اگر زانو درد دارید، بخوانید!
۴۵۳۷۳۴
۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۵
۴۸۸۰۳ 
وقتی یک تاندون در اطراف زانو به خاطر استفاده ی مداوم و مکرر، متورم و ملتهب می شود، شروع به درد آمدن می کند. ناحیه ی آسیب دیده معمولاً متورم می شود، یا یک برجستگی در مجاورت تاندون ایجاد می شود.
وب‌سایت تناسب اندام: دکتر اسکات ویس، فیزیوتراپ رسمی، مربی ورزشی، می گوید زانو بزرگترین مفصل در بدن است. زانو به پای شما اجازه ی خم و راست شدن می دهد که این کار بزرگی است. به طرز غیر شگفت آوری، دلایل متعددی برای مشکلات مفصلی که ممکن است تجربه کنید، وجود دارد. در اینجا، ویس ۶ علت رایج درد زانو را همراه با علائم و نشانه ها، و نکات درمانی برای هر کدام را توضیح می دهد.
 
اگر زانو درد دارید، بخوانید! 
 
۱- استفاده ی بیش از حد و التهاب تاندون

وقتی یک تاندون در اطراف زانو به خاطر استفاده ی مداوم و مکرر، متورم و ملتهب می شود، شروع به درد آمدن می کند. ناحیه ی آسیب دیده معمولاً متورم می شود، یا یک برجستگی در مجاورت تاندون ایجاد می شود. یک علامت دیگر درد در این ناحیه، وقتی زانو را حرکت می دهید یا خم می کنید، افزایش می یابد.

این راه را امتحان کنید: می توانید با استراحت و استفاده از یخ بر روی زانو، التهاب را کاهش داده و در پی آن درد را تسکین دهید. دکتر ویس همچنین ورزش های برونگرا (eccentric)، مثل سقوط همسترینگ، را توصیه می کند. روی زمین زانو بزنید و پاهایتان زیر یک تخت یا مبل باشد تا آنها را ثابت نگه دارد، سپس تنه ی خود را به آرامی به طرف زمین خم کنید.

۲- بیومکانیک

داشتن فرم بد در هنگام انجام هرگونه فعالیت فیزیکی می تواند موجب هر دو نوع آسیب های حاد و مزمن گردد. از پیاده روی گرفته تا تمرین مقاومتی، فرم و تکنیک صحیح، کلید اصلی پیشگیری از فشار و کشیدگی مفاصل است. اگر به طور معمول درد زانو را تجربه نمی کنید اما در برخی مواقع هنگام تمرینتان درد شروع می شود، فرم خود را بررسی کنید. زانو ها نباید در هنگام انجام حرکت لانژ یا اسکات بهم نزدیک شوند (شکل مقعر پیدا کنند) یا از انگشتان پا جلوتر روند.

این راه را امتحان کنید: عضله ی درگیر را کشش بدهید و ورزش های AROM (دامنه ی حرکتی فعال) بدون تحمل وزن انجام دهید. مثال: روی یک صندلی بنشینید و زانویتان را تا سینه تان بالا بیاورید، رها کنید، و با زانوی دیگر تکرار نمایید. اگر درد ادامه داشت، یخ بگذارید، استراحت کنید، و دوباره بررسی نمایید.

۳- درد غضروف

وقتی مردم درباره ی غضروف پاره شده ی زانو حرف می زنند، معمولاً به منیسک پاره شده ی زانو اشاره می کنند. آسیب های منیسک زانو از رایج ترین علل درد زانو در بین افراد فعال است و می تواند هنگام هر فعالیتی که در آن به طور شدید زانو را پیچ بدهید یا بچرخانید، رخ دهد. علائم شامل صدای تیک تیک، پاپ، یا تلق و تلوق در عمق زانو می شود. این معمولا به خاطر شروع، توقف و تغییر وضعیت سریع، یا صرفاً به خاطر تغییر جهت ناگهانی رخ می دهد. ویس می گوید همچنین اگر هنگام اسکات زیاد پایین بروید یا از روی صندلی به شکل عجیبی بلند شوید، این وضعیت می تواند رخ دهد.

