هشدار درباره وقوع اعتراض‌هایی شبیه آبان ۹۸
۱۰۳۹۶۵۳
۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۱
۴ 
بیژن عبدالکریمی استاد دانشگاه گفت: بالاخره دیر یا زود باید شاهد اعتراض‌هایی از نوع آبان ۹۸ می بودیم و باز هم حتماً شاهد اعتراض خواهیم بود. در واقع با رفتارهای غلطی مثل از موضع بالا حرف زدن و... هیچ مشکلی حل نمی‌شود. برای برون‌رفت از این شرایط لازم است درک صحیحی از ساختار موجود پیدا شود که متاسفانه این درک دیده نمی‌شود.

اعتمادآنلاین: بیژن عبدالکریمی استاد دانشگاه گفت: بالاخره دیر یا زود باید شاهد اعتراض‌هایی از نوع آبان ۹۸ می بودیم و باز هم حتماً شاهد اعتراض خواهیم بود. در واقع با رفتارهای غلطی مثل از موضع بالا حرف زدن و... هیچ مشکلی حل نمی‌شود. برای برون‌رفت از این شرایط لازم است درک صحیحی از ساختار موجود پیدا شود که متاسفانه این درک دیده نمی‌شود.

بیژن عبدالکریمی، فیلسوف و دانشیار دانشگاه، با تاکید بر این مطلب که اعتراض حق مردم است، از وجود خودبیگانگی سیاسی در بین عموم مردم سخن می گوید. گفت‌وگو با عبدالکریمی را در ادامه خواهید خواند.

هشدار درباره وقوع اعتراض‌هایی شبیه آبان ۹۸

*اساساً مردم در چه شرایطی حق اعتراض دارند؟

در مورد اینکه مردم چقدر و در چه شرایطی حق اعتراض دارند باید گفت مردم پیوسته اعتراض می‌کنند. دلیلش هم این است که در همه جوامع، حتی کشورهای اروپایی و‌ آمریکایی، عموم مردم نوعی احساس از خودبیگانگی سیاسی دارند؛ به همین دلیل معمولاً معترض هستند. با در نظر گرفتن اینکه اکثر کشورهای خاورمیانه نتوانسته‌اند به توسعه پایدار دست پیدا کنند و در کنار آن جهان مدرن هم انتظارات شهروندان را بالا برده، اعتراض در این کشورها با مسائل زیادی همراه می‌شود.

همچنین به این دلیل که در این کشورها تناسبی بین درآمدها و سبد مصرف دیده نمی‌شود و حتی بعضاً مردم از کمترین امکانات نه برای زندگی انسانی بلکه زندگی بشری هم محروم هستند، همواره اعتراض‌ها در تاکسی، خانواده، گعده‌ها، فضای مجازی و... وجود دارد که گاه اعتراض‌ها شکلی خشونت‌بار به خود می‌گیرند. به هرحال طبیعی است که مردم نگران زندگی‌شان باشند و از مسئولان سوال کنند.

*اعتراض مردم چطور باید مدیریت شود؟

در جوامعی که قدرت سیاسی و تصمیم‌گیرانش تصمیم‌های معقول‌تری می‌گیرند، هیچ‌وقت فضایی فراهم نمی‌شود که در دقیقه ۹۰ بخواهند به نحوه واکنش به اعتراض‌ها فکر کنند. مهم این است که همواره شیوه‌هایی برای ابراز اعتراض از جانب افکار عمومی باشد. باید رابطه متقابلی بین مردم و قدرت سیاسی برقرار باشد. در غیر این صورت شکاف مردم و قدرت سیاسی روزبه‌روز بیشتر خواهد شد که باطبع در چنین حالتی شرایط بحرانی می‌شود.

*ریشه نارضایتی‌های موجود را در چه می‌بینید؟

باید اذعان کرد دلیل اصلی نارضایتی‌ها توسعه‌نیافتگی است. مساله این است‌ که در انقلاب ساختارهای سیاسی را متحول کردیم، اما در تحول ساختارهای اجتماعی و اقتصادی ناکام بودیم. در نتیجه واقع‌بودگی اجتماعی و هستی تاریخی‌مان تغییر نکرد. لذا مستضعف‌،‌ مستضعف‌تر شد و پول ملی رفته‌رفته ضعیف‌تر. در نتیجه شأن ایرانی‌ها به لحاظ زندگی و در حوزه مصرف و خرید کالا هر روز ضعیف و ضعیف‌تر شد.

به همین دلیل هم طبقه پایین و هم طبقه متوسط‌ نالان‌اند و در دهه‌های اخیر طبقه فرودست‌ها رو به نابودی رفته‌اند. این مساله‌ای نیست که دولت‌های چپ و راست یا اصولگرا و اصلاح‌طلب بتوانند آن را حل‌ کنند. دلیل آن هم چیزی جز این نیست که فهمی از عمق بحران نداریم و مشکل را مشکلی گذرا می‌بینیم.

*دولت‌ها می توانند با شفاف‌سازی فضا را تلطیف کند؟

بالاخره دیر یا زود باید شاهد اعتراض‌هایی از نوع آبان ۹۸ می بودیم و باز هم حتماً شاهد اعتراض خواهیم بود. در واقع با رفتارهای غلطی مثل از موضع بالا حرف زدن و... هیچ مشکلی حل نمی‌شود. برای برون‌رفت از این شرایط لازم است درک صحیحی از ساختار موجود پیدا شود که متاسفانه این درک دیده نمی‌شود و همه چیز به مساله سیاسی تقلیل پیدا می‌کند.

*بی‌توجهی به مطالبه عمومی چه تبعاتی برای کشور و حاکمیت دارد؟

بی‌توجهی به مطالبه‌های عمومی شکافه دولت-مردم را روزبه‌روز بیشتر می‌کند. متاسفانه بعد از انقلاب هدف مهم ایجادِ دولت-ملت شکست خورد. در این شکاف هم نیروهای برانداز خانه خواهند کرد و به خود اجازه تلاش برای براندازی و در دست گرفتن قدرت می‌دهند. به نظر من قدرت سیاسی نتوانسته مطالبه‌های مردم را برآورده کند. در همه کشورها مطالبه و اعتراض وجود دارد منتها فقط در خاورمیانه به دلیل واکنش بد به بحران تبدیل می‌شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:48 - 1399/07/02
حرفاش کاملا درسته.حالا فعلا بتازید نوبت مردمم میرسه
پاسخ ها
اس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
کرونا رو انداختن جلو تا اعتراض نباشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
مردم بریدن عصبی خسته شدن
Iran, Islamic Republic of
11:49 - 1399/07/02
باز بیاید اصلاح طلب و اصولگرا و غربگدا بگید جماعت نون به نرخ روز خور
Iran, Islamic Republic of
11:52 - 1399/07/02
والا بعید نیست،چون ما مردم تو مایحتاج روزمره خودمون موندیم...
Iran, Islamic Republic of
12:04 - 1399/07/02
هشدار ندین مردم هیچ کاری نمیکنند فعلا منتظریم تا اینترنت جهانی وصل بشه که شما نتونید زرتی اینترنت قطع کنید.
Iran, Islamic Republic of
18:06 - 1399/07/02
مشکل اقتصاده فقیر فقیرترشده این چه عدالتی هست به داد مردم بایدرسید
Iran, Islamic Republic of
20:44 - 1399/07/02
نه اصولگرایان و نه اصلاح طلبان کاری برای مردم انجام نمی دهند.
Iran, Islamic Republic of
20:54 - 1399/07/02
این حرفها واقعا خیلی چرت است فقط این به مردم هشدار می دهد اعتراض کنید آخر اعتراض ما مثل انسان نیست تخریب اموال مردم وکشته شدن آدمهای بی گناه و سو استفاده از وضع بخاطر جناح و حزب باند بازی وتخریب جناح مخالف این نمی شود از اعتراض
Iran, Islamic Republic of
21:12 - 1399/07/02
بعد از مرگ مردم از فقر گرسنگی امکان اعتراض وجود ندارد مثال آشکار فردی که خودکشی می کند در افسردگی خیلی شدی اتفاق نمی افتد باید درحدی باشد که توان انجام باشد در فقر مطلق که اتفاق افتاده فقط امکان دعوای مقامات برای قدرت و انداختن تقصیر به این و آن وجود دارد
Iran, Islamic Republic of
21:16 - 1399/07/02
همه اینا بعد از انتخابات آمریکا
Iran, Islamic Republic of
23:36 - 1399/07/02
این مردم بدبخت چیکا کردن که این طوری بایدتقاص بدن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج