در زندان‌های آل‌سعود چه خبر است؟
۸۹۴۱۳۶
۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۷
۸۱۷۰
محمد بن سلمان با اجرای نمایش‌های ساختگی در زندان‌های عربستان در تلاش است تا واقعیت‌ را برخلاف آنچه که هست، نشان دهد.

باشگاه خبرنگاران: پایگاه خبری العهد در یادداشتی تحت عنوان قفس سرکوب سعودی ... اتاق‌های مرگی که برنامه‌های محمد بن سلمان را از بین نمی‌برند، نوشت: مقامات سعودی دیگر هیچ ابزاری برای استفاده از آن به منظور سر پوش گذاشتن بر پرونده بدنام و نقض حقوق‌بشری خود ندارند.

تصاویر مربوط به یورش‌ها، محدود کردن آزادی‌ها، خفقان، بازداشت‌ها و زندانی کردن (مخالفان)، نشانه‌هایی از قدرتی را به تصویر می‌کشد که اقدام به خونریزی و زندانی کردن مخالفان سیاسی خود کرده است. به این ترتیب در کمترین حالت می‌توان آنچه را از بوی تعفن و شکنجه‌هایی که در زندان‌های عربستان سعودی وجود دارد، به گوانتاناموی سعودی تشبیه کرد.

این یک واقعیت است که آثار بر جای مانده روی بدن زندانیان، بیانگر اقدامات ریاض در شنکجه زندانیان است، زندانیانی که در صورت خارج شدن از پشت دیوار‌های زندان، شرایط و وضعیت خود را بیان می‌کنند. بسیاری از اجساد مردگانی که از پشت دیوار‌های زندان بیرون آمده‌اند، وحشت شکنجه و تحقیر آنان را آشکار می‌سازد. به عنوان مثال تصاویر مربوط به شکنجه مکی العریض جوان عربستانی از ذهن مردم جهان پاک نمی‌شود. جسد این جوان تنها یک هفته پس از بازداشت توسط نیرو‌های امنیتی سعودی در قطیف در منطقه الشرقیه، به خانواده‌اش تحویل داده شد.

در زندان‌های آل‌سعود چه خبر است؟

وجود این صحنه‌ها در زندان‌های سعودی موجب افرایش انتقاد‌های حقوق بشری علیه ریاض شده است، اما مقامات سعودی از زمان رسیدن محمد بن سلمان به مقام ولیعهدی، در صدد از بین بردن آن از طریق مطرح کردن ادعا‌ها و اقدامات ظاهری تحت عنوان اجرای اصلاحات هستند، اصلاحاتی که به نظر نمی‌رسد چیزی جز یک تصویر ظاهری باشد، تصویری که با واقیعت زندان‌ها سازگار نیست به ویژه با توجه به ابهام‌های فراگیر درباره ماهیت پرونده زندانیان و وضعیت بازداشتگاه‌ها در مراکز بازجویی‌های عمومی که بسیار بدنام هستند.

رسیدن محمد بن سلمان به مقام ولیعهدی با گسترش دامنه نفوذ او در ارکان مختلف قدرت همراه شد. محمد بن سلمان آوریل سال ۲۰۱۶، برنامه چشم انداز ۲۰۳۰ را اعلام کرد که به معنای اجرای اصلاحات در عربستان است. همزمان روند بازداشت‌های گسترده در کشور شامل نویسندگان، اندیشمندان، اصلاح طلبان، فعالان و مدافعان حقوق بشر و بقیه مخالفان آغاز شد. این امر بر اوج گیری قدرت شاهزاده جوان اثر منفی گذاشت و به این ترتیب شروع به تغییر و تلاش کرد صحنه‌های زندان‌ها را از طریق آنچه تحت عنوان برنامه «مدیریت زمان» نامیده می‌شود,‎ بر خلاف واقعیت‌های آن نشان دهد. ژوئیه گذشته در چارچوب اجرای برنامه مدیریت زمان در زندان‌ها، مراسم جشنی داخل زندان «ذهبان» در شهر جده که یکی از بدنام‌ترین زندان‌ها از نظر شکنجه و بدرفتاری با زندانیان است، برگزار شد هرچند مقامات سعودی برای از بین بردن این حقیقت تاریک، تلاش کردند واقیعت‌ها را برخلاف آنچه هست، نشان دهند.

مقامات با اجرای برنامه موسوم به مدیریت زمان تلاش کردند که نشان دهند زندانیان و بازداشت شدگان در معرض شکنجه و بدرفتاری قرار نمی‌گیرند و در مدت بازداشت، نه تنها حقوق آنان نقض نمی‌شود بلکه مسئولان زندان درمدت بازداشت زندانیان، برای رشد و ارتقای توانایی، استعداد و افزایش بهره وری آنان تلاش می‌کنند!

ریاض برای رسیدن به اهداف خود و تغییر فضای تاریک زندان‌ها و کتمان واقعیت ها، از افراد تاثیرگذار در جامعه و صاحب نظرانی که در چارچوب خفقان و سرکوب مخالفان بازداشت و زندانی شده بودند، استفاده کرد. پس از زندانی شدن این افراد، ریاض با استفاده از سرکوب، فشار، تهدید و ارعاب آنها، تلاش می‌کند از این زندانیان در جهت تامین منافع خود و نشان دادن تصاویری مغایر با واقعیت‌های موجود استفاده کند.

یک فعال مخالف سعودی که خواست نامش فاش نشود، به العهد گفت: اقدامات ریاض در چارچوب برنامه مدیریت زمان، چیزی جز تلاش محمد بن سلمان برای تبلیغ تصویری دروغین و غیر واقعی نیست که هیچ ارتباطی با واقعیت زندان‌ها ندارد. تردیدی نیست که اعمال فشار‌ها و تهدید‌ها علیه این زندانیان یا تهدید آنان به حضور در سلول‌ها انفرادی و تحمل شکنجه، با این هدف است تا زندانیان به عنوان ابزار‌های رژیم تبدیل شوند و حقایق را بر خلاف آنچه هست ‏، نشان دهند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
21:44 - 1398/05/16
در زندانهای خودمان چه خبر است ،آقای خبر نگار ،حتما شما به رسالت خبری متعهد هستین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۷
من خودم به دلیل مشکل مالی که داشتم زندان بودم امکانات در حد جمعیت زندانیان نبود ولی نسبتا بهداشت رحایت میشد غذا هم بیکیفیت بود ولی فروشگاه مواد غذایی برای فروش داشت کلاسهای آموزشی کارکاه وصنایع دستی و نمارخانه...... پس شما که ندیدی قضاوت نکن حتی سیاسی ها از ما راحتتر بودند
Iran, Islamic Republic of
22:16 - 1398/05/16
این شکنجه ها تنهادرعربستان نیست بلکه در کل حکومتهای تک حزبی هست
Iran, Islamic Republic of
23:17 - 1398/05/16
همان خبر 'که از زندانهای دیگر کشورها وجود دارد !
Iran, Islamic Republic of
00:04 - 1398/05/17
عربستان، به ما چه ما آگه بیل بلد هستیم، بزنیم تو باغچه خودمان ،میزنیم.بخیر
Iran, Islamic Republic of
00:38 - 1398/05/17
شما پول را چه دیدید حقوق بش هر چقدر محکوم کند چکار میتوانند بکنند چون سازمان ملل دست نشانه آمریکاست ترامپ از این بابت
آنقدر از عربستان به دوشت که نگو
Iran, Islamic Republic of
08:48 - 1398/05/17
در هیچ جای دنیا برای زندانیان سیاسی هتل پنج ستاره تهیه نمیکنند بلکه در بدترین شرایط سخت نگهداری می کنند حتی اگر به کشورهای اروپایی مدعی دفاع از حقوق بشر نگاه کنیم فرقی نمی کنند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۷
خب زندانه .نه هتل
Iran, Islamic Republic of
20:35 - 1398/05/20
دنیای سیاست با دنیای واقعی خیلی فرق داره و خیلی کثیفه.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج