سالمند آزاری، رتبه سوم خشونت خانگی در ایران
۸۸۷۳۵۵
۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۸
۴۷۰۱ 
رئیس اورژانس اجتماعی کشور گفت: علی‌رغم اینکه توجه به سالمند در دین اسلام مورد تأکید است، در حال حاضر سالمند آزاری بعد از کودک آزاری و همسر آزاری رتبه سوم خشونت‌های خانگی در کشور را دارد که نیاز به برنامه‌ریزی مناسبی در این حوزه وجود دارد.

خبرگزاری ایسنا: رئیس اورژانس اجتماعی کشور گفت: علی‌رغم اینکه توجه به سالمند در دین اسلام مورد تأکید است، در حال حاضر سالمند آزاری بعد از کودک آزاری و همسر آزاری رتبه سوم خشونت‌های خانگی در کشور را دارد که نیاز به برنامه‌ریزی مناسبی در این حوزه وجود دارد.

رضا جعفری در مراسم افتتاح مرکز توان‌بخشی و مراقبتی شبانه‌روزی صدیقه طاهره شهرستان بوئین‌زهرا که پیش از ظهر امروز برگزار شد، تصریح کرد: امروزه یکی از شاخصه‌های توسعه، توسعه شاخص انسانی با سه مؤلفه امید به زندگی، تحصیلات و خدمات بهداشتی و درمانی است.

وی افزود: بعد از انقلاب امید به زندگی افزایش پیداکرده است و در حال حاضر میانگین امید به زندگی در ایران بین زنان و مردان حدود ۷۰ تا ۷۳ سال است، امید به زندگی در سالمندان به‌نوعی فرصت و تهدید محسوب می‌شود، در واقع اگر ما ابزار، فرصت و زمینه لازم برای مدیریت دوره سالمندی را نداشته باشیم و خدماتی که سالمند نیاز دارد ارائه ندهیم این فرصت به تهدید تبدیل می‌شود.

مدیرکل دفتر آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی اظهار کرد: طبق سرشماری که در سال ۱۳۹۵ صورت گرفته ۹.۲ جمعیت ما به عبارتی هفت و نیم میلیون نفر سالمند هستند، پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۳۰ جمعیت سالمندی کشور به ۳۳ درصد می‌رسد و از هر سه نفر یک نفر در دوره سالمندی زندگی خواهند کرد این نشان می‌دهد که ما باید امکانات خودمان را معطوف به سالمندی کنیم.

وی یادآور شد: در حوزه اورژانس اجتماعی سالمند آزاری در خشونت خانگی رتبه سوم را دارد به‌این‌ترتیب که کودک آزاری، همسر آزاری، سالمند آزاری و معلول آزاری به ترتیب بیشترین خشونت‌های خانگی کشور هستند، اگرچه میزان سالمند آزاری بالا نیست اما همین میزان نیز نیاز به برنامه‌ریزی دارد.

جعفری تأکید کرد: در بسیاری از کشورهای دنیا شاخص بین‌المللی کمک خیرخواهانه دارند؛ بر اساس خدمات خیرطلبانه کشور ایران رتبه متوسط رو به پایین دارد این در حالی است که فرهنگ ایرانی و اسلامی کشور ما غنی است و نگهداری و مراقبت از سالمندان مورد تأکید جدی است.

وی افزود: ما کشوری هستیم که از فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی برخورداریم و در دین اسلام به سالمندان توجه ویژه‌ای شده است؛ با توجه به این‌که شاهد دورنمایی از سالمندی در کشور هستیم، امروز بحث توسعه مراکز شبانه‌روزی شاخص مثبت نیست و بازپیوند اجتماعی باید موردتوجه قرار بگیرد.

مدیرکل دفتر آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور تأکید کرد: هدف این است که سالمند در محل زندگی در کنار خانواده حضورداشته باشد، وقتی سالمند را از خانواده خودش دور می‌کنیم و وارد مراکز می‌کنیم از مزایای که در کنار خانواده است بی‌بهره می‌شود.

وی عنوان کرد: امروزه سبک زندگی ما دوستدار سالمند نیست، 40 درصد ساختمان‌ها آپارتمان است که مناسب سالمند نیست، سالمند نیازمند خدمات و مراقبت ویژه است، توسعه باید متوازن و تضمین‌کننده سلامت باشد و همه ابعاد را در برگیرد.

جعفری بیان کرد: برنامه‌ریزی در حوزه سالمندی باید جامع و تضمین‌کننده زندگی سالم باشد، امیدواریم شاهد روزی باشیم که سرمایه فرهنگی ارتباطات خویشاوندی و سنت‌های اصیل ایرانی و اسلامی تقویت شود و خدمات به سالمند در کنار خانواده و در محل زندگی ارائه شود.

علیرضا وارثی مدیرکل سازمان بهزیستی استان قزوین نیز در ادامه این مراسم تصریح کرد: بیش از ۱۵ هزار سالمند در سازمان بهزیستی قزوین شناسایی‌شده و خدمت دریافت می‌کنند، بیش از یک‌هفتم این جمعیت در شهرستان بوئین‌زهرا شناسایی‌شده است.

وی افزود: در حال حاضر در شهرستان بوئین‌زهرا کمتر از ۵۰ نفر در صف خدمات هستند و اکثر افراد تحت حمایت اورژانس اجتماعی قرار گرفتند.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان قزوین یادآور شد: اورژانس اجتماعی، سامانه طلاق، مرکز روزانه و نیازهای اصلی بیماران روان و معلولین ذهنی از جمله پکیج خدمات سلامت اجتماعی است که در شهرستان بوئین‌زهرا خدمات ارائه می‌دهد.

وی افزود: ساختمان مجتمع خدمات بهزیستی شهرستان بوئین‌زهرا مخروبه بود که امروز به این مرکز تبدیل شد، امیدواریم با راه‌اندازی این مرکز بانک خیرین تشکیل شود و به سالمندان، بازماندگان از تحصیل، نیازمندان جهیزیه، تسهیلات مسکن و اشتغال کمک شود اگرچه آغاز کار با سالمندان است اما در آینده با توسعه به مجموعه ارزشمند تبدیل شود.

انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:19 - 1398/04/29
اگر می دانستند که احترام به سالمندان وپدرومادرپیر،چه برکاتی دارد!مقام انسان بالا میبرد وحتی امام عصر ع شادمیکند!هرگز دریغ نمیکردنند
Romania
15:20 - 1398/04/29
فرهنگ. اعتقاد ودین مردم را ازبین بردن
Romania
15:20 - 1398/04/29
فرهنگ. اعتقاد ودین مردم را ازبین بردن
Iran, Islamic Republic of
16:04 - 1398/04/29
فرهنگ ایرانی اسلامی رانابودکردین...بافقر وبیکاری واعتیاد
United Arab Emirates
16:11 - 1398/04/29
وقتی سن انسان که بالامیره عقل اندازه یک کودک میشودودست خودش هم نیست ومادرپیری دارم متاسفانه برادرم هرروزمادرم رابه بادکتک میگیردومیزندونمیدانیم چجوری جلویش رابگیریم واگرهم چیزی بگوییم بایددعواکنیم حالاموندیم چکارکنیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
معرفی کنید هرچه سریعتر اقدام کنید ، برادر ناخلف ،
تان را به پلیس
Iran, Islamic Republic of
16:20 - 1398/04/29
خدا لعنت کنه فرزندی که تو سالمندی پدر ومادرش با اونها بد رفتاری کنه چون اونها خدای رو زمینن و تاج سر مایه برکت زندگی
Iran, Islamic Republic of
17:14 - 1398/04/29
منظور اذیت آزاری سالمند رتبه سوم است یعنی چی باید با سالمندان زندگی مستمر داشت بعد معنی کنند این تیتر را از ساامند نگاه داری کردند
متل کارهای سخت است
Iran, Islamic Republic of
18:04 - 1398/04/29
در کشور اسلامی ایران سالمند هیچ حق وحقوقی ندارد از هیچ یک از امکاناتدولیت بهرمند نمیشود در خانواده تنهاست یا پرستار دارد چون خیلی رایج شده مورد احترام نیست همه میخواهند او روز بمیرد کمکی از طرف جوانان خانواده بهشون نمیشه اگر بیمار شوند که دیگه واویلا پاس کاری شروع میشه وهمیشه هم گل پسران مراقبت را به خواهران واگذار میکنند ای کاش می گفتند در کجا قید شده عنوان شده که وظیفه دختر نگهداری از پدر ومادر پیر وناتوانه دختری که منزل شوهرشه با همه وظایفی که به عهده داره
Iran, Islamic Republic of
15:23 - 1398/04/30
مستاجر بی شرف ما ، مادر آلزایمری و سکته کرده اش را اورده بود خونه ، در اصل از برادراش برای نگهداری مادر بیچاره ش پول میگرفت ،،، صدای دعواها خانمه و شوهرش با پیرزن بیچاره و گریه ها و ناله هاش داغونمون کرد ،،،، حالا هی بره پروفایل تلگرامشو جملات زیبا و مادرانه بذاره ،،، لعنتی هوای مادرتو داشته باش
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج