ایروانی در دادگاه عظام: اتهامات وارده را قبول ندارم
۹۱۴۹۴۳
۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴
۱۰۸۳۶ 
دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان گروه عظام به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

خبرگزاری ایلنا: دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده اتهام های گروه عظام مبنی بر قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی امروز شنبه به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به صورت علنی برگزاری شد.

در دومین جلسه رسیدگی به پرونده گروه عظام، قاضی پرونده (ابوالقاسم صلواتی) با اشاره به سابقه متهم ردیف اول پرونده گفت: عباس ایروانی سال ۶۶ به اتهام ارتشاء و اختلاس بازداشت شده بود.

ایروانی در دادگاه عظام: اتهامات وارده را قبول ندارم

مسعود شاه محمدی نماینده دادستان چهارشنبه هفته گذشته در نخستین جلسه دادگاه گفت: گروه عظام به سرکردگی عباس ایروانی با ایجاد شبکه ارتشاء و دست اندازی به بیت المال و تحصیل مال از طریق نامشروع سالانه بیش از ۴۰۰میلیارد تومان جرم مرتکب شدند که وی بیش از ۱۰ سال است این جرم را مرتکب شده و مجموع آن به بیش از ۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

شاه محمدی افزود: میزان خروج ارز، فرار مالیاتی و تسهیلات و معوقات بانکی از دیگر اتهامات این گروه است.

نماینده دادستان تهران اظهارداشت: همچنین این افراد از طریق تبانی با مدیران بانکی از طریق ارتکاب و رفتارهای مجرمانه موفق به اخذ تسهیلات از بانک های ملی، مسکن و صادرات شده و چند شرکت فعال در مونتاژکاری را خریداری کرده اند.

در ابتدای جلسه امروز دادگاه قاضی صلواتی از متهم ردیف اول عباس ایروانی خواست ضمن معرفی خود در جایگاه حاضر شود.

ایروانی گفت: عباس ایروانی فرزند رضا مسئول هلدینگ عظام فاقد هرگونه سابقه کیفری هستم.

در این ٣٠ سال فعالیت باعث رونق اقتصادی شدم

در این لحظه قاضی صلواتی گفت: شما در سال ۶۶ به اتهام ارتشاء و اختلاس بازداشت شدید؛ چطور می‌گویید فاقد سابقه کیفری هستید؟

متهم پاسخ داد: یک موردی بود که فردی مبلغ ۵٠ هزار تومان به شخص دیگری داده بود که من بعد از چند روز تبرئه شدم.

متهم ردیف اول ادامه داد: در این ٣٠ سال فعالیت باعث رونق اقتصادی شدم و خداوند شاهد است که در این سال‌ها برای دور زدن تحریم‌ها چه رشادت‌ها که به خرج ندادم و در مدت ٩ ماه بازداشت چه مشکلاتی متحمل شدم.

پرونده بدون کارشناسی به دادگاه ارجاع شده است

متهم ایروانی اضافه کرد: به هیچ وجه اتهامات وارده را قبول ندارم چون پرونده بدون کارشناسی به دادگاه ارجاع شده است.

قاضی به متهم تذکر داد و گفت: مواظب اظهارات خود باشید.

ناهمخوانی‌هایی در کیفرخواست وجود دارد

متهم ایروانی بیان کرد: برای ۴ هزار نفر به طور مستقیم و ۳۰ هزار نفر به طور غیر مستقیم اشتغالزایی کرده و از خروج ۳۵۰ میلیون دلار کشور جلوگیری کرده‌ایم، همچنین ساخت مجموعه‌های گردشگری و رفاهی از جمله اقدامات ما بوده است که البته برخی رسانه‌ها کارهای خیر ما را پوششی برای اقدامات خلاف دانسته‌اند.

وی با بیان اینکه در کیفرخواست ناهمخوانی‌هایی وجود دارد، گفت: از شما می‌خواهم تا شاکیان پرونده را معرفی کنید؛ نماینده گمرک جلسه پیش غیر از یک مورد هیچ خلاف و شکایت دیگری را بیان نکرد و تنها شاکی ما معاونت اقتصادی اطلاعات سپاه است و از حدود ۱۰ سال پیش نهاد مذکور در دفتر ما وارد شد و تمام اسناد را ضبط کرد.

از بانک مرکزی هیچ ارز دولتی دریافت نکردم

متهم ایروانی ادامه داد: من تقاضای استرداد اموال خود از نهاد مذکور را کردم و البته هر بار این نهاد اتهامات جدیدی را به من منصوب کرد و سرانجام طی یک نامه‌ای به این نهاد بیان کردم که عباس ایروانی حاضر است کلیه اموال منقول و غیر منقول خود را به جمهوری اسلامی ایران بدهد.

وی با بیان اینکه سال ۹۶ پرونده علیه من درست شد، گفت: اواخر فروردین ٩٧ اموال من در گمرک ضبط شده‌اند، در اظهاراتی که در کیفر خواست آمده است گفتند قطعات وارداتی خود را گازسوز معرفی کردیم برای تعرفه کمتر اما این موضوع در حالی است که تعرفه‌های گاز و بنزین سوز هردو ۵ درصد شده بودند.

متهم ایروانی با اشاره به ارز دولتی اظهار کرد: من از بانک مرکزی هیچ ارز دولتی دریافت نکردم و واردات ما به میزان ۶۵۰ میلیون دلار بوده است که آن را به عنوان قاچاق اعلام کرده‌اند.

از مقام معظم رهبری درخواست مساعدت دارم

وی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که به من منتسب کردند آن است که گفتند در قطعاتی EUC برای مسئولان ابزار جاسوسی قرار داده‌ایم اما هزار قطعه وارد کشور می‌شود و از کجا معلوم قطعه EUC که ابزار جاسوسی دارد در خودروی مسئولان قرار می‌گیرد.

ایروانی گفت: با توجه به تحریم‌ها بانک صادرات و ملی در امارات تحریم بودند و توانایی پرداخت نداشتیم و وثیقه های بسیار زیادی را در بانک‌ها قرار دادیم که تمام آنها جوابگوی تسهیلات و بدهی‌ها هستند.

متهم گفت: از مقام معظم رهبری با توجه به وضع و جو موجود و عدم امکانات که شرایط فعالیت‌های عادی برای مدیران مجموعه نظام مهیا نیست‌ و درخواست مساعدت دارم.

به برادران ما گفته بودند اگر بنویسید فلانی دستور را داده در مجازاتتان تخفیف می دهیم

قاصی صلواتی خطاب به متهم گفت: راجع به تک تک اتهامات توضیح دهید. وظیفه شماست دفاع کنید نه اینکه من دوباره تک تک اتهامات را قرائت کنم. راجع به اتهام افساد فی‌الارض از مجرای اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو بصورت عمده و کلان توضیح دهید.

متهم ایروانی گفت: هیچ قاچاقی انجام نشده است. یک مورد نماینده گمرک گفته که آن هم نبوده است. ما قراردادی با شرکت بیرونی داریم و مدارکم را تحویل دادیم‌. ما هیچ خطایی در قاچاق نکردیم.

این متهم در دفاع از اتهامش در مورد رهبری گروه مجرمانه سازمان یافته قاچاق قطعات خودرو گفت: به برادران ما گفته بودند اگر بنویسید فلانی دستور را داده در مجازاتتان تخفیف می دهیم. اقرار در زندان درست نیست.

نه در جریان رشوه‌ام و نه در جریان جعل اسناد

قاضی گفت: شما باید تشخیص دهی که اقرار درست هست یا خیر؟ نمی‌توانی برای دادگاه تعیین تکلیف کنی. مواظب اظهاراتت باش.

متهم گفت: ما مرامنامه‌ای در سازمان داریم و اگر اتفاقی بیفتد مسولیتش برعهده مدیران است. دستور از طرف من نبوده است. اگر کسی برخلاف مقررات عمل کند مسئولیتش برعهده خودش است.‌

وی درباره اتهام معاونت در استفاده از اسناد مجعول گفت: من چیزی ندیدم و اگر یک مورد پیدا کردید آن را قبول دارم. مجموعه من ۴ هزار نفری است و اینکه در بین تمام مجموعه‌ها بروم امکانش نیست و نمی‌توانم.

متهم درباره اتهام معاونت در پرداخت رشوه گفت: آیا کسی گفته رشوه می‌دادم؟

قاصی گفت: متهمان دیگر.

متهم ایروانی گفت: هزار کار در مجموعه ما رخ می‌دهد که من خبر ندارم. در مجموعه بزرگ نمی‌شود یک خطا نباشد. نه در جریان رشوه‌ام و نه در جریان جعل اسناد.

وی درباره اتهام فراری دادن متهم حامد خاتمی گفت: من آن را ندیدم.

شما به آلودگی هوا ضربه زدید

قاضی صلواتی با اشاره به اظهارات دیگر متهمان این پرونده گفت: گفته شده آقای ایروانی در دهم اردیبهشت ۹۷ به احدی دستور می‌دهد پیش فاکتور ثبت سفارش را ۲۰ تا ۲۵ درصد بالاتر از قیمت واقعی ثبت کند. گفته شده که شما گفته‌اید این کار بی سر و صدا انجام شود.

متهم پاسخ داد: مستندی وجود ندارد در دادسرا هم به من گفتند. این کار اگر ارز دولتی گرفته باشیم ارزش دارد در غیر این صورت اگر قیمت را بیش از قیمت واقعی ثبت کنیم باید گمرکی بیشتری پرداخت کنیم.

رئیس دادگاه گفت: آقای روغنی‌ها می‌گوید رشوه به گمرک پرداخت می‌شده و ایروانی هم در جریان بوده است.

متهم پاسخ داد: من در جریان نبودم.

قاضی صلواتی ادامه داد: شما قطعات خودروی گاز سوز را به اسم بنزین‌سوز وارد می‌کردید. شما به آلودگی هوا ضربه زدید حال می‌گویید در جریان نیستم؟

متهم ایروانی گفت: برای خودرو به هردو نیاز است.

دستکاری در واحد لجستیک عظام تایید شده است

رئیس دادگاه گفت: شما قطعه بنزین سوز که وارد می‌کنید به اسم گازسوز معرفی کنید. شما در پانزدهم دی ماه سال ۹۶ به روغنی‌ها دستور می‌دهید مشکل ترخیص محموله وارداتی باید حل شود حتی اگر نیاز به حق‌الحساب است.

متهم ایروانی گفت: این‌ها را در زندان اقرار کرده‌اند.

این متهم با خطاب قرار دادن قاضی با عبارت برادر من، که قصد بیان توضیحی را داشت با واکنش قاضی مواجه شد. قاضی به متهم گفت: من برادر شما نیستم.

متهم گفت: اگر اقرار کرده‌اند باید مستند باشد.

قاضی صلواتی هم گفت: مستند است. می‌رسیم.

قاضی پرونده با اشاره به نام چند تن از متهمان همچون خاتمی‌پور، روغنی‌ها و رفیعی گفت: دستکاری در واحد لجستیک عظام تایید شده است.

ایروانی در واتس‌اپ گفته که خاتمی‌پور خودش را گم و گور کند

متهم پاسخ داد: اگر عظام دستوری داده قبول. ما یک کتابچه مرامنامه اخلاقی داریم و در آن مواردی را نوشته‌ایم.

قاضی گفت: خوب است آن را بخوانید. خاتمی‌پور می‌گوید جهت ترخیص محموله در گمرک رشوه به یازده تن پرداخت می‌شده که شماره حساب هم نمی‌دادند.

متهم گفت: این آقا با شرکت‌های زیرمجموعه ما قرارداد دارند که خودشان باید جواب دهند.

قاضی گفت: روغنی‌ها می‌گوید ایروانی در واتس‌اپ گفته که خاتمی‌پور خودش را گم و گور کند که این عبارت گم و گور هم دقیقا ذکر شده است.

متهم گفت: این موارد را در بازجویی گفته‌اند نمی‌شود که برای تبرئه خودشان برخی مسائل را به بنده منتسب کنند.

ایروانی از هشت ماه پیش نگران اسناد معجول بود

رئیس دادگاه با اشاره به اظهارات متهم خاتمی‌پور گفت: این متهم می‌گوید ایروانی از هشت ماه پیش نگران اسناد معجول بوده و از من می‌خواسته اسناد مساله‌دار تا سال ۹۵ را امحا کنم.

قاضی یادآور شد: شما ۱۷.۵ میلیون دلار ارز گرفته‌اید و ۴۳.۹۵ میلیون دلار واردات داشتید.

متهم گفت: مقداری مربوط به ارز دولتی و مقداری مربوط به انتقال است.

قاضی گفت: شما گفته‌اید ممکن است مدیران مرتکب تخلف و قاچاق شده باشند.

متهم گفت: خیر من نگفتم.

قاضی گفت: اظهارات خودتان است. امضا کرده‌اید.

متهم گفت: پس در آن دست برده‌اند.

قاضی گفت: آن اسناد و مدارک شماست که در آن دست می‌برید. در بازجویی بازپرس نمی‌توان دست برد.

قاضی گفت: شما در ادامه گفته‌اید حسین شیرزاد برای شرکت‌های ما رشوه پرداخت می‌کرده است و از ما مبالغ را دریافت می‌کرده است.

متهم گفت: او هیچ وقت از رشوه اسم نمی ‌رد و نمی‌گفت بابت رشوه است.

قاضی صلواتی گفت: آیا شما با شرکت‌های سازنده خودرو قرارداد می‌بستید؟

متهم گفت: اصلا. مگر می‌شود قرارداد ببندم.

دلت به هیچکس خوش نباشد

قاضی گفت: برعکس شده من باید توضیح دهم. شما به عباس ربیعی مدیر خدمات پس از فروش ساپکو قرداد بستید، این قرارداد به نام همسرش زهره شکرچی بوده به مبلغ ۵۰ میلیون تومان. ربیعی هم ۲ میلیارد از جرائم شرکت‌های عظام را کسر می‌کند.

وی افزود: با بهروز حسینی اسد رئیس آنالیز ایران خودرو با دخترش قرارداد بستید. ۲۵ میلیون سال ۹۱، و ۵۰ میلیون سال ۹۵ گرفته است. همچنین با رئیس مهندسی ایران خودرو قرارداد بستید و ۱۰ تا ۱۲ میلیون در ۹۱ و ۹۲ و ۵۰ میلیون در ۹۵ دریافت کرده‌اند.

متهم گفت: ما سالی یک بار هم این‌ها را نمی‌بینیم.

قاضی خطاب به متهم گفت: از من به شما نصیحت دلت به هیچکس خوش نباشد. این دل خوشی‌ها در این دادگاه سر سوزنی ارزش ندارد.

شما از طریق ایادی خودتان دستورات‌تان را پیش می‌بردید

در ادامه جلسه دادگاه نماینده دادستان گفت: ارزش ریالی مجموع اقلا ۷۶۶ میلیون و ۳۲۳ هزار و ۹۱۴ دلار است. ۱۰۰ سکه از یکی از متهمان مربوط به گمرک کشف شده که یک سوم آن مربوط به هدایای دوستان شما بوده است.

شاه محمدی گفت: شما نزد بازپرس گفته ‌ید من به ‌شرکت‌هایم گفته‌ام تا می‌توانید از معافیت گمرکی استفاده کنید.

نماینده دادستان در ادامه خطاب به متهم ردیف اول پرونده گفت: شما از طریق ایادی خودتان دستورات‌تان را پیش می‌بردید شما درصدر بودید و دستورات را برای دیگران صادر می‌کردید.

وی افزود: شما از عواید این امور استفاده می‌کردید و این موضوع را هم در بازپرسی اعلام کردید البته که عواید شما چندین برابر بوده و شما به خوبی از آن مطلع هستید.

احتکار و فروش در بازار ثانویه افترمارکت مشهود است

شاه‌محمدی به راه‌های کسب سود از طریق غیرقانونی از سوی متهم ردیف اول پرونده اشاره کرد و گفت: قاچاق عمده حالت سردستگی داشته است.

وی خطاب به متهم گفت: آقای ایروانی شما می‌گویید ارز خارج نکردید و گفتید مگر ذهنم مشوش است که بالاترین قیمت را اعلام کنم شما برای خروج ارز این کار را انجام می‌دادید. شما از سه منبع یعنی منبع خودتان بانک مرکزی و ایران خودرو ارز اخذ می‌کردید.

نماینده دادستان ادامه داد: همچنین احتکار و فروش در بازار ثانویه افترمارکت هم مشهود است.

وی در خصوص راههای قاچاق استفاده شده گفت: کم اظهاری در فروش ارائه به گمرک با اسناد جعلی در پرونده وجود دارد.

شاه‌محمدی با ارائه سندی خطاب به متهم گفت: شما قیمت اکسیژن سنسور را از رومانیا با ده یورو و ۹۰ سنت به شرکت خودتان فروختید اما آنچه به ایران خودرو فروختید ۱۳ یورو و ۹۴ سنت بوده است و این به دلیل کم‌اظهاری در ارزش بوده تا تعرفه گمرکی هم کم‌تر بپردازید.

فعالیت‌های متهم منجر به ایجاد آلودگی هوا شده است

وی افزود: شما ارائه قطعه بنزین‌سوز به جای گازسوز را داشتید و می‌گویید تعرفه ۵ درصد بوده و کالای مدنظر هم در خودروی گازسوز و هم بنزین سوز قرار می‌گرفته است اما با استعلامات دادستانی و اقاریر شخص آقای رفیع مشخص شده که این امکان وجود نداشته که ایسیو در خودروهای گازسوز استفاده شود همچنین تعرفه این کالا ۲۰ درصد بوده است.

متهم ایروانی در واکنش به سخنان نماینده دادستان گفت: تعرفه در ۲۰ سال گذشته ۲۵ درصد بوده است که شاه‌محمدی در واکنش به سخنان وی گفت: سند آن را به دادگاه ارائه می‌کنم.

در ادامه نماینده دادستان به ورود کالاهای چینی با نام شرکت سازه پویش (شرکت زیرمجموعه متهم) اشاره کرد و گفت: کالایی در گمرک آوردید که ساخت چین بوده و گمرک آن را توقیف کرده است.

ایروانی در واکنش به سخنان نماینده دادستان گفت: من فنی نیستم در رابطه با رشوه و دزدی می‌گویم و این را از کسان دیگر بپرسید.

شاه محمدی در ادامه افزود استفاده نابجا از معافیت قانون صادرات و واردات و سوء استفاده از مصوبه هیئت دولت باعث شد که متهم کالای بنزین‌سوز را به عنوان گازسوز ارائه دهد و تعرفه را هم ۵ درصد اعلام کند. فعالیت‌های متهم منجر به ایجاد آلودگی هوا شده است.

اگر خلاف کردم یک تا پنج هزار روز مرا به زندان ببرید

وی خطاب به متهم گفت: شما قرار بود مواد اولیه وارد کنید و یا حداکثر در داخل کشور مونتاژ کنید شما در حالی مدعی رونق تولید هستید که کالای چینی را به نام کالا شرکت خودتان وارد کردید.

در ادامه ایروانی در واکنش به سخنان نماینده دادستان گفت: بزرگ‌ترین داخلی‌ساز در کشور هستم.

در این لحظه قاضی صلواتی خطاب به متهم با ارائه تذکری گفت: این برای بار دوم است که به شما می‌گویم نظم دادگاه را رعایت کنید.

متهم در واکنش به سخن قاضی گفت: اگر خلاف کردم یک تا پنج هزار روز مرا به زندان ببرید.

با جوسازی نمی‌توانید کاری پیش ببرید

قاضی دادگاه برای چندمین بار به متهم تذکر داد و گفت: نظم دادگاه را بهم نزنید.

نماینده دادستان در ادامه درباره دریافت ارز دولتی و ورود کالا به کشور و فروش آنها در بازار با قیمت بالاتر گفت: شما ECU را چند وارد کردید؟

متهم پاسخ داد: من چه می‌دانم چند وارد کردم.

نماینده دادستان ابتدا به اشتباه قیمت ECU را ٨ یورو اعلام کرد اما بعد ضمن پوزش گفت: این کالا را ۴٠ یورو وارد کردید و ۶٨ یورو به ایران خودرو فروختید همچنین اسنادی وجود دارد که آنها را در بازار فروخته‌اید.

متهم ایروانی با تمسخر گفت: در بازار ECU مصرف نمی‌شود اگر نمی‌دانید بدانید.

در این لحظه قاضی دادگاه خطاب به متهم گفت: چرا نظم دادگاه را بهم می‌زنید؛ با جوسازی نمی‌توانید کاری پیش ببرید؛ اجازه دهید نماینده دادستان نکات کیفرخواست را بیان کنند اگر توضیح داشتید بعد از ایشان می‌توانید بگویید.

از ایران خودرو ارز را با قیمت آزاد می‌گرفتم

نماینده دادستان در ادامه با اشاره به دریافت تسهیلات متهم از بانک مسکن افزود: در بانک مسکن اعتبارات اسنادی گرفتید در حالی که مصوبه بانک ١۵ روز بعد صادر شد و این اقدام ناشی از تبانی شما است.

وی ادامه داد: ۶٠۶ میلیون درهم امارات در زمان ریاست آقای شریفی در بانک مسکن دریافت کردید که آن را به شرکت خود در امارات بردید.

شاه محمدی اضافه کرد: در مصوبه منطقه ویژه سلفچگان قرار بود با ارائه سند برگ سبز گمرکی و بارنامه تسهیلات بگیرید اما شما خود را تولیدکننده معرفی و بدون ارائه اسناد تسهیلات دریافت کردید.

نماینده دادستان اظهار داشت: درست است که تا قبل از ٩۶ ارز دولتی خودتان دریافت نکردید اما از ارز تخصیص یافته ایران خودرو استفاده می‌کردید.

متهم ردیف اول گفت: از ایران خودرو ارز را با قیمت آزاد می‌گرفتم.

متهم ایروانی ادامه داد: ما حتی ۴۵٠٠ تومان می‌گرفتیم و آنقدر قطعه‌سازان پیش وزیر رفتند و اعتراض کردند؛ حتی تا اوایل امسال ارز ١۴۵٠٠ می‌گرفتیم که بعد ٨۵٠٠ شد.

این متهم اضافه کرد: این پرونده مربوط به قاچاق است چرا درباره دریافت تسهیلات صحبت می‌شود؟

هیچ خلافی در مجموعه من رخ نداده

قاضی گفت: دادگاه موظف به رسیدگی در چارچوب کیفرخواست صادره است اما شما باید توضیح دهید که هزینه تامین قطعات از خارج را از کجا آورده‌اید؟

متهم گفت: هیچ ارز دولتی دریافت نکردم.

وی ادامه داد: هیچ خلافی در مجموعه من رخ نداده و تمام اینها جوسازی است.

نماینده دادستان گفت: شما عواید را پذیرفتید و از ضابطان تشکر کرده‌اید.

متهم گفت: من از ضابطان برای اینکه خلاف‌های مجموعه مرا به من نشان دادند تشکر کردم.

قاضی گفت: پس نقش شما در این مجموعه چه بوده است.

قاضی صلواتی اظهار کرد: شما در صحبت‌های خود می‌گویید که هیچ نقشی در گمرک نداشته‌اید و درباره موضوعات دیگر خبری ندارید. شما چه کاری در شرکت انجام می‌دادید؟

ایروانی بیان کرد: در ایران خودرو بنده تنها عضو مجمع بودم و درباره موضوعاتی که در مجمع مطرح می‌شد صحبت می‌کردم.

نماینده دادستان بیان کرد: اقرار آقای اهری و دیگر افراد نشان‌دهنده این موضوع است که ارسال پیش فاکتور با تایید شما و توسط شرکت خودتان انجام می‌شده است.

متهم ایروانی بیان کرد: هیچ فرد با ارز آزاد کالا وارد نمی‌کند که آن را به قیمت کمتر بفروشد.

وی ادامه داد: یک ارز دولتی داریم یک ارز متقاضی یعنی ارز صادراتی که از صرافی دریافت می‌کنند.

اگر یک دلار خارج از کشور داشتم همه را به دولت تقدیم می‌کنم و من را اعدام کنید

نماینده دادستان بیان کرد: در صحبت‌های خود گفتید از ارز متقاضی استفاده کرده‌اید اما پیش از آن ارز را از ایران خودرو دریافت کرده بودید.

متهم ایروانی تصریح کرد: ایران خودرو ارز دولتی ندارد و ارز را از صرافی‌ها می‌خرد و به مجموعه‌ها می‌دهد.

نماینده دادستان تصریح کرد: اقرار متهمان و ضابطان هم همگی اشتباه است؟ یک تخفیف در چین به میزان ۱۴ درصد به شما داده شد که آن را هم دریافت کرده اما کالایی وارد نکرده‌اید.

ایروانی گفت: اگر یک دلار خارج از کشور داشتم همه را به دولت تقدیم می‌کنم و دولت بیاید و آنها را مصادره کند و من را اعدام کنید جز ۶۵ میلیون دلار که توان پرداخت آن را ندارند هیچ پولی خارج از کشور ندارم.

وی ادامه داد: در حال حاضر به دنبال توسعه خود هستیم و یک زمین ۲۴ هزار متری در رشت در حال توسعه است زحمتی که من برای کشور کشیده‌ام کسی نکشیده و پول در همین مملکت وجود دارد شاید بچه‌ها و کارمندان من کارهایی انجام داده‌اند که می‌توانید آنها را مواخذه کنید.

نماینده دادستان تصریح کرد: یک شرکت در چین و یکی در آلمان ایجاد کرده و با یک شرکت در کشور امارات کار کرده‌اید و مبلغ را از ایران خودرو دریافت کرده و به آن شرکت حواله می‌کردید و ٢ درصد کارمزد توسط شما دریافت می‌شد.

متهم ایروانی گفت: این اقدامات در دوره تحریم‌ها انجام می‌شدند.

خط EUC گروه عظام بهترین است

نماینده دادستان با اشاره به فروش قطعات وارداتی بی‌کیفیت گفت: شما ارز را تخصیص می‌کردید و آقای مرتضی مرتضوی کار شما را انجام می‌داد و سپس قطعات بی‌کیفیت وارد شده وارد خودرو می‌شد و به مردم ضرر وارد می‌کردید.

وی تصریح کرد: شما در هر جایی برای خود عامل داشتید عامل شما در بالا دستی ایران خودرو آقای مرتضوی در پایین‌دست آقای رفیعی بود.

وی بیان کرد: شما با همکاری آقای رفیعی فلاح و یک شخص دیگر به منظور صدور تاییدیه کیفی اقدام به ارتشاء می‌کردید.

متهم ایروانی بیان کرد: گروه عظام بهترین کیفیت را داشته و با قطعات با کیفیت شرکت‌های خارجی کشور کار می‌کرده و همین اکنون هم خط EUC گروه عظام بهترین است.

نماینده داستان با اشاره به فروش در بازار ثانویه گفت: ۱۵ تا ۲۰ درصد مجموعه قطعات وارداتی در بازار فروش ثانویه با قیمتی که خودتان می‌خواستید فروخته می‌شدند.

وی ادامه ادامه داد: تعیین قیمت در بازار ثانویه توسط شخص شما انجام می‌شد.

به گمرک درباره قطعات گازسوز و بنزینی‌سوز اشتباه گفته‌اید

شاه محمدی با اشاره به جعل اسناد بیان کرد: شما چند چیز را کتمان می‌کنید اما اسناد آن موجود است گواهی مبدا اینکه درباره یک قطعه کالا تنظیم شده و به ایران خودرو ارسال شده نشان می‌دهد که به گمرک درباره قطعات گازسوز و بنزینی سوز اشتباه گفته‌اید.

نماینده دادستان ادامه داد: مدعی هستیم که همه چیز توسط ترخیص‌کاران صورت می‌گرفته محل اتاق بازرگانی کشور چین در اتاق آقای خاتمی‌پور بود و بر اساس اقرار آقای خاتمی‌پور شما به آنها گفته بودید که تمام اسناد را امحا کند اما آقای خاتمی پور این کار را انجام نداده است.

متهم ایروانی بیان کرد: هر فردی که با این آقا قرارداد امضا کرده باید جوابگو باشد.

نماینده دادستان بیان کرد: همه گفتند که اقدامات با اظهارات شما انجام می‌شده است.

نماینده دادستان خطاب به متهم ایروانی گفت: اقرار متهمان نزد ضابطان و بازپرس و مراجع انتظامی حاکی از این است که مطابق با دستورات شما اقدامات مجرمانه جعل و قاچاق صورت گرفته است.

از ابتدای جلسه، متهمان را تهدید کردید

قاصی خطاب به متهم ایروانی گفت: شما به متهم خاتمی پور گفتی که خودش را گم و گور کند. گفتی چند روز گوشی را خاموش کند. شما در جلسه دادگاه و از ابتدای جلسه، متهمان را تهدید و به آنها تلقین کردید.

قاضی صلواتی ختم جلسه امروز را اعلام کرد و ادامه رسیدگی به پرونده را به صبح فرد موکول کرد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 35
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:18 - 1398/07/13
هميشه كالاي وارداتي به قيمت گران به دست مردم ميرسد
لذا اون همه فرار ماليات و حقوق و عوارض به درد مردم نخورده و نميخورد و فقط سودجويي خودتان بوده
پاسخ ها
اشکان
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
شما اگه عرضه و توانش رو داری برو وارد کن و ارزان بده به مردم . بیرون گود نشستن و حرف زدن خیلی آسونه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
بحث عرضه واردات و فروختن با قيمت ارزان نيست

گفتم فرارهاي گمركي به نفع مردم نبوده
Iran, Islamic Republic of
11:18 - 1398/07/13
واقعا تحریم ها نعمت هست البته نه برای ما مردم عادی بلکه برای اینها که هرکاری می کنن می اندازند گردن تحریم ها تازگی ها هم یاد گرفتند برای دور زدن تجریم ها سرما منت بذارن ! یعنی بد بخت تر از ما نیست تو سختی باشیم زیر مشکلات له بشیم حقمون را اختلاس کنند آخر هم سرمون منت بذارن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
خودتون خواستيد
Iran, Islamic Republic of
11:20 - 1398/07/13
قیافه رو دوزار هم نمی ارزه چظور نظارت رو اینا نبوده مگه میشه کشوری که با یک کد ملی میشه
خودرو ثبت نام کرد اونم تکراری نه انقدر دزدید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
از روي قيافه قضاوت نكن
Iran, Islamic Republic of
11:21 - 1398/07/13
زنجانی خاوری هم میگفتن بسیجی اقتصادی به خودشون
Iran, Islamic Republic of
11:23 - 1398/07/13
اینا چند تیم هستند خیلی شون دستگیر نشدن هنوز اینا همون کاسبان تحریم سلطان ارز سکه خودرو مسکن هستند
Iran, Islamic Republic of
11:24 - 1398/07/13
درست میگه عامل رونق اقتصادی بوده برای اقازاده و باباهاشون و خودی هاشون
Iran, Islamic Republic of
11:26 - 1398/07/13
مگه میشه نتونن جلو اینا رو بگیرن باید باشند تقصیر و اختلاس ها رو بندازن گردن شون
Iran, Islamic Republic of
11:28 - 1398/07/13
اعدامش کنید چرا به این انگها اینقدر مجال میدهید که اینگونه گستاخ شوند؟!!!
Iran, Islamic Republic of
11:44 - 1398/07/13
خداوند شاهد است که در این سالها برای دور زدن تحریمها چه رشادتها که به خرج ندادم
خخخخخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
12:35 - 1398/07/13
سریال هیولا اون قسمتی که کارهای خیرخواهانه انجام می دادند مانند شرکت جنگل ساران سبز!!
Iran, Islamic Republic of
12:36 - 1398/07/13
10 ساله اینکارو میکرده شما ها کور بودین
پاسخ ها
عع
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
مگر.این.همه.پول.ازکجا.اوردید.با.با.داده.رو.را.ببین
اارسال
Iran, Islamic Republic of
13:35 - 1398/07/13
اين اقا به گفته خودتون 10 ساله داره دزدي ميكنه چرا الان يادتون افتاده ؟!
Iran, Islamic Republic of
13:38 - 1398/07/13
هر جاي رو نگاه ميكني اختلاس و فساد و دزدي هست چرا اين ها سالهاست دارن فعاليت ميكنند و تازه به سراغ اينها رفتيد ؟!

هزينه اين همه فساد تورمه كه دودش تو چشمه مردمه رفته
پاسخ ها
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
اولا"فساد و دزدی تازه دارای اشکال شده است قبلا"بنظر میرسد چندان اشکال نداشته است
ثانیا" این افراد دزد سهمی هم برای مردم در نظر گرفته اند همین اندازه که دودش به چشم مر دم میرود نشان سخاوت و بزرگواری دزدان است که دیگر دود را برای مردم هدیه دادن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
۱۵:۴۸
عالی گفتی
Iran, Islamic Republic of
14:24 - 1398/07/13
اگر به گفته اینها باشد معصوم به دنیا آمده اند ومعصوم باقی مانده اند مدارک جرم را ملاک قرار دهید وبل قرائن وشواهد کار کنید اینها مار خورده اژدها شده اند
Sweden
16:06 - 1398/07/13
از بالا دستور رسیده که به سوابق طولانی دوستی صمیمانه و همکاری نزدیک و شراکت دکتر سمیعی با ایروانی کوچکترین اشاره ای نشه. ...
Iran, Islamic Republic of
17:20 - 1398/07/13
برای چی اینهمه شهید دادیم
شهید دادیم که این زالوها خون ملت وخانواده شهدارو بمکن وبه ریششون بخندن وطلبکار بشن؟
Iran, Islamic Republic of
21:47 - 1398/07/13
مرسی که هستی . واقعا از این بهتر نمیشه .
Iran, Islamic Republic of
22:55 - 1398/07/13
کاش قانون اعدام سریع مفاسد اقتصادی در ملاء عام تصویب و اجرا شود و آشغالهایی مثل این افعی ها هر چه سریعتر در ایران ما نیست شوند
Iran, Islamic Republic of
23:34 - 1398/07/13
چقدر راحت در دادگاه دروغ میگویند باعث تاسف است قانونی برای این معضل نداریم .اگر متهمی اقرار و اعتراف به مجرمیت کرد تخفیف بگیرد اگر نکرد حکم دروغ در دادگاه اشد مجازات باشد
Iran, Islamic Republic of
02:30 - 1398/07/14
تمام کسایی که در بالا اظهار نظر کرده اند و نسبتهای ناروا به ایشان داده اند و خود را مسلمان هم می دانند هیچ شناختی و هیچ آشنایی با نامبرده نداشته و ندارند . تهمت و افترا جز ذات این مردم است . صنعت کشور به آقای ایروانی بدهکار بوده و سالهای بعد مشخص می گردد وقتی 5000 نفر کار ایشان آواره خیابانها شده اند . بیکاری و بی عاری و تنبلی خودتان را با کارآفرین های مملکت مقایسه نفرمایید
Iran, Islamic Republic of
02:33 - 1398/07/14
هیچ دزدی نمی گوید من دزدی کرده ام
Iran, Islamic Republic of
09:01 - 1398/07/14
كل مطالب و خوندم گويا اين اقا جرمي واقع نشده
اين كارها و اتهامات و 99% شركت ها انجام ميدهند مثل دادن رشوه به گمرك
سيستم گمرك اگر چيزي نگيرد كالاي رو ترخيص نميكنه
Iran, Islamic Republic of
11:04 - 1398/07/14
به نظر ايرواني هر چي ميگه درست ميگه
اتهاماتش خيلي آبكي هست ...!!
Iran, Islamic Republic of
11:10 - 1398/07/14
مواد و قطعات چيني وارد ميكنند و مونتاژ و اسم كالاي ايراني روش گذاشتن 99% شركتهاي توليدي ايراني اين كار و ميكنند اين كه نشد اتهام !
كم اظهاري و رشوه در سيستم گمرك هم بعلت ضعف و مريض بودن و فساد در گمرك است
خط توليدي كه به علت دپو مواد در گمرك در حال تعطيلي است مجبور است به هر ترفندي كالاي خود را ترخيص كند وگرنه دچار اذيت و ازار كاركنان گمرك قرار خواهد گرفت
Iran, Islamic Republic of
11:15 - 1398/07/14
كم اظهاري
و اعلام تعرفه اشتباه تخلف حساب ميشه نه مصداق قاچاق كالا
ايشون از مبادي قانوني و گمركي كالا وارد ميكرده اين يعني واردات قانوني
Iran, Islamic Republic of
14:26 - 1398/07/14
سيستم و نظارت بر گمرك درست كنيد از توليد كنند پول نگيرند در قبال ترخيص مواد اوليه توليد ...!!!!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج