پیامِ روحانی: پاسدار آزادیِ گردش اطلاعات هستیم
۸۹۳۷۶۳
۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۳
۲۸۹۰ 
رئیس‌جمهوری کشورمان در پیامی به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار، با اشاره به این که دولت‌های یازدهم و دوازدهم کوشیده‌اند تا حد ممکن و در حیطه اختیارات دولت، پاسدار آزادی مطبوعات و قوام و دوام آنان باشند، تصریح کرد: فراهم شدن فضای مساعد برای رسانه‌ها اعم از تضمین آزادی بیان و تثبیت شرایط اقتصادی منجر به ثبات مالی مؤسسات مطبوعاتی، اصلی‌ترین دستآوردی است که دولت در عرصه مطبوعات دنبال می‌کند.

ایسنا: متن پیام حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی که توسط علی ربیعی، سخنگوی دولت در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار با حضور مدیران رسانه‌ها و خبرنگاران حوزه دولت قرائت شد، به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

ما در روز خبرنگار قرار داریم، اما تقارن تاریخی این هفته با سالگرد امضا شدن فرمان مشروطه (۱۴ مرداد ۱۲۸۵) معنایی خاص به این هفته میبخشد. مطبوعات که خبرنگاران قوام‌بخش آنها هستند، رکنی از مردم‌سالاری و مشروط کننده قدرت سیاسی‌اند.

تصور دنیایی که در آن مطبوعات و خبرنگار به کفایت آزاد و قدرتمند نباشند و قدرت سیاسی مشروط و مقید به قانون باشد، ممکن نیست. اگر درمان دردهای ایران نیز در همان یک کلمه، قانون، نهفته باشد، تحقق حاکمیت این یک کلمه نیز در دنیایی فارغ از مطبوعات آزاد و مستقل ناممکن است.

دولتهای یازدهم و دوازدهم کوشیده‌اند تا حد ممکن و در حیطه اختیارات دولت، پاسدار آزادی مطبوعات و قوام و دوام آنان باشند. ایده آزادی مطبوعات و قوام و ثبات یافتن آن را از مسیر تأکید بر ضرورت حذف نظارت‌های غیر حرفه ای برمطبوعات دنبال کردیم، اما هنوز بستر مساعدی برای پذیرش کامل چنین ایده‌ای فراهم نشده است.

پیامِ روحانی: پاسدار آزادیِ گردش اطلاعات هستیم

دنیای امروز و به تبع آن مطبوعات بر اثر فناوری‌های جدید به نحوی تغییر کرده اند که نظام‌های پیشین نظارت، مجوزدهی و تنظیم‌گری در زمینه مطبوعات ناکارآمد شده اند.

در دنیایی که هر شهروند می‌تواند تولیدکننده محتوا در تیراژ زیاد در فضای مجازی باشد، تشریفات غیرضرور برای اخذ مجوز نشریاتی که چند هزار تیراژ بیشتر ندارند، غیر قابل قبول است.

دولتهای یازدهم و دوازدهم طرفدار باز گذاشتن دسترسی به فضای مجازی و استفاده شهروندان از این فضا بوده است. ما بر این باوریم که استفاده‌های نامناسب از این فضا بخش بسیار محدودی از آن‌ را تشکیل می‌دهد و نمی‌توانیم برای جلوگیری از فعالیت‌های نامناسب بسیار اندک، جلوی فعالیت اکثریت قاطع مردم در این فضا را بگیریم. نباید تصور شود که فضای مجازی رقیبی برای مطبوعات است. همان گونه که اینترنت نتوانست کتاب را از میان بردارد و کتاب حتی در شکل کاغذی آن کماکان برآورنده نیازهای جامعه امروز است، مطبوعات نیز به شرط داشتن محتوای مناسب قادرند بنیان اطلاع‌رسانی باشند و کماکان اصالت با محتوای تولیدشده در رسانه‌های رسمی است.

فراهم شدن فضای مساعد برای رسانه‌ها اعم از تضمین آزادی بیان و تثبیت شرایط اقتصادی منجر به ثبات مالی مؤسسات مطبوعاتی اصلی‌ترین دستآوردی است که دولت در عرصه مطبوعات دنبال می‌کند.

بدیهی است مطبوعات نیز به دنبال بقیه بخش‌های اقتصادی دشواری‌هایی را تجربه می‌کنند و همین امر بر زندگی خبرنگاران و سایر گروههای مرتبط با روزنامه نگاری می گذارد.

علی‌رغم همه این مشکلات که بخشی از کلیت نظام اقتصادی و اجتماعی کشور است، مفتخریم به اینکه به صورت نظام‌مند تلاش کردیم پاسدار آزادی گردش اطلاعات و حمایت از رسانه آزاد باشیم.

حسن روحانی»

انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
23:44 - 1398/05/15
روزنامه وطن امروز تأییدی بر این ادعاست!!!
Iran, Islamic Republic of
01:01 - 1398/05/16
جدی میگم روحانی بدون شوخی و تعنه واقعا خیلی خوبی فقط شانس نداشتی و تو دوره دوم ریاست جمهوریت ترامپ دیوونه اومد
Iran, Islamic Republic of
02:56 - 1398/05/16
بلللللله نه تنها تویتر و فیس بوک و یوتیوب صدها سایت واپلیکیشن دیگه رفع فیلتر نشد بلکه در حضور شما و درجلسه ای که شما رئیسش بودی تلگرام هم فیلتر شد و داره به اینستاگرام هم میرسه خیلی پاسدار ازادی گردش اطلاعات هستی افرین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
واقعا شما در داخل کشور پاسدار آزادی مطبوعات هم نیستید تلگرام در دوره شما قطع شد و شما کاری نکردید!!!!
ملت به چه کسی اعتماد کند!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
07:22 - 1398/05/16
چرا در روز روشن دروغ میگی؟یه کم حیا داشته باش
Iran, Islamic Republic of
10:21 - 1398/05/16
دقیقا به همین خاطره که گردش آزاد اطلاعات را با امضای فیلتر کردن پیام‌رسان‌ها و شبکه های اجتماعی ممنوع کرده اید
Iran, Islamic Republic of
19:16 - 1398/05/17
خدا خیرت بده چقدر تو خوبی!
خدایا این ۱۴۰۰ کی میاد؟
روحانی سزای تمام گناهان مردم این کشوره. وگرنه من دلیلی نمی بینم یه همچین مصیبتی سر یه کشور بیاد. مرزهای دروغگویی ریاکاری رو واقعا کیلومتر ها جابجا کرده ایشون
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج