کرونا کِی وارد ایران شد؟ چه زمانی کنترل می‌شود؟
۹۷۶۰۶۶
۰۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۲
۸۷۶۹۴ 
رئیس کمیته اپیدمیوولوژی ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا گفت: ویروس کرونا از اوایل بهمن به صورت خزنده و بی علامت در ایران چرخش داشته است و گر چه با تاخیر تشخیص داده شده است اما مداخلات بعدی ایران از بسیاری از کشورها بهتر بوده است.

خبرگزاری ایرنا: رئیس کمیته اپیدمیوولوژی ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا گفت: ویروس کرونا از اوایل بهمن به صورت خزنده و بی علامت در ایران چرخش داشته است و گر چه با تاخیر تشخیص داده شده است اما مداخلات بعدی ایران از بسیاری از کشورها بهتر بوده است.

علی اکبر حق دوست روز شنبه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد، در پاسخ به پرسشی افزود: احساس می کنیم اوایل بهمن بسیار آرام و خزنده و بی سر و صدا این ویروس در چند شهر در حال گردش بوده است و موارد اول بی علامت بوده اند یا علایم اختصاصی نداشته اند به همین علت ما نتوانستیم در آن زمان آن را شناسایی کند.

کرونا کِی وارد ایران شد؟ چه زمانی کنترل می‌شود؟

حق دوست گفت: بر اساس سناریوهای موجود به نظر می رسد در اردیبهشت به کنترل نسبی این بیماری در کشور برسیم البته نه کنترل مطلق و اگر اتفاق عجیبی نیفتد و سفرهای نوروزی تاثیر منفی نگذارد این پیش بینی را داریم.

وی افزود: این ویروس تازه وارد جامعه بشریت شده است برای اینکه رفتار ویروس را در مقابل این ویروس پیش بینی کنیم نیاز به گذشت زمان است.بر اساس اطلاعاتی که اکنون داریم در شهرهایی که در روزهای نخست دچار اپیدمی کرونا شدند اکنون به نقطه پیک رسیده اند و اگر اتفاق عجیبی نیفتد انتظار پیک مجددی در این شهرها را نداریم.

وی ادامه داد: شهرهای جنوبی و غربی در سطح پایین اپیدمی قرار گرفتند و تا حالا پیک سنگینی نداشته ایم. انتظار بعدی این است که در این شهرها شاهد پیک بیماری باشیم مگر اینکه مانوری بدهیم با گرم شدن هوا نیز ممکن است میزان سرایت در تابستان پایین بیاید و بتوانیم زودتر از مرحله بحران این اپیدمی عبور کنیم.

معاون وزیر بهداشت افزود: در مدل سازی ها سعی شده بر اساس واقعیت های روی زمین سناریوهای مختلف را پیش بینی کنیم اگر مداخله ای انجام نمی شد و با اقناع مردم، دست دادن مردم قطع نمی شد قطعا با شیوع بسیار بالاتر بیماری مواجه می شدیم. در حالی که اکنون دست دادن مردم به صفر رسیده است.

احتمال پایان موج اول کرونا در تابستان

وی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره زمان پایان اپیدمی گفت: بیماری کووید ۱۹ و ویروس کرونا نه تنها تا آخر تابستان بلکه در تابستان های آینده نیز در کشور ما و دنیا خواهد بود اما در مورد موج اپیدمی که فعلا درگیر آن هستیم امیدواریم زودتر از پایان تابستان این موج را سپری کنیم و به مرحله بومی یا اندمیک این بیماری برسیم.

حق دوست افزود: فعلا اپیدمی بیماری رو به افزایش و ویروس در سطح بالا در حال چرخش است و در موج اپیدمی هستیم مرحله بعدی زمانی است که انتشار ویروس کمرنگ می شود مثل آتش که در مراحل اول زیاد گسترش پیدا می کند و همه چیز را می سوزاند و بعد آتش زیرخاکستر می شود این ویروس هم همین طور است و بعد از دوره اپیدمی حتما شاهد موارد ابتلا با شدت کمتر خواهیم بود البته درباره رفتار این ویروس در زمستان باید منتطر باشیم و هنوز نمی توان پیش بینی دقیقی در این باره داشت.

وی گفت: بیماری های زیادی هستند که در ایران اندمیک یا بومی شده اند مثل تب خونریزی دهنده کریمه کنگو که با اپیدمی آن مواجه نیستیم اما هر از گاهی در یک نقطه کشور مواردی از این بیماری دیده می شود اما در مورد کرونا انتطار داریم قبل از پایان تابستان به عبور از مرحله اپیدمی موج اول این بیماری برسیم.

بازگشایی مدارس زودهنگام نخواهد بود

رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا در پاسخ به پرسشی درباره زمان پایان تعطیلی مدارس گفت: تعطیل مدارس، اداره ها و دانشگاهها اقدام جدی است که در خیلی کشوها به عنوان اقدام اولیه انجام می شود هر اقدامی که برخورد افراد را کم کند لازم است و این اقدام حداقل ۳۰ درصد تماس های موثر در انتقال را کم می کند.

حق دوست گفت: با توجه به شرایط فعلی نمی توانیم زمان دقیقی برای بازگشایی مدارس و دانشگاهها اعلام کنیم زمانی می توانیم از بازگشایی مدارس و دانشگاهها صحبت کنیم که حداقل دو دوره ۱۰ روزه کاهش آلودگی را سپری کرده باشیم البته این زمان در همه شهرها یکسان نیست و برخی شهرها زودتر به این نقطه می رسند.

وی افزود: در مورد دانشگاهها چون دانشجویان از شهرهای مختلف می آیند و مساله خوابگاه هم دارند شرایط باید سختگیرانه تر باشد. در مدارس نیز بچه های دبیرستانی شاید مسائل بهداشتی را بهتر از ابتدایی می توانند رعایت کنند بنابراین همه را یکسان نمی توانیم ببینیم البته به جو اجتماعی هم باید توجه داشته باشیم. اگر مردم و والدین مضطرب باشند حتی اگر مدارس باز شوند مشارکت مردم در مدارس کم خواهد بود بنابراین باید هر تصمیمی با اقناع و مشارکت مردم باید باشد اما از نظر علمی بازگشایی مدارس زودهنگام نخواهد بود.

انتقال هوایی نداریم

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به پرسشی درباره احتمال انتقال هوایی ویروس کرونا گفت: انتقال هوایی مسیر مهمی برای انتقال نیست. گر چه باید همه مسیرهای انتقال را ببندیم اما نباید به وادی وسواس گونه وارد شویم از نظر من انتقال هوایی رد شده است اگر قرار بود از طریق هوایی منتقل شود اوضاع اپیدمی این بیماری در ایران و جهان بسیار متفاوت بود.

وی درباره ابتلای مجدد به بیماری کووید ۱۹ گفت: ادله قوی وجود ندارد که فردی بعد از یک بار یبماری دوباره مبتلا شود و اگر بعد از چند ماه یا چند سال دوباره به این بیماری مبتلا شود قطعا بسیار خفیف تر خواهد بود.

تهران به پیک کرونا نرسیده است

حق دوست درباره وضعیت بیماری در تهران گفت: در تهران هنوز به پیک نرسیده ایم. هر چقدر شهر بزرگتر باشد طول دوره اپیدمی طولانی تر است. مثل آتش گرفتن یک منزل، یک کلبه کوچک خیلی سریع آتش می گیرد شعله ور می شود و خاموش می شود اما یک خانه بزرگ هر قسمت آتش می گیرد و به جای دیگر تسری پیدا می کند بنابراین طول دوره آتش سوزی در شهرهای بزرگ بیشتر است. تهران هم محله های مختلفی دارد و هم رفت وآمدهای زیادی به مناطق مختلف دارد بنابراین بعید است در تهران به پیک رسیده باشیم امیدواریم قله اپیدمی درتهران تخت داشته باشد که بتوانیم مدیریت کنیم.

رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی کرونا درباره قرنطینه خانگی نیز گفت: افرادی ممکن است در حد ۱۰۰ درصد خودشان را قرنطینه کرده باشند و افرادی هم هستند که ایزولاسیون صفر درصد داشته باشنند و هیچ تغییری در زندگی نداشته باشند اما اگر متوسط ایزولاسیون افراد در جامعه در حد ۴۰ درصد رعایت شود. کم کم مجال لازم را برای مدیریت ایجاد می کند تا می توانیم در زمان مناسب و طی چند هفته سیکل انتقال بیماری را محدود کنیم.

وی افزود: البته روند بیماری ممکن است در کل کشور کاهنده شود اما در یک شهرستان روند افزایشی را ادامه دهد.

انتقال کرونا از یک نفر به ۳ نفر

حق دوست درباره بیماری زایی ویروس کرونا گفت: در مورد ویروس آنفوانزا یک نفر می تواند به طور متوسط ۱.۵ نفر را آلوده می کند اما ویروس کرونا به طور متوسط می تواند سه نفر را آلوده کند. با این حال در جاهایی که اپیدمی کرونا خیلی رشد کرد و در محیط های بسته مثل کشتی کشتی تفریحی که از چین به ژاپن می رفت یک نفر ۱۸ نفر را آلوده کرد.

وی افزود: در محیط های بسته که قطعا در جامعه داریم مثل یک زندان، خانه سالمندان یا خوابگاه باشد این عدد انتقال آلودگی به دیگران می تواند خیلی بیشتر باشد انتقال به دمای هوا نیز مربوط است. انتقال ویروس به دیگران احتمالا در تابستان کمتر می شود بنابراین احتمالا در زمستان هر نفر این ویروس را به ۲.۵ نفر و در تابستان به ۱.۵ نفر منتقل می کند.

حق دوست درباره تاثیر سفرهای نوروزی بر اپیدمی کرونا گفت: اگر تماس ها افزایش پیدا یابد ۱۰ تا ۱۵روز بعد متوجه می شویم که موارد بیماری افزایش یافته است یا نه. اثرات سفرهای نوروزی را کم کم باید ببنییم البته همزمان مداخلات دیگری هم اتفاق افتاده است که در تحلیل ها باید مد نظر باشد.

وی افزود: صرف توجه به اعداد و آمار روزها کافی نیست. همزمان در این ایام کار غربالگری را در مراکز بهداشتی شروع کرده ایم و با سامانه های مختلف با مردم تماس گرفته می شود بنابراین موارد کنترل می شود. افزایش آمار نگران کننده نیست بلکه خوشحال کننده است زیرا نشان می دهد می توانیم موارد خفیف را سریعتر شناسایی و کنترل کنیم.

معاون وزیر بهداشت گفت: ویروس کرونا اکنون به همه کشورها و جزایر نفوذ کرده است و میزان شیوع آن به عوامل مختلفی از جمله مداخلات و شرایط آب و هوایی بستگی دارد مثلا رفتار این ویروس در نیکره شمالی با جنوبی فرق می کند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره انتقال این ویروس به حیوانات افزود: ویروس کرونا از حیوان به انسان منتقل شد اما اکنون میزبان اصلی انسان است اگر حیواناتی هم آلوده شوند میزبان فرعی خواهند بود.

وی گفت: انتقال در سگ دیده شده است اما در حیوانات خانگی دیگر دیده نشده است اگر در سگ دیده شود احتمال بیماری در سگ کمتر است و احتمال انتقال از سگ به انسان کمتر از انسان به انسان است.

حق دوست درباره استفاده از ماسک نیز گفت: ماسک اثر حمایتی و پیشگیری و اثر روانی دارد. از نظر علمی ضرورت ندارد همه همه جا در تمام شرایط ماسک بزنیم مگر اینکه اضطراب داشته باشیم. چون اپیدمی اضطراب و شایعات هم هست و باید رسانه ها کمک کنند این اپیدمی کنترل شود.

وی افزود: ماسک های موجود در بازار برای این است که بیماری از فرد آلوده منتقل نشود یا فرد سالم کمتر آلوده شود.این ماسک ها تاثیری در آلوده نشدن افراد سالم ندارند و اگر درمعرض الودگی باشیم قوی ترین ماسک ها هم باشد اگر کسی دست آلوده را به صورت بزند، آلوده می شود. مگر ماسک N۹۰ که استانداردها را گذرانده باشند.

حق دوست ادامه داد: البته درباره آلوده نکردن افراد مبتلا ماسک ها خیلی می توانند نقش داشته باشند. اگر فردی آلوده باشد در هر میزان عطسه و سرفه های خفیف هم قطراتی خارج می شود که این ماسک ها درصد زیادی از آن را جذب می کنند البته اگر دفع ماسک های آلوده درست نباشد به شکل دیگری می توانند منشا آلودگی باشند. البته ماسک های نانویی قابل شست و شو هستند و در عمده آنها با شست و شو اثر آلودگی کم می شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 104
در انتظار بررسی:30
Iran, Islamic Republic of
13:17 - 1399/01/09
من شخصا آدر ماه گرفتم بیست و هشت روز کامل
Iran, Islamic Republic of
13:18 - 1399/01/09
این نشان از حمله میکروبیولوژی و ویروسی به ایران است
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
حتما خواستن با اين حمله !!! دانشمنداني همچو تو رو از بين ببرن !
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۴
محسن جان باز توهم؟!!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۴
حمله از چین آغاز شد با هواپیما آمد ایران فقط بخاطر تو پرفسور : خخخخ
United Arab Emirates
13:18 - 1399/01/09
حالا میبینید مردم گشنه را صبر کنید
United Kingdom
13:18 - 1399/01/09
ما که میدونستیم. غیر منتظره نبوده
Iran, Islamic Republic of
13:19 - 1399/01/09
چقدررررررررر دروغ.مداخلات........آمارتون بدتر از همه ی کشورهاست
Iran, Islamic Republic of
13:20 - 1399/01/09
هعی روزگار
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
شب وادارش می کنند بگه من نمیدونستم اسفندماه بداز بهمن ماهست!
ضحا
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
ازاول بهمن آومده ایران...بدش جلوشوول کردن خبرنکردن تافاجعه به باراومد...باید جوابگوی خسارات جانی ومالی مردم بیچاره باشن...آلمان روباایران مقایسه کنیدزوداقدام
کردن آمارکشتهاشون چقدرپایین تره؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
13:21 - 1399/01/09
یه کم مفهومی صحبت کنید تا بفهمیم چی به چیه
Iran, Islamic Republic of
13:22 - 1399/01/09
اره دزد بوده که بی سرو صدا اومده
Iran, Islamic Republic of
13:25 - 1399/01/09
راستش رو بگو جان مادرت بگو اونایی که به خاطر فراگیری علوم دینی ازچین وارد قم شدند این ویروس راباخودشون اوردن چرابه مردم دروغ می گین
Iran, Islamic Republic of
13:26 - 1399/01/09
میدونستین خوبم میدونستین...بخاطر منافع خودتون این کارو کردین
Iran, Islamic Republic of
13:26 - 1399/01/09
ب
اوایل بهمن کجا اوایل اسفند کجا..یک ماه سکوت دلیلش چی بود؟؟چراهمه چیز روتکذیب میکنین..بعدکا ازکنترل خارج شداعلام میکنید....
Iran, Islamic Republic of
13:27 - 1399/01/09
اتفاقن به صورت پرنده واردش کردید .. ...
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1399/01/09
حالا تو این مدت طولانی چطور اموراتمان رابگذرانیم حکومت ما که مثل آمریکا پولی به مردم نمی ده.
نفرین بر شما ستمگران مدعی دینداری.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
آفرین
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1399/01/09
در خیلی شهرها از اول بهمن موارد فوتی انفولانزا زیاد بوده که همون کروناست
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1399/01/09
هم خودتون میدونین هم مردم اگر جلوی ماهان گرفته میشد .یا بعدش قم قرنطینه میشد این بلا سر مردم نمی آمد
Iran, Islamic Republic of
13:29 - 1399/01/09
شما مسئولین هر طور که به نفعتون هست عمل میکنید
Iran, Islamic Republic of
13:33 - 1399/01/09
پس بگو چرا قم رو قرنطینه نکردن.. میدونستن توی اکثر شهرها پخش شده
Iran, Islamic Republic of
13:33 - 1399/01/09
اینو که دیگه الان از یه بچه هم سوال کنی میدونه نیاز به توضیح نیست
Iran, Islamic Republic of
13:37 - 1399/01/09
انشالله که بزودی ازشراین بیماری راحت بشیم
Iran, Islamic Republic of
13:38 - 1399/01/09
دم استان قم گرم که تشخیص داد وگرنه هنوزم نمیفهمیدن اینا
Iran, Islamic Republic of
13:42 - 1399/01/09
مگر میشه ویروس کرونا بدون علامت و خزنده و بدون علائم اختصاصی باشه .
تشخیص ندادید و شل برخورد کردید. همین.
Iran, Islamic Republic of
13:42 - 1399/01/09
بصورت خزنده از طريق طلاب و هواپيمايي ماهان و آقايون ....
Iran, Islamic Republic of
13:42 - 1399/01/09
سلام اگر اشتباه نکنم این بیماری از مهر و ابان بوده چون میگفتند موج انفولانزا هست چون ما که انفولانزا گرفته بودیم تمام علامتهای این انفولانزا را داشتیم به پزشک هم مراجعه کردیم گفت انفولانزا ولی نگفت چه نوع نفس تنگی سرفه مدت دو سه هفته ما دجارش بودیم از بعد از اربعین شروع شده
Iran, Islamic Republic of
13:45 - 1399/01/09
اینکه کرونا اول بهمن اومده رو همه ی ما می دونستیم فقط این شماهاید که تازه فهمیدید
Iran, Islamic Republic of
13:47 - 1399/01/09
اینم یه حرف راست دیگه از مسولان
Iran, Islamic Republic of
13:47 - 1399/01/09
مردم حافظه ی تاریخی قوی دارند ، ما از اواسط دیماه در فضای مجازی از کرونا گفتیم و مسئولین یا تکذیب کردند یا دستگیر
Iran, Islamic Republic of
13:49 - 1399/01/09
توجیه عدم قرنطینه قم ادامه داره
Iran, Islamic Republic of
13:52 - 1399/01/09
.....از اوایل دی کرونا وارد ایران شده بود وشما به عمد سکوت کردید..مگر خودتون بگوئید عملکردتون خوب بوده
Iran, Islamic Republic of
13:58 - 1399/01/09
من خووم کسی رو میشناسم که دی ماه تو مازندران مبتلا بود.بهش گفتن آنفولانزای عجیب غریب گرفته ای.چند روز هم آی سی یو بود.بهمن چیه؟
Iran, Islamic Republic of
14:05 - 1399/01/09
از شما که اینهمه ادعای پیشرفت در تمام علوم وفنون دارید ومدام میگید تو ارائه مقالات علمی در جهان اولیم،بعیده
گرچه همه میدونن که خبر داشیتید و عمدا از مردم قایم کردید
Iran, Islamic Republic of
14:07 - 1399/01/09
متاسفم
پاسخ ها
ع
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
پس آرام و بدون علامت ودزکی آومده ایران با یشگرده دیگه وارد ایران شده به همین خاطر نفهمیدید!
Iran, Islamic Republic of
14:08 - 1399/01/09
به هر حال همین الانم عملکردمون از خیلی کشورها بهتر بوده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
خخخخخ کدام عملکرد..
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
اخبار صدا سیما زیاد گوش میدی؟؟؟؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
اره اره خیلی
m
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
دقیقا درست میگی مخصوصا تو قسمت دروغ گفتن به مردم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
درکدام کشور تعداد فوتیهارو مخفی کردند بد یک سومش رو گفتند؟
Iran, Islamic Republic of
14:12 - 1399/01/09
واقعا با این چور اعلامات با جان مردم شوخی می کنند اگر واقعا جان مردم برایتان ارزش داشت همان موقع اعلام میکردید
Iran, Islamic Republic of
14:12 - 1399/01/09
واقعا با این چور اعلامات با جان مردم شوخی می کنند اگر واقعا جان مردم برایتان ارزش داشت همان موقع اعلام میکردید
پاسخ ها
سلمان
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
مگر میخواستند معجزه کنند .
احد
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
یعنی کی اعلام می کردند؟
میگه حدس می زنیم که کرونا اوایل بهمن وارد کشور شده
عزیزم حدس می زنند و الان هم حدس می زنند
اونوقت چه جوری اون موقع اعلام می کردند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
متوجهی چی گفت؟
Iran, Islamic Republic of
14:14 - 1399/01/09
وقتی راستشومیگیدکه رازتون فاش شده دیروزتواخبارایران اینترنشنال افشاکرداین موضوع رو وجالبه که بعداومدیدوبرامردم توضیح دادید
Iran, Islamic Republic of
14:15 - 1399/01/09
از کدوم کشور بهتر بودین مثلا الان 40 روزه هنوز ماسک پیدا نمیشه یا اگه پیدا بشه پول خون باباشونه
پاسخ ها
احد
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
بگیم از کدام کشور بدتر بودیم که کارت را بیفته؟
Iran, Islamic Republic of
14:20 - 1399/01/09
... طبق گفته های اخیر کرونا از آذر ماه سال ۹۸ وارد ایران شد..
پاسخ ها
احد
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
طبق گفته های اخیر حدس می زنند
قدری دقت کنید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
وای احد عصبی نشو کورونا میگیریا .جوش نزن . از وزارت بهداشتت چه خبر
Iran, Islamic Republic of
14:21 - 1399/01/09
همیشه همینه اول میگید نه بعد کم کم میگید آره خبر اون ور آبیها و بعضی کارشناسا درسته
Iran, Islamic Republic of
14:22 - 1399/01/09
خجالت بکشین کم دروغ بگین مردم میگفتن کرونا اومده شماها میگفتین شایعس که ایران را خراب کنن وقتی هر چیزی دراین مملکت سیاسی میشه بفرمایید اینم نتیجش
پاسخ ها
مارال
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
اره واقعا، فکر میکنن با مرگ بر کرونا، میتونن اونو به زانو بکشن
Iran, Islamic Republic of
14:27 - 1399/01/09
اعتماد به سقفتون فقط :| ما از همه دنیا بهتریم
پاسخ ها
احد
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
واقعا بهترین هستیم
حالا تو عقده خود کم بینی داری به روانشناس مراجعه کن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
احد وجدانا شغلت چیه .خیلی جو گیریا
Iran, Islamic Republic of
14:29 - 1399/01/09
خدا را شکر می کنیم که بامدیریت دولت و مردم ایران عزیز و فهیم این ویروس را به زودی نابود نموده و جهانیان زروگو و ابله را مات ومبهوت می‌نماییم . سلام و درود خدا بر ملت و دولت ایران اسلامی.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
دلت خوش است
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
امثال تو خیلی خطرناکن چون فقط فکر میکنن خودشون میفهمن و بقیه احمق
Iran, Islamic Republic of
14:29 - 1399/01/09
اوووول بهمن؟؟؟!!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
در کل دنیا از نظر دروغ گفتن بهتریم .!!!!!!!@
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
پس چطور تا دیروز رییس جمهور وصدا وسیمان !!!محترم اعلام میکردن شروع کرونا ازسوم اسفندماه بوده ?? فک کنم مثل جریان بنزین یک ماه در خواب زمستانی تشریف داشتن !!!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
با سلام تو روخدا سربازا رو مرخص کنید بزرگان مملکت تا لا اقل خانواده هاشون دغدغه اونا رو نداشته باشن الان اونا تو این موقعیت چه کاری از دستشون بر میاد غیر از نگهبانی یا کارهای بیهوده
United Kingdom
14:30 - 1399/01/09
کروناتازمانی د رکشوراست که آدمهای بی شعوربدون توجه به زندگی دیگران به سفروتفریح میروند
Iran, Islamic Republic of
14:31 - 1399/01/09
چقدر ادم بازداشت کردن فرستادن زندان همون تازه اواخر بهمن که گفتن کرونا اومده!!!!
بجرم اقدام علیه چی چیو چی چی...
یادمه
Iran, Islamic Republic of
14:33 - 1399/01/09
وقتی همون موقع تو نت گفتن کرونا اومده ریختن دستگیر کردن به جرم شایعه و غیره پس خودتون میدونستین اومده ولی نگفتین به ملت.....
Iran, Islamic Republic of
14:36 - 1399/01/09
ساخت سریال پایتخت از آذرماه شروع شده...از همون قسمت اول سریال،،،رحمت تو جببش ژل داره و مدام دستاشو ضدعفونی میکنه...یعنی اینکه از همون موقع این ویروس وجود داشته....
Iran, Islamic Republic of
14:44 - 1399/01/09
کرونا اواخر آدرماه کشف شد و تو دیماه تو چین اپیدمی شد شما میگید تو آذرماه اومده ایران
Iran, Islamic Republic of
14:52 - 1399/01/09
قبلا میگفتن از جامعه المصطفی پخش شده حالا میگین به صورت خزنده پخش شده ینی چی ؟؟ واقعا تو جامعه می خزن
Iran, Islamic Republic of
14:55 - 1399/01/09
این ویروس ماه ها قبل به ایران سرایت کرده بود ولی اطلاع رسانی نشد.
Iran, Islamic Republic of
15:02 - 1399/01/09
زیاد به خودت فشار نیار برادر . از اول دی تو ایران هم بوده. حالا یک ماه بعد اونم اعتراف میکنی...
Iran, Islamic Republic of
15:34 - 1399/01/09
اگر واقعاً راست میگین به مردم کمک بدین تاازخانه هاشون بیرون نیان به بعضی ها از دویست هزارتومان دادین تا یک تومان مگه کارگریاغیرکارگرداره منم کارگرم شغل دارم ولی مصتأجرم بشینم توپخانه ازکجابخوریم ازکجابخوریم کرایه منزل بدم توروخدایکم مارودرک کنین
Iran, Islamic Republic of
15:42 - 1399/01/09
کاربر ۱۴:۲۰ از آآآآذذذذررر یدفعه میگفتی از خرداد تو ایران خفاش خوردن اونجا مبتلا شدن
Iran, Islamic Republic of
15:47 - 1399/01/09
ما توی بهمن چندین پیام دریافت می کردیم که بیماران مشکوک به کرونا مشاهده شده و هر بار این آقایون تکذیب می کردن. خب راستشو می گفتین کیت نداریم و تست انجام ندادیم
Iran, Islamic Republic of
16:23 - 1399/01/09
چه روزگار خوبی برای قتل عام بشر یت آن هم تو روز روشن ..... چین وحشی بتاز...!!!!
Iran, Islamic Republic of
16:34 - 1399/01/09
تاریخ دقیق ورودش از۱۷ دی بوده.
Iran, Islamic Republic of
16:39 - 1399/01/09
از دوسال پیش یه عده دنبال لانه خفاش بودن وقیمت هر لانه را صد ملیون پول میدادن. اینهارو ارسال میکردن به چین نمی‌دونم انگار یه ربطی داره به کررونا
Iran, Islamic Republic of
16:47 - 1399/01/09
بیخیال اگه ما نظر بدیم یا ندیم فرقی هم میکنه اینا منتظر نظر ما هستن
Iran, Islamic Republic of
17:03 - 1399/01/09
اگه سگ تمیز تو خونه باشه هم انتقال داره
Iran, Islamic Republic of
17:17 - 1399/01/09
ی بسته بهداشتی میباست به مردم بدین پولشم بگیرین چه دستکش مواد ضدعفونی چند تا ماسک
Germany
17:47 - 1399/01/09
مبارزه مبارزه مبارزه با تروریسم کرنا کرنا کرنا کرنا مبارک باشه به همه ئ دست اندر کاران و دلسوز ان که بی نام و نشان شبانه روز زحمات طاقت فرسا را متحمل شده و می شوند.
Iran, Islamic Republic of
15:30 - 1399/01/16
خوب اگر ویروس همیشه خواهد بود پس مردم حق دارند با بی توجهی سراغ کارشون برن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج