هشدار درباره سرعت غیرقابل تصور کاهش جمعیت
۱۰۲۶۹۴۶
۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۶
۱۳ 
رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده با اشاره به جمعیت کشور با بیان اینکه باور کنیم وضعیت رشد جمعیت وحشتناک است گفت: باور کنیم که به زیر حد جانشینی رسیده ایم و با سرعت غیرقابل تصوری با کاهش جمعیت مواجه هستیم.

خبرگزاری ایسنا: رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده با اشاره به جمعیت کشور با بیان اینکه باور کنیم وضعیت رشد جمعیت وحشتناک است گفت: باور کنیم که به زیر حد جانشینی رسیده ایم و با سرعت غیرقابل تصوری با کاهش جمعیت مواجه هستیم.

کبری خزعلی در نشستی خبری با موضوع جمعیت و خانواده بیان کرد: ما در آغاز حرکت انقلاب حضور فعال را از همه دستگاهها و مردم دیدیم و بلافاصله بعد از اینکه نظام استقرار پیدا کرد و قانون اساسی تصویب شد، جنگ تحمیلی تحمیل شد اما در اوج جنگ در سال ۶۵ جایگاهی رفیع فوق سه قوه و برنامه ریزی، سیاست گذاری و هماهنگی و نظارت و مسائلی که دولت قوی و مقتدر نیاز دارد برای مسائل زنان به طور خاص در زمان ریاست جمهوری حضرت آقا که ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی را داشتند در نظر گرفته شد و در حضور حضرت امام این جایگاه برای زنان تصویب شد که از طرف مسئولان سه قوه و تمام دستگاههای دولتی و غیردولتی که در موضوع زنان می توانند صاحب نظر، رای و فکر و اندیشه باشند حضور پیدا کنند.

وی با بیان اینکه این شورا ۲۶ عضو دارد، گفت: کار این شورا سیاست گذاری، برنامه ریزی، ایجاد هماهنگی، انجام تحقیقات، پایش مستمر وضعیت فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده و تهیه آمار و نظارت و ارزیابی است.

رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده افزود: در موضوع خانواده به طور خاص بعد از دوره های مفصلی که در مراکز مختلف تحقیقاتی کار شد و با چندین هزار ساعت فکر، مطالبی در مجموعه شورای زنان به تصویب رسید و بعد به شورای عالی رفت و پس از طی سیر شورای عالی که ۴۰ نفر از بهترین مشاوران رهبری و مسئولان نظام و روسای سه قوه حضور دارند، آنجا در سال ۸۳ به نام سیاستهای تشکیل، تحکیم و تعالی خانواده تصویب شد.

خزعلی در ادامه افزود: عصاره همه آیات و روایات در بیان بزرگانی چون حضرت امام و مقام معظم رهبری دائم برای برنامه‌ریزی‌های نظام آمده است و مجموعه آنها به این سیاست ها تبدیل شد و بعد از آن که سیاست ها و مهندسی فرهنگی فراهم شد، به عنوان عصاره ای از این مسائل به طور مختصر، غنی تر و قوی تر از طرف مقام معظم رهبری با عنوان سیاست‌های ابلاغی برای جمعیت و خانواده در ۲۳ اردیبهشت سال ۹۳ و مرداد سال ۹۵ ابلاغ شد و این یعنی برای قوای سه‌گانه لازم الاجراست.

وی گفت: جالب است که برای اجرای آن در همان سال ۹۳، یک ماه بعد از طرف ریاست جمهوری مجموعه وظایف دستگاههای مختلف را در ۷ محور و ۷ دستگاه را به عنوان نهادهای محوری و اصلی قرار دادند و برای همه دستگاه های مربوطه تعیین تکلیف و تعیین وظیفه شد؛ برنامه هایی تعیین کردند و خواستند که ظرف شش ماه آیین‌نامه اجرایی آن بین معاونت امور زنان و سازمان مدیریت نوشته به دولت تقدیم و بعد اجرای انها توسط دستگاه ها هر ۶ ماه یکبار به معاونت اول ریاست جمهوری ارائه شود. در سیاستهای ابلاغی حضرت آقا نیز گزارش ۶ ماه یکبار از همه دستگاه ها خواسته شده است.

رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده در بخشی دیگری از صحبتهای خود درباره وظیفه شورای عالی توضیح داد و گفت: وظایف شورای عالی سیاستگذاری، نشان دادن استراتژی، دور نما و راهبردهایی برای رسیدن به هدف است. در نظارت و عرصه کاری که بر عهده خود دارد به طور مثال در بحث جمعیت یک سال است که کمیته مطالعات جمعیت در دبیرخانه کلید خورده است، البته در مصوبه در نظر گرفته شده بود که ستاد ملی جمعیت تشکیل شود که آن ستاد نیز دارای دو معاونت علمی تحقیقاتی و نظارتی و اجرایی است.

به گفته وی، ستاد راهبردی و برنامه ریزی اجرایی که ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی است، دو سال است که در دفتر معاون اول رییس جمهوری مشغول به کار است و جلسات آن تشکیل می شود.

خزعلی درباره نقش مجلس و قوه قضاییه نیز توضیح داد و گفت: در موضوع خانواده و به ویژه جمعیت، مجلس نمره اصلا مطلوبی نداشته است. یکبار لایحه از طرف دولت در سال ۹۰ آمد و سه بار طرحی از طرف مجلس با ضعف و اشکال و مقاومت برخی از نمایندگان و عواملی که در راستای صندوق جمعیت و سند ۲۰۳۰ فعالیت می کنند، اجازه ندادند موضوع به نتیجه برسد و همه طرحها تا به حال عقیم مانده است و آخرین طرح که در دستور کار بعد از ۸ سال کار در مجلس و کمیسیون، اکنون به ریاست مجلس، به هئیت رئیسه تقدیم شده است و اکنون قول داده اند که از کمیسیون فرهنگی ظرف یک ماه خارج می شود.

وی این را هم گفت که برخی از دستهای پیدا و ناپیدا سعی می کنند که این بار هم این طرح به سرانجام نرسد و ۴ سال دیگر نیز کاهش جمعیت را داشته باشیم.

رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده افزود: باور کنیم آمار وحشتناک است، باور کنیم که به زیر حد جانشینی رسیده ایم و با سرعتی غیرقابل تصور با کاهش جمعیت مواجه هستیم.

خزعلی در ادامه به قانون تسهیل ازدواج در سال ۸۴ توسط مجلس اشاره کرد و گفت: آیا آیین نامه صندوقی که قرار است به جوانان وام دهد نوشته شده است؟ این نظارت را باید مجلس خودش داشت. قانون تسهیل ازدواج تا سه سال حمایت همه جانبه دارد و قرار بوده است در هر شهری کمیته ملی ازدواج تشکیل شود؛ اکنون اینها کجا هستند؟.

وی این را هم گفت که قوانین خوبی در حمایت از بانوان باردار وجود دارد؛ مثلاً یک دانشجو برای شیردادن به فرزند خود می‌تواند دو سال مرخصی بدون سنوات بگیرد اما دانشجویان از این قوانین خبر ندارند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
19:31 - 1399/05/25
از دهه قبلی وای وای میکردن مسئولین که مردم بچه کمتر بیارین کتاب های تنظیم جمعیت خانواده رو توی دانشگاهها تدریس میکردن حالا که خوب شعار فرزند کمتر رو نهادینه کردن یادشون افتاده که چه حماقتی بود توی این طرح. حالا اگه ت ونستن فرهنگ سازی رو که کردن رو جمع کنن
Iran, Islamic Republic of
19:33 - 1399/05/25
این دفتر دستک.بیخودی .وپول بیت المال حروم کن. رو جمع کنین.برید پی کارتون
در عوض وضعیت اقتصادی برا مردم رو روبراه کنید.ببینید شیب جمعیتی چجوری سر به فلک میگذاره.
تا اونجا میرسه که دولت وسایل پیشگیری رو مفت ومجانی دست مردم میده.تا جلوی کار رو بگیرن
Iran, Islamic Republic of
19:34 - 1399/05/25
مردم نمیتونن خودشون رو از بدبختی و فلاکت نجات بدن.میتونن ک ی بیگناه دیگه رو وارد این زندگی پر از فلاکت و بدبختی نکنن.
Iran, Islamic Republic of
19:35 - 1399/05/25
کشور بدون هدف و با هرج و مرج و ماجراجو وبی خیال ملت از این بهتر نمیشه
Iran, Islamic Republic of
19:39 - 1399/05/25
کمیته ملی ازدواج ؟!؟!؟!
به چه دردی میخوره؟؟؟؟؟
فکر نان کن که خربزه آب است
در راه وانفسای اقتصادی که گرانی بیداد میکند و مردم توی خرجی روزمره خودشون موندن ، واقعا ازدواج چه مفهومی داره ؟
تهیه جهیزیه و خرج عروسی و خرید یا اجاره خونه دیگه کار هر کسی نیست
United Arab Emirates
19:41 - 1399/05/25
با این وضعیت اقتصادی بچه اخه
Iran, Islamic Republic of
19:45 - 1399/05/25
خانم محترم اینی که هست گشنه است چطور صدات از جای گرم بلند میشه در حالی که یک زوج ایرانی با یه فرزند نگران آینده فرزند خویش است پس چرند نگو اینجا اروپا نیست که از گهواره تا گور دولت حمایتش کنه
Iran, Islamic Republic of
19:47 - 1399/05/25
جمعیت می خواین چیکار‌؟ مصرف کننده بیشتر گویا به نفع سیاست های اقتصادی برخی آقازادگان است !
Iran, Islamic Republic of
19:52 - 1399/05/25
استاندارد جمعیت ایران سی میلیونه، پنجاه میلیون اضافه هم داریم!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
کاملا موافقم. با مدیریت افتضاح و این همه فساد و اختلاس و اختلاف طبقاتی، واقعا شاید برای همون 30 میلیون جوابگو باشن.
United States
19:54 - 1399/05/25
من سه تا بچه گرسنه و بیکار تحویل این دنیا و جامعه دادم . شما جبران کنید لطفا !!!!!
Germany
19:56 - 1399/05/25
تا زمانی که وضعیت معیشت و مسکن و اشتغال بهبود پیدا نکنه هیچ امیدی به افزایش جمعیت نداشته باشیم جوانی که کار و مسکن و امید نداره هیچ انگیزه ای برای تشکیل خانواده و فرزند دار شدن نداره
Iran, Islamic Republic of
20:18 - 1399/05/25
سرکار خانم محترم اون مادر باید چیزی برای خوردن داشته باشد تا به بچه اش شیر بده خوابی یا خودتان را به خواب زدید اوضاع اقتصادی مملکت را نمی بینید
Iran, Islamic Republic of
20:23 - 1399/05/25
اینا سیرن خبر ندارن نصف جمعیت سوتغذیه دارن الان هم دراثر سوتغذیه ضریب هوشی اومده پایین ارتقا جامعه با تحصیلات عالی میسر می شود نه با جمعیت زیادو فقیر
Iran, Islamic Republic of
20:45 - 1399/05/25
بااین وضع اقتصادی بزورشکم خودمون یه دونه بچه روسیرمیکنیم فقط فکر یه لقمه نون هستیم شما نفستون ازجای گرم بلندمیشه اصلا به فکر بچه اَافی نمیتونیم باشیم.این واقعیته.
Iran, Islamic Republic of
21:23 - 1399/05/25
حالای عده ادم دوباره بیان بااین وضع زندگی کنن که چی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
هرکس بخودش مربوطه که چندتابچه بیاره
شمابه خودت وخانوادت گوشزدکن
ایندوره بااین گرانی امکان بچه دارشدن.سخته
Iran, Islamic Republic of
21:33 - 1399/05/25
حاج خانم بهتر مگر شما نیامدین نسل ایرانی رو گم کنید
Iran, Islamic Republic of
06:48 - 1399/05/26
ای کسی که چندین پیام مرا سانسور می کنیدو نمی نویسید انسان یک بار متولد می شود و حق زیست دارد ایا خدا وکیلی کسی حاضر با این همه فشار و استرس زندگی کند یعنی فرزندی را وارد این این خراب شده کند مگر کسی که معنای زندگی را درک نکرده باشد
Netherlands
07:15 - 1399/05/26
با این وضعیت مسکن و معیشت ورفاه ما هر روز ارزوی مرگ می کنیم
Iran, Islamic Republic of
08:07 - 1399/05/26
باز هم نفع خودشون رو می بینن و فریاد می زنن نه شرایط مردم
Iran, Islamic Republic of
09:52 - 1399/05/26
مشخصه با این همه گرونی کسی نه حاضره ازدواج کنه نه کسی مثل من فرزند دوم بیاره
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج