درباره ازدواج سیاسی محمدرضا پهلوی با فوزیه
۱۰۲۸۲۹۶
۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۸
۲۰ 
چهره فوزیه شبیه هدی لامار و ویویان لی، ستارگان آن زمان هالیوود بود، ریشه عربی نداشت و اجداد او از تبار چرکسی، آلبانیایی و فرانسوی بودند.

روزنامه همشهری - مصطفی شوقی: چهره او شبیه هدی لامار و ویویان لی، ستارگان آن زمان هالیوود بود، ام‌کلثوم معروف در مراسم عروسی‌اش در کاخ عابدین برنامه اجرا کرد، همه چیز خوب بود، اما در بستر این ازدواج سیاسی که دوکشور تاریخی ایران و مصر را به عقد هم درمی‌آورد التهاب و نگرانی درجریان بود.

درباره ازدواج سیاسی محمدرضا پهلوی با فوزیه

داماد، ولیعهد ایران و عروس، خواهر پادشاه مصر بود. آن‌ها حتی فرصت نکرده بودند به خویی در کنار هم باشند و خلق و خوی هم را بفهمند. زبانی که با هم تکلم می‌کردند فرانسه بود و هر دو در میان واژگان زبان مادری، وجه مشترکی نداشتند. همین مسئله شاید از همان ابتدا ارتباط محمدرضا و فوزیه را سرد و بی‌روح کرده بود، ضمن اینکه دوطرف -خانواده‌های عروس و داماد- با هم مجادله و جنگی پنهانی داشتند.

فوزیه، ریشه عربی نداشت و اجداد او از تبار چرکسی، آلبانیایی و فرانسوی بودند. خانواده او از دودمان پادشاهی محمدعلی‌پاشا بود؛ خاندانی آلبانیایی‌تبار که در عصر عثمانی‌ها در مصر جد مادری او ژنرال محمد شریف‌پاشا نخست‌وزیر و وزیر خارجه و یکی دیگر از اجداد او سلیمان‌پاشا از افسران ارتش ناپلئون بود که به اسلام روی آورد و در ساختار قدرت در مصر ماند.

درباره ازدواج سیاسی محمدرضا پهلوی با فوزیه

رضاشاه پس از بازگشت محمدرضا، ولیعهدش از سوئیس به‌دنبال همسری برای او بود. براساس قانون اساسی، همسر ولیعهد باید تابعیتی ایرانی داشته باشد و از تبار قاجار هم نباشد. به همین دلیل دایره انتخاب برای محمدرضا بسیار تنگ شده بود. از سوی دیگر پیداکردن همسر برای ولیعهد به خارج از مرز‌های کشور نیز رسید که با توجه به اینکه همسر ولیعهد باید مسلمان باشد، همه نگاه‌ها را معطوف به خانواده‌های سلطنتی اسلامی کرد که با توجه به نوپابودن بسیاری از حکومت‌ها در منطقه، کشور‌هایی نظیر عراق، افغانستان و ترکیه به دلایل مختلف از فهرست حذف می‌شدند.

در این فضا یکباره جواد سینکی، وزیرمختار ایران در مصر در تلگرامی به دربار ایران، فوزیه، خواهر ملک فاروق پادشاه مصر را نامزد وصلت با ولیعهد کرد. در آن زمان از نظر دیپلماتیک ایران و مصر کشور‌هایی بودند که مراودات کمی و تنها رابطه دیپلماتیک بسیار عادی با یکدیگر داشتند.

درباره ازدواج سیاسی محمدرضا پهلوی با فوزیه

از قرائن و شواهد به‌نظر می‌رسید که ولیعهد از مسئله بی‌خبر است و پس از اینکه نظر مثبت دربار مصر برای این وصلت جلب شد او از کیفیت ماجرا باخبر شد. خودش در کتاب «ماموریتی برای وطنم» می‌گوید: «کسی بر من خرده نخواهد گرفت اگر بگویم به همان اندازه که یک روستایی حق دارد در زندگی خصوصی و خانوادگی از آزادی بهره‌مند باشد، پادشاه نیز باید از این حق بدوی برخوردار باشد. پس از بازگشت من از اروپا در اواخر دوره تحصیلات من در دانشکده افسری، اعلیحضرت فقید به فکر افتاد همسر شایسته‌ای برای من انتخاب کند.

به‌نظر من پدرم از این اقدام ۲منظور داشت؛ یکی آنکه می‌خواست همسر من شاهزاده خانمی اصیل و از دودمان نجیبی باشد و دوم آنکه میان دربار ایران با خانواده سلطنتی دیگر نسبت سببی برقرار کند و روابط ایران با یکی از کشور‌های دوست و نزدیک استوارتر شود. او عکس شاهزاده خانم فوزیه را دیده و او را پسندیده بود. او پس از اطمینان از موافقت دولت مصر، نخستین اطلاع را به من از طریق اعلام خبر نامزدی من داد. تا آن تاریخ، من چهره همسر آینده خود را ندیده بودم و از همین جهت ترتیبی داده شد که من به مصر عزیمت کنم و طی ۲هفته اقامت با شاهزاده خانم فوزیه آشنا شوم.»

درباره ازدواج سیاسی محمدرضا پهلوی با فوزیه
یکی از مشکلات اساسی این ازدواج با تغییر قانون اساسی ایران شکل گرفت. براساس اصل سی‌و‌هفتم متمم قانون اساسی در آن زمان بود که براساس آن، مادر ولیعهد (منظور ولیعهد آینده ایران است) الزاما باید ایرانی‌تبار می‌بود. مجلس در اقدامی بی‌سابقه نه‌تن‌ها به فوزیه تابعیت ایرانی داد بلکه او را ایرانی‌تبار نامید.

محمدرضاپهلوی به مصر رفت و در مهمانی‌های درباری ملک‌فاروق شرکت کرد. مجلس عروسی در کاخ عابدین در قاهره برگزار شد و صیغه عقد را رئیس دیوان عالی مصر خواند. در مراسم عروسی، ام‌کلثوم خواننده معروف دنیای عرب برنامه اجرا کرد و محمدرضا و عروسش برای برگزاری جشن به تهران آمدند. در تهران، اما اختلافات میان اشرف و فوزیه و برخی از اعضای خانواده سلطنتی مصر و ایران بالا گرفت.

درباره ازدواج سیاسی محمدرضا پهلوی با فوزیه

یکی از ماجرا‌های جالب این مراسم دخالت بسیار نازلی صبری، مادر فوزیه در کار آماده‌سازی جشن‌ها در تهران بود. از سوی دیگر ملکه نازلی که برای مراسم ازدواج محمدرضا پهلوی و دخترش فوزیه، گردنبند و گوشواره‌ای از الماس را به جواهرسازی ون کلیف‌اند آرپلز سفارش داده بود ادعا کرد که جواهراتش گم شده است، اما وقتی که پیدا شد باعث خجالت بسیار فوزیه، عروس دربار شد.

رابطه رضاشاه با عروسش بسیار خوب بود و گفته می‌شود که هیچ وقت بدون حضور او شام نمی‌خورد. مادر شاه، اما با فوزیه رابطه خوبی نداشت و مثل دخترش اشرف، همزاد محمدرضا، به‌شدت با عروس مصری‌اش سرناسازگاری و جنگ داشت. از سوی دیگر شمس، خواهر بزرگ‌تر شاه با فوزیه رابطه‌ای حسنه و احترام‌آمیز داشتند.

درباره ازدواج سیاسی محمدرضا پهلوی با فوزیه

محمدرضا نسبت به فوزیه بی‌میل بود و وقتی فرزند اول آن‌ها دختر شد این رابطه سردتر شد و گفته می‌شود که رضاشاه نیز ناخرسند از اینکه فرزند اول ولیعهدش دختر است، به‌شدت ناراحت شد. فوزیه در دربار ایران جایگاه خاصی نداشت و بیشتر اوقات تنها بود و در خلوت خود با ندیمه‌ای که از مصر آورده بود به سر می‌برد.

ضمن اینکه بعد از شهریور ۲۰ و پادشاهی محمدرضا این رابطه سردتر شد و به گفته حسین فردوست او پی به خیانت‌های شاه جوان به‌خود برد تا اینکه در سال ۱۳۲۴ با دخترش شهناز و همسرش شاه ایران را ترک کرد و به مصر رفت و بیانیه طلاق میان محمدرضا و فوزیه خوانده شد. فوزیه در مصر با وزیر دفاع این کشور ازدواج کرد و در سال ۱۳۹۲ در سن ۹۱ سالگی در اسکندریه مصر درگذشت. او هیچ‌گاه تا پایان عمر درباره شاه ایران در هیچ گفت‌وگویی حضور نیافت و خاطره‌ای هم ننوشت.

برچسب ها:
انتشار یافته: 30
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:49 - 1399/05/29
ازمسئولین ومدیران رده بالای کشور چند نفر رو میخوای واسهات بشمرم که ازدواجشون سیاسی و مصلحتی بوده. بابادست بردارید از شاه و ایل و تبارش ....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۹
.. رگ اروپاییش باعث این قیافه شد
ایرانیان دردمند
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۹
روحش شاد ویادش تا ابد گرامی باد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۹
طفلی فوزیه دلم براش سوخت خیلی از شاه سرتر بوده حروم شد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۹
دینتون میگه پشت سر مرده حرف نزنید ، روحش شاد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۹
فرح نمونه یک زن با وقار و با شخصیت ایرانی
روزگار تنهایی
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۰
شاه روحت شاد و قرین رحمت
Iran, Islamic Republic of
12:49 - 1399/05/29
کاش هیچ وقت ملکه ثریا اسفندیاری رو طلاق نداده بود
به فرح شک دارم همه برادراش 70-80سال عمر کردن این زرتی سرطان گرفت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۹
یکی از برادرای فرح جاسوس انگلیس بود .
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۹
توام مثل همین داستان دروغ میگی ثریا فقط یه برادر داشت که به فاصله کمی از خودش فوت کرد اما در مورد فوزیه ، فوزیه بدون شهناز و شوهرش به مصر رفت و از همونجا غیابی طلاق گرفت
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۹
ضمنا فوزیه در سوئیس زندگز میکرد و در سوئیس مرد نه در اسکندریه مصر
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۹
اتفاقا وفا دارترین زن بشاه فرح بود در سن ۴۲ سالگی بیوه شد و هرگز ازدواج نکرد بعضارو دیدیم که همسرشون به بدترین وجه کشته شدن ولی کفنش خشک نشده ازدواج میکنن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۹
۱۳:۱۶
فرح اصلا برادر نداشت تک قرزند بود و وقتی ۷ سالش بود پدرش فوت کرد و مادرش به تنهایی در خانه داییش بزرگش کرد حالا شما از کجا کشف کردید که برادر نداشته فرح جاسوس بود ؟ پهلوی ها هر چی بودن ایران و از زیر آوار و شیره کش خانه های قاجار نجات دادن حتما ادعای وطن دوستی هم داری که اینطور تهمت میزنی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۰
خواهر محمدرضاشاه، خانم فاطمه پهلوی، به فاصله چند سال از درگذشت برادرش، بخاطر ابتلا به همان بیماری - که زمینه ارثی هم دارد - از دنیا رفت
محمدرضا هم مثل همه انسانها خالی از عیب و ایراد و خبط و خطا نبود؛ اما انصافاً بنده خدا از هیچ لحاظ هم شانس نیاورد، نه از خانواده و نه از دوست (قره باغی و فردوست!) و نه از ملت
روحش شاد و یادش گرامی
Iran, Islamic Republic of
13:36 - 1399/05/29
متاسفانه شاه لیاقت این شهبانوی مصری را نداشتن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۰
چه کار میتونست بکنه
ایرانی هستی. نمیدونی خانواده ایرانی چه جوریه؟ جنگ و جدال بین مادر شوهر و خواهر شوهر و عروس
اون بنده خدا در عین حال که جدیت کافی نداشت اما همچنین از هیچ بابتی هم شانس نیاورد
خدا رحمتش کنه
روحش شاد
Iran, Islamic Republic of
14:36 - 1399/05/29
ریشه عربی نداشت؟ چه حرف مسخره ای چون چشم هاش آبی ریشه عربی نداره در طول تاریخ اونقدر جنگ،تجاوز ومهاجرت صورت گرفته که هیچ کس ریشه اصیل نداره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۹
خود مصریها ریشه عربی ندارن و بر اثر حمله اعراب مسلمان و عرب زبان شدن و خودشون میگن فوزیه و نازلی ریشه عربی که هیچ ریشه مصری هم نداشتن شما میگید داشتن ؟
Iran, Islamic Republic of
17:01 - 1399/05/29
روحش شاد یادش همیشه جاویدان
Iran, Islamic Republic of
18:57 - 1399/05/29
من معتقدم نفرین ثریا دامنگیر خاندان پهلوی شد .او را با چشم اشکبار به خاطر اینکه نازا بود طلاق دادند واز ایران رفت.اخرش چه شد؟شاه از ایران رفت.پهلوی سرنگون شد وتنها ولیعهدش که به خاطر داشتن او از ثریا جدا شده وبا فرح ازدواج کرد هیچوقت به سلطنت نرسید.حتی رضا پهلوی هم سه تا دختر دارد و تقریبا خاندان پهلوی منقرض شد.تاریخ بسیار اموزنده وجالب هست.شهریارانی که می ایند ومیروند .قدرت هیچوقت ماندگار نیست.ای کاش صاحبان کنونی قدرت بفهمند این حقیقت را.دریغ.........
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۰
قابل توجه خانمهای معترض که وقتی بهشون میگم مسبب مشکلاتتون خودتون هستید فوری به تریج قباشون بر میخوره و سریع جبهه میگیرند
دقت کنید ببینید این خانم روجا چی نوشته: (حتی رضا پهلوی هم سه تا دختر دارد و تقریبا خاندان پهلوی منقرض شد)!
این حرفهای یک زنه. میگه طرف سه تا دختر داره (یعنی چون سه تا دختر داره پس خیلی بدبخته) و خاندانش تقریبا منقرض شده!!
والله هرچی به سرتون میاد از خودتونه
حکایتتون شده حکایت همیشگی که ملت میگه همه چی تقصیر حکومته و ما بی تقصیریم. حکومت هم میگه همه چی تقصیر دشمنه و ما بی تقصیریم
France
22:49 - 1399/05/29
روحش شاد حتی اسمش آرام بخش
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج