آیین نامه؛ لیبریا و بنگلادش دارند، ایران ندارد!
۸۶۸۰۷۲
۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۸
۱۰۳۸۳ 
لیگ برتر و جام حذفی فوتبال ایران در حالی آیین نامه رسمی ندارد که کشورهایی با سطح بسیار پایین، از آیین نامه های مدون برای مسابقات داخلی خود برخوردار اند.

ورزش سه: ماجراهای پیرامون نحوه برگزاری دیدار نیمه نهایی جام حذفی بین تیم های سپاهان و پرسپولیس کماکان ادامه دارد و در فاصله زمانی 72 ساعت تا این دیدار حساس، مشخص نیست که سپاهان در چه شرایطی از رقیب خود میزبانی می کند.

بزرگ ترین علامت سوال و ابهام در این مورد، در دسترس نبودن یک آیین نامه قابل استناد است. سازمان لیگ فوتبال ایران اعلام کرده که آیین نامه به باشگاه ها ابلاغ شده ولی باشگاه سپاهان گفته است چنین آیین نامه ای وجود ندارد و به این باشگاه هم نرسیده است.

در شرایطی که سایت سازمان لیگ هیچ فرم یا آیین نامه ای برای برگزاری لیگ برتر و جام حذفی در خود جای نداده و این همه ابهام و دردسر به وجود آورده، کشورهایی با رتبه های فوتبالی بسیار نازل در دنیا هستند که آیین نامه رسمی برای مسابقات باشگاهی خود دارند. کشورهایی مانند باهاماس (رتبه 210 رنکینگ فیفا)، بنگلادش (رتبه 206 رنکینگ فیفا)، لیبریا (رتبه 153) و نامیبیا (رتبه 117) همگی دارای آیین نامه های مشخص هستند که در سایت هایشان نیز موجود است.

در این آیین نامه ها حتی پیش پا افتاده ترین مسائل مثل رنگ لباس تیم ها، سن بازیکنان و حتی امتیازات در صورت برد و تساوی و باخت قید شده است. این نشان می دهد که کم نام و نشان ترین کشورهای دنیا هم در چنین موارد اولیه ای سعی در رعایت اصول دارند و مقید به انتشار یک آیین نامه مشخص برای رفع تمامی ابهام های ممکن هستند؛ آیین نامه ای که در حال حاضر اگر وجود داشت، یکی از مهم ترین بازی های فصل فوتبال ایران از چند هفته مانده به برگزاری درگیر حاشیه نمی شد.

منبع: کانال حقوق ورزش - اسکا

برچسب ها: