درمان طاسی یک قدم دیگر به واقعیت نزدیک شد
۵۲۸۹۵۸
۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۰
۶۴۸۳
اگرچه برخی فروشندگان روغن مار مدعی درمان طاسی هستند، اما تحقیقات اخیر، دانشمندان را یک قدم به کشف علت این اختلال نزدیک‌تر کرده است.
وب سایت گجت نیوز - محمد قاسمی: اگرچه برخی فروشندگان روغن مار مدعی درمان طاسی هستند، اما تحقیقات اخیر، دانشمندان را یک قدم به کشف علت این اختلال نزدیک‌تر کرده است.
 
 درمان طاسی یک قدم دیگر به واقعیت نزدیک شد

همانند بسیاری از دستاوردهای علمی جذاب دیگر، محققان مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس شعبه جنوب‌ غربی هنگام بررسی فرم ژنتیکی نادری از سرطان، به صورت کاملا اتفاقی موفق به کشف چنین موردی شدند. دکتر "Lu Le” در این رابطه می‌گوید: «اگرچه این پروژه با هدف پیدا کردن علل ظاهر شدن اشکال مختلف سرطان آغاز شده بود، اما ما موفق به کشف علت خاکستری شدن مو و هویت سلول‌هایی که مستقیما در رشد مو تاثیر دارند، شدیم.»

طی این مطالعه، محققان در حال بررسی پروتئینی با نام KROX20 بودند و متوجه شدند سلول‌های پوستی برای تبدیل شدن به شفت مو، نیاز به تولید این پروتئین دارند. زمانی که سلول‌های تولیدکننده پروتئین KROX20 در موش حذف شدند، خبری از رشد مو نبود.

علاوه بر این، محققان موفق به کشف پروتئین دیگری با نام "SCF” نیز شدند که برای رنگی شدن مو به آن نیاز است. در آزمایشی که روی موش‌ها انجام گرفت، محققان با حذف ژن‌ پروتئین SCF از سلول‌های تولید کننده مو، متوجه سفید شدن موی موش شدند.

حال گام بعدی در این آزمایش، پیدا کردن علت‌های مختل شدن تولید پروتئین KROX20 با افزایش سن و مشخص کردن عوامل بازدارنده پروتئین SCF و خاکستری شدن موی سر است. به علاوه، پیدا کردن محرک‌های پیری و بررسی آن در سطحی گسترده‌تر، می‌تواند آغازی برای مبارزه و درمان طاسی باشد.

«به لطف این دستاورد جدید، ما امیدواریم در آینده با تولید ترکیبی موضعی یا پیدا کردن راهی ایمن برای انتقال ژن مورد نظر به فولیکول‌های مو، این اختلال شایع را برطرف کنیم.»
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج