ماجرای حمله پلنگ به گله گوسفندان در خرم‌آباد
۹۹۷۲۶۵
۰۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
۱۱۸۸۴ 
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان ماجرای حمله پلنگ به گله‌ای در منطقه‌سفید کوه خرم‌آباد و تلف شدن ۱۲۰ راس گوسفند را تشریح کرد و گفت: پروانه‌های چرا در مناطق حفاظت شده باید اصلاح یا باطل شوند.

فارس نوشت: مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان ماجرای حمله پلنگ به گله‌ای در منطقه‌سفید کوه خرم‌آباد و تلف شدن ۱۲۰ راس گوسفند را تشریح کرد و گفت: پروانه‌های چرا در مناطق حفاظت شده باید اصلاح یا باطل شوند.

مهرداد فتحی بیرانوند با اشاره به حمله یک قلاده پلنگ به گله گوسفند یک دامدار در منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم‌آباد توضیح داد: سه روز پیش در این منطقه حفاظت شده یک قلاده پلنگ به یک گله گوسفندحمله کرد در این حادثه ۱۲۰ گوسفند تلف شد، البته تنها یک گوسفند بطور مشخص توسط پلنگ برده شده و مابقی گوسفندان در پی حمله صورت گرفته به دلیل کوهستانی بودن منطقه از ارتفاع پرت شده بودند.

وی افزود: به دلیل صدور پروانه‌های چرا در مناطق حفاظت شده هر از گاهی شاهد چنین حوادثی هستیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: به هر حال ‌مناطق حفاظت شده زیستگاه حیات وحش است و آنها برای دفاع از قلمرو خود در صورت وجود تعارض حمله می‌کنند.

فتحی بیرانوند بیان کرد: پلنگ به لحاظ اکولوژیک برای خود زیستگاه دارد بنابراین هم برای دفاع از قلمرو خود و هم برای تغذیه حمله می‌کند.

وی در مورد جبران خسارت این حادثه، افزود: پس از اطلاع از وقوع این حادثه تشکیل پرونده داده و موارد را به سازمان ارسال کرده‌ایم باید منتظر باشیم که سازمان چه تصمیمی می‌گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان با بیان اینکه پلنگ در گذشته تحت پوشش بیمه بود، عنوان کرد: اما یکی دو سال است که بیمه‌گذار ارتباط خود را قطع کرده است.

فتحی بیرانوند در مورد راهکار جلوگیری از چنین حوادثی نیز گفت: حدود یک هفته گذشته جلسه شورای عالی عشایر تشکیل و پیشنهاد دادیم که پروانه‌های چرایی که در گذشته توسط منابع طبیعی صادر شده یا اصلاح و یا ابطال شوند، زیرا زیستگاه حیات وحش را که نمی‌توان تغییر داد اما محل چرای دام می‌تواند تغییر کند.

وی در پایان بیان کرد: درگیری بین جوامع محلی و حیات وحش همیشه وجود داشته و همین خود عامل از بین رفتن گونه‌هایی مانند پلنگ بوده است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:14
United States
12:27 - 1399/03/01
یعنی ی پلنگ ارزشش ببشتر چندین انسان هست پلنگ بگیره بگشه گشت بشه کیلو سیصد تومان برای شما هیچ تعسیری نداره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
وات د فاز?
Iran, Islamic Republic of
13:37 - 1399/03/01
نباید در مناطق چرا ممنوع برن ،اینطوری هم جون اون گوسفندان زبان بسته به خطر نمیوفته و هم به قلمرو حیات وحش وارد نمیشن به هر حال حفاظت و مواظبت از هر دو دسته به عهده سازمان حفاظت از محیط زیست هست و باید مواظب باشن مبادا کسی به حیات وحش صدمه بزنه.تمام حیوانات نیاز به محافظت دارند و هیچ فرقی با هم ندارند .
Iran, Islamic Republic of
13:43 - 1399/03/01
ایااین گوسفندان اگرمال خودش بودهمان حرفی را میزد۱۲۰گوسفندخیلی بپروردگارخوش نمیاداین حرفها
Iran, Islamic Republic of
14:11 - 1399/03/01
نکنه پلنگ حق شکار نداره...
Iran, Islamic Republic of
14:11 - 1399/03/01
نکنه پلنگ حق شکار نداره...
Iran, Islamic Republic of
14:17 - 1399/03/01
اینجور حوادث بخاطر قوانین نادرست و مدیریت اشتباهه؛ باید برای اون چوپان بیچاره جبران خسارت کنن و با وضع مقررات جدید مانع تکرار چنین اتفاقاتی بشن
غیر از اینم بیان هر داستانی درمورد بیمه و قلمروی پلنگ و محل چرا و ... فرار برای عدم پاسخگو بودن مسئولینه که کار همیشگی مسئولان مملکته
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج