حیاتی: چیز‌هایی هست که مردم نمی‌دانند
۹۱۴۸۹۵
۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۱
۸۰۲۷ 
چند روز پیش محمدرضا حیاتی گوینده قدیمی و باسابقه تلویزیون خبری خواند که در آن بن‌بست سیاسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به «نشستن بر اره» تشبیه شده بود. ویدئوی این قسمت از خبر، سریع در فضای مجازی دست‌به‌دست شد و حاشیه‌های بسیاری به‌همراه داشت. این بخش از خبر آن‌قدر توهین‌آمیز و به‌دور از مناسبات حرفه‌ای خبرنویسی بود که شاید ذکر کردنش این‌جا هم خیلی درست نباشد، اما برای اینکه سطح تنظیم خبر در صدا‌وسیما را با هم یکبار دیگر مرور کنیم گریزی از نقل عین به عین آن نیست.

روزنامه ایران: چند روز پیش محمدرضا حیاتی گوینده قدیمی و باسابقه تلویزیون خبری خواند که در آن بن‌بست سیاسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به «نشستن بر اره» تشبیه شده بود. ویدئوی این قسمت از خبر، سریع در فضای مجازی دست‌به‌دست شد و حاشیه‌های بسیاری به‌همراه داشت. این بخش از خبر آن‌قدر توهین‌آمیز و به‌دور از مناسبات حرفه‌ای خبرنویسی بود که شاید ذکر کردنش این‌جا هم خیلی درست نباشد، اما برای اینکه سطح تنظیم خبر در صدا‌وسیما را با هم یکبار دیگر مرور کنیم گریزی از نقل عین به عین آن نیست. حیاتی در گفت‌وگو با «ایران» از زیر و بم‌ها و مسائلی سخن می‌گوید که نشان‌دهنده وضعیت تنظیم خبر و جایگاه گوینده در رسانه ملی است؛ از متن خبری که به شکل غیرمنتظره روی «اُتوکیو» قرار گرفت و حیاتی باید آن را به زبان می‌آورد: «انگلیس نشسته روی اره برگزیت، راه پیش و پسی که هر دو را دشوار می‌کند».

محمدرضا حیاتی: چیز‌هایی هست که مردم نمی‌دانند

این روزها باز هم محمدرضا حیاتی، هدف انتقادهای تند و تیزی قرار گرفته است و خیلی‌ها متعجبند که این مجری مؤدب تلویزیون، چرا چنین حرف‌های زشتی روی آنتن زنده تلویزیون، آن‌هم در بخش خبری به زبان آورده است.
خیلی عجیب است که کاسه‌ و‌کوزه‌ چنین اتفاقاتی فقط‌ وفقط برسر گوینده شکسته می‌شود و کمتر کسی به این فکر می‌کند گوینده‌ای مثل من چه جایگاهی در رسانه ملی و بخش خبری دارد. آیا اصلاً جایگاهی به‌جز خبرخوان دارد؟ من خیلی صریح به شما می‌گویم: گوینده خبر در صدا و سیما هیچ‌کاره است و فقط و فقط کسی است که متنی که روبه‌رویش گذاشته می‌شود یا روی «اُتوکیو» قرار می‌گیرد، می‌خواند.

اما این خبر که خبر فوری محسوب نمی‌شد که یک‌دفعه روی سیستم «اُتوکیو» ظاهر شود و شما هم بلافاصله آن را بخوانید. نمی‌توانستید قبل از پخش خبر و به‌محض خواندن آن روی کاغذ، با دبیر و سردبیر اتاق خبر صحبت کنید؟
همیشه این‌طور نیست که فقط خبرهای فوری روی «اُتو کیو» قرار بگیرد. خیلی وقت‌ها، خبری دیر تنظیم می‌شود یا در هنگام پخش خبر نوشته می‌شود و به‌دلیل کمبود وقت متن پرینت شده آن در اختیار ما قرار نمی‌گیرد.

چنین خبرهایی هم مثل خبر فوری در همان لحظه پخش خبر، به‌صورت آنلاین روی سیستم می‌آید و ما هم آن را می‌خوانیم. نکته مهم‌تر اینکه ما به‌عنوان گوینده خبر، واقعاً چنین جایگاهی که مردم تصور می‌کنند نداریم و نمی‌توانیم در تحریریه خبر درباره متن اخبار با سردبیر و دیگر مدیران و مسئولان گفت‌وگو کنیم. ما فقط اجازه داریم مثلاً درباره نکات ویرایشی یا چیزهایی از این دست نظر بدهیم و اصلاً هم مشخص نیست نظر ما قبول می‌شود یا نه. به هیچ‌عنوان «نه» نظری از ما پرسیده می‌شود و «نه» ورودی به این مسائل داریم.

حرف شما درباره سیستمی که به‌نظر می‌رسد از اساس اشتباه است قابل درک است. اما مردم شما را می‌شناسند و به‌عنوان مثال سردبیر بخش خبر، یا حتی معاون خبر سیما را نمی‌شناسند که از او انتقاد کنند.
بله. این حرف کاملاً درست است. من بارها و بارها در جلساتی که با مدیران مجموعه داشته‌ام این نکته‌ها را گفته‌ام. اما متأسفانه بی‌نتیجه بوده است. بارها و بارها گفته‌ام من در زندگی‌ شخصی خودم هم به کسی توهین نمی‌کنم چه برسد روی آنتن و در مقابل مردم و با چنین لحنی. متأسفانه این به‌اصطلاح نرم‌نویسی در خبر چند سالی است مد شده و شروع آن هم از بخش خبری «20:30» بود.

بعد هم به بقیه شبکه‌ها و برنامه‌های خبری سرایت کرد. اما این شکل خبرنویسی، با واقعیت نرم‌نویسی فاصله دارد. این‌طور نوشتن و تنظیم خبر از اساس اشتباه است. اما متأسفانه کسی گوشش به این حرف‌ها بدهکار نیست. هر کسی کوچک‌ترین اطلاعی از بحث خبر داشته باشد می‌داند ما نمی‌توانیم در خبر اعمال سلیقه و نظر کنیم یا تصمیم بگیریم به کسی یا جایی توهین کنیم. وظیفه ما اطلاع‌رسانی است. قرار نیست اگر ما با کشوری دوستیم یا دشمن، به‌ آن توهین کنیم. همیشه گفته‌ام منِ گوینده‌، کاره‌ای نیستم؛ فقط یک خبرخوانم و برای حرف‌های جدی‌تر باید از کارشناس دعوت شود و او شروع به صحبت کند.

شما با این‌همه سال سابقه هیچ‌وقت پیشنهادی از طرف سازمان صدا‌وسیما نداشته‌اید که مدیریت یک بخش خبری را به‌عنوان سردبیر یا دبیر بر عهده بگیرید؟ به‌هر حال تجربه شما، حداقل چیزیست که رسانه ملی می‌تواند از آن استفاده کند.

متأسفانه این اتفاق هرگز نیفتاده است. گوینده باید جایگاهش تغییر کند یا حداقل در متن و بطن خبر قرار بگیرد نه اینکه بعد از این‌همه سال سابقه او را به‌این صورت در معرض عمل انجام شده قرار بدهند. ما نمی‌گوییم گوینده‌های پیشکسوت مدیرکل خبر شوند. فکر نمی‌کنم چنین اتفاقی به عمر ما قد بدهد؛ خصوصاً به‌دلیل سیاست‌های موجود در بخش خبرنویسی که من بارها به آنها انتقاد داشته‌ام. البته بعضی وقت‌ها ممکن است برای اینکه حقوق یک گوینده کفاف زندگی‌اش را ندهد به او سمت دبیری خبر هم پیشنهاد شود؛ اما این موقعیت‌ها فقط اسمی است و نه واقعی.

اگر رسانه ملی می‌خواهد به رسانه‌ای استاندارد نزدیک شود باید به این مسائل توجه کند؛ نه اینکه دقیقه نود و روی «اُتوکیو» چیزی را جلوی گوینده بگذارند و او هم بی‌خبر از همه جا آن کلمات را به زبان بیاورد و بعد بفهمد و بگوید ای وای، عجب جمله‌ای توی دهانم گذاشتند! این شکل خبرنویسی و تنظیم خبر از اساس اشتباه است و در هیچ کجای دنیا به آن نرم‌نویسی نمی‌گویند.

انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:48 - 1398/07/13
آقای حیاتی! صدا و سیمای جمهوری اسلامی هرگز بنای آن نداشته تا در قامت یک رسانه حرفه ای و بیطرف آنگونه که در بقیه نقاط دنیا شاهدیم,ظاهر شود!نه می خواهد و نه با این وضعیت می تواند کافیست نیم نگاهی به جاهای دیگر این مجموعه عریض و طویل با این بودجه نجومی و فارغ از نظارتی که در اختیار دارد بکنیم!...مردم ما مدتهاست فاتحه این تشکیلات سانسورمحور و بیگانه با اکثریت مخاطبینش را خوانده اند که اینگونه به تلویزیونهای برون مرزی و رسانه های موازی پناه برده اند.
Iran, Islamic Republic of
09:52 - 1398/07/13
این راه پیش و پس آن را متصور نیست .
بلکه بالاتر هم متصور می شود .
Iran, Islamic Republic of
10:05 - 1398/07/13
اخی عزیزم. اقای حیاتی شما یک ادم متشخص ودوست داشتی هستید. واشتباهی در کار شما نیست تقصیر همان اخبار نویس هاست. اصلا یک مدتیه صدا سیما الکی شده مثل قبلا نیست باید پاکسازی اساسی شود وگرنه همین چند مخطب هم که داره. ازدست میده
Iran, Islamic Republic of
10:11 - 1398/07/13
انگار هر کس در هر کجا هست برده حلقه به گوش هست به دو ریال پول فقط زیپ دهن بسته و حرکت
پاسخ ها
محمد
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
دقیقا
Iran, Islamic Republic of
10:14 - 1398/07/13
پس همه جا اوضاع خرابه؟وعلت آن فقط وفقط سهمیه ها هست که باعث شده یه بیسواد استخدام شوند وافرادباسواد خانه نشین یامهاجرت
Iran, Islamic Republic of
10:19 - 1398/07/13
جناب حیاتی ! مردم همه چیز را میدانند . آنکه نمیداند کارمندان صدا و سیما هستند .
Iran, Islamic Republic of
10:51 - 1398/07/13
وقتي همش سانسور ميشه نظر نديم بهتره اين سايت فقط کامنت هاي موافقاي مسئولان رو ميچاپه مخالفا همه سانسور ميشن
Iran, Islamic Republic of
10:56 - 1398/07/13
عادل رفت حالا گیردادید به این بنده خدا
Iran, Islamic Republic of
11:03 - 1398/07/13
روحش شاد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
و راهش پر رهرو باد .
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
فاتحه هههههههههع
United Arab Emirates
11:13 - 1398/07/13
اولا خبر درست تشبیه شده آقای حیاتی نباید به توهم بعضی ها واکنش نشان دهد. وقتی نوشتار خبر هیچ ربطی به گوینده خبر ندارد دامن زدن به آن دور ازعقل خواهد بود. اجازه دهید سوزش خبر کار خودشو برای کسانیکه ناخرسندند، انجام بده و مانع سوزش آن نشوید.
Iran, Islamic Republic of
11:52 - 1398/07/13
آقای حیاتی چرا جلو تر از اینها حرفی نمی زدی ،
Iran, Islamic Republic of
12:45 - 1398/07/13
برگ زرینی دیگر در دفتر پر افتخار صداوسیمای ...
Iran, Islamic Republic of
12:49 - 1398/07/13
وقتتی کار دست اهلش نیست بهترازاین نمیشود ما سالهاست با گویش و متانت اقای حیاتی زندگی کرده ایم واصلا دراین رابطه ایشان را مقصر نمیدانیم
پاسخ ها
بدون نام
United States
۰۷:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
اتفاقا من ایشون رو از خود اینا میدونم. الانم مشغول مظلوم نماییه
Iran, Islamic Republic of
13:05 - 1398/07/13
او هم مثل ما کارمنده و نوکر چرا رفتید سراغ این بخت برگشته؟
Iran, Islamic Republic of
13:17 - 1398/07/13
شما ملت چقدر ساده اید. اینها همش سر گرم کردن من و شماست
حالا کجا چه اتفاقی داره می افته که میخوان ما حواسمان نباشد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج