جراحی بینی بدون تامپون و مزایای آن
۱۰۴۴۶۰۷
۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۰
۲۴ 
قرار دادن و کشیدن تامپون بعد از جراحی بینی دردناک است و به همین خاطر برخی از افراد به دنبال جراحی بینی بدون تامپون می‌باشند. اما شاید برایتان سوال باشد که جراحی بینی بدون تامپون چگونه انجام می‌شود؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

برترین‌ها: جراحی بینی یکی از رایج‌ترین و پرطرفدارترین جراحی‌های حال حاضر به شمار می‌رود. اگر قصد انجام این جراحی را داشته باشید و یا فردی از نزدیکانتان این جراحی را انجام داده باشد، حتما شنیده‌اید که بعد از انجام جراحی بینی از تامپون برای جلوگیری از خونریزی بعد از جراحی استفاده می‌شود. تامپون در واقع نوعی باند باریک است که داخل حفره بینی قرار می‌گیرد و موجب حفظ موقعیت سپتوم بینی و همچنین جلوگیری از خونریزی بعد از جراحی می‌شود.

جراحی بینی بدون تامپون و مزایای آن

قرار دادن و کشیدن تامپون بعد از جراحی بینی دردناک است و به همین خاطر برخی از افراد به دنبال جراحی بینی بدون تامپون می‌باشند. اما شاید برایتان سوال باشد که جراحی بینی بدون تامپون چگونه انجام می‌شود؟ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در ارتباط با تامپون بینی و انواع آن، جراحی بینی بدون تامپون، مزایای جراحی بدون تامپون در اختیار شما قرار داده و به سوالات رایج در این حوزه پاسخ دهیم.

تامپون بینی چیست؟

پس از انجام جراحی بینی احتمال خونریزی بینی بسیار بالاست. به منظور کنترل خونریزی شدید آن متخصصان از تامپون بینی استفاده می‌کنند. تامپون بینی در واقع یک باند یا پانسمان باریک و کوچک است که داخل حفره بینی قرار می‌گیرد. این پانسمان معمولا از جنس گاز استریل می‌باشد. برای استفاده از تامپون بینی آن را آغشته به پماد تتراسایکلین کرده و داخل دو سوراخ بینی قرار می‌دهند.

به طور کلی تامپون بینی به دلایل زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • تامپون بینی به عروق خونی فشار وارد می‌کند و موجب کنترل خونریزی پس از جراحی می‌شود.
 • تامپون بینی سبب می‌گردد که تیغه بینی در موقعیت مناسب قرار گرفته و چسبندگی کافی بین غضروف و استخوان بینی و تیغه ایجاد شود.
 • در شرایطی که انحراف تیغه بینی شدید باشد، ممکن است پزشک از تامپون بنی برای رسیدن به اهداف زیبایی بعد از جراحی بینی استفاده کند.
 • تامپون بینی ترشحات داخل بینی را جذب کرده و از تجمع خون زیر پوست جلوگیری می‌کند.

انواع تامپون بینی

تامپون‌هایی که بعد از جراحی بینی برای بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرند، بسته به شرایط بیمار می‌توانند متفاوت باشند. انواع تامپون‌های بینی که کاربرد بیشتری دارند، به شرح زیر می‌باشند:

 • گاز یا پنبه استریل

تامپون مورد استفاده توسط جراحان می‌تواند از گاز استریل یا پنبه استریل فشرده شده برای داخل حفره بینی استفاده کنند. این نوع از تامپون از ابتدایی‌ترین انواع تامپونی بودند که توسط جراحان و متخصصان مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

 • فیتیله آماده

فیتیله‌های آماده به صورت بسته‌بندی شده موجود می‌باشند و برای استفاده درون بینی پس از انجام جراحی، در دسترس می‌باشند. فیتیله‌های آماده معمولا به صورت فوم، گاز و یا پنبه طراحی شده‌اند و بعد از جراحی مستقیما داخل بینی قرار داده می‌شوند.

جراحی بینی بدون تامپون و مزایای آن

 • فیتیله بینی آماده دارای نخ

فیتیله‌های دارای نخ، که با نام فیتیله دارای زائده نیز شناخته می‌شوند، یکی از جدیدترین انواع تامپون‌های بینی هستند که توسط جراحان بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. نخ این فیتیله‌ها در خارج از بینی قرار می‌گیرند و جراح می‌تواند موقعیت آن را تغییر دهد.

 • تامپون دارای لوله هوا

در این نوع از تامپون‌ها یک لوله وسط آن‌ها وجود دارد. این لوله‌ها موجب می‌شوند که تنفس برای بیمار ساده‌تر باشد.

جراحی بینی بدون تامپون

همانطور که پیشنر نیز اشاره کردیم، بسیاری از جراحان پس از انجام جراحی بینی تامپون‌هایی را درون بینی افراد قرار می‌دادند تا از خوانریزی آن جلوگیری کرده و همچنین موجب حفظ موقعیت سپتوم بینی شود. از آن جایی که وجود تامپون در داخل بینی تنفس را برای فرد دشوار کرده و همچنین کشیدن آن از داخل بینی دشوار و با درد همراه است، بسیاری از بیماران ترجیح می‌دهند از جراحی بینی بدون تامپون کمک بگیرند.

استفاده از تامپون امروزه بسیار کمتر شده و حتی می‌توان گفت که تقریبا منسوخ شده است و در شرایطی که جراح از تامپون استفاده کند، خارج کردن آن نیز باید زیر نظر فرد متخصص انجام شود.

جایگزین تامپون در حال حاضر گچ اسپیلنت یا ایروی می‌باشد. این اسپیلنت‌ها از جنس پلاستیک سیلیکونی هستند و مشکلات تامپون را به همراه ندارند. یکی از اصلی‌ترین مزایای اسپیلنت‌های سیلیکونی نسبت به تامپون این است که بین اسپیلنت‌ها یک کانال باز وجود دارد که موجب تسهیل تنفس فرد پس از انجام جراحی می‌شود.

البته بسیاری از تحقیقات نشان داده‌اند که چنانچه جراحی بینی به خوبی و با دقت بالا انجام شود، کمترین آسیب به مخاط بینی وارد می‌شود و در اینصورت نیازی به استفاده از تامپون یا اسپیلنت داخل بینی نخواهد بود.

جراحی بینی بدون تامپون و مزایای آن

مزایای جراحی بینی بدون تامپون

همانطور که گفتیم استفاده از تامپون پس از جراحی بینی نلخوشایندی‌ها و مشکلاتی را در پی دارد. استفاده از اسپیلمنت‌های سیلیکونی به جای تامپون‌ها بسیاری از مشکلات ناشی از استفاده از تامپون‌ها را از بین برده و کار را هم برای فرد و هم برای جراح ساده‌تر کرده است. برخی از مزایای جراحی بینی بدون تامپون به شرح زیر هستند:

 • وجود تامپون درون حفره‌های بینی تنفس را برای فرد بسیار دشوار می‌کند و فرد پس از انجام جراحی تا مدت‌ها ملزم به تنفس از طریق دهان می‌باشد. جراحی بینی بدون تامپون و با استفاده از اسپیلنت‌ها این مشکل را به همراه ندارد. زیرا همانطور که گفتیم در میان اسپیلنت‌ها کانالی وجود دارد که فرد می‌تواند از طریق آن نفس بکشد.
 • یکی دیگر از معایب تامپون‌ها کشیدن و خارج کردن آن‌ها از بینی فرد می‌باشد. از آن‌جایی که تامپون از ترشحات و خوریزی بینی جلوگیری می‌کند، س از مدتی تامپون داخل بینی خشک می‌شود و کشید آن حس ناخوشایندی را برای فرد به همراه خواهد داشت. در حالی که جراحی بینی بدون تامپون این مشکل را در پی ندارد و خارج کردن اسپیلنت‌ها از بینی کار دشواری نیست.
 • جراحی بینی بدون تامپون خونریزی به هنگام کشیدن تامپون را در پی ندارد و به همین خاطر احتمال ورود عفونت ناشی از اجسام خارجی نیز در بینی وجود نخواهد داشت.

جراحی بینی بدون تامپون و مزایای آن

هزینه جراحی بینی بدون تامپون

همانطور که گفتیم استفاده از تامپون امروزه چندان رایج نیست و اکثریت پزشکان روش جراحی بینی بدون تامپون را پیش می‌گیرند. هزینه این روش جراحی بینی بسته به پزشک متخصص شما، فرم بینی شما و تغییراتی که روی بینی انجام می‌شود بستگی دارد. پزشک متخصص پس از معاینه شما هزینه جراحی بینی بدون درد را با شما در میان خواهد گذاشت.

سعی کنید از متخصصان زیبایی خبره در این حوزه کمک بگیرید تا علاوه بر بهتر شدن نتیجه ظاهری بینی، مشکلاتی اعم از مشکلات تنفسی و درد و خونریزی نیز نداشته باشید.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج