دعوای یامین‌پور و رفقا با حسام‌الدین آشنا و رفقا
۹۵۲۴۰۴
۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۷
۱۳۳۴۱
پخش برنامه‌های تخریبی صداوسیما علیه حسن روحانی و اعضای کابینه به محل بحث و جدل برخی چهره‌های سیاسی تبدیل شده است.

برترین‌ها: پخش برنامه‌های تخریبی صداوسیما علیه حسن روحانی و اعضای کابینه به محل بحث و جدل برخی چهره‌های سیاسی تبدیل شده است.

صدا و سیما مطابق یک رویه درونی تصمیم گرفت سه برنامه جنجالی «جهان‌آرا»، «عصرانه» شبکه افق و «ثریا» شبکه یک را نه به صورت زنده، بلکه به صورت تولیدی و ضبط شده پخش کند. اما دست‌اندرکاران این برنامه‌ها بویژه برنامه «جهان‌آرا»، با به راه انداختن یک جنجال رسانه‌ای، مدعی شدند این برنامه با فشار دولت تعطیل شده است.

دعوای یامین‌پور و رفقا با حسام‌الدین آشنا و رفقا

این ادعا پس از آن مطرح شد که واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور از تذکر روحانی به رئیس صداوسیما در جلسه هیات دولت خبر داد.

رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در توییتی نوشت که ‏اعضای یک جریان سیاسی - رسانه‌ای به استفاده انحصاری، غیر مسئولانه، تفرقه ‌افکنانه و غیرپاسخگو از امکانات آنتن زنده عادت کرده‌اند و حاضر نیستند هیچ گونه نظارت سازمانی را بپذیرند. «حسام الدین آشنا» در این توییت تاکید کرده است که حال ‌که با مدیریت و ساختار فعلی صدا و سیما دچار مشکل شده‌اند باز هم به دنبال فرافکنی علیه دولت هستند.

گذشته از اینکه رویه سیاسی 6 سال گذشته نشان می‌دهد که صدا و سیما از قوه مجریه تأثیرپذیر یا نقدپذیر نیست، اما حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری و نماینده قوه مجریه در شورای نظارت برصدا و سیما این ادعا را تکذیب کرد.

آشنا در پاسخ به ادعای تعطیلی برنامه جهان‌آرا به خواست یا فشار دولت گفت: «مکاتبه‌ای که من با رئیس شورای نظارت بر عملکرد صدا و سیما درباره برنامه‌های اخیر «جهان‌آرا» داشتم، هنوز در شورای نظارت بر صدا و سیما مطرح نشده است، چه رسد به اینکه تصمیمی گرفته شده باشد یا این تصمیم به صدا و سیما ابلاغ شده باشد. درنتیجه هیچ فشاری از سوی دولت یا نماینده قوه مجریه به شورای نظارت برصدا و سیما وارد نشده است، بلکه تنها مکاتبه‌ای با شورا صورت گرفته است.»

او اضافه کرد: «مطابق مصاحبه مدیر کل روابط عمومی سازمان صدا و سیما، تبدیل تعدادی از برنامه‌های زنده، به تولیدی، سیاستی است که صدا و سیما از چند ماه پیش در دستور کار خود قرار داده بود. بنابراین، این مسأله از نظر دولت، مسأله‌ای داخلی است و ربطی به روابط صدا و سیما و دولت ندارد.»

اشاره آشنا، به اظهار نظر محمدحسین رنجبران، مدیرکل روابط عمومی سازمان صدا و سیما است که در پاسخ به پخش ضبط شده و نه حذف برنامه‌هایی چون «عصرانه» و «جهان‌آرا» از شبکه افق و «ثریا» از شبکه یک سیما، تصریح کرد: «فقط این برنامه‌ها نیست که از زنده به تولیدی تغییر شکل می‌دهند بلکه «آفتاب شرقی» شبکه یک و همچنین «پرونده ویژه» شبکه سه نیز که زنده پخش می‌شدند، مدتی است که به صورت تولیدی یا همان ضبطی پخش می‌شوند. همه این کارها به این دلیل است تا بتوانیم کیفیت برنامه‌ها را به حد مطلوب برسانیم و این خواست طیف وسیعی از مخاطبان و حتی منتقدان رسانه ملی است.»

آشنا، در ادامه اظهارات خود با تأکید بر اینکه «دولت درباره نحوه تولید برنامه‌ها نظری ندارد»، اضافه کرد: «آنچه مدنظر دولت به نمایندگی از ملت است، این است که برنامه‌های رسانه ملی حاوی ویژگی‌های استاندارد شده از جمله بی طرفی، توازن، انصاف و مدارا باشد، بویژه که در برخی از برنامه‌ها نشانه‌هایی از مقابله با وحدت ملی، همبستگی عمومی، امنیت روانی و تلاش برای قطبی‌سازی و ایجاد شکاف میان دولت و ملت وجود دارد. از این رو دولت نگران این است که برخی افراد منتسب به برخی جریان‌های سیاسی مشخص با استفاده از امکان صدا و سیما به تبلیغات سیاسی خودشان دست زده باشند و رسانه ملی را گروگان سیاست‌های نابخردانه خودشان قرارداده باشند.»

آشنا همچنین در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود دولت از صدا و سیما خواسته است برای پخش اخبار رئیس جمهوری، تنها بسته‌های خبری تهیه شده از روابط عمومی دفتر رئیس جمهوری را منتشر کند، تصریح کرد: «متأسفانه اقدامات نابخشودنی افرادی در بخش‌های سیاسی و خبری سازمان صدا و سیما در مورد تحریف اخبار و اطلاعات به جایی رسیده است که حتی به تقطیع، تحریف و نگارش زیرنویس‌های خلاف واقع درباره بیانات رئیس جمهوری که به صورت زنده از شبکه خبر پخش شده، تسری یافته است. براین اساس قوه مجریه خواستار اصلاح روابط خبری میان رؤسای قوا و بخش‌های خبری صدا و سیما است.»

محمدحسین صوفی، دبیرشورای نظارت بر صدا و سیما نیز در پاسخ به اینکه گفته می‌شود برنامه «جهان‌آرا» با فشار دولت، بسته شد،  گفت: «این مسأله در شورای نظارت بر صدا و سیما مطرح نشده است، ضمن اینکه اساساً این موارد در شورا مطرح نمی‌شود. وظیفه شورا نظارت بر برنامه‌های سازمان صدا و سیما، متناسب با قانون است، در این میان اگر شخصیت‌های حقیقی یا حقوقی از برنامه‌ای شکایت کنند، طی فرآیندی این شکایت بررسی می‌شود، یعنی از صدا و سیما سؤال می‌شود و مطابق پاسخ این سازمان، مسأله بررسی می‌شود.»

او درعین حال گفت که درباره برنامه «جهان‌آرا» هنوز شکایتی نه از سوی دولت و نه از سوی نهاد یا شخصیت دیگری به این شورا واصل نشده است. این اظهارات نشان می‌دهد هرگونه تغییری که در این برنامه‌های جنجال آفرین صورت گرفته است، ناشی از یک تصمیم داخلی در صدا و سیما است. از این رو مظلوم نمایی اخیر دست‌اندرکاران این برنامه‌ها، بویژه جهان‌آرا را باید از زاویه دیگری بررسی کرد.

همزمان با واکنش آشنا به شائبه تعطیلی برخی برنامه های صداوسیما با فشار دولت برخی فعال رسانه‌ای در این باره به اظهارنظر پرداخته و از عملکرد صداوسیما و دولت انتقاد کردند:

شفاف‌سازی «آشنا» درباره «سیما»

شفاف‌سازی «آشنا» درباره «سیما»

برچسب ها:
انتشار یافته: 21
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
08:41 - 1398/11/01
بگذارید برنامه های زنده بیشتر شود تا مردم ، از عمق ذات این تفکر آشنا شوند و مطمئن شوند که این تفکر در جامعه حامی ندارد .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
توراس میگی!؟!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
برترینها تا جایی که یادمه تو هم از رفقای آشنا بودی.چیه منفعتت عوض شده؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
تفکر شما رو هم دیدیم چه به روز کشور آورد
Iran, Islamic Republic of
09:00 - 1398/11/01
آقای آشنا شماها رفتنی هستید دیگر کسی به شما اعتماد ندارد
Iran, Islamic Republic of
09:04 - 1398/11/01
آقای نا آشنا تو گفتی منم باور کردم.
Iran, Islamic Republic of
09:37 - 1398/11/01
برنامه جهان ارا، حقایق مسولین جامعه رو میگه، وبهترین برنامه زنده این روزها بود
Iran, Islamic Republic of
12:08 - 1398/11/01
برترین ها مواظب باش چطور تیتر میزنی
Iran, Islamic Republic of
12:09 - 1398/11/01
همه تون سر و ته یه کرباسین!!!!!! منتها درجه تون فرق میکنه!!!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
آشنا و روحانی طرفدار پولدارهان امثال یامین پور میخوان اهداف انقلاب که عدالت اجتماعیه برقرار کنند
Iran, Islamic Republic of
14:09 - 1398/11/01
بجای این دعواهای خاله زنکی و تویتری که همش سر پست و مقامه به داد مردم برسین ، هیچ کدومتون هیچ کاری برای مردم نمیکنین ، همش برای پست خراب شدست ، خدا ازتون نگذره که مردم رو نابود کردین ، یه جوری از هم ایراد میگیرن انگار نعوذ بالله اون یکی خداست و اون بشر ، نمیبینین مردم رو چند دسته کردین ؟؟؟
-
15:41 - 1398/11/01
این تیتر خبرتون منو کشته کلی خندیدم واقعا دمت گرم ادمین با تیترای جذابت.......
به ما چه بزار همشون همپالگی هم هستن
Iran, Islamic Republic of
17:50 - 1398/11/01
همین سه تا برنامه درست و حسابی تو صدا و سیما بود.
Iran, Islamic Republic of
17:59 - 1398/11/01
زن و شوهر دعوا کنن ابلهان باور کنن
Iran, Islamic Republic of
20:16 - 1398/11/01
اگر از چیزی وحشت ندارند چرا از برنامه زنده حراس دارند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
حراس نه. حراث
Iran, Islamic Republic of
07:40 - 1398/11/02
پناه میبریم به خدا از بستن دهان منتقدان
Iran, Islamic Republic of
14:29 - 1398/11/06
تلویزیون همین سه تا برنامه خوب را داره که حقیقت را بیان میکنند و حرف دل مردم را می زنند ودلیل تعطیلی این برنامه ها انتقاد کردن از بی تدبیری مسولین کشور است .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج