بودجه ۹۹ کسری ۳۶۰هزار میلیارد تومانی دارد
۹۳۸۵۷۳
۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۷
۱۰۷۲۵ 
قوامی گفت: کسری بودجه عملیاتی سال ۹۹، ۲۶۰ هزار میلیارد تومان است و با احتساب هزینه‌ها به رقم ۳۶۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. کسری تراز عملیاتی بودجه سال آینده ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است.

خبرگزاری صداوسیما: علی سعدوندی، کارشناس اقتصادی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: لایحه بودجه سال آینده، ریاضتی بسته شده است در حالی که صرفه جویی باید در دوران رونق انجام شود و در دوران رکود نباید بودجه ریاضتی باشد.

وی گفت: از سال ۹۲ تا ۹۶ رونقی در اقتصاد ایجاد شد و نرخ تورم کاهش یافت، اما دولت مطلقاً در بودجه صرفه جویی نکرد.

سعدوندی افزود: کاهش وابستگی به نفت در بودجه سال آینده منفعلانه است و ما به سمت کاهش نقش درآمد‌های نفتی در این بودجه نرفته ایم بلکه تحریم‌ها و محدودیت دسترسی به درآمد‌های نفتی ما را مجبور کرده است نقش درآمد‌های نفتی را در بودجه کاهش دهیم.

وی افزود: این که در لایحه بودجه سال آینده پیش بینی یک میلیون صادرات نفت در روز شده، ممکن است دوباره بودجه را با کسری روبرو کند. سازمان برنامه و بودجه فقط سازمان بودجه است و برنامه‌ای ندارد. اگر سازمان برنامه داشتیم می‌توانستیم درآمد حاصل از فروش نفت را برای ایجاد زیرساخت‌ها هزینه کنیم.

بودجه ۹۹ کسری ۳۶۰هزار میلیارد تومانی دارد

وی گفت: درآمد ارزی حاصل از فروش نفت در پنجاه سال گذشته به بازار ارز داخلی تزریق شده و قیمت واقعی ارز را کاهش داده است که به معنای یارانه دادن به کالا‌های خارجی و تضعیف تولید ملی است.

سعدوندی افزود: در لایحه بودجه سال ۹۹، مولد سازی و فروش دارایی‌های دولت ناگهان هزار برابر افزایش یافته است در حالی که درآمد چهارهزار میلیارد تومانی پیش بینی شده در بودجه سال ۹۸ از این محل محقق نشد. بر فرض دو سه سال نیز اموال دولت را حراج کردیم بعد از آن می‌خواهیم چه کنیم؟

این کارشناس اقتصادی افزود: اگر درآمد حاصل از فروش نفت را مستقیم به اقتصاد ملی تزریق کنیم نه تنها منفعتی برای اقتصاد ندارد بلکه آن را ویران می‌کند و تفاوتی ندارد این درآمد هزینه عمرانی یا هزینه جاری شود.

سعدوندی گفت: ۵۰ سال است با مشکل تورم روبرو هستیم در حالی که فقط پنج شش کشور دنیا مانند ونزوئلا، سودان و آرژانتین اکنون این مشکل را دارند.

وی افزود: ادعای اصلاح ساختار بودجه داریم، اما درآمد ارزی حاصل از فروش نفت را از حساب دولت به حساب بانک مرکزی منتقل می‌کنیم و دولت از محل پایه پولی درآمد نفتی را از بانک مرکزی دریافت می‌کند که موجب ادامه روند گذشته و تورم زایی می‌شود.

سعدوندی با بیان اینکه در سال‌های گذشته بیش از صد میلیارد دلار ذخایر خارجی بانک مرکزی بوده است گفت: این پول باید در داخل کشور برای زیرساخت‌های اقتصادی هزینه می‌شد.

این کارشناس اقتصادی گفت: اگر یکی از بزرگترین بنادر اقیانوسی جهان را با این پول در چابهار می‌ساختیم و در عین حال بازدهی برای ما نداشت باز از نظر اقتصادی به نفع ما بود. باید بودجه ارزی از ریالی جدا شود. دولت ادعا می‌کند بودجه هیچ وقت کسری نداشته، اما این ادعا؛ سیاسی کاری است و می‌بینیم در کشور تورم وجود دارد.

سعدوندی با بیان اینکه رویکردی که نسبت به بودجه سال ۹۹ وجود دارد کامل اشتباه است افزود: وقتی از صرفه جویی حرف می‌زنیم یعنی منفعلانه عمل می‌کنیم، زیرا مشخص است جامعه دچار رکود و فقر در حال گسترش است و صرفه جویی بیشتر این فقر را گسترده‌تر خواهد کرد. به دلیل هزینه زیاد دولت از سال ۹۲ تا ۹۷ و رشد نقدینگی شدید کشور نمی‌توانیم سیاست انبساط پولی را اجرا کنیم.

این کارشناس اقتصادی افزود: در شرایط رکود، سود شرکت‌ها و درآمد حاصل از حقوق و دستمزد به دلیل کاهش اشتغال، کم می‌شود و به این دلیل در شرایط تحریم و رکود اقتصادی استفاده از همه ظرفیت درآمد‌های مالیاتی کار خوبی نیست.

سید علی مدنی زاده کارشناس اقتصادی نیز در این برنامه گفت: بودجه منعکس کننده تعادلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور و در چند دهه اخیر دچار کسری ساختاری بوده است. این کسری با درآمد‌های نفتی و بدهی دولت به نهاد‌های اقتصادی جبران شده، اما خود را به صورت تورم در جامعه نشان داده است.

مدنی زاده گفت: اکنون با کاهش درآمد‌های نفتی به اجبار نقش درآمد‌های نفتی در بودجه کاهش یافته، اما هنوز از بودجه خارج نشده است. منظور از قطع وابستگی به نفت؛ سرمایه گذاری درآمد حاصل از فروش نفت در کشور است و نباید به آسانی دسترسی به منابع صندوق ذخیره ارزی وجود داشته باشد.

این کارشناس اقتصادی گفت: اصلاح قیمت گذاری حامل‌های انرژی به معنای گران شدن قیمت‌ها نیست بلکه ساز و کار قیمت گذاری باید اصلاح شود و دولت نباید قیمت بنزین را تعیین کند.

مدنی زاده افزود: چگونگی استفاده از درآمد‌های نفتی به این معناست که این درآمد‌ها نباید در بودجه بیاید و به عنوان نمونه در صندوق توسعه ملی یا صندوق‌های حمایتی دیگر تزریق شود و آن‌ها را تقویت کند.

وی گفت: با توجه به کاهش ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار میلیارد تومانی درآمد‌های فروش نفت نمی‌توان گفت با از دست دادن این درآمد هیچ اتفاقی برای کسی نیفتد و قدرت خرید و رشد اقتصادی مانند گذشته باشد. با توجه به اینکه درآمد‌های نفتی از بودجه کم شده است، بودجه باید کاری کند که کاهش قدرت خرید مردم تقسیط شود.

وی گفت: نمی‌توانیم بودجه‌ای معادل بودجه سال ۹۶ با شرایطی که درآمد‌های نفتی کاهش یافته است ببندیم.
این کارشناس اقتصادی افزود: اگر اوراق مشارکت نیز برای جبران کسری بودجه ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی منتشر کنیم به دلیل اینکه بازار بدهی عمق انتشار اوراق در این ابعاد را ندارد و عملیات بازار باز بانک مرکزی نیز نداریم انتشار این اوراق موثر نیست.

مدنی زاده گفت: پنج شش سال است که به بانک مرکزی برای عملیات بازار باز توصیه می‌شود، اما بانک مرکزی این کار را انجام نداده است.

وی افزود: در دو سال گذشته تلاش شده است که از بانک مرکزی استقراض نشود و در این مدت استقراض از بانک مرکزی برای جبران کسری بودجه وجود ندارد.

مدنی زاده گفت: رکود به دلیل کاهش درآمد نفتی امر محققی است و تنها کاری که می‌شود انجام داد کاهش اثر آن است و نمی‌توان این مسأله را حذف کرد.

هادی قوامی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز در این برنامه گفت: اصلاح ساختار به معنای واقعی در لایحه بودجه سال آینده دیده نمی‌شود و این لایحه تفاوتی با لایحه بودجه سال ۹۸ ندارد. منابع درآمدی بودجه سال ۹۸ بهتر از لایحه بودجه سال ۹۹ است.

قوامی گفت: کسری بودجه عملیاتی سال ۹۹، ۲۶۰ هزار میلیارد تومان است و با احتساب هزینه‌ها به رقم ۳۶۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. کسری تراز عملیاتی بودجه سال آینده ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است.

بودجه ۹۹ کسری ۳۶۰هزار میلیارد تومانی دارد

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در بودجه سال آینده درآمد نفتی حدود ۱۱ میلیارد دلار پیش بینی شده که یک سوم درآمد نفتی بودجه سال ۸۸ است.

قوامی افزود: آنچه از فروش نفت عاید دولت می‌شود ۴۸ هزار میلیارد تومان است در حالی که دولت می‌خواهد حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان کار عمرانی انجام دهد.

وی گفت: دولت ۵۰ هزار میلیارد تومان نیز درآمد از محل مولدسازی دارایی‌های دولت پیش بینی کرده است، اما به دلیل عملکرد بسیار ضعیف دولت در بودجه سال ۹۸ بعید است این رقم در سال ۹۹ محقق شود. برای افزایش درآمد‌های مالیاتی باید فضای کسب و کار مناسب شود. نقدینگی کشور از مرز دو میلیون و صد هزار میلیارد تومان گذشته و بودجه نیز معادل نقدینگی کشور است.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: نظام مالیاتی باید قوی عمل کند و معافیت‌های مالیاتی کم شود. بحث عایدی بر سرمایه در صحن علنی مجلس مطرح شد، اما فضایی درست کردند و اجازه ندادند این طرح تصویب شود.

وی افزود: در بودجه سال آینده افزایش حقوق ۱۵ درصد پیش بینی شده است در حالی که تورم سال آینده ۴۰ درصد است و این موجب می‌شود انگیزه و بهره وری کارکنان کاهش یابد.

قوامی گفت: دولت می‌گوید ۷۰ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی آورده است، اما اگر این رقم را با قیمت ثابت سال ۹۱ محاسبه کنیم ۷۰ هزار میلیارد تومان قدرت بسیار کمتری در مقایسه با بودجه عمرانی سال ۹۱ دارد. در تبصره ۱۸ لایحه بودجه سال ۹۹ به رونق تولید توجه شده است.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: افزون بر ۷۰ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی، شرکت‌های دولتی نیز موظف شده اند ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برای ایجاد یک میلیون شغل سرمایه گذاری کنند، اما این کار‌ها بستگی به محقق شدن بودجه دارد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
United States
17:37 - 1398/09/21
آقای سعدوندی تا حالا کجا تشریف داشتید. پرفسور بعد از جنگ تحمیلی کدام دولت بودجه مستقل از درآمد نفتی بست. الان هم زورکی این کار هرچند به میزان غلط و نادرست صورت گرفته نابغه هایی مثل جنابعالی ساز مخالفت می زنید. چرا به عدم دریافت مالیات از سرمایه داران و افرادی که چه غیر قانونی و یا با قوانین اشتباه فرار مالیاتی دارند معترض نیستی. شما کارشناسان نابغه را صدا و سیما از کجا پیدا می‌کند.
Iran, Islamic Republic of
17:47 - 1398/09/21
خخخخخخ مگه میشه؟بودجه ۴۸۰هزار میلیارد تومان هست چجوری ۳۶۰ هزارمیلیارد کسری داریم؟
اینجوری که میشه فروپاشی اقتصادی
Iran, Islamic Republic of
17:51 - 1398/09/21
بنزینو بکنین ۵ هزار یهو ملتو بکشین هم جمعیت کم میشه هم پول بیشتر به اقا زادهاتون میرسه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
به این میگن نظام جمهوری اقتصادی ایران بزن کفو
Iran, Islamic Republic of
17:53 - 1398/09/21
2100000هزار میلیارد تومن ،یعنی دلار14250تومان
دولت دلار را از3500میرسونه به15هزار نومن
دولت ادعا کرد تورم را کنترل میکند،ولی تورم. را لحظه ای بالا میبرد،آسایش را به قیمت در پست موندن از مردم گرفته وچه بسیار در اثر فشار مالی مردن تا این آقا دوست دارن در مقام ریاست بمونند!
Iran, Islamic Republic of
17:53 - 1398/09/21
بوجه کشور کم بیاد مهم نیست برای اختلاس کم نیاد که این خیلی مهمه
Iran, Islamic Republic of
18:29 - 1398/09/21
مردم هستن جای نگرانی نیست
Iran, Islamic Republic of
18:32 - 1398/09/21
شما دکان داران خیلی راحت میتونید با بردن نرخ دلار 10 برابر این کسری بودجه و هزاران اختلاس دیگه رو جبران کنید بیچاره مردم
Iran, Islamic Republic of
18:39 - 1398/09/21
کل بودجه ۴۸۰هزار ملیارد هست.حالا ۳۶۰هزار ملیارد کسری دیگه چیزی نمیمونه .این یعنی رسما بدبخت شدیم
Iran, Islamic Republic of
19:07 - 1398/09/21
چرا دولت از اساتید خارج از کشور دعوت نمیکنه که بیان و راهکار بدن تا اقتصادمون از این وضع وخیم خارج بشه . درسته که اساتید ایرانی در اروپا و امریکا زندگی میکنن اما اگر شرایط فراهم بشه اونا برمیگردن و با جون و دل کمک میکنن چون قلبا عاشق ایران هستن
Iran, Islamic Republic of
19:07 - 1398/09/21
خدا رحم کنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
خدا رحم میکند مسئولین رحم ندارند خدا ازشون نگذره
Iran, Islamic Republic of
19:15 - 1398/09/21
از حقوق رییس جمهور وزرا نمیندگان مجلس و مجمع و حقوقهای نجومی کم کنید درست میشه.
Iran, Islamic Republic of
19:53 - 1398/09/21
خلاصش میشه این که ورشکستگی دولت و افتادن به جون مردم
Iran, Islamic Republic of
22:26 - 1398/09/21
نترس از ژاپن براتون دلار میرسه .جبران میشه
Iran, Islamic Republic of
22:48 - 1398/09/21
خوب بنزین را لیتری ۱۰ هزارتومان کنید تامین میشود
اصلا نگران‌نباش
Iran, Islamic Republic of
00:05 - 1398/09/22
یعنی روزی هزار میلیارد تومان. این دیگه چه بودجه ایه که اقای نوبخت شب عیدی برامان نوشته؟
United Arab Emirates
00:21 - 1398/09/22
دوالت تبذیرونامید بیش ازاین انتظاری نیست و.. مرگ لیبرال و......خدایاخودت شاهدی.
Iran, Islamic Republic of
00:59 - 1398/09/22
مرگ آرزوهایتان باشدانشاالله که‌مملکت‌رابه‌سلابه بستید
Iran, Islamic Republic of
09:08 - 1398/09/22
دولت به هیچ وعده ای عمل نمیکنه لذا اضافه هم میاره نگران نباشید وگرنه این همه پول که اختلاس شد دم دستشون نبود
Iran, Islamic Republic of
09:30 - 1398/09/22
به جای سرکیسه کردن ملت بدبخت بودجه مفتخور هایی که هزاران ملیارد ثروت دارند وبرای هزینه های خانواده هاشون در خارج ازبودجه مملکت استفاده میکنند رو قطع کنید
Iran, Islamic Republic of
11:31 - 1398/09/22
این همه مسؤول کاردان جمع بشین لااقل تا سال جدید یه دکه فلافلی بزنید کسری بودجه رابرا سال جدید جبران کنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج