». خانواده غلامی اولین خانواده‌ای بودند که از این اتفاق شکایت و این مسئله را پیگیری کردند و با تشویق آن‌ها خانواده زینب، دیگر قربانی این حادثه که کمی بعد از نرگس در میدان شهدا تیر خورده بود، حاضر به ثبت شکایت می‌شود. مادر نرگس در ادامه می‌گوید: «متهم عید قربان دستگیر و یک ماه بعد آزاد شد. از دادگاه با ما تماس گرفتند و گفتند آزاد شد. چند روز که گذشت، عموی متهم با ما تماس گرفت و گفت به خاطر مادرش بچه ما را ببخشید، ما هم گفتیم اصلا راضی به زندان و اعدام کسی نیستیم؛ اما به خاطر همان مادرش اجازه بدهید چند روز بماند و تنبیه بشود. در نهایت عمویش گفت شما چه رضایت بدهید، چه رضایت ندهید، ما آزادش می‌کنیم و نهایتا ۳۰ میلیون دیه می‌دهیم.

من گفتم مگر حرف دیه است؟ دختر من تیر خورده، بدنش درد می‌کند، تا سر خیابان می‌ترسد برود. چه کسی حرف دیه زد؟ در‌این‌میان عموی متهم حرفی به من زد که جگرم آتش گرفت. به من گفتند مگر خمپاره خورده؟ یک تیر خورده که مال تفنگ ساچمه‌ای بوده و شما کاری از دست‌تان بر‌نمی‌آید. بعد از این ماجرا به دادگاه رفتیم و گفتند می‌خواهد با سند آزاد شود، بروید رضایت بدهید، ما گفتیم شما سری قبل می‌خواستید طرف را اعدام کنید، الان برویم رضایت بدهیم؟ مدام می‌گفتند دیه را بگیرید و بی‌خیال شوید. ما پیش معاون دادستان رفتیم و آنجا به ما قول دادند که خبری از آزادی نیست؛ اما حالا خبردار شدیم طرف آزاد شده».

قرار سوم، میدان شهدا

زینب بچه شاهین‌شهر است و روز حادثه از شاهین‌شهر ماشین‌های خیابان امام را سوار می‌شود و در همان خیابان تیر می‌خورد. پدرش به ما می‌گوید: «زینب دردی را پشت کمرش حس می‌کند و کسی می‌گوید که مانتویش خونی شده. مردم به او کمک می‌کنند و آمبولانس خبر می‌کنند و به بیمارستان کاشانی منتقل می‌شود و آنجا با ما تماس می‌گیرند.

تیراندازی هماهنگ به دختران کم‌حجاب اصفهان؟

تیر پشت کتف سمت راست او اصابت کرده. در بیمارستان از ما بازجویی کردند. هنگام تسویه حساب گفتند اگر می‌خواهید از طرف دولت هزینه بیمارستان حساب شود، باید رضایت بدهید و ما ترجیح دادیم شکایت کنیم. در تسویه حساب گفتند نقد بدهید، چون دیه می‌گیرید». پدر زینب می‌گوید که دختر ۳۸‌ساله‌اش ترسیده و همین باعث شده که از خانه بیرون نرود و رفتار بد خانواده فرد متهم و همین‌طور آزادی او باعث شده تصمیم به روایت بگیرد.

چرا جرائم تکرار می‌شوند؟

امیر رئیسیان، وکیل دادگستری، در گفتگو با ما درباره تکرار بزه علیه اجتماع در کشور می‌گوید: «از مبانی و علل اصلی وضع مجازات‌ها در جوامع در کنار تنبیه یا وضع عدالت و... بازدارندگی است. به این معنا که اگر رفتار مجرمانه مورد مجازات قرار بگیرد، در جامعه اثر بازدارنده دارد. در نگاه سنتی در شکل و شمایل عقوبت می‌بینیم؛ یعنی لزوما رفتار مجرمانه با مجازات همراه شود تا چیزی که به‌عنوان جرم‌انگاری در جهت بازدارندگی و وضع عدالت و برقراری نظم است، اتفاق بیفتد.

اما با تحولات جوامع، تعقیب هم به‌خودی‌خود اثر بازدارندگی دارد. اما تفاوتی که در موارد مشابه همین ماجرای تیراندازی افتاده، این است که، چون مجازات در نظام حقوقی ما در مورد برخی جرائم مثل تجاوز و اسیدپاشی خیلی سنگین است، در نتیجه قربانیان این جرائم با وضعیتی که روبه‌رو می‌شوند، تحت فشار عدم اجرای مجازات قرار می‌گیرند». رئیسیان گفت: «مثلا قربانی اسیدپاشی تحت فشار قرار می‌گیرد که مجازات قصاص را درخواست نکند یا در مواردی مثل قتل، قربانی را تحت فشار می‌گذاریم که قصاص نخواهد.

تیراندازی هماهنگ به دختران کم‌حجاب اصفهان؟

این در کلیت اجتماعی جامعه، منصفانه و اخلاقی است؛ اما اگر مدعی‌العموم هم به‌عنوان نماینده منافع عمومی، مجازات را تعقیب نکند و آن را در چارچوب نظام عدالت ترمیمی در نظر نگیرد، باعث می‌شود مرتکب خطا مجازات سنگینی داشته و قربانی از خواستن مجازات سنگین منصرف شود. از طرفی هم دولت به‌عنوان مدعی‌العموم، هم به‌عنوان نماینده منافع عمومی، اگر مجازاتی را در‌خصوص عدالت ترمیمی نخواهد، در نتیجه رفتار وحشیانه مجرم مجازات نمی‌شود. این پدیده محصول جرم‌انگاری شدید است که باعث می‌شود مجازات اجرا نشود.

در چنین وضعیتی، در نتیجه رفتار مجرمانه بدون جزا و پاسخ می‌ماند و به خاطر همین در رفتار مجرمانه یک کیف مجرمانه وجود دارد؛ در نتیجه، چون بدون پاسخ می‌ماند، مجرم که از این کیف نامطلوب ضد‌اجتماعی برده، بزه را تکرار می‌کند. این فرایند طبیعی تکرار جرم است. این پدیده در ایران بار‌ها تکرار شده است؛ مثل اسیدپاش‌ها، اما شاخص آن جایی است که دولت قرار بوده به نمایندگی از جامعه برود مجرمی را مجازات کند، ولی کوتاهی می‌کند. اینجا حق مردم را نادیده‌گرفتن باعث تکرار بزه می‌شود. کوتاهی در پیگیری حقوق اجتماع از سوی دولت باعث تکرار این بزه‌ها می‌شود.

در اصفهان چه خبر است؟

در همین لحظه توییتر پر است از خبری مبنی بر اینکه زنان دوچرخه‌سوار در سطح شهر مورد حمله قرار گرفته‌اند و چند نفرشان از سوی فرد یا افرادی هل داده شده و جراحت‌های عمیق و سطحی داشته‌اند. سؤال اصلی مردم اصفهان این است که در این شهر چه خبر است؟ هرچند زندگی عادی مردم در جریان است، اما به نظر می‌رسد در زیر پوست شهر اتفاقاتی همیشه در حال افتادن است.

مهر سال ۹۳ اخباری مبنی بر اسیدپاشی روی دختران اصفهانی رسانه‌ای شد؛ مسئله‌ای که هرگز متهمان آن مشخص نشدند و زندگی دختران زیادی بر باد رفت. قطعا به نظر می‌رسد ماجرای تیراندازی‌های اخیر هیچ ربطی به اسیدپاشی‌های سال ۹۳ اصفهان ندارد، اما این سؤال مطرح است که پیگیری‌نکردن و همچنین عدم اطلاع‌رسانی درباره متهمان این واقعه تلخ، شرایط و بستر را برای تکرار بزه در اصفهان و دیگر شهر‌ها هموار کرده است؟

چه دلیلی دارد فردی که حداقل یک سلاح غیرمجاز داشته و حداقل پنج نفر را مورد اصابت قرار داده، هم‌اکنون آزاد باشد و خانواده او بتوانند مجروحان این حادثه را که از نظر روحی در شرایط نامساعدی قرار دارند، تهدید کنند؟ به چه دلیلی از خانواده‌ها خواسته می‌شود موضوعی را که می‌تواند یک تیراندازی ساده باشد، آن‌قدر پلیسی کنند و از خانواده‌ها خواست که درباره‌اش صحبت نکنند.

‌عدم پیگیری و تکرار چرخه خشونت

‌فاتیما باباخانی، حقوق‌دان و فعال حوزه زنان، در گفتگو با ما با بیان اینکه یکی از عوامل پیشگیری‌کننده از رویکرد‌های خودسرانه افراد و نیز ممانعت از تکرار جرم، مجازات مجرم و جنایتکار است، گفت: «نهادینه‌شدن خشونت علیه زنان، بی‌توجهی به جرم‌انگاری رفتار‌های ضداجتماعی، عدم کفایت قضائی به سبب خلأ‌های حقوقی و عدم تحقق دادرسی عادلانه در نهایت منجر به بی‌کیفرمانی افراد خشونت‌گر می‌شود. چه بسیار زنان، دختران و کودکانی که مورد آزار جنسی و خشونت خانگی شدید در سال‌های متمادی و طولانی زندگی‌شان قرار گرفته‌اند و همچنان در معرض خشونت و آزار قرار دارند، اما به سبب ترس‌ها و بعضا تجربه اجتماعی تلخ‌شان از بی‌کیفرمانی مرتکب، سکوت در پیش گرفته‌اند».

تیراندازی هماهنگ به دختران کم‌حجاب اصفهان؟

‌وی افزود: «عملکرد میدانی من به‌عنوان یک فعال مدنی و مؤسس خانه امن و مرکز حمایتی از زنان و دختران خشونت‌دیده و تجربه تمام سال‌های اخیر حاکی از این است که با ادامه روند سکوت یا پیگیری‌نکردن قضائی، مزاحمت، خشونت یا آزار نه‌تن‌ها متوقف نشده، بلکه به‌شدت و ادامه‌دار تکرار شده و سبب آسیب‌های متعدد دیگری بوده است. برای مثال دختر ۱۷‌ساله‌ای که از ترس کشته‌شدن به دست نزدیکانش، با متجاوز خود ازدواج کرده است؛ زیرا مطمئن بوده متجاوز به اندازه کافی مجازات نخواهد شد، نه‌تن‌ها خودش بلکه دو فرزند کوچکش در سال‌های بعدی مورد آزار و خشونت خانگی شدید قرار گرفته‌اند و بخشی از این مسئله ناشی از آستانه بالای اثبات و احراز جرم تجاوز به عنف در سیستم قانون‌گذاری و کیفری است».

‌این فعال حوزه زنان خاطرنشان کرد: یقینا در حوزه تغییر قوانین و توجه به حمایت‌های قانونی لازم از زنان و تأمین امنیت آن‌ها در عرصه خصوصی و عمومی جامعه، نیازمند تغییر و قانون‌گذاری مؤثر هستیم. به‌تعویق‌افتادن تصویب لایحه تأمین امنیت زنان و ارجاع مجدد آن به معاونت زنان ریاست‌جمهوری و خروج آن از دور تصویب و بررسی مجلس، هشداری بر کوتاهی عامدانه است. تکرار، تکرار و تکرار هر‌روزه شدت‌گرفتن خشونت علیه زنان و دختران، چه در معابر عمومی از سوی افراد خودسر و با عناوینی، چون مزاحمت و امثالهم یا در عرصه خصوصی یا تکرار خشونت‌های شدید خانگی و قتل‌هایی با عنوان ناموسی که در نهایت اغلب شاهد بی‌کیفرمانی و عدم مجازات مرتکب و خشونت‌گر هستیم، سبب تقویت فرهنگ رفتار‌های خودسرانه قانون‌گریزانه نزدیکان یا افراد آزارگر می‌شود.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 48
در انتظار بررسی:36
Iran (Islamic Republic of)
07:36 - 1400/07/21
طالبان در اصفهان
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
اینا چجوری با وثیقه آزاد میشن؟؟؟؟؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
خانواده دخترا نباید سکوت کنند
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
پلیس معلوم نیست کجاست که هم تیراندازها حس امنیت می کنند هم بی حجابها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
میگه مانتوم زیر زانو بوده پس نباید ربطی به حجاب داشته باشه لابد طرف زن بیزار بوده
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
تیتر را نگاه کن
علامت سوال گذاشته
یعنی خودش هم نمیداند این بحث مربوط به حجاب است یا نه
Iran (Islamic Republic of)
07:54 - 1400/07/21
مواظب توطعه بخاطر خراب کردن دولت باشید.
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
دولت تبلیغات.
خدا
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
اولا اون توطئه است نه توطعه
با همین سطح سواد موضوع اجتماعی رو به سیاست ربط دادی؟؟؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
کدوم دولت،؟؟؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
جناب وقعا فکر میکنی چیزی برای خراب شدن مونده دیگه ؟ خراب که هیچی از افتضاح هم گذشته
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
چه ربطی به دولت داره
برای قوه قضاییه است دانشمند
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
نابود کردن مردم چه ربطی به دولت داره مگه میشه یه زنجیری اسلحه بدست بگیره و مردم بکشه داداش
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
داداش اول صبح چی زدی دولت چیه اصلا خبر رو خوندی ؟؟؟ جنسش خوب بوده ...
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
آقای با سواد نماینده مجلس هم نه سواد دارند نه حرف زدن بلدند به این ایراد نگیر
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
این چیزها ربطی به دولت نداره در هیچ دوره ای
Iran (Islamic Republic of)
08:09 - 1400/07/21
باید این روزگار واسه ایندگان ثبت شود
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
مطمئن باش لحظه لحظه اش ثبت شده
Iran (Islamic Republic of)
08:24 - 1400/07/21
پوشش هر کسی به خودش مربوطه. برادر من برای چشمات حجاب بگیر
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
احسنت
Iran (Islamic Republic of)
08:45 - 1400/07/21
خوبه دیگه هرچی یه تفنگ بگیره دستش با عقل ناقص خودش راه بیوفته تو خیابون ،اعمال قانون کنه و بعدش یه دلیل شرعی بیاره و خلاص.
Iran (Islamic Republic of)
09:03 - 1400/07/21
کی به اینا اجازه می ده تو اصفهان جولون بدن؟؟؟؟؟ همه پدر و مادر دارن دیگه. اگه خانواده ها مشکلی با حجاب بچه هاشون داشته باشن خودشون برخورد می کنن. اصلا از اول هم ایده گشت ارشاد توهین به پدرها بود
Iran (Islamic Republic of)
09:17 - 1400/07/21
وای کاش دستگیرش کنند وگرنه ما دیگه آرامش نخواهیم داشت
Iran (Islamic Republic of)
09:27 - 1400/07/21
خدا یا کمکم کن بفهمم یعنی این داستان واقعی مملکت ماست یا فیلم تخیلیه مگه میشه یه مملکت اینطوری اداره بشه
Iran (Islamic Republic of)
09:34 - 1400/07/21
اره توطعه !!!!!!! وای بر این کشور
Iran (Islamic Republic of)
09:46 - 1400/07/21
یعنی حجاب اینقد سخته که بخاطر جونتون حاضر نیستید رعایتش کنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
چه ربطی داره
بدون نام
United States of America
۱۶:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
شما.... که کسی رو چون مثل تو فکر نمیکنه با گلوله که هیو حتی با کلامت تهدید کنی
اگر مردم ....
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
ندیدی خانم گفت فرم اداری و مانتوی زیر زانو داشته
Iran (Islamic Republic of)
10:10 - 1400/07/21
تفكر طالباني در اصفهان
Iran (Islamic Republic of)
10:15 - 1400/07/21
كار زشتي ميكنن به آدم هاي بي دفاع تير پرت ميكنن اما بي حجابي هم تيري است به قلب عفت و حياي جامعه كه بايد كنترل شود
Iran (Islamic Republic of)
10:29 - 1400/07/21
هورا از تگزاس جلو زدیم
Iran (Islamic Republic of)
12:22 - 1400/07/21
خیلی خیلی این تندروهای اصفهان پررو شدن
Iran (Islamic Republic of)
12:24 - 1400/07/21
معلومه کار چه کسانی هست و چه نهادی پشت سر ایناهست
Iran (Islamic Republic of)
12:28 - 1400/07/21
من اگه بجای خونواده این قربانی ها بودم، همون مارو با خونواده طرف میکردم، یا بدترشو سرشون میاوردم که دیگه کسی جرأت نکنه که به خودش اجازه بده همچین غلطهایی بکنه
Iran (Islamic Republic of)
13:45 - 1400/07/21
چرا مامورا گفتن اگه شکایت نکنید هزینه را پرداخت می کنن؟؟
Iran (Islamic Republic of)
15:00 - 1400/07/21
با این کارا اصلا اصفهان از نظر گردشگری هم نابود میشه
Iran (Islamic Republic of)
16:00 - 1400/07/21
من که نفهمیدم ربط بین بد حجابی و این تیراندازی ها کجا بود ؟ این ربط چجوری به دست اومده ؟ گزارشگر شخصا کشف کرده؟
Iran (Islamic Republic of)
16:48 - 1400/07/21
اول اسید و حالا تیر اندازی چرا مردم اصفهان اینقدر به این موضوع بی اهمیت هستن
Iran (Islamic Republic of)
19:10 - 1400/07/21
عدالت واژه غریبی دراین خرابکده است.
Iran (Islamic Republic of)
19:48 - 1400/07/21
...معنی آتش به اختیارهمین است... خبربه این مهمی سرپوش گذاشته شده، این یعنی ازقبل برنامه ریزی شده، با اسیدپاشی برخوردنشد، حالاروش دیگری انتخاب کردند... مقصرمردم ترسووبی عرضه است..
Iran (Islamic Republic of)
20:48 - 1400/07/21
چرا الکی افراد چادری را وارد معرکه می کنید. یک نفر با باورهای خود چادر را به عنوان پوشش قبول دارد و فردی مانتو و شلوار. به یکدیگر احترام بگذاریم.
Iran (Islamic Republic of)
21:15 - 1400/07/21
یعنی از این به بعد هر کسی تفنگ داره نشونه بگیره به زنان و مردانی که چهره بسیجیها رو دارند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_1
سوییچ ایران_3
خرید باکس 3
عارفی_3
دکتر نائبی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
عارفی_4
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
سوییچ ایران_2
دکتر نائبی_2
خرید باکس 2
شیرآلات زمانی_2
عارفی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فنی آتل_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شاخه نبات_ فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
زمردی_فوتر اصلی
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
رستوران باغ بهشت _فوتر
کلینیک النا_فوتر