این راه را امتحان کنید: بعد از یک آسیب منیسک زانوی مشکوک، به سرعت روی آن یخ بگذارید. شاید لازم باشد پزشک تان را ببینید تا تعیین کند که آیا به MRI نیاز دارید یا خیر. MRI نه تنها پارگی را تایید می کند، بلکه می توانید بدانید که لازم است آسیب به صورت محافظه کارانه درمان شود یا خیر. وقتی دوباره برای ورزش کردن روبراه شدید، زانو را با بلند کردن پا در حالت ایستاده، کشش عضله همسترینگ و بلند کردن پاشنه، تقویت و تثبیت نمایید.

۴- رباط کشیده شده

بعد از اینکه یک رباط کشیده، تضعیف یا پیچ خورده می شود، به شکل و سفتی طبیعی برنمی گردد. این امر، مفصل زانو را ناپایدار می کند. وقتی از یک آسیب رباط، مثل رباط صلیبی جلویی رنج می برید، می تواند تورم زیادی ایجاد شود، که باعث عملکرد نادرست بیشتری می گردد.

این راه را امتحان کنید: انجام RICEبه ترتیب، استراحت، یخ، فشار، بالا آوردن. بستن و مهار زانو برای این آسیب بهترین کار است.

۵- درد عضله

کشیدگی یا پارگی عضله در اطراف مفصل زانو باعث درد در آن ناحیه خواهد شد و معمولاً در یک نقطه ی خاص روی برجستگی عضله و یا در محل اتصال عضله و تاندون متمرکز می شود. اگر عضلات همسترینگ، کشاله ران، یا چهارسر ران، کشیده یا دچار گرفتگی شوند، بیشترین احتمال درد در اطراف زانو را خواهد داشت.

این راه را امتحان کنید: بهترین درمان برای درد حاد عضله، سرما درمانی در ابتدا، و سپس رفتن به سمت گرما و کشش ملایم است.

۶- آرتریت

در طول زمان، غضروفی که استخوان های بلند را می پوشاند (به نام غضروف هیالین که با غضروف لیفی و غضروف زانو تفاوت دارد) فرسوده می شود، که باعث درد در عمق زانو می شود. فرسودگی و پارگی طبیعی مورد انتظار است، اما وقتی فردی نوسانات وزن یا چاقی را تجربه می کند، آرتریت می تواند زودتر رخ دهد و به یک سطح بزرگتر پیشروی نماید.

این راه را امتحان کنید: درمان انتخابی برای آرتریت مفصل، گرما یا آب درمانی، و ورزش های با دامنه ی حرکتی ملایم است (با بررسی پتانسیل حرکت کامل یک مفصل) از کشش کامل در ورزش های ROM پرهیز کنید.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:43 - 1395/10/17
سلام هردرداز پیچ خوردگی ورگبرگی بوجود میاید استاد کاری بنام حاج غلام شاه از دورودمیگفت هر فشاری به ان قسمت امده با همان فشار برعکس نیاز دارد یادش گرامی هیچ دردی را بدون درمان نمیگذاشت برای جا انداختن جهت ارام شدن درداین شیوه اب یخ گرینه درستی نیست باید اول نوع ضربه شدت ان را ببینی اگه شخص اسیب دیده بیطاقتی دارد جارفتگی عمیق یا پارگی مینسک کشیده و با جاانداختن وبستن اولیه دردفروکش میکند ام ارای عکسبرداری نوع ضریه مشخص میشه هرکدام باشه بستن نیاز دارد خرما دمبه چندساعت کومه با زرده تخم مرغ 3روز ورم فروکش کردغضروف اولین اسیب دیده جا بندازیدکبودی با زالو درمان جای ان را حجامه لیوان کوچک چند ساعت خرما دمبه کافی چون زیاد نرم میکنه غضروفساز چین سینگ تراپی قوی سوزنی برقی بهتره ماساز گام بگام40روز باید ببندی بعد نرمش استخر پیاده روی شروع کنی بعد از این ایام اگه کم میاره خالی میکنه تقویتش کن با جراحی راضی شدی پزشک خوبی مشورت کن چون رگهای حساس زیاد ی اطراف کشکک وزانو هست با بریدن تیغ اسیب حتمی بهمراه داردباید هیچ کدام از نظر نیافتن حتی مورگهای پوستی اگر میشد که بصورتیکه با سوراخ کوچکی رگهای بریده بالیزر مانند جوش بدید گزینه عالی هست که هیچ بافتی اسیب نبیند باید بگم هردردی درمان ساده با راه روش راز نهفته دران قابل درمان هست یاراحمدی دورود
Iran, Islamic Republic of
20:20 - 1395/12/14
خداوند حاج غلام شاه رو رحمت كنه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج