تاثیر ماجرای پرواز ۷۳۷ بر شیوع افسردگی
۹۵۳۵۳۵
۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰
۱۷۳۴۲
روانپزشکان و مسئولان کلینیک‌های روان‌درمانی می‌گویند در دو هفته گذشته، تعداد مراجعان به دلیل حمله‌های عصبی و تشدید افسردگی پس از اتفاقات اخیر افزایش داشته است.

روزنامه شهروند: روانپزشکان و مسئولان کلینیک‌های روان‌درمانی می‌گویند در دو هفته گذشته، تعداد مراجعان به دلیل حمله‌های عصبی و تشدید افسردگی پس از اتفاقات اخیر افزایش داشته است.

حالا دو هفته از آن روز می‌گذرد. از صبح هجدهم دی که خبرآمد یک هواپیمای بویینگ ٧٣٧ متعلق به کشور اوکراین سقوط کرده و ١٧٦ سرنشین آن کشته شده‌اند. سه روز بعد و با اعلام ستادکل نیروهای مسلح مبنی بر شلیک اشتباه پدافند به این هواپیما، شوک روحی بزرگ از راه رسید؛ سیلی از نوشته‌ها و توییت‌ها و واکنش‌ها در فضای مجازی و واقعی. یک هفته بعد تعدادی از متخصصان حوزه سلامت روان در بیانیه‌ای زنگ خطر پرخاشگری و کنش‌های ویرانگر را به صدا درآوردند و نوشتند.

تاثیر ماجرای پرواز ۷۳۷ بر شیوع افسردگی

در این روزهای پرتنش و روان‌فرسا كه جراحت‌هایی هولناک بر روان جامعه ایرانی فرود آمده، اعماق فاجعه در سطوح فردی و اجتماعی می‌تواند فراتر از تاب‌آوری و هضم‌پذیری مردمان داغدار ایران زمین شود: «مسأله‌ای که می‌تواند موجب بروز كنش‌هایی ویرانگر و پرخاشگرانه شود و گفت و شنود در فضایی فرهنگی را بین حاكمان و مردمان ناممكن سازد؛ آفتی جامعه‌ستیز كه بعضی رویکردهای تدافعی، بستر آن را سالیانی است فراهم آورده و می‌تواند به عقبگردی فرهنگی بینجامد و خشونت‌هایی نامتمدنانه را رقم بزند.»

بعد از هشدار این متخصصان جسته‌وگریخته از شهرهایی مثل تهران و مشهد خبر رسید که کلینیک‌های روانی برای مشاوره رایگان به مردم پس از اتفاقات اخیر اعلام آمادگی کرده‌اند؛ نمونه‌اش پلی‌کلینیک ‌روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد. از طرف دیگر اداره کل سلامت شهرداری تهران هم تصمیم گرفت در خانه‌های سلامت محله‌ها به شهروندان مشاوره رایگان بدهد.

حالا تعدادی از روانپزشکان و روانشناسان تأیید می‌کنند که در دو هفته گذشته افسردگی‌های ناشی از اتفاقات اخیر به‌طور محسوسی در میان مراجعان‌شان بیشتر شده است.

پای مشاوره سوگ به خانه‌های سلامت شهرداری هم رسید

«این اتفاقات مکرر متأسفانه تاب‌آوری مردم را پایین آورده، این درحالی است که خشم و میزان نگرانی شهروندان بالا رفته است. به‌ویژه در خانواده‌هایی که فرزند دارند این تنش‌ها بیشتر است.» اشاره زینب نصیری، مدیر کل سلامت شهرداری تهران به حوادث اخیر یعنی شهادت سردار سلیمانی، حادثه کرمان و سقوط هواپیماست؛ حوادثی که به اعتقاد او یکی پس از دیگری جامعه را شوکه کردند. او با تأکید بر این مسأله از ارایه خدمات مشاوره در خانه‌های سلامت شهرداری در تمامی محله‌های تهران خبر داد و ‌گفت: «از سیل فروردین ارایه خدمات مشاوره‌ای بحران در برنامه قرار گرفت و حالا با وجود ارایه مشاوره بحران و سوگ، عده‌ای از مددکاران و روانشناسان برای ارایه خدمات به سیستان‌‌وبلوچستان اعلام آمادگی کردند؛ البته مشاورانی هم به دیدن خانواده‌های مسافران هواپیمای اوکراین رفتند. خدمات رایگان مشاوره در پروسه‌ای ١٠روزه ارایه می‌شوند و بعد از این پروسه می‌توان در مورد مشکلات و شدت آن صحبت‌کرد، اگرچه تا به امروز این فراخوان با استقبال شهروندان روبه‌رو بوده است.»

تاثیر ماجرای پرواز ۷۳۷ بر شیوع افسردگی

استرس دامن کودکان را هم گرفت

«شب‌ها از خواب می‌پرد و پدرش را صدا می‌کند. یاسمین چهار سال دارد و هر شب کابوس می‌بیند. چند جلسه مشاوره رفته‌ایم، اما هنوز ترس‌های شبانه‌اش تمام نشده است.»
«ترس شبانه‌ گریبان «آزاد» را هم گرفته، کلاس سوم ابتدایی است و دو جلسه‌ مشاوره رفته تا شب‌ها خواب راحت‌تری داشته باشد. هر شب مضطرب از خواب بیدار می‌شود و می‌زند زیر گریه. به هر صدای غیرمتعارفی واکنش نشان می‌دهد.»

«بامداد تمرکزش را از دست داده، دانش‌آموز سوم متوسطه است و سر کلاس تمرکز ندارد. ترس از اتفاقی احتمالی و نگرانی ازدست‌دادن والدینش تمرکزش را پایین آورده است. بامداد ترس این را دارد که اتفاقی برای والدینش بیفتد و او در مدرسه باشد، برای همین مدام دل‌نگران پدر و مادرش است.»‌

تاثیر ماجرای پرواز ۷۳۷ بر شیوع افسردگی

اینها تجربیات مراجعه‌کنندگان سکینه سلطانی‌کوهبانی، مدیر پلی‌کلینیک ‌روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد در چند روز اخیر است. سلطانی با اعلام تصمیم پلی‌کلینیک تخصصی خدمات روانشناسی و مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد برای ارایه مشاوره رایگان به افرادی که از سانحه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین دچار مشکلات روحی شده‌اند، می‌گوید: «ادبیات علمی بر تفاوت توانایی آدم‌ها با شرایط مختلف در مواجهه با بحران تأکید دارد. در هفته‌ گذشته جامعه ایران بحران‌هایی را با فاصله کم پشت‌سر گذاشت؛ شهادت سردار سلیمانی، حادثه کرمان، سقوط هواپیمای مسافری و سیل سیستان‌وبلوچستان. حوادثی که تعدادی از شهروندان را با آسیب‌های روانشناختی مانند اضطراب، افسردگی و بی‌خوابی روبه‌رو کرده است. مشکلاتی که در میان کودکان هم به چشم می‌خورند. اهمیت این مشکلات تا جایی است که والدین به کلینیک‌ها برای گرفتن خدمات خاص مراجعه می‌کنند.»

فشارهای روانی بیش‌ از حد، تحریک‌پذیری بیشتر

فرید فدایی، متخصص اعصاب و روان و عضو انجمن روانپزشکان ایران، شرایط اجتماعی را بر اختلالات روانی تأثیرگذار می‌داند. او معتقد است توانایی افراد در مقابله با مسائل محدود و متفاوت است و در این‌باره به «شهروند» می‌گوید: «تکرار عوامل استرس‌زا در یک مدت‌ کوتاه احتمال بروز نشانه‌های بیماری‌ روانی را بالا می‌برد.» او می‌گوید اختلال سازگاری وضعیتی در روانپزشکی است؛ وضعیتی که فرد به دلیل تغییرات متعددی زندگی‌اش مجبور به وفق‌دادن خود با شرایط جدید است، رویه‌ای که انرژی روانی بالایی از فرد می‌گیرد. او با اشاره به اینکه آمارها از بالابودن میزان نزاع‌ها در کشور حکایت دارند و موید این مسأله پرونده‌های جنایی و پزشکی قانونی است، ادامه می‌دهد: «جامعه‌ای که مرتب شاهد تحولات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی است، شهروندانش آسیب‌پذیر می‌شوند. نکته مهم اینکه فشارهای روانی بیش‌ از حد می‌تواند باعث حالت‌های تحریک‌پذیر و پرخاشگری شود.»

تاثیر ماجرای پرواز ۷۳۷ بر شیوع افسردگی

افسرد‌ه‌هایی با افسردگی بیشتر

آمار منتشرشده از سوی وزارت بهداشت نشان می‌دهد ٢٣درصد جمعیت ١٥ تا ٦٥ سال کشور دست کم از یک اختلال روانپزشکی رنج می‌برند؛ یعنی از هر چهار نفر، یک‌نفر. آماری که از وجود بیش از ٦٠درصد افسردگی روایت می‌کند. مسئولان وزارت بهداشت اعلام کرده‌اند تنها ٤٤درصد افراد دارای اختلال روان نیازمند به خدمات درمانی روانپزشکی‌اند، به مراکز درمانی مراجعه کرده‌ و ۵۶‌درصد آنها هیچ مراجعه‌ای نداشته‌اند، آمارهایی که وقتی به شهری مانند تهران با بیش از ١٠میلیون جمعیت می‌رسد، نقش جدی‌تری پیدا می‌کند. حسین فرخی، روانشناس بالینی، افسردگی، اضطراب و پرخاشگری را از اختلالات شایع کلان‌شهرها می‌داند؛ اختلالی که اتفاقات اجتماعی و اقتصادی نقش مهمی در تشدید آنها دارند.

او یکی دیگر از کسانی است که تأیید می‌کند در دو هفته گذشته، تعداد کسانی که به دلیل حمله‌های عصبی ناشی از اخبار مربوط به حادثه هواپیمای اوکراینی به او مراجعه کرده‌اند، افزایش محسوسی داشته است. فرخی مسائل اجتماعی، زیستی و روانی را در تشدید این اختلالات دخیل دانسته می‌گوید: «پرخاشگری، اضطراب، افسردگی و... اختلالاتی‌اند که نمی‌توان یک عامل را دلیل بروز آن معرفی کرد. درواقع مسائل اجتماعی مانند آنچه را که در هفته گذشته پشت‌ سر گذاشتیم، می‌توان به‌عنوان عامل تشدیدکننده‌ و تأثیرگذار معرفی کرد. مسائل اجتماعی، احتمال تشدید و بروز مشکلات و اختلالات روانی را بالا می‌برد؛ اگر چه عوامل دیگر را نمی‌توان در نظر نگرفت.»

به گفته او تاب‌آوری پایین و خشم بالا ویژگی بارز این روزهای شهروندانی است که از مسائل اجتماعی و اقتصادی به تنگ آمده‌اند و با کوچک‌ترین اتفاقی واکنش تند نشان می‌دهند: «مسائل اجتماعی با وجود زمینه‌های ژنتیکی تاب‌آوری افراد را پایین می‌آورد و به روایتی اتفاقاتی از این دست فرد را دچار اختلال سوگ می‌کند. در هفته‌ای که گذشت مراجعان، کسانی‌ بودند که در این شرایط از تعادل خارج شده و آرامش گذشته‌شان را از دست داده‌ بودند. تعدادی از آنها حتی سابقه استرس و افسردگی را نداشته‌اند و تنها حوادث اخیر آنها را مضطرب کرده است.» سمیرا طاووسی، روانشناس، هم به‌هم‌ریختگی و نگرانی از آینده را ویژگی مشترک طیف جدیدی از مراجعه‌کنندگانش می‌داند: «طیف جدید مراجعه‌کنندگان به‌ دنبال آرامش از دست‌رفته‌شان هستند. آنها از نگرانی‌هایی می‌گویند که آرامش‌شان را از بین برده است. آدم‌هایی که گویا کنترل زندگی‌شان را از دست داده‌اند و به ‌دنبال آرامش هستند. ناامیدی و افسردگی در اغلب این مراجعه‌کنندگان به چشم می‌خورد و این در حالی است که تعدادی از آنها سابقه افسردگی نداشته‌اند.»

«نگرانی» اولین واکنش افراد در مقابل حوادث است؛ یکی از آیتم‌های زیرمجموعه تشکیل‌دهنده اختلال روانی که سهم بسیار زیادی در وقوع مشکلات سلامت روان دارد تا جایی که در مطالعات ‌سال ٩٥ شهر تهران از ۲۰ مورد‍ تشکیل‌دهنده تنش‌های روانی جامعه، هفت‌ مورد به مبحث نگرانی اختصاص یافته است. احمد نوربالا، مشاور وزیر بهداشت در امور سلامت روان، پیش از این در این‌باره گفته بود: «این آمارها یعنی حتی پیش از وقوع حادثه یا مشکل، نگرانی از آن به سراغ افراد می‌آید. در این مطالعه دریافتیم ٧/٨٢درصد مردم تهران حداقل یک تجربه تحمل فشار روانی داشته‌اند که سهم خانم‌ها و افراد مجرد در این میان بیش از سایرین است.»

برچسب ها:
انتشار یافته: 85
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:43 - 1398/11/04
خیلی به زبان ساده من که داشتم دیوانه میشدم
خدایا به فریاد ما برس
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
حال مردم خوب نیست
ایران منی
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
اگر قرار بود دیوانه میشدی باید جانبازان شیمیایی جنگ ،هشت سال جنگ ،قطار تبریز مشهد،با اون همه سوختن جوانها،کشته شدگان رانندگی کشور،سانچی پلاسکو ،سانچی ،گرانی ،فقر وبیکاری ایرباس ۷۳۷و،و،و،که هیچ کس یه معذرت خواهی هم نمیڪنه
دیوانه میشدی نه فقط این یکی
اونم چون موضوع خاصه،
خدایا دروغگویان را رسواکن
عزرییی
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
لایک داری
محمـد
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
احسنت عجب نظر خوبی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
الا بذکرالله تطمین القلوب
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
کی افسرده شدیم کی آمار گرفتین.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
چرا افسرده نشن مردم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
متن درستیه
Iran, Islamic Republic of
13:43 - 1398/11/04
طبق آخرین خبر سقوط هواپیما و خروج قطار از ریل و اختلاس هم جز حوادث طبیعی اعلام شده
برادر من دو روز بعد از سقوط هواپیما تو تهران از استانبول تا تهران و بعد جزیره کیش مسیر حدود ۶۵۰۰ کیلومتر رو با اتوبوس تو ۳ روز اومده از ترس افتادن هواپیما
اونوقت میگن .....
Iran, Islamic Republic of
13:46 - 1398/11/04
ملت مظلوم ایران
پاسخ ها
بدون نام
-
۰۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
برن شعار بدن درست میشه امریکا از هر زمان دیگه منظوی تر شده
Iran, Islamic Republic of
13:51 - 1398/11/04
ایران هم شد جا همش ممنوعیت ناکارامدی خطای انسانی
Iran, Islamic Republic of
13:53 - 1398/11/04
جالبه تحریم ها در اینجا در استرس و فشارهای روحی تاثیر نداره که هشتاد میلیون ایرانی رو تحت تاثیر قرار داده اونوقت سقوط هواپیما رومانتیک شده!!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
همون.فقط چرت و پرت
Iran, Islamic Republic of
13:53 - 1398/11/04
یکبار بدنیا میایم گند زدن توش تاوان میدن با ترامپ عیزیز افسرده شون میکنه و کرده
Iran, Islamic Republic of
13:55 - 1398/11/04
دائم اون لحظه سقوط مسافر و بچه ها بعد از خوردن موشک توذهنمون میاد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
من همش به فاصله بین ۲ موشک فکر میکنم، چه گذشته بهشون
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
تا حالا به اینکه هر چهار روز به تعداد آدم های اون هواپیما آدم کشته میشه در تصادفات ایران فکر کردین و غصه اش رو خوردین؟!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
تا حالا به جوون های بیچاره این کشور فکر کردید
بابا هیچکس دوست نداره از خانواده و وطنش بگذره بره تو غربت زندگی کنه ولی از دست شما مسئولین چاره دیگه نداره
United Arab Emirates
13:55 - 1398/11/04
این حرفها همه اش چرنیات است مگر ما زمان جنگ هر روز شهیدبمباران مناطق مختلف نداشتیم این حرفها هم آدم های نادان شروع کردند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
من زمان جنگ ۶ سالم بود ،هنوز کابوس میبینم ، یه لحظه خودتو بزار جای خانوادشون چرا اینقدر سنگدل شدید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
من آدمهایی میشناسم که زمان جنگ بچه بودند و در شهرهای مرزی زندگی میکردند، و الان مشکلات روحی روانی دارند و بعد از ازدواج همسر و فرزند هم درگیر این تنش روانی شده اند، شما شاید از دور دستی بر آتش داشتی که تاثیری ندیدی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
انشاالله دامن شما رو هم بگیره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
هر چهار روز به تعداد آدم های اون هواپیما آدم کشته میشه در تصادفات ایران
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
!! چرند نگو سطحی نگر کم دانش
Iran, Islamic Republic of
13:58 - 1398/11/04
هم شهادت سردار سلیمانی شوک بزرگی بود و سقوط هواپیما حادثه خیلی تلخی بود که همه را تحت تاثیر گذاشت
Iran, Islamic Republic of
14:06 - 1398/11/04
برترینها خبر خوب بگذار یک چیزی که نیست را هست نکن اخبارت بوداره!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
منم موافقم
خیلی خبرش بو داره
ناصر
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
مردم برا گرونی بنزین افسردگی نگرفتن برای سقوط هواپیما گرفتن.
....
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
تو هم چرند نگو
به روایت کردن واقعیات تلخ نمیگن اخبار بودار


لطفا" سرتونو از زیر برف در بیارین
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
دقیقن آفرین ... معنی نداره حی رنگ و لعاب می دن به سقوط هواپیما . سرنوشت وقسمت اون انسانها دست خداست .. پس اون جوونای ک رفتن جانشونو در راه این مملکت دادن و همین جونای مدافع حرم ک ب طرز وحشتناکی ب شهادت رسیدن ..
Iran, Islamic Republic of
14:07 - 1398/11/04
یعنی قبل از این مشکل نداشتیم هرچه بود از سقوط شروع شده ۱۶هزارکشته تصادفات ۵هزارکشته اتفافات چندهزار سرطان قلبی و....کسی صداش درنیامد همین امروز یکخانواده ۵نفره تو پراید سوختن ولی کسی صداش درنیامد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
دقیقا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
مشکل بوده حالا به حد لبریز شدن رسیده ..... ظرف صبر مردم دیگه جا برای مصیبت بیشتر نداره
Iran, Islamic Republic of
14:12 - 1398/11/04
شما هم با بد سلیقه گی و انتشار مجدد عکس های این واقعِ این تنش عصبی را مجدد یاداور شدی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
آفرین
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
اگه بعد هر مصیبتی که سر ملت درآوردن دچار فراموشی نمی شدیم حالا این وضعمون نبود

بس که ملت نادان و کم حافظه و زودباور و ابلهی هستیم چنین مکافاتی رو به سرمون آوار می کنن
Spain
14:18 - 1398/11/04
بازم میگن سقوط کرده.. رو که نیست
Iran, Islamic Republic of
14:29 - 1398/11/04
من فکر میکنم این موضوع از ماجرای شهادت سردار و احساس ناامنی و بروز جنگ و بعد ماجرای هواپیما شروع شده و متاسفانه همش داریم روزهای پراسترسی رو از بابت آینده کشور طی میکنیم.
Iran, Islamic Republic of
14:33 - 1398/11/04
برترین‌ها خودتم روانی شدی اول از خودت شروع کن
Iran, Islamic Republic of
14:34 - 1398/11/04
ببخشید ها این همه اتفاقات بد می افته هر روز که بیدار میشیم یه خبر میشنویم حالا با سقوط هواپیما افسردگی ها بیشتر شد خنده داره
Iran, Islamic Republic of
14:36 - 1398/11/04
وا این همه اتفاق ریز ودرشت فقط سقوط هواپیما باعث افسردگی شد.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
دروغ مسعولان باعث شد
Iran, Islamic Republic of
14:38 - 1398/11/04
راستی اگه هواپیما به علت نقص فنی سقوط میکرد بازم امار افسردگی بالا میرفت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
دمت گرم‌گل گفتی .قابل توجه خیلیها
علی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
احسنت
بدون نام
-
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
چی گل گفتی افکار شما چیه با موشک دو تا زدین هواپیما مسافربری رو خودتون خودتون تائید میکنید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
این افسردگی دو هفته ای رو از کجادرآوردن؟
Iran, Islamic Republic of
14:41 - 1398/11/04
فشار روانی ما ملت از دست خودی ونخودی
Iran, Islamic Republic of
14:51 - 1398/11/04
یعنی آدمهای این دو ره اینقدر شکننده اند که با سقوط یک هواپیما به هم میریزن اینها نشون دهند ه جای خالی معنویت در زندگيست
Iran, Islamic Republic of
14:58 - 1398/11/04
۶ ساله حسن روحانی انقد نشاط داده که اصلاح طلبا همینجوری شادوشنگول دارن میرقصن این هواپیما موجب افسردگی شد آخیش..
Iran, Islamic Republic of
15:06 - 1398/11/04
جیره خوران دولت!
تاثیر گرونی بنزین خیلی بیشتر از این بود.
Iran, Islamic Republic of
15:07 - 1398/11/04
جلوی بچه ها زیاد درمورد جنگ و بدبختی حرف نزنید.نگید بچن نمیفهمن . میفهمن و استرس بیشتری نسبت به بزرگترها میکشن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
تشکر از شما که لااقل بدون جبهه گیری خاص یه مطلب منطقی و علمی رو یادآور شدید
Iran, Islamic Republic of
15:09 - 1398/11/04
ربطی به ۷۳۷ نداره مردم بخاطر تحریم و خطر جنگ ناراحتن نه یه مشت دو تابعیتی که بود و نبود ما براشون مهم نبود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
یکم انسانیت رو در وجودت تقویت کن
بدون نام
-
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
انسان نیسین شماها اگه بودین ایران اینطور نابود نبود
Iran, Islamic Republic of
15:50 - 1398/11/04
واقعا مردم دیگه کم آورده ان ....
راه چاره ای نیست.
Romania
16:54 - 1398/11/04
چه جامعه ی بیماری بشیم در آینده!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
الانشم هستیم در مرز فروپاشی روانی
Iran, Islamic Republic of
17:24 - 1398/11/04
درست میگن من هنوزم گریم میاد واز پرواز میترسم با اینکه بگیم موشک می افتاد تو شهر ولی نمی دونم اثراتش برام از جنگ بد تر بود چون اون موقع خوب درک نمی کردم بمبارانو و هیجان نوجوانی داشتم ولی الان دیگه سنم رفته بالا اعصاب برام نمونده و خودم بچه دانشجو دارم متاسفانه خدایا هیچ کشوری رو درگیر جنگ نکن صدام با ما چه کرد هنوز اعصابمون بهم ریخته خدا لعنت کنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
تا حالا به اینکه هر چهار روز به تعداد آدم های اون هواپیما، آدم کشته میشه در تصادفات ایران فکر کردین و غصه اش رو خوردین؟!
بدون نام
-
۰۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
اقایی که هی تصادف به رخ ما میکشی بابا جان انهم از بی عرضه گی شماهاست بخاطر جادهای غیر استانداردی که ساختین ماشینهای بی کیفیت ان فرق داره با زدن هواپیمای مسافربری
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
خخخخخخخخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
18:41 - 1398/11/04
به نظرم تو این شرایط این شما هستین که بیشتر به مردم استرس وارد میکنین با این خبراتون
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
به نظرم ماله کشی شما دیگه جواب نمیده و ماله ی شما هم واقعیت رو مخفی نمیکنه.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
برترینها داره همه ی سعیش رو میکنه مردم افسرده بشن
hassan.h
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
کلا در حوادثی که جمع زیادی جانشان را از دست می دهند تا مدتی افراد دارای افسردگی ضعیف تحریک می شوند و مراجعاتشان به روانشناس و روانپزشک زیاد می شود
بدون نام
-
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
برترینها تقریبا تنها رسانه داخلی که داره خوب عمل میکنه شما دوست دارید برترینها هم مثل کیهان صدا سیما بشه نه نمیشه
Iran, Islamic Republic of
19:11 - 1398/11/04
این مقاله چرت به تمام معنا بود
Iran, Islamic Republic of
19:28 - 1398/11/04
ما ی گروه خانوادگی تلگرامی داریم چون هرکدوم تو ی شهریم آخرهفته ها کلی بگو بخند تو گروه داشتیم ،از وقتی سانحه هواپیما اتفاق افتاد هیچکس دل ودماغ نداره وگروهمون سوت وکور شده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
ما هم یه گروه داریم از وقتی روحانی رییس جمهور شد از بس تحریم و حوادث وحشتناک تو کشور داشتیم مدفون شدند
Iran, Islamic Republic of
21:46 - 1398/11/04
دقیقا افسردگی بیشتر شد بعد از این حادثه, برنامه تلویزیون هم یه دورهمی یکم شاد بود اونم تعطیل شد
Iran, Islamic Republic of
22:10 - 1398/11/04
مقاله خوبی بود ولی راهکارهایی که به سمت وظایف عمومی ودولت میشود اگر میگفتن کامل بود .مثال : پرواز تهران مشهد با چهار ساعت تاخیر ساعت یازده شب اعلام شده! زنگ زده که ساکها تحویل شده وگوشیم شارژ نداره خاموش شد نگران نشو بابایی؛ گفتم شارژر تو فرودگاه احتمالا هست؛ سئوال کن از پرسنل اونجا تا راهنمایی کنن.خب این تاخیر اگه نبود یا نیم تا یک ساعت بود کمتر استرس داشت برای من
Iran, Islamic Republic of
23:56 - 1398/11/04
من واقعا،شدیدا، بعد از اتفاق هواپیما، افسرده شدم.مدام گریه و بیخوابی
Iran, Islamic Republic of
00:28 - 1398/11/05
الحق حادثه ای ناگوار بود ولی اینی که شما چاپ کردید حرف مفته، .... انقدر از درد مردم سوءاستفاده نکنید.
Iran, Islamic Republic of
07:20 - 1398/11/05
چیز خاصی نمیشه گفت
بعد این همه مصیبت که بسیار بیشتر از توان تحمل یک ملته و به مرور باعث فروپاشی روانی اغلب مردم میشه ، فقط باید دست به دعا برداشت
هر کسی باید آگاهانه برای آرامش و رشد معنوی خودش تلاش کنه تا در نهایت یه اکثریت آگاه و خردمند شکل بگیره که تصمیمات درست می گیره و از بدبختی های بیشتر جلوگیری می کنه
Iran, Islamic Republic of
07:26 - 1398/11/05
راستی شترهای استرالیا هم هستن ...

ول کن بابا دیگه همه چیزو به هم گره نزنین چهارتا آدم مشکل براشون پیش میاد چرا به همه پیوند میدید ؟ فکر کنم دلیل موج دوم آنفولانزا هم سقوط هواپیما باشه !!!
Iran, Islamic Republic of
08:26 - 1398/11/05
من خودم در حال عادی تو این کشور که هیچ برنامه ای برای شاد بودن مردم نداره افسردگی داشتم و دارو مصرف میکردم... از زمانی که این هواپیما اینجوری شد بدتر شدم ... شاید اگه فقط سقوط میکرد انقدر حال مردم بد نمیشد خدا به همه مون رحم کنه.
Iran, Islamic Republic of
08:51 - 1398/11/05
عزیزانی من ایناخوش بازی،بازی،بازی،منوبالابردن یهویی بنزین افسرده کرده آقای بازیگر
Iran, Islamic Republic of
09:44 - 1398/11/05
جالبه ما که می خواستیم افسرده نباشیم بقیه سرزنش می کردن می گفتن دلت از سنگه و به فکر خانواده های کشته شده ها باش و ... حالا می گن چراافسرده ای! تلویزیون روشن می کنیم جنگ و گریه و ... فضای مجازی پر از اندوه و حمله به همدیگه است! چهار تا کنسرت گذاشتن اون هم مردم کاسه داغتر از آش می گفتن لغو کنید!
Iran, Islamic Republic of
15:15 - 1398/11/09
واقعه بسیاردردناک وتاسف آوره همه ناراحتیم ولی فکرمادران سیصدهزارشهید انقلابهم باشید اگراعتراض دارید عرض میکنم علت رای98 درصدی بانقلاب اسلامی چه بود ازپدرانتان بپرسیدتازمان شاه رابرایتان تعریف کنند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج