تمام نامزدهای احتمالی اصلاح‌طلبان برای ۱۴۰۰
۱۰۲۲۳۱۲
۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۶
۱۳ 
آوردن مردم پای صندوق‌های رای در ۱۴۰۰، کار دشواری خواهد بود، اصلاح‌طلبان گزینه دلربایی ندارند، گزینه‌های اصلاحات، احتمالا یکی از همین فهرست درون این مطلب خواهد بود.

روزنامه شرق- مهرشاد ایمانی: اخیرا مصطفی درایتی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و از اعضای حزب اتحاد ملت گفته است این احتمال وجود دارد که اصلاح‌طلبان به سمت نامزد غیراصلاح‌طلب بروند: «شاید شرایط کشور و منطقه‌ و رویدادهای بین‌المللی به‌گونه‌ای رقم بخورد که اصلاح‌طلبان دوباره مجبور شوند از چهره‌ای غیراصلاح‌طلب حمایت کنند؛ اما امروز اصلاح‌طلبان بنای رفتن به سمت‌وسوی کاندیدای غیراصلاح‌طلب را ندارند».

گزاره مطروحه درایتی در حالی است که دست‌کم بارها سیاست ائتلافی از سوی خودِ اعضای اتحاد رد شده است. سخن اخیر درایتی را یا باید یک نظر شخصی دانست یا آنکه باید گفت نظر حزب اتحاد است. پیش‌تر حزب کارگزاران سازندگی بر استمرار سیاست ائتلافی اصرار داشت و اعضای این حزب می‌گفتند که همچنان می‌توان با نیروهای غیراصلاح‌طلب اما معتدل ائتلاف کرد؛ سیاستی که مجموع اصلاح‌طلبان در دو انتخابات ریاست‌جمهوری سال‌های 92 و 96 و انتخابات مجلس سال 94 پیش گرفتند و توانستند حسن روحانی را راهی پاستور و جمعی از نیروهای اصلاح‌طلب و غیراصلاح‌طلب را راهی بهارستان کنند که در ادامه مسیر به‌دلیل برآورده‌نشدن نسبی انتظارات جامعه، محور انتقادها به سمت اصلاح‌طلبان رفت؛ زیرا افکار عمومی دولت یازدهم و دوازدهم و مجلس دهم را برآمده از حمایت اصلاح‌طلبان می‌دانستند.

تا اینجای کار معلوم نیست که سیاست انتخاباتی اصلاح‌طلبان در انتخابات 1400 چه خواهد بود؛ زیرا به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان علاوه بر مخدوش‌شدن سرمایه اجتماعی خود به دلیل مذکور، گرفتار چند مانع دیگر نیز هستند؛ ازجمله آنکه آنها می‌دانند اگر قرار باشد شورای نگهبان همان سیاستی که در انتخابات اخیر مجلس در پیش گرفت ادامه دهد، احتمال تأیید صلاحیت نیروهای طراز اول جبهه اصلاحات بسیار کم خواهد بود.

کاندیدا‌های احتمالی اصلاح‌طلبان برای ۱۴۰۰

از سوی دیگر، جدای از انتقادهایی که بخشی از جامعه به اصلاحات دارد، مشکلات عدیده کنونی میل به شرکت در انتخابات را کاهش داده و تجربه نشان داده است که اگر مشارکت عمومی در انتخابات پایین باشد، شانس انتخاباتی اصلاح‌طلبان هم کاهش می‌یابد؛ حالتی که برای اصولگرایان کاملا برعکس است؛ زیرا آنها با سبد رأی ثابت اما حداقلی خود زمانی می‌توانند پیروز شوند که بدنه اصلی جامعه در انتخابات حضور نداشته باشد و مانند انتخابات اخیر مجلس، در یک انتخابات حداقلی فاتح میدان شوند.

همچنین مشخص نیست در صورت ردصلاحیت نیروهای شاخص اصلاح‌طلب مجموعه اصلاح‌طلبان بین نظاره‌گربودن یا حمایت از یک نامزد غیراصلاح‌طلب اما نزدیک به مواضع‌شان کدام‌یک را انتخاب می‌کنند؟ در عین حال تا این لحظه سیاست واحد انتخاباتی خاصی در میان اصلاح‌طلبان دیده نمی‌شود، اما جسته و ‌گریخته نام‌هایی مطرح می‌شود که هرکدام البته ویژگی‌هایی دارند اما اینکه آیا همه آنها با تمام تعاریف اصلاح‌طلبی همخوان باشند، جای تأمل دارد.

‌محمدرضا عارف

برخی می‌گویند محمدرضا عارف می‌تواند گزینه مناسبی برای اصلاح‌طلبان باشد اما عارف هم با محدودیت‌هایی روبه‌روست.

کاندیدا‌های احتمالی اصلاح‌طلبان برای ۱۴۰۰

نخست آنکه عارف هم به دلیل عملکرد لیست امید در مجلس در معرض انتقادهایی قرار دارد و از سوی دیگر با توجه به اختلاف‌هایی که حزب کارگزاران سازندگی با او دارد، بعید است دست‌کم این طیف از اصلاح‌طلبان بر او به اجماع برسند.


علی مطهری

علی مطهری هم اگر بتواند تأیید شورای نگهبان را بگیرد، می‌تواند یک گزینه قوی برای اصلاح‌طلبان باشد. او اخیرا در گفت‌وگو با «شفقنا» تلویحا گفته است که در 1400 حاضر می‌شود: «بستگی به شرایط دارد. اگر احساس کنم آنجا جایی است که باید بیایم و ممکن است من رأی داشته باشم، ولی کسی دیگر رأی ندارد، در چنین شرایطی ممکن است حضور پیدا کنم».

کاندیدا‌های احتمالی اصلاح‌طلبان برای ۱۴۰۰

مطهری چند سالی است از نظر سیاسی دیگر اصلاح‌طلب شناخته می‌شود تا جایی که بارها خودش گفته از نظر سیاسی به اصلاح‌طلبان و از نظر فرهنگی به اصولگرایان نزدیک است. علی مطهری به دلیل اظهارات صریحش در مجلس همیشه با اقبال عمومی مواجه شده است و این احتمال می‌رود که او شخصا هم دارای سبد رأی باشد. البته این مانع بر سر راه او وجود دارد که شورای نگهبان گویا نگاه مثبتی به او ندارد؛ زیرا صلاحیت مطهری در انتخابات مجلس در سال 98 از سوی شورای نگهبان تأیید نشد.


سیدحسن خمینی

یکی‌ دیگر از چهره‌هایی که اخیرا حسین کنعانی‌مقدم از ضرورت نامزدی‌اش سخن گفته، سیدحسن خمینی است.

کاندیدا‌های احتمالی اصلاح‌طلبان برای ۱۴۰۰

حسن خمینی گرچه یک نیروی کاملا اصلاح‌طلب شناخته می‌شود، اما تا کنون هیچ‌گاه مسئولیت اجرائی کلان نداشته؛ هرچند او همیشه مورد احترام تمام نیروهای اصلاح‌طلب قرار داشته است.


اسحاق جهانگیری

اسحاق جهانگیری هم به گفته برخی می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب اصلاح‌طلبان در انتخابات سال آینده باشد. او که جبهه سیاسی‌اش اصلاحات و پایگاه حزبی‌اش کارگزاران سازندگی است، همواره به‌عنوان یک نیروی اصلاح‌طلبِ معتدل شناخته شده است.

کاندیدا‌های احتمالی اصلاح‌طلبان برای ۱۴۰۰

جهانگیری در سال 96 به‌عنوان نامزد پوششی حسن روحانی حاضر شد، اما سخنان او به میزانی مورد اقبال سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان قرار گرفت که در همان زمان گفته می‌شد جهانگیری نامزد بالقوه اصلاح‌طلبان است؛ از سوی دیگر مناسبات حسنه او با طیف‌های مختلف جبهه اصلاحات این احتمال را قوی می‌کند که در صورت حضورش در انتخابات، مورد اجماع نیروهای اصلاح‌طلب خواهد بود. در مجموع به نظر می‌رسد اسحاق جهانگیری با سابقه استانداری، دو دوره نمایندگی مجلس، وزارت و حالا معاون اولی رئیس‌جمهوری می‌تواند گزینه خوبی برای اصلاح‌طلبان باشد.

میزان تأثیر او در دولت که خودش گفته بود اختیار تغییر منشی دفترم را هم ندارم، نام او و دولت حسن روحانی به یکدیگر گره خورده است و اصلاح‌طلبان تنها در صورتی می‌توانند روی او سرمایه‌گذاری کنند که بخواهند در پایان کار دولت از سیاست‌های دولت به‌طورکامل دفاع کنند و مسیر سیاسی خود را مانند سال 92 و 96 پیش ببرند که چنین شرایطی بعید است؛ زیرا در مدت اخیر بسیاری از اصلاح‌طلبان ادامه حمایت از دولت را صحیح ندانستند و حتی بارها از سوی اصلاح‌طلبان راه‌حل بازگشت سرمایه اجتماعی جداکردن حساب اصلاح‌طلبان از دولت عنوان شده است. جهانگیری به دلیل پایگاه حزبی‌اش و البته جنس سیاست‌ورزی‌ و نزدیکی‌اش به دولت روحانی احتمالا مورد حمایت حزب کارگزاران خواهد بود.


علی لاریجانی

یکی‌ دیگر از شخصیت‌هایی که به احتمال زیاد از حمایت کارگزاران برخوردار است، علی لاریجانی است. در حقیقت اگر قرار باشد اصلاح‌طلبان باز هم به‌سمت ائتلاف بروند حتما علی لاریجانی گزینه مناسبی است؛ زیرا او در سال‌های اخیر نه‌تنها هیچ‌گاه چالشی با اصلاح‌طلبان نداشته است، بلکه در مقاطعی مورد حمایت اصلاح‌طلبان نیز بوده است.

کاندیدا‌های احتمالی اصلاح‌طلبان برای ۱۴۰۰

علی لاریجانی که این‌روزها به گفته حقیقت‌پور، مشاورش در دوره ریاست بر مجلس، مشغول خواندن کتاب است و البته مسئولیت پیشبرد قرارداد 25‌ساله ایران و چین را بر عهده دارد، از یک‌ سو با علمای قم ارتباط خوبی دارد، از سوی دیگر مورد اعتماد رهبری است؛ زیرا بعد از ریاستش بر مجلس به‌سرعت به عنوان عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سوی رهبر انقلاب منصوب شد و از دیگر سو اصلاح‌طلبان احساس خطر از جانبش نمی‌کنند. علاوه بر این، زمزمه‌هایی شنیده می‌شود که خود او بدش نمی‌آید که برای ریاست‌جمهوری اقدام کند؛ زیرا او بعد از 12 سال ریاست بر مجلس، دیگر در انتخابات مجلس حاضر نشد و بعید است بخواهد همین‌جا پایان عمر سیاسی‌اش را اعلام کند.


‌محمدرضا خاتمی، معین و صفایی‌فراهانی

تعدادی از نیروهای سیاسی اصلاح‌طلب که به‌شدت ادامه سیاست ائتلافی را نهی می‌کنند، مانند عبدالله ناصری، ناصر قوامی یا صادق زیباکلام از ضرورت نامزدی محمدرضا خاتمی، مصطفی معین و محسن صفایی‌فراهانی در انتخابات 1400 سخن می‌گویند.

کاندیدا‌های احتمالی اصلاح‌طلبان برای ۱۴۰۰

به‌ نظر می‌رسد که طرح نام این شخصیت‌ها بیشتر ناظر به تأکید بر هویت اصلاح‌طلبی و نوعی واکنش به سیاست ائتلافی سال‌های 92، 94 و 96 بوده و احتمالا مطرح‌کنندگان نام این شخصیت‌ها هم بدانند که احتمال تأیید صلاحیشان بسیار اندک است. شاید سخن‌گفتن از محمدرضا خاتمی، معین یا صفایی بیشتر برای آن باشد که حجت اصلاح‌طلبان در عرصه سیاسی تمام شود و اگر آنها نخواستند نامزدی معرفی کنند، بتوانند بگویند نامزد ایدئال ما ردصلاحیت شد.

انتشار یافته: 81
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:33 - 1399/05/12
آدمی که از یک سوراخ گزیده بشه اشتباه کرده ولی اگر برای بار دوم از همون سوراخ گزیده بشه احمقه
پاسخ ها
بدون نام
Romania
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
البته منظور شما از گزیده شدن باید کل جریان انتخابات باشه دیگه! چون شاهکار اصولگرا ها رو هم دیدیم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
مگه رای میده کسی
hassan.h
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
متاسفانه عده ای شیطنت کردند و با علم کردن جناح های سیاسی کارامدی و توانمندی را به حاشیه راندند
هنوز هم بعضی از عناصر سیاسی (حتی ارزشی ها) کارامدی را تحقیر می کنند و به رتبه 3 و 4 می برند
Iran, Islamic Republic of
07:41 - 1399/05/12
تحریم انتخابات برای همیشه ....جانم فدای ایران من
پاسخ ها
رضوان
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
چند چندی؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
داره میگه تحریم انتخابات، یه کاربری میگه چند چندی؟ به نفع تو صفر صفر، خوبه؟
Iran, Islamic Republic of
07:48 - 1399/05/12
هیچی به هیچی رای بی رای
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
مجلس رای ندادیم چی شد؟ اصولگراها رای اوردن ، رییس جمهور رای ندیم باز یک اصولگرای متحجر ، رای میاره که با توجه به شرایط کشور ، قعطا به درد ما نمی خوره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
بیست سال به اصلاح طلبها رای دادید چی شد؟
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
هشت سال این میاد و هشت سال اون می آید! این قانون پایستگی در سیاست که همیشه از روی مجلس دوسال قبل بسته میشه!! ضمنا تا کرونا هست کلید هم خست
Iran, Islamic Republic of
07:50 - 1399/05/12
نه اصلاح طلب نه اصولگرایان فقط یک نفر بیاید ولایت مدار وله داد ملت برسه و پشتیبان ولایت فقیه باشه
پاسخ ها
رضوان
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
ای کاش
بدون نام
-
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
بدبختی ملت همین دو جناح بودن مملکته دیگه شهار نابودی فلان کشور مرگ خواستن چرا ایران اباد نشده
Iran, Islamic Republic of
07:56 - 1399/05/12
تنها گزینه ای که اصلاحات از قبل براش برنامه ریزی کرده، علی لاریجانی است!! اصول گرای سابق که با تقدیم کردن مجلس دهم، خود را اصلاح طلب جدید مطرح کرد. الباقی گزینه ها حتی نوه امام هم ردصلاحیت خواهند شد. از طرف اصول گرایان هم یا آقای رئیسی میاد یا قالیباف.
Iran, Islamic Republic of
07:58 - 1399/05/12
اینا هیچ کدوم بدرد نمیخورن
United Arab Emirates
07:58 - 1399/05/12
مهم نیست چون راست و چپ نداره همشون سروته یه کرباسن
پاسخ ها
روزگار تنهایی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
احسنت
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
آفرین، کاش همه بر این باور بودن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
اصلاح طلبها به مراتب از اصولگراها بدتر هستند 20 ساله از مردمن رای میگیرن و اخر سر هم می گند که کاری از دستمون برنمیاد و خودتون رای دادید و انتخاب خودتون بوده
ولی مردم بازم گول میخورن میرن رای میدن
Iran, Islamic Republic of
08:03 - 1399/05/12
لاریجانی رئیس جمهور بعدی است
پاسخ ها
نوید
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
صد درصد
Iran, Islamic Republic of
08:14 - 1399/05/12
صفایی تنها گزینه توانمند بین هر دو جناح است .
بقیه گزینه‌های هر دو جناح کاربلد نیستند .
پاسخ ها
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
فقط احمدی نژاد
Iran, Islamic Republic of
08:16 - 1399/05/12
اصلاح طلب و اصول گرا همشون یکی هستند. فرقی نداره کی بیاد. هر دو را دیدیم. هیچکس دل نمی سوزونه. همه به فکر جیب خودشونن.
Iran, Islamic Republic of
08:26 - 1399/05/12
تمام بد بختی ایران همین اصلاح طلبهابودند
پاسخ ها
فائزه
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
اره مثلا دلار 700تومنی اقای خاتمی
Iran, Islamic Republic of
08:39 - 1399/05/12
تنها گزینه ای که احتمال داره رای داشته باشه البته نه برای رئیس جمهور شدن سید حسن هست بقیه کاندید نشن بهتره
Iran, Islamic Republic of
08:41 - 1399/05/12
فقط احمدی نژاد بقیه برن ...
Iran, Islamic Republic of
08:42 - 1399/05/12
اصلاح‌طلبان نبایستی کاندیدا معرفی کنند چون طیفی که از اصلاح طلبان حمایت می کنند که طیف وسیعی از مردم را تشکیل می‌دهند در انتخابات شرکت نمی کنند. بگذارید جنگ بین اصولگرایان باشد
پاسخ ها
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
راست میگی اصلاح طلبانعملکرد خوبی داشته اند مردم را به هیچ گرفتند و مملکت را بباد دادند برا همین همه مردم از اونها حمایت میکنند واقعا فکرکنم هفت سال خواب بودی یکدفعه از خواب پریدی هزیان میگی
Iran, Islamic Republic of
08:59 - 1399/05/12
بغیر از این اشخاص که در امتحانات داده شده خود همگی مردود بوده اند فرد صالح دیگری در جامعه هشتاد ملیونی خود نداریم؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
همشون مثل هم
کریم
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
اسم اصلاح طلب میاد تنم میلرزه, ....
Iran, Islamic Republic of
09:10 - 1399/05/12
رای بی رای چه این وری چه اون وری اصول گرا اصلاح طلب هیچکدوم
Iran, Islamic Republic of
10:15 - 1399/05/12
کی رای میده ؟؟ من که نمیدم !!!!
پاسخ ها
رضوان
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
پس حق اعتراض هم نداری!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
کاربر 12:24
نه که اعتراض کنیم شق القمر میشه
Iran, Islamic Republic of
10:27 - 1399/05/12
دیگه کسی رای نمیده با این گرونی تورم سو مدیریت ناکارامدی
پاسخ ها
روزگار تنهایی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
این همه رای دادیم این شد این بار ندیم شاید مسولین یه تکانی به خودشون بدن وضع کشور درست کنم
Iran, Islamic Republic of
10:37 - 1399/05/12
چقدر پررواند هنوز حرف از انتخابات میزنند
Iran, Islamic Republic of
10:39 - 1399/05/12
والا دیگه از خودمون‌ بیزار میشیم اگه بیایم سر صندوق واسه رای دادن
چه کردین با این مردم
Iran, Islamic Republic of
10:54 - 1399/05/12
واقعا خجالت نمیکشن این افراد ؟؟؟ مخصوصا جهانگیری و لاریجانی ! مملکت رو نابود کردن باز میخوان رئیس جمهور بشن ! ....
Netherlands
11:01 - 1399/05/12
همه ی این آقایان که همه هم محترم و مومن هستند و مسوول هم بوده اند کمترین کارشون و شاهکارشون اینه که دلار ۶۸ ریال رو به بالای ۲۰ هزار تومن رسانده اند پس این آقایان نخواهند تونست کاری بکنند....
Iran, Islamic Republic of
11:18 - 1399/05/12
لاریجانی اگه تا اون موقع بازم کرونا نگیره شاید بتونه کاندید شه
United Kingdom
11:19 - 1399/05/12
یا امام هشتم..
اینا کی بودن؟
خدایا نظارت بفرما
Iran, Islamic Republic of
11:20 - 1399/05/12
تو انتخابات گذشته باید مهندس هاشمی طبا رئیس جمهور میشد از همه با برنامه تر بود که نشد الانم تو این گزینه ها مهندس فراهانی فقط ... باقی تکرارین شدید اما دور بعدی نوبت اصولگراهاست که انتخاب شن و هرکسی از اصولگزار بشه راس .... اون انتخاب خواهد شد بعید نیست سعیدجلیلی باشه
United Kingdom
11:23 - 1399/05/12
حیف آقای رئیسی که نمیتونن کاندید بشن!
دفعه قبل هم با نیرنگ و حیله و... بعضی‌ها
رای های ایشون به حد نصاب نرسید..
تو شرایط فعلی فقط دکتر احمدی نژاد
Iran, Islamic Republic of
11:46 - 1399/05/12
کاربر عزیز خدارو شکر کن که هاشمی طبا نیاورد وگر نه ایران رو معلوم نبود به چه روزی بندازه هر چند الان هم .... بهترین گزینه رئیسی بود که مردم حماقت کردند ورای ندادند اگر 1400 رئیسی بیاد خیلی خوب است البته قوه قضائیه هم مهم است
پاسخ ها
بدون نام
United States
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
ما گلهای خندانیم
Iran, Islamic Republic of
11:51 - 1399/05/12
به نظر من بهترین گزینه مطهری است، فردی سالم، صالح، صریح، و باتجربه. جهانگیری و سیدحسن هم افراد مناسبی هستند . و از طرفی فرد توانمند مستقل و غیر جناحی بیاید از همه بهتر است.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
همه شون سر و تع یه کرباسن، یکی بیاد از اینها نباشه، مثلا از مریخ بیادش
شکم ماهی
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
ماشالا
Iran, Islamic Republic of
12:32 - 1399/05/12
نه اصلاح طلب نه اصولگرا ، دیگه تمومه ماجرا
رای بی رای
Iran, Islamic Republic of
12:40 - 1399/05/12
این گزینه های اصلاح طلبان هیچ کدوم رای نمی یارن
Iran, Islamic Republic of
12:42 - 1399/05/12
بشینید تا مردم بیان رای بدن
Iran, Islamic Republic of
12:42 - 1399/05/12
کسی دیگه رای نمیده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
حدود ۱۳ درصد واجدین شرایط شرکت میکنند
Iran, Islamic Republic of
12:44 - 1399/05/12
جالبه که اصلاح طلبها اینقدر کم اوردن که از اصولگراها قرض میگیرن. اصلا حزب چیز مسخره ای هست چون باعث میشه افکارت در جا بمونه و گند بشه
Iran, Islamic Republic of
13:05 - 1399/05/12
همتون سرتاپا يك كرباسيد
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1399/05/12
اصلاح و اصول دور باطلي بيش نيست
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1399/05/12
ملت نه اصلاحي ديدن نه اصولي ...!!!
Iran, Islamic Republic of
13:09 - 1399/05/12
فرقی نمیکنه. چه بخوای، چه نخوای، قراره هشت سال دیگه با ملت بازی بشه. بنام اصلاحات و اصولگرا ...
Iran, Islamic Republic of
13:10 - 1399/05/12
همه شون دنباله پست و مقام و قدرت و ثروت هستند اين براي همه اثبات شده
Iran, Islamic Republic of
13:56 - 1399/05/12
سید حسن فکر نکنم بتونه کشورداری کنه !!!

بیشتر بدرد کارهای فرهنگی مذهبی میخوره ، نه اقتصاد یا سیاست .
Iran, Islamic Republic of
14:17 - 1399/05/12
لاریجانی و مطهری از کی اصلاح طلب شدند؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
14:22 - 1399/05/12
دیگر هیچ وقت در انتخابات شرکت نمیکنم ...
United States
16:11 - 1399/05/12
عجیبه مردم ما و سیاسیون ما هیچ درک درستی از مقام ریاست جمهوری و وظایفش ندارن....
Iran, Islamic Republic of
19:52 - 1399/05/12
من هم به احمدی نژاد رای دادم بعدم به روحانی دوتایی شون گند زدن دیگه موندم کی بیاد شاید منافع ملی رو به منافع شخصیش ترجیح بده
پاسخ ها
یعنی.حیف.نون
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
هم به مموتی رای دادی و هم به حسن کلید؟
آفرین
صد آفرین
عزیز خوب و نازنین
فرشته روی زمین
از پله های زیرزمین
یواشی برو نخوری زمین
زیرزمینش موش داره
هزارتا خرگوش داره
..
اصلا نگران نباش. موقعش که برسه یک .. میارن که بری بهش رای بدی
Iran, Islamic Republic of
22:52 - 1399/05/12
بزرگترین دغدغه تمام پیامبران و امامان فهم و درک مردم بود
چیزی که الان هست هزارو چهاصد سال پیش برای حضرت علی بود که از غم مردمی که تنهاش گذاشتن با چاه درد و دل میکرد.ازعلی قویتر داشتیم مگه
Iran, Islamic Republic of
01:30 - 1399/05/13
هرکی میخواد باشه مردم دیگه رایی نمیدن تمام
Iran, Islamic Republic of
01:40 - 1399/05/13
ممدرضا عارف، علی مطهری، سید حسن خمینی، اسحق جهانگیری، علی لاریجانی، ممدرضا خاتمی، معین و صفایی فراهانی
امید ما بعد از خدا به شماست
تو رو خدا نجاتمون بدید
تو رو خدا به دادمون برسید
خدا خیرتون بده
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج