پرونده ۲میلیارد دلاری پایِ سه دولت را به‌میان آورد
۹۲۸۹۰۷
۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۳
۹۵۵۱
سخنگوی قوه قضائیه گفت: پرونده دو میلیارد دلاری ارتباطی با پرونده بابک زنجانی ندارد و به سرمایه گذاری در بانک‌های آمریکا و انگلیس مربوط می‌شود که پای سه دولت را به میان آورده است.

خبرگزاری مهر: غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه غروب پنج‌شنبه در حاشیه همایش فرصت‌های تحول در سازمان قضایی نیروهای مسلح در جمع خبرنگاران حاضر شد و سخنان رئیس جمهور را در یزد در ارتباط با پرونده دو میلیارد دلاری مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: هرمسئله‌ای که به پرونده بابک زنجانی ارتباط داشت و از اموال وی محسوب می‌شد مورد پیگیری قرار گرفت و به دولت و وزارت نفت باز گردانده شد.

وی افزود: موضوع دومیلیارد دلار که اکنون مطرح شده به پرونده بابک زنجانی ارتباط ندارد و به پرونده‌ای در وزارت خزانه داری و دستگاه قضایی آمریکا ارتباط دارد.

پرونده ۲میلیارد دلاری پایِ سه دولت را به‌میان آورد

سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه ماجرای پرونده دو میلیارد دلاری به سال‌های ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۶ مربوط می‌شود، گفت: این پرونده پای سه دولت را به میان آورده است و شرح پرونده این است که بخش وسیعی از سرمایه‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در دو حوزه اوراق عرضه دلاری و اوراق عرضه غیر دلاری در بانک‌های آمریکا و انگلیس سرمایه گذاری شده بود.

وی افزود: از این سرمایه وسیع مبلغ دو میلیارد دلار آن در یکی از بانک‌های آمریکایی با بی تدبیری دولت وقت که دو دولت پیش از روحانی بوده سرمایه‌گذاری شده است.

اسماعیلی اضافه کرد: پس از سرمایه‌گذاری این اوراق از سال ۱۳۸۲ از ناحیه دولت آمریکا به بهانه واهی نقش ایران در حوادث تروریستی کشورهای مختلف که هیچ ارتباطی به کشور جمهوری ایران نداشت اقدام قضایی از ناحیه دولت آمریکا علیه ایران آغاز شد و وزارت خزانه‌داری آمریکا و دستگاه قضایی آمریکا نسبت به انسداد و سپس مصادره اموال دارایی ایران اقدام کرد.

وی با بیان اینکه اوراق ذکر شده توسط مؤسسه‌ای امانت بود، تصریح کرد: در فرایند قضایی که از سال ۸۲ آغاز و تا سال ۹۵ مرحله رسیدگی اولیه دادگاه تجدیدنظر و اعتراض به دیوان عالی کشور آمریکا یک دوره‌ای ۱۳ ساله زمان برده است.

سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه رأی نهایی این پرونده در سال ۹۵ به نفع مدعیانی که ادعا کردند قربانی حوادث تروریستی هستند، صادر شد، عنوان کرد: سال ۹۵ این موضوع در شورای عالی امنیت ملی مطرح و دولت پیشنهاد داد با مصوبه شورای عالی امنیت ملی صرفاً دولت پیش از دولت روحانی که این پرونده تنها یک سال مربوط به این دولت بود رسیدگی شود و متولیان بانک مرکزی تحت تعقیب قرار بگیرند و مواخذه شوند که چرا این اوراق را در فرصت مناسب از آمریکا خارج نکرده است.

وی با اشاره به مصوبه شورای عالی امنیت ملی این در این رابطه گفت: اگر قرار است تعقیب و بررسی درزمینه پرونده دو میلیارد دلاری انجام شود باید شامل مسئولان بانک مرکزی و مقامات زیربط در دولت فعلی و دولت قبل روحانی و دولت ماقبل یعنی همه دولت مردانی که در این فرایند نقش داشتند امر بررسی نسبت باید آنان صورت بگیرد.

اسماعیلی با تأکید براینکه موضوع این پرونده در دوران ریاست پیشین قوه قضائیه مطرح شد، بیان کرد: پرونده به دادسرای عمومی و انقلاب تهران ارجاع شد و در این پرونده بررسی می‌شود که در آیا دولت مردان و متولیان بانک مرکزی در دولت‌های مختلف در این زمینه کوتاهی داشتند یا خیر؟

وی افزود: بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب تهران گزارش ارسالی را کافی ندانسته و استعلامات فراوانی را از بانک مرکزی، مجمع تشخیص مصلحت نظام، وزارت اطلاعات، وزارت اقتصاد و دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام داده است.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: استعلام برخی از دستگاه‌ها انجام شده است اما پاسخ آن را دیر ارسال کردند.

وی بیان کرد: پرونده دومیلیارد دلاری روال عادی و معمولی رسیدگی خود را طی می‌کرد و در دوره ریاست فعلی قوه قضاییه نیز مکاتبه‌ای برای این پرونده صورت نگرفته و با سخنان رئیس‌جمهور ورود پیدا کردیم.

برچسب ها:
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
20:26 - 1398/08/23
هر کسی در هر مقامی که باشد اگر قصور کرده باشد باید محاکمه و تاوان پس دهد
Iran, Islamic Republic of
20:47 - 1398/08/23
من نمیدونم چرا پای اون نهادی که 973میلیارد. و گرفته پس نمیده وسط نمیاد وحرفی ازش نمیزنند وزوم کردند رو. دولت
Iran, Islamic Republic of
20:59 - 1398/08/23
دقیقا یعنی گوشت را در دهن گربه گذاشتن است سوال اینست چرا ؟
Iran, Islamic Republic of
21:10 - 1398/08/23
فساد ما لی سلام من از دولت میخواهم از کسانی که از کشور خارج بابت فساد یا پول ملت ایران را به حسا ب فرزندانه واریز نمودن وحتی ازسالی گذشته پیگیری شود تا ارامش روا نی به مردم برگرد وقط فساد حل شود همه مشکلات از بین خواهد رفت عدهای تصرف زمین های بده دلایل تصرف نعونه پارکیک هست در ستارخان شخصی بنا م مرزبان که سابقه در کلابری ددار که اکثر مردم چندبار اطلاع دا دن مرکزه کلابردار عده ای باند فالیت میکنند همیشه برای مردم جای سوال هست جرا
Iran, Islamic Republic of
21:59 - 1398/08/23
آقای سخن گو بهتره شغل خود رو تعویض کنید
چون‌اصلا صدای خوبی نداری
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۴
خوب شد مشکل اساسی این ملت و دولت رو تشخیص دادی
Iran, Islamic Republic of
22:57 - 1398/08/23
جالبه ما با آمریکا دشمنیم و اون وقت مسولین رفتن آمریکا سرمایه گذاری کردن؟
یعنی مسولین اندازه ی یه کلاغ هم نمی فهمند؟
United Arab Emirates
08:06 - 1398/08/24
نمایش آقای روحانی برای گرانی بنزین وبدنبالش تورمی دیگر
Iran, Islamic Republic of
08:09 - 1398/08/24
اگه پای سه دولت روبه میون کشیده،حدودامربوط به ۲۰سال پیشه والان دیگه باتوجه به تورم دومیلیاردنیست بلکه۲۵میلیارددلاره.خدابه دادآخرتتون برسه که چه کردیدبااین مردم!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج