کوروش؛ یک اسطوره یا یک توهم ناسیونالیستی؟
۱۰۵۲۰۳۱
۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۸
۱۸ 
کوروش کبیر، پادشاه بزرگ و بنیان‌گذار، سلسله هخامنشیان نه فقط برای ایرانیان بلکه برای مردم جهان شخصیت شناخته شده و قابل احترام است.
برترین‌ها: ۲۹ اکتبر سالروز ورود کوروش بزرگ به بابل می‌باشد و برخلاف تصور عامه روز تولد وی مشخص نیست. از طرفی روز کوروش در هیچ تقویم رسمی در دنیا و سازمان ملل ثبت نشده است و صرفا یک روز غیررسمی ملی است.
 
کوروش؛ یک اسطوره یا یک توهم ناسیونالیستی؟
 
این تب را در این چند ساله به طور جدی دیده ایم و خیلی هایمان هم مریض همین تب شده ایم. نشانه هایش هم یکی دوتا نیست، اسامی فارسی و حساسیت عجیب برای نام‌هایی که فقط باید فارسی باشند تا دستبند و گردنبند‌هایی که به تمثال «کوروش» و اهورامزدا و.. آذین شده اند و حتی دیوار‌هایی که شاید ریخت درستی نداشته باشند، اما منشور کوروش را نصب شده دارند و اصلا همین فضای مجازی که در اشکال گوناگون در هر زمینه جمله‌ای راهگشا و مطابق سبک زندگی و سیاست قرن ۲۱ از کوروش دنبال خودش دارد.
 
یک جریان کلی در دنیا به راه افتاده که «ناسیونالیسم» را دوباره پس از چند دهه تیتر یک خبر‌ها کرده است. از انگلیس که منجر به جدایی این کشور از اتحادیه اروپا شد یا آمریکا و پدیده ترامپ، این‌ها یعنی این که ناسیونالیسم در دنیا آن هم در سطح بالا و گسترده اش دوباره جان گرفته است.
 
مورد بعدی، اما خاص تمدن‌های کهن مانند ایران است که قرن‌ها و هزاره ها، گذشته‌های با شکوه و پرافتخاری داشته اند. نگاه به گذشته در چنین جوامعی دو حالت دارد، گروه اول جوامعی اند که زندگی شان را می‌کنند و خیلی کاری به عظمت گذشته شان ندارند مانند ایتالیا، هند یا یونان.
 
کوروش؛ یک اسطوره یا یک توهم ناسیونالیستی؟
 
گروه دوم جوامعی هستند که نگاهشان همیشه حسرت بار است، خصوصا پس از تغییراتی که در نقشه امپراطوری‌های بزرگ و معادلات و مناسبات سیاسی حادث شد؛ مانند ایران یا ترکیه و بعضی روس ها. در حقیقت، ایران باستان و نژاد آریایی و به طور خاص مقبره کوروش و اسم او نمادی از فرار رو به جلو جامعه‌ای است که می‌خواهد از وضعیت امروزش اعلام برائت کند.
 
ما همواره جزء چند قدرت اول دنیا بودیم و امپراطوری‌ها و دولت‌هایی داشتیم به وسعت چند برابر خاک امروزمان. از طرفی دیگران از فرهنگ ما تاثیر می‌گرفتند و بر آنان غالب بودیم. پس آن تاریخ کهن می‌تواند احساس رضایت و هویت و آرامش خوبی بدهد، اما این آرامش دل در ناسیونالیسم احساسی دارد، چون لزوما تغییری در حال و روز جهان واقعی نمی‌کند و کسی خارج از این مرز‌ها اهمیتی نمی‌دهد که در گذشته چه بودیم.
 
وضعیت جایی بغرنج می‌شود که ما در تقابل دو پازل هویتی گل درشت قرار می‌گیریم؛ هویت ایرانی در مقابل هویت اسلامی. از همین نقطه وضعیت متخاصم و نا به هنجار می‌شود، نام‌های مذهبی در قرائتی کهنه تصور می‌شود و در قرائتی دیگر نماد تدین و اخلاق گرایی است و ...
 
غافل از این که هویت تک ساحتی و یک بعدی نیست و با یک متغیر سنجیده نمی‌شود، هویت در گذر زمان و از «انباشتِ تاریخی» شکل می‌گیرد؛ حال هر ملتی تاریخ طولانی تری داشته باشد این هویت چند بعدی‌تر و پیچیده‌تر است. از طرفی میان اجزاء هویت نمی‌توان خط کشی کرد (ایرانیت با اسلام عجین شده، از طرفی فرهنگ ترکان مغول نیز بسیار بر ما تاثیر گذاشته؛ ما نیز بر اعراب و مغولان تاثیر گذاشته ایم) غرض اینکه ما باید بپذیریم که هم ایرانی هستیم و هم مسلمان. این که کدام تقدم دارد و کدام تاخر بحثی است که نه تنها هیچ مبنا و ارزش علمی و دستاوردی ندارد بلکه فقط فضا را دوقطبی و اندیشه را کور می‌کند و ما را به بیراهه می‌کشاند.
 
کوروش کبیر که بود؟
 
کوروش خودش را «فرزند کمبوجیه، شاه بزرگ انشان، نواده کوروش، شاه بزرگ انشان، نواده چیش‌پیش، شاه بزرگ انشان، از خانواده‌ای که همیشه پادشاه بوده است» معرفی می‌کند. انشان جایی در استان فارس کنونی است.
 
کوروش؛ یک اسطوره یا یک توهم ناسیونالیستی؟
 
کوروش کبیر، بنیان‌گذار و نخستین شاهنشاه سلسله شاهنشاهی هخامنشی است که به جرات می‌توان اولین امپراتوری قدرتمند جهانی در عهد باستان را به آن لقب داد.مقبره کوروش در پاسارگاد است و هیچ شکی در وجود چنین شخصیت بزرگی در تاریخ سرزمین ایران نیست.
 
پایتخت کوروش هنگامی که او کشورگشایی آغاز کرد، در انشان بود و پس از فتح سرزمین ماد‌ها به اکباتان منتقل شد.کوروش در پایتختی دیگر، بابِل، در مراسمی باشکوه به تخت پادشاهی نشست، اما در زمان‌های متفاوت در همه این شهر‌ها زندگی می‌کرد.کوروش پایتخت تازه و کاملا پارسی خود، پاسارگاد را، که ممکن است معنای آن «اردوگاه پارسیان» باشد، در حدود ۱۵۰ کیلومتری شمال شرق شهر شیراز امروز برپا کرد.
 
پاسارگاد، که ساختن آن در سال ۵۴۶ پیش از میلاد، یا مدتی پس از آن تاریخ، آغاز شد و به هنگام مرگ داریوش در ۵۳۰ یا ۵۲۹ پیش از میلاد هنوز به پایان نرسیده بود، تا زمانی که داریوش ساختن پایتختی دیگر را در تخت جمشید آغاز کرد، پایتخت ایرانیان باقی ماند.
 
منطقه پژوهش باستان‌شناسی پاسارگاد ۶/۱ کیلومتر مربع وسعت دارد و آرامگاه کوروش، بزرگ‌ترین اثر به‌جامانده و قلعه تل‌تخت در نوک تپه‌ای نزدیک به آرامگاه و بازمانده‌های دو کاخ پادشاهی و باغ را در بر می‌گیرد.بالای دروازه پیامی به فارسی باستان، عیلامی و بابِلی نوشته شده بود که می‌گفت: «م، کوروش، پادشاه، هخامنشی.»
 
پاسارگاد نشانگر هنر ایرانی در بهترین شکل آن بود. عناصر معماری و تزیینی وام گرفته از بابِل، مصر و سرزمین‌های خارجی دیگر با هنر بومی ایرانی تلفیق شدند و ترکیبی با تاثیری بی‌همتا به وجود آوردند که برخی پژوهشگران ارزش هنری آن را حتی از عظمت و پیچیدگی تخت جمشید بالاتر می‌دانند.
 
کوروش؛ یک اسطوره یا یک توهم ناسیونالیستی؟
 
آن‌چه درباره این شخصیت بزرگ کوروش کبیر، پادشاه بزرگ و بنیان‌گذار، سلسله هخامنشیان، چند سالی است، مایه تاسف و نگرانی شده، افسانه‌پردازی و اغراق و اسطوره‌سازی است.
 
به شخصیت نوپرداخته کوروش کبیر، ساخته‌ها، گفته‌ها و کرده‌هایی نسبت داده می‌شود که اغلب سند تاریخی ندارند و حتی فراواقع‌گرایانه هستند. با آنکه بخشی از این داستان‌سرایی‌ها از روی علاقه به تاریخ و تمدن ایران باستان، صورت می‌گیرد. اما بایدپذیرفت که سهل‌انگاری و جعل، در نهایت چهره واقعی و اصیل آن شخصیت تاریخی را خدشه‌دار می‌کند.
 
براساس آنچه از بررسی سنگ‌نبشته‌ها و کتیبه‌های به‌جای مانده از کوروش به دست آمده، او نامی بزرگ و قابل اعتناست.مردی بود با کفایت و مدبر، سیاستمداری فهیم و جنگاوری سلحشور که توانست در زمانی کوتاه و با شتابی شگفت‌آور بر ناهنجاری‌های حکومت پیش از خود غلبه کند.
 
توانست بعد از حکومت مادها، پادشاهی‌های مقتدری همانند لیدیه و بابل را مطیع خود کند؛ و حتی امپراتوری قدرتمند و قلمرویی عظیم شامل اقوام و ملل متنوع پایه‌گذاری کند.
 
آنچه از کورش باقی‌مانده:
 
سخنان کوروش کبیر که جعلیات فراوان دارد، منشور کوروش، کتیبه منسوب به کوروش در پاسارگاد و داستان‌هایی است که در متون عهد عتیق و کتب مذهبی و تاریخی، روایت می‌شود.
 
کوروش؛ یک اسطوره یا یک توهم ناسیونالیستی؟
 
منشور کوروش: این منشور در واقع فتح‌نامه‌ای است که بعد از تصرف بابل روی لوحی استوانه‌ای مکتوب شده است.
 
بسیاری از بخش‌های این لوح به دلیل شکستگی از میان رفته، ولی از آنچه باقی مانده، مشخص می‌کند که این لوح از دو قسمت تشکیل شده است.
 
به غیر از استوانه اصلی، در سال ۲۰۱۰ دو قطعه کتیبه مسطح گلی در موزه بریتانیا شناسایی شد که قبل از این به اشتباه به عنوان یک متن پزشکی طبقه بندی شده بود.
 
کوروش؛ یک اسطوره یا یک توهم ناسیونالیستی؟
 
با بررسی و مطالعه دوباره این کتیبه‌ها مشخص شد که آن‌ها در واقع نسخه‌های دیگری از منشور کوروش هستند.در این قطعات بخش‌هایی از منشور اصلی که شکسته شده، وجود دارد.همچنین در ابتدای قرن بیستم دو قطه استخوان توسط یک پزشک چینی به کاخ – موزه پکن اهدا شد که نوشته‌هایی به خط میخی روی آنان وجود داشت.
 
پس از بررسی‌های بسیار مشخص شد که این استخوان‌ها حاوی سطر‌های ۱۸ تا ۲۱ استوانه کوروش و برخی قسمت‌های ناقص آن هستند.
انتشار یافته: 179
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:08 - 1399/08/07
توهم ناسیونالیست. تا حالا وزمان شاه خبری از کورش نبود جدید کورش افتتاح شده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
احسنت دقیقا
ابراهیم
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
اره جون خودتون تولدشم خیلی خوب میدونید و خوب میدونید که واقعا انسان خوبی بوده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
پس جشن های۲۵۰۰شاه چی بود؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
حال و ایندمون رو که به گند کشیدین. حالا رفتین سراغ تاریخ و گذشتمون!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
آره کوروش دروغه مثل بقیه چیزهایی که داریم
تاریخ دروغه دوستان
از تاریخ دل بکنید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
متوهم که امثال تو اند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
بهتره بری یه کم مطالعه کنی. کوروش اسطوره ایران زمین است.
خسته از قرنطینه
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
این که مردمی از حقیقت خودشون بی خبر هستند ربطی به وجود چیزی نداره این که ما از فرهنگمون دوریم مشکل ماست نه اون اسطوره ها
امین هستم
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
محض اطلاع زمان شاه جشن های پادشاهی ۲۵۰۰ ساله برای گرامیداشت کوروش برگزار میشد الان چی
1
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
جالبه وقتی کسی از شماها ایراد میگیره زمین و زمان رو به هم میریزید که به عقیده تون توهین شده و باید به عقاید احترام گذاشته بشه در حالی که خیلی راحت به عقاید دیگران بی احترامی میکنید،بد نیست بدونید تمام دنیا از کورش به نیکی یاد میکنن جز شماها که فکر میکنید خداوند زمین و آسمان رو به خاطر شما آفریده،تازه فکر میکنید که غیرت ایرانی هم دارید
مجید حیدری
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
خبری از کورش نبود که جشنی با اون عظمت با حظور سران بالا رتبه کشورها در کنار مزارش گرفته بودند؟ واقعا امثال تو یا چشمهاتون ایراد داره یا خودونو میزنیدبه نا.....
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
فیلمهای ادای احترام شاه به مقبره کوروش موجود هست دوست عزیز
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
اون موقع که تو قصد به دنیا آمدن نداشتی اسم کوروش همه جا بود
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
خب تو که ایرانی نیستی، واسه همینه که کوروش رو باور نداری
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
بارها بارها اریامهر این جمله گفتن کورش آسوده بخاب که که ما بیداریم.بهتره یکم سرت از زیر برف بیاری بیرون
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
آفرین .بعضی ها جوری رفتار میکنن انگار بابابزرگشون بوده.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
تو فکر کن کورش وجود نداشته ولی چه عاملی باعث شده مردم. حال حاضر نخان و بسمت کسیکه وجود نداره برن؟مگه چه بلایی سرشون آوردن؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
دشمنان ایران به صف شدن برای توهین به کوروش بزرگ
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
هروقت هزاروچهارصدسال پیش و اعراب و ول کردید از عرب پرستی دست کشیدید اونوقت میتونید بگید این کوروش و و کنید و در حال زندگی کنید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
این همه تقلا و دست و پا زدن برای انکار هویت ملی خودت و یک ملت ، واقعا جای تعجب داره. بسیار ملت هایی که هویت و گذشته کم بنیه ای دارند و به هر دری می زنند که با تحریف تاریخ هم که شده، جای پایی برای باز تعریف خودشان ایجاد کنند. آن وقت پوچ مغزانی مثل تو .....
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
چرت نگو
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
درود بر کوروش بزرگ
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
چشم حسوداش کور
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
توخودت یاتوزمان شاه به دنیانیومده بودی یا اون موقعه هاچیزی ازاین موضوع نمی شنیدی کورش یک امپراطوربزرگه پس اگه نبودچرامنشورکورش توکشورهای اروپایی وامریکااینقدرارزش داره
کورش یک اسطوره بزرگ بود چندوقت پیش وزیرخارجه امریکا میگفت ایران کشورامپراطوری کورش بوده وحالا درسودای امپراطوری است زمانیکه امریکا ایران رابه حمله نظامی تهدیدمیکردکارشناس جنگی امریکادرموردایران میگفت که ایران مثل افغانستان نیست که امریکابخوادبه راحتی بهش حمله کنه ایران کشورامپراطوری بزرگ جهان کورش کبیره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
کوروش اسطوره اس توهم رو متحجر داره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
فروشگاه زنجیره ای افق کورش
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
برو ومنشور حقوق بشر را ببین ومطا لعه کن بیسواد در روزگاری که عرب جاهلیت دخترانشان را زنده بگور میکردند کارگران زن ایرانی هم حقوق داشتند وهم مرخصی برای زایمان
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
کوروش کوروش کوروش کشور هایی مثل هندوستان ترکیه امارات از اقتصاد از ما جلوتر هستند از توهم خارج شوید
ferishon
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
ذوالقرنین بی شک تو قران
اسم عبری کوروش
کوروس یونانی
اسم ایرانیش کورَ که تا الان هم بین کرد ها
به اسم پسر صدا میزنن
داریوش هم اینجوری عبری
داریوس یونانی
کامل دارا ایرانیش
بابک
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
جشن های ۲۵۰۰ ساله را یادت نره
بابک
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
تو و امثال تو ایرانی نیستید.
پس بحثی نداریم .
ایرانی ها به کوروش افتخار میکنند
و غیر ایرانیها انکار میکنند چون حسودن
عیار
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
کوروش کبیر کسی بود که حضرت علی بهش ارادت داشت و اونو یکی از بزرگترین شخصیت های تاریخ میدونست ،درضمن این خبر رو ققط بخونید بره چرا دنبال قاتل بروسلی میگردید،بنظرم بهتر ی روزی مشخص کنن برای تاریخ تولدش ختم بخیر بشه بره ،چون سندی وجود نداره دقیقا چه روزیه ،من به عنوان یه ایرانی از قدیمی ترین قوم ایران راضیم ،والا حضرت مردن و ندیدن شاهان بعد هون چه ذلت هایی به بار اوردن تا همین شاه اخری ک پدرش کودتا کرد و کلی از مرزارو و مناطق مرزی داد رفت یا پسرش ک بحرین داد رفت و اگه انقلاب نمیشد الان جزایر تنب بزرگ کوچک و ابومسی مال امارلت بود،اینا همه سند داره ،برید تحقیق کنید ،درود بر کوروش کبیر پادشاه صلح و پادشاه جنگ
Iran, Islamic Republic of
11:12 - 1399/08/07
تسست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
تاریخ اسلام راسته؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
کورش هرچی باشه ایرانی بوده نه عرب شما بهتره بریددنبال عربها وازاونا اسطوره بسازید
درود برایران وایرانی
ماوشما
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
کاربر14:22 راست می گویی، محمدرضا گفت کوروش توبخواب مابیداریم ولی قسمتی ازکشوررابه بیگانه دادوگفت بحرین راشوهردادیم. حالابحرین شده لانه دشمن خودمان یعنی مجل استقرارناوگان پنجم دریایی آمریکای جنایتکار. عجب خوابی و عجب بیداری؟ داشتن مهم نیست. نگه داستن مهم است. فرهنگ داشتیم دین داشتیم روابط داشتیم احترام داشتیم زندگی آرام داشتیم. حالاکدامش راداریم مهم است. تاریخ تولدشخصی فقط گویای وجودی آن شخص است والا روزش چه تاثیری دارد اول ماه یا دهم ماه؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
هر کس عقبه ای به این با شکوهی را قبول نداره ایرانی نیست.. متاسفم برای افرادی که چنین تاریخی رو منکر میشن
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۹
خب پس نژتدپرست هستید؟! عرب و عجم یعنی چی ما انسانیم
Iran, Islamic Republic of
11:19 - 1399/08/07
یک توهم ناسیولیستی ما شیرلزیا قدیم به اون مقبره مادر حضرت سلیمان میگفتیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
شماها ۴۲ ساله توهم زدید. تاریخ هر ملت هویت اون ملته
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
شماها سواد نداشتید
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
خودت هم میدونی داری دروغ میگی این خیلی خیلی بده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
بله عراب از کوروش بزرگ زاتن بدشون میاد
اینها هم که پیام میدن کوروش فلانو بیسانه شک نکنید اینها زات یا ریشه عربی دارند
ایرانی اینقدر بی غیرت نمیشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
خوب شماها بی سواد بودید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
از سر نا آگاهی بوده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
کوروش مقدس
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
قبل از کاووش های باستان شناسی معاصر بوده. تهی مغز از طرف شیرازی ها حرف نزن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
شما بیسوادی بقیه شیرازی ها رو با خودت یکی نکن. همه میدونن اونجا مقبره کوروشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
من شیرازیم کجو میگفتیم بری خودت حرف نزن
Iran, Islamic Republic of
11:19 - 1399/08/07
جالب است در ایران اسطوره های ایرانی، تعصب ناسیونالیستی محسوب میشوند
پاسخ ها
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
نویسنده فرمودند که برخی سخنان و رفتارهایی که به کوروش کبیر نسبت داده اند جعلی می باشند! اگر این طوری باشد سخنان و رفتارهای زیادی هم به بزرگان دینی نسبت داده اند گس اگر این سخنان و رفتارها باید سند معتبر داشته باشد برای تمامی گذشتگان باید یکسان باشد چون آن زمان نه دوربین بوده و نه فردی از آن زمان زنده مانده که بخواهد شهادت بدهد اما آنچه مکتوب بر روی کتیبه ها به جا مانده ثابت می کند که خیلی از سخنان و رفتارهای نسبت داده شده به کوروش واقعیت داشته اند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
داقیقا، اینها دلشون برای هرکسی می تپه بجز ایران
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
اون وقت یه سری بی ریشه میشن اسطوره
Iran, Islamic Republic of
11:23 - 1399/08/07
کوروش یک حقیقت تمام نشدنی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
احسنت
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
عالئیییییی
ferishon
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
ذوالقرنین
Iran, Islamic Republic of
11:37 - 1399/08/07
با تبریک روز کوروش امیدوارم بین تاریخ پیش از اسلام و پس از اسلام ایران همگرایی و همبستگی خوبی به وجود بیاید .
ما هم ایرانی متمدن هستیم هم مسلمان مومن
امیدوارم که تلاش بشود که این دو در کنارهم مایه مباهات باشن نه سرچشمه نفاق
هر کشوری این شرایط را ندارد و قدر این تمدنی و مسلمانی رو نمیدانیم متاسفانه
خیلی ها در حسرت(تمدن و اسلام)رو به تحریف تاریخ آورند و دست خود را رویه بسیاری از هویت های گمنام تاریخ میگذارند.
به امید سربلندی ایران متمدن اسلامی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
بت پرستی ویکتاپرستی با هم جمع نمیشوند ،کوروش به اعتارف خودش بت پرست بوده،قبول نداری ترجمه ی همون منشور کوروش رو بخون که چطور بت بعل و مردوک رو ستایش کرده و فتوحاتشو مدیون این دو بت دانسته
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
متاسفانه این دو تا خیلی با هم منافات داره .
ferishon
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
کاربر ۱۲.۰۴
خیلی به کتیبه و بت علاقه داری
سورس میدم برو تورات بخون ببین کوروش
قبل حضرت دانیال کی بوده
بعد از اشنایی با حضرت دانیال کی بوده
توی بت پرستی گیر نکن برو جلو تر
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
سلام کوروش با اینکه دین نداشت از خیلی ها که دین دارن بهتر بوده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
این حرف تو که کوروش بت پرست بوده که احتمالا مزخرفه ولی اگه بود اون موقع همه ی ملت ها اینطوری بودن که یا بت پرست بودن یا اصلا قبول نداستن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
کاربر ١٢٠۴ بت پرست باشه به توچه ربطی داره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
احسنت
مجله برترین ها
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
احسنت بر شما عقاید وعملکرد کوروش کبیر عین اسلام راستین است،باید فرهنگ ایرانی واسلامی را حفظ کنیم
Iran, Islamic Republic of
11:48 - 1399/08/07
کوروش کبیر جادوانه س ...او پدر ایران زمین است .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
کوروش پدر حقوق بشر جهانه
ماوشما
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
کاربر12:04 خوشبختانه ایرانیان هرگزبت پرست نبودندواگربه آتش ویاخورشید وماه اعتقادداشتندآنهم نشانه عظمت ویاقدرت خداوندبودو شما معانی کلمات مورداستفاده آنزمان رانمی دانی وچنین برداشت می کنی ضمنااگربه گفتارورفتار کوروش دقت کنی یقینا ایشان پیامبر زمان خودبوده است . تاریخ بخوان تهمت نزن.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
تو همین ایران زمین کسی رو پیدا کن که قبل از دوره
رضاخان اسمش کوروش باشه. اسم پدر بزرگ یا جد کدومتون کوروش بود؟!!!
United Arab Emirates
11:49 - 1399/08/07
توهمی بیش نیست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
شما ها توهمید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
عرب پرست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
اینها تاریخ و گذشته ما رو هم گره میزنن ب عرب .
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
متاسفم براتون آیات قران را بخوان
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
وجود تو توهمه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
بعضی ها بد جور از محبوبییت کوروش دارن میسوزن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
احد بسه خجالت بکش
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
به نظر میاد خیلی دوست داشتی توهم باشه ... اما متاسفم برات ، کوروش حقیقتی ست که ما به نسل های بعدی خواهیم سپرد
هلن
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
تا بسوزی
Iran, Islamic Republic of
12:01 - 1399/08/07
خوشحالم ک منشورش بردرب سازمان ملل هس..خوشحالم ک کتیبش توی انگلیس هس..وناراحتم ک مقبرش توی ایرانه...اینجا ایران وایرانی رونابودکردن..اصالت مارودارن نابودمیکنن.ولی ...خوبی هیچ گاه ازبین نخواهدرفت.....
Iran, Islamic Republic of
12:05 - 1399/08/07
یک توهم خیالی است.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
توهم توی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
تاریخ شاهان محترمند وکارهایشان وعقایدشان هگ شده در سنگها تا شو ماها ببینیدو عبرت بگیرید
Iran, Islamic Republic of
12:19 - 1399/08/07
کورش هست مثل شاه عباس. نادر شاه. و.... اما الان دبگه تبدیل شده به یک توهم ناسیونالیستی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
درود بر شما دوست عزیز
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
دوست عزیز، کوروش به دلیل تبحرش در جنگ و کشورگشایی نیست که جایگاه ویژه ای میان ایرانی ها دارد. اصلی ترین دلایل محبوبیت او باز تعریف مفهوم و هویتی واحد به نام کشور ایران و ملیت ایرانی و دلیل دیگرش هم منشور حقوق بشر کوروش است که نمی شود از لحاظ باستان شناسی آن را مردود و ساختگی دانست . لطفا مفاد این منشور را با یک جستجوی ساده اینترنتی مطالعه کنید تا به وسعت و ژرفای فکر و منش او آن هم در 2500 سال پیش آشنا شوید.
Iran, Islamic Republic of
12:20 - 1399/08/07
هنر ایرانی در پاسارگاد!؟تمام تخت جمشید کپی کاری از هنر بابلی و عیلامی بود هنر ایرانی کجا بود!
پاسخ ها
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
از نظر شما هنر یعنی اختلاس، دزدی، دروغ گویی، پرستو بازی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
شما متخصص هنری بیسواد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
بیشین بابا بجای اینکه تاریخ عربستان سعودی رو بخونی یکم تاریخ ایران رو بخون
United Arab Emirates
12:47 - 1399/08/07
کوروش وجود خارجی نداره
پاسخ ها
بدون نام
United Kingdom
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
غرب پرست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
خدا شفات بده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
پماد سوختگی تو دارو خونه ها هست بگیر برات خوبه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
تو وجود نداری با تمام عرب پرست ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
مازا فازا
Iran, Islamic Republic of
12:50 - 1399/08/07
کورش فراتر از اسطوره
تاریخ اسم ها رو الکی جاودان نمیکنه
مگر اینکه تاریخ هم در برابر این اشخاص سر تسلیم فرود بیاره
Iran, Islamic Republic of
12:50 - 1399/08/07
اگه ذوالقرنین واقعیت باشه و اینکه کورش هست هم واقعیت داشته باشه بحث از توهم تیدیل میشه به مقامی کاملا قوی و در خورستایش شخصیتی که دین و تاریخ تاییدش میکنن واینگونه اسطوره در تاریخ کم نظیر و حتی بی نظیره
Iran, Islamic Republic of
13:01 - 1399/08/07
۲۰۰۰ سال دیگه هم مردم برای الانی ها جنش میگیرن
-
13:02 - 1399/08/07
اسکندر بزرگتر بود یا کوروش؟چنگیز بزرگتر بود یا کوروش؟الان مقدونیه و مغولستان کجا و در چه شرایطی هستن؟ول کنید این توهمات رو.....تاریخ تموم شد رفت.الان ما کجا هستیم کشورهایی مثل امارات کجا هستن
پاسخ ها
ماوشما
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
آقاسعید قبیله امارات الان زیرسایه خلیج فارس ماهستند. نکند زرق وبرقش چشمت راگرفته؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
دقیقا ما الان بجز تاریخمون چی داریم ک بخوان اونم ازمون بگیرن؟
Iran, Islamic Republic of
13:04 - 1399/08/07
همه اقوامی که در داخل مرزهای ایران زندگی میکنند ایرانی هستند ولی همه آنها مسلمان نیستند پس ایرانیت تقدم دارد بر مذهب همانطور که قبل از اسلام دین مردم ادیان دیگری بود و در آینده هم شاید دینی دیگر
Iran, Islamic Republic of
13:04 - 1399/08/07
درود بر کوروش بزرگ راستگو و نیک مرد
Iran, Islamic Republic of
13:05 - 1399/08/07
جای تعجب هست وقتی روی کتیبه نوشته شده چطور میشه تحریف کرد چرا واقعیت نمیپذیرید که اون انسانی و پادشاهی قابل احترام بود گناه کوورش این بود قبل از اسلام زندگی میکرده
Iran, Islamic Republic of
13:16 - 1399/08/07
کوروش یک پروژه بود برای سلطه به ایران توسط کشور های استعمار گر سلطه ای که شکست خورد
و بجای آن پروژه ای جدید نشست و موفق شد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
Iran, Islamic Republic of
13:23 - 1399/08/07
ویکیپدیای انگلیسی را بزنیدCyrus the Great ببینید چند صفحه با رفرنس در مورد کورش نوشته تاریخدانهای اون زمان در تاریخ های ملل مختلف از او یاد کردن کتیبه های تایید شده همه از او گفتن این حرفها چیه مینویسید؟ علاوه بر کورش ما 2500 هم تمدن بزرگ ایلام را داریم که هنوز معلوم نیست دقیقا چه بوده اولین تمدن بشر و اولین شهر نشینی در 6 هزار سال پیش از انشان تا شوش
Iran, Islamic Republic of
13:31 - 1399/08/07
کوروش و بابک خرمدین در هیچ تاریخی توهم نخواند بود ، بلکه این دو تن از اسطوره‌های ایران زمین هستند که عده‌ای معلوم الحال میخواهند انکار کنند
Iran, Islamic Republic of
13:35 - 1399/08/07
خوب اگه با این نگاه باشه که 90 درصد ادیان هم می تونی توهم حساب کنی!
Iran, Islamic Republic of
13:37 - 1399/08/07
جوانان وطنی که زمان جنگ رفتند و کشته شدن برای تداوم کارشما یاوه گویان،زاده و ساخته پرداخته عصری بودند که همین توهماتو ارج مینهادند...ودستاورد شماها چی بوده این مدت؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
13:40 - 1399/08/07
تمام کشورها از تاریخشون با افتخار صحبت میکنن ولی ما ننگمون میاد از کوروش یاد کنیم. جای تاسف دارد
United Arab Emirates
13:40 - 1399/08/07
توهم ناسیونالیستی؟پس اگه قراره هر کس به آبا و اجدادش که باعث افتخارش بوده به گواه تاریخ افتخار کنه بشه توهم مس الان تمام دنیا توی توهمه......دیگه کتاب و باز نکنیم بهتره
Iran, Islamic Republic of
13:47 - 1399/08/07
آنهائی که کورش را انکار می کنند اهل مطالعه نیستند و یا بی سوادند . کورش نامی است که بر پیشانی تاریخ مانند خورشید می درخشد
Iran, Islamic Republic of
13:53 - 1399/08/07
در اینکه کوروش انسان خوبی بوده هیچچ شکی نیست اما این همه مانور دادن هم صحیح نیست و یکم توهم به نظر میرسه و ظاهراً عمدی در کاره وگرنه چرا اسم پادشاهان دیگه انقد بولد نمیشه به هرحال اونا هم انسانهای خوب و درستی بودن.البته در تاریخ چونکه کوروش خدمت بزرگی به یهودیا کرده انقد ازش طرفداری میشه و یعنی اونان که میخوان انقد نظرات رو به سمتش جلب کنن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
کی گفته فقط کوروش و میگیم؟ داریوش و خیلی های دیگ هم عزیزن
Iran, Islamic Republic of
13:56 - 1399/08/07
هویت ما از شخصیت های مثل زرتشت یا اسطوره های مانند جمشید جم و سیاوش میاد
Iran, Islamic Republic of
13:59 - 1399/08/07
مهمترین دلیل بزرگی کوروش یکیش همینه که در چنین روز بزرگی نویسندتون رو وادار به نگارش در موردش کرده ممنونیم ازش بقیه اش با خود خوانندگان آگاه
Iran, Islamic Republic of
14:07 - 1399/08/07
اینکه کوروش کبیر یه پادشاه بزرگ و محبوب بود شکی نیست
ولی فقط در همین حد بود نه یه فرا انسان معصوم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
کلا فرا انسان معصوم وجود نداشته و نخواهد داشت
Iran, Islamic Republic of
14:19 - 1399/08/07
هرکسی کوروش رو توهم میدونه اصلا ایرانی نیست، ایرانی بودن به این که شناسنامه ایرانی داشته باشی نیست
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
فکر کردی خیلی افتخار میکنیم که ایرانی هستیم؟
Iran, Islamic Republic of
14:30 - 1399/08/07
هخامنشیان تشدید داره تشدید از زبان عربی میاد ۲۵۰۰ سال پیش زبان عربی نبود پس نتیجه میشه خاخامنشیان کاملا مشخص خاخام از زبان عبری(یهودی) میاد و یهود در حکومت کورش رخنه کرده بودن بعد از کوروش حکموت خاخامنشین کاملا به دست یهودیان افتاد و بعد از کوروش بود که ازدواج با مهارم باب شد
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
چرت و پرت همه چی رو به یهودیا نسبت می دزد
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
من واسه حرفم مدرک رو کردم میتونی خلافش اثبات کن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
:/
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
مدرک منشور کوروش در سازمان ملل است , مدرک کتیبه های هخامنشی در کاخ انگلیس و موزه لوور فرانسه است . برو اینترنت و در موردشان مطالعه کن . تمام بزرگی و درستی هخامنشیان و همه انسانهای درستکار در این جمله است گفتار نیک , پندار نیک , کردار نیک .
امیر
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
عزیز شما معلوماتت خیلی خیلی کم کتیبه هارو هنوزم نتونستن
ترجمه کنن زبان شناسا کتیبه رو به خیلیا ربط دادن گفتار نیک هم مال کوروش نیست چسبوندن بهش مشخص نکردی زبان عربی اون زمان از کجا پداش شد یه جوریم میگی اینترنت سرچ کن انگار ما نمیدونیم اینترنت چیه عزیز برو ۴تا کتاب بخون بعد
از تاریخت دفاع کن موندم چرا یه عده دارن لجاجت میکنن با این کارشون حتی نمیزارن حقیت مشخص بشه ایرا ۷هزار سال تاریخ داره همش ول کردن جسبیدن به کروش هی میزنن تو سرو کله هم همشم از قصد قرض حالا شما درگیر کوروش باش خدا کریم
بدون نام
United States
۰۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
این حرف شما که مدرکی نداره.از شباهت کلمات و از فرضیات خودتون به این نتیجه رسیدین که منطق خیلی ضعیفی هم داره
Iran, Islamic Republic of
14:36 - 1399/08/07
کوروش یعنی ایران و ایران یعنی کوروش
Iran, Islamic Republic of
15:03 - 1399/08/07
کوروش همون ذوالقرنین قرآن ولی تعجبم ازاین اونایی که دوستدارش هستن حجاب اون موقع و ارتباط محرم و نامحرم اون موقع رو زیر پا میارن یه سری به چک چک یزد بزنید البته زنهای شل حجاب و راه نمی‌دن چون باید با حجاب کامل بری
Iran, Islamic Republic of
15:05 - 1399/08/07
دین هیچوقت برای یک ملت هویت نمیسازه . بلکه تاریخ و فرهنگ مشترