آمار‌های ضد و نقیض از تولید برنج
۹۲۰۲۷۴
۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۸
۳۰۱۶ 
به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاوری تولید برنج در سال جاری به ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تن رسیده است که با توجه به نیاز داخل دیگر نیازی به واردات این محصول به کشور نیست.

خبرگزاری میزان: تولید و کشت برنج در کشور به دلیل مصرف بالای این محصول از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و از طرفی به دلایل اقتصادی افراد زیادی به کشت این محصول در کشور مشغول هستند.

به طوریکه در سال‌های اخیر در کنار استان‌های شمالی برخی از استان‌های جنوبی نیز به کشت این محصول مشغول شده اند.

در سال گذشته به واسطه افت بارش‌ها تولید این محصول نیز کاهش پیدا کرد و به دلیل محدودیت‌های منابع آبی کشت برنج در استان‌های جنوبی کشور ممنوع اعلام شد.

خوشبختانه در سال جاری به دلیل شرایط مطلوب بارندگی سطح زیر کشت محصول برنج روند افزایشی پیدا کرد و به واسطه آن تولید نیز روند رو به رشدی پیدا کرد.

این نکته حائز اهمیت است که بخش وسیعی از نیاز داخل به محصول برنج از طریق تولید داخل تامین می‌شود و در کنار آن مابقی نیاز از طریق واردات رفع می‌شود.

این طور که عبدالمهدی بخشنده معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید میزان تولید برنج سفید کشور در سال جاری به دومیلیون و ۹۰۰هزار تن رسیده که بر اساس آمار‌های رسمی و سرانه مصرف هر فرد، نیاز سالانه کشور به این محصول نیز همین مقدار است.

این موضوع درحالی مطرح می‌شود که در صورت تامین نیاز داخل با تولید دومیلیون و ۹۰۰هزار تن برنج دیگر نیازی به واردات این محصول نیست و به دلیل وضعیت مطلوب تولید می‌توان حدود یک میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی از این میزان تولید به‌همراه داشت.

براساس آمار‌ها سال گذشته بیش از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن برنج از محل داخلی و بیش از یک میلیون و ۶۸۰ هزارتن برنج نیز از طریق واردات تامین شده است.

در این بین آمار‌های گمرک نشان می‌دهد در ۶ ماهه نخست سال جاری ۹۶۰ هزارتن برنج به ارزش بیش از میلیارد دلار به کشور وارد شده که با وجود تولید بالای محصول برنج در سال جاری و تامین نیاز داخل نباید مجوزی برای واردات برنج صادر شود.

همچنین بخشنده معتقد است متوسط سطح زیر کشت برنج در سه سال گذشته در کشور، حدود ۶۰۰ هزار هکتار بوده و در سال جاری به ۸۳۰ هزار هکتار رسیده است.

این درحالی است که دبیر انجمن برنج در گفتگو با خبرگزاری میزان سطح زیرکشت ثابت برنج در کشور را ۵۲۰ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: این میزان سطح زیر کشت هیچگاه دچار ریسک کم آبی نمی‌شود، اما اگر شرایط آبی مناسب باشد سطح زیرکشت به ۶۲۰ هزار هکتار هم خواهد رسید.

وی افزود: امسال علی رغم وقوع سیل زمین‌های مازندران و گلستان آسیبی ندید و در مقابل با توجه به بارندگی‌های مناسب سطح زیر کشت به ۶۰۰ هزار هکتار افزایش یافت.

شایق گفت: وزارت جهادکشاورزی سال گذشته اعلام کرد به علت اینکه برخی استان‌ها اجازه کشت نداشتند سطح زیرکشت به ۴۰۰ هزار هکتار رسیده است اما، چه اتفاقی افتاده که در مدت یکسال سطح زیرکشت دو برابر افزایش یافته است.

حال این سوال مطرح می‌شود که اگر مسئولان وزارت جهاد کشاورزی میزان تولید برنج را ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار اعلام کردند و نیاز کشور نیز به همین میزان است چرا در ۶ ماهه امسال بیش از ۹۰۰ هزار تن برنج وارد کشور شده و چطور سطح زیر کشت برنج با افزایش دوبرابری روبرو بوده است.

انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:55 - 1398/07/28
بنده بعنوان مصرف کننده براساس توان خریدخودتصمیم به مصرف برنج می گیرم برنج ایرانی رافقط کارمندان جهادکشاورزی که حقوق کافی برای خریدبرنج ایرانی می گیرندمی توانندمصرف کنندنه بنده باحقوق یک میلیون اندی !!!ا--ای کاش درایران یک سازمانی هم می بودکه ازمصرف کننده های غیرنجومی بگیروکارگران هم حمایت می کردد!!!!
پاسخ ها
عبدالرحمن
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
البته نه همه شون فقط ژن خوبها!
Iran, Islamic Republic of
11:00 - 1398/07/28
عجب سوال پیش پا افتاده ای .
خوب چه شخصی رانت بیشتری داره ؟ وارد کننده یا کشاورز ؟
میدونید چقدر سود داره وارد کردن و توزیع برنج خارجی ؟
نهایتا میخوان ی آمار دست کاری کنن که تو این مملکت کاری نداره ، همه آمار های ما غیر واقعی هست اینم روش .
وقتی نظارت درستی وجود نداره و ناظر هم پولکی هست ، دیگه واقعا این سؤالت باید جوابش برای شما معلوم باشه .
به ایران خوش آمدی :-)
Iran, Islamic Republic of
11:41 - 1398/07/28
بابا طرف بیسواد تخصصش این کار نیست
Iran, Islamic Republic of
12:04 - 1398/07/28
آ نابرابری احمق مگر همه مردم ایران توانایی خرید برنج ایرانی کیلویی بیست وچهار هزار تومان را دارند که فضولی میکنی به غیر از الاغ زاده ها نجومی بگیرها و رانت خوارها دزد ها چه کسی می تواند برنج ایرانی بخرد و مصرف کند ،،،،،
Iran, Islamic Republic of
13:01 - 1398/07/28
فقط یک کلمه نفاق برای نابودی کشور بزرگی مثل ایران کافیست که اضافی هم هست و بحمدلله مسئولان تا میتونستند آبیاریش کردن تا بارور بشه که شده وداره محصولشو میده! تجزیه نه یک کلمه بیشتر و نه کمتر!
Iran, Islamic Republic of
15:25 - 1398/07/28
حالا تولیدش اینقدر زیاد بوده روز به روز قیمتش میره بالا والا غیر از این بود چطوری میشد ها والا کاکو
Iran, Islamic Republic of
14:59 - 1398/07/29
کدام افت فشار باران ؟ چرا دروغ می گویید. حمایتی
صورت نگرفته از لحاظ مالی که کشاورز نا بود شده
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج