حذف ۴ صفر پیشنهاد صندوق بین‌المللی پول است
۸۹۵۷۹۹
۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۹
۷۲۱۰ 
مشاور معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری با اشاره به موضوع حذف ۴ صفر از پول ملی گفت: ما همسو با دستورات پیشنهادگونه صندوق بین المللی پول داریم همراه می شویم در حالی که اولویت کشور این نیست.

خبرگزاری مهر: مشاور معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری با اشاره به موضوع حذف ۴ صفر از پول ملی گفت: ما همسو با دستورات پیشنهادگونه صندوق بین المللی پول داریم همراه می شویم در حالی که اولویت کشور این نیست.

محسن صیقلی مشاور معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در گفتگو با رادیو با تاکید بر اینکه حذف چهار صفر از پول ملی بر شاخص های کلان اقتصاد کشور اثری نخواهد گذاشت، گفت: این اقدام در شرایطی می تواند اثرگذار باشد که ساختارهای اقتصادی مثل اصلاح سیستم های بانکی، تولید، مباحث مالیاتی و گمرکی با همدیگر رونق اقتصادی را داشته باشند اما با حذف اسمی چند صفر از پول ملی با وجود تجربیات متفاوتی که دیگر کشورها داشته اند، هیچ اثر اقتصادی نخواهد داشت.

وی افزود: خود دولت نیز اعلام کرده است که این کار هیچ اثری روی تورم نخواهد داشت و فقط ظاهری است. در ۵۰ کشور دنیا که این اتفاق افتاده، از آن به عنوان اسم گذاری یا تجدید اسم یاد می کنند که در برخی از کشور ها موفق عمل شده و در برخی از کشور ها که از زیرساخت های لازمی برخوردار نبودند همچون زیمباوه ناموفق بوده است.

این اقتصاددان با اظهار بر اینکه ما همسو با دستورات پیشنهادگونه صندوق بین المللی پول داریم همراه می شویم، تصریح کرد: این پیشنهادی است که معمولا صندوق بین المللی پول به کشورها می دهد و با شعار «آسان شدن زندگی» از آن یاد می کنند.

وی ادامه داد: در کشور ما نیز زمانی که جنگ تمام شد و دلارهای نفتی سرازیر شدند این صندوق چنین پیشنهادی را داد اما تا سال ۹۵ مسکوت بود تا اینکه هیئت دولت مصوب کرد و لایحه ای را به بانک مرکزی داد ولی باز هم این لایحه به مجلس نرفت.

صیقلی خاطر نشان شد: تنها خاصیتی که دولت و رئیس کل بانک مرکزی بر آن قائل شده اند، حذف کاهش هزینه نشر اسکناس و اثر روانی است که مردم ارز کشور را در برابر ارزهای کشورهای دیگر پایین می بینند. اما به نظر می رسد غرور ملی در میزان تولید است و نه اینکه اسما چهار صفر حذف شود و بگوییم غرورمان بالا می رود و ما در مقابل دلار می توانیم تومان داشته باشیم.

وی متذکر شد: فضای روانی با گرد کردن پول ها وقتی که پول کوچک می شود، می تواند بار تورمی در جامعه داشته باشد.

مشاور معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری اثر گذاری مثبت حذف چهار صفر از پول ملی را نیازمند زیرساخت های لازم دانست و گفت: در بورس کشور سهام یک دلاری و نیم دلاری نداریم حالا اگر چهار تا صفر را هم برداریم، چه نتیجه ای را دربر خواهد داشت؟ سهام یکی از بانک های کشور ۴۰ ریال تا یک تومانی است و اگر چهارتا صفر را برداریم، سهام این را چه می توانیم بگذاریم؟ آیا اصلا آمادگی این موضوع را داریم؟

وی اظهار داشت: گفته می شود با این کار چرخش نقدینگی می تواند وجود داشته باشد و مردم معاملات شان را سریع انجام می دهند، ولی مشکل مردم ما معاملات نیست وقتی پول نیست و اقتصاد رونق نداشته باشد، اینکه بتوانند به راحتی مبادله کنند اثر خاص ندارد. اولویت کشور به نظر خیلی از سیاستمدارن و اقتصاددانان این نیست و مسایل و مشکلات مهمتر از این وجود دارد و بهتر است انرژی خود را روی این ها بگذاریم.

عبدالله رضیان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به اینکه حذف چهار صفر از پول ملی ممکن است تبعیات خوبی نداشته باشد، گفت: این اقدام از نظر روانی مردم را در یک چالش روانی قرار می دهد و ارزش سرمایه شان کاهش شدیدی پیدا می کند.

وی افزود: اثر گذاری این اقدام در کنترل تورم، بحث دیگری است و حتی ممکن است خود این عمل دارای آثار تورمی باشد. به همین دلیل حذف چهار صفر از پول ملی یک ریسک است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت: هنوز هم این لایحه به مجلس نیامده است و با توجه به شرایط سخت اقتصادی که کشور در آن قرار دارد، ممکن است نمایندگان این کار را به مصلحت کشور ندانند.

وی در رابطه با نظر مجلس در خصوص این لایحه گفت: بعید می دانم که این لایحه رای بیاورد. چون فعلا اولویت مجلس چیزهای دیگری است.

انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:06 - 1398/05/22
متاسفانه یه عده ای نشستند بدون اطلاع از اوضاع اجتماعی حاکم فقط وفقط پیشنهاد میکنند تا خودرا بنوعی مطرح کنند بدون اینکه به عواقب آن فکرکنند!!!!
Iran, Islamic Republic of
10:46 - 1398/05/22
تا حالا رباست محترم بانک مرکزی و استعداد برتر جامعه بانکدار آن وکاراته بازان حذف چهارصفر را نشات گرفته از محاوره عمومی مردم و خواست مردم بیان کرده بود حالا کاشف بعمل آمد که تیز هوشان بانکی و اقتصادی هنوز به این میزان بلو غ حرفه ای و فنی نرسیده اند که چنین کشفیاتی داشته باشند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
همش اراجیفه. کتاب و دفتر نمیتوانند چاپ کنند پول میتوانند چاپ کنند؟
Iran, Islamic Republic of
10:52 - 1398/05/22
ازجنس ۲۰۰ تومانی چندتا صفر بر میداری قیمت اجناس داخل مغازه ها را چگو نه نرخ گذاری می کنی از۹۰۰تومان چندتا صفر قطعا تورم چند برابری ایجاد میشه هی چارتا صفرچارتا صفر نکنید
Iran, Islamic Republic of
10:53 - 1398/05/22
من نمیدونم مسئولین دولت خودشون فکر نمیکنن یا حوصله فکر کردن ندارن؟ یعنی پول و مقام انقدر مهمه که انقدر راحت عدالت و مسئولیت رو فراموش کردن.در این اوضاع شکننده اقتصادی این راهکار حذف صفر خودش مشکل سازه.یعنی درک این موضوع انقدر پیچیده است؟
Iran, Islamic Republic of
11:03 - 1398/05/22
این طرح یا اجرا نمیشه و یا اگه اجرا بشه مثل بقیه کارهای دیگه به علت عدم مدیریت و ضعف کارشناسی مثل بقیه طرحها با مشکل مواجه میشه !
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
مگر با پاک کن صفرها را پاک کنند و یا احمقانه به مردم بگویند خودتان حذف کنید. یا با ماژیک خط بکشند. این همه فقط برای القای تورم و کاشتن تخم یاس در دل مردم هست که هیچ راه بهبودی متصور نیست و مردم منتظر هیچ گشایشی نباشند. چرا؟ چون بیمار و مریضند و غارتگر.
Iran, Islamic Republic of
11:28 - 1398/05/22
سلام عزیزان هزو چهار صفر بسیار کار پسند یده است چونکه کاربرد ندارد و پول ماراهم در دنیا تقویت می کند وتو مان جا گذین می شود/ _
Iran, Islamic Republic of
12:36 - 1398/05/22
تا زیر ساختها درست نشود این کارا حتی مُسکن هم نیست.
Iran, Islamic Republic of
13:08 - 1398/05/22
ماخودمون عقل نداریم اونها بگن
خیلی باحالین
پاسخ ها
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
آره داداش مثل خیلی لایحه های دیگه بررسی نشده درست مثل دینار عراق اینا جنگ داشت سی چهل سال تکون نخورده اگه همون اواخر این کارکردها بودن دردسر الحان نداشتیم حتی لایحه های حقوقی هم به همین صورت مسکوت گذاشتن که حالا نمیتونن جنس کنن
Iran, Islamic Republic of
14:07 - 1398/05/22
انشاالله خداوند همانطور که تخم یاس در دل مردم میکارید هم از دنیا و هم از اخرت مایوستان کند و امیدتان را از همه جا و همه کس ببرد.
United Kingdom
20:48 - 1398/05/22
از کی صندوق بین المللی ازاین دستورها میده اینو ازخودتون دراوردید که وقتیکه اینکار باعث تورم هفتاد درصدی شد بگید اونها گفتن ما نبودیم
Iran, Islamic Republic of
21:36 - 1398/05/22
مشخصه اینا دلسوز ملت ایران هستند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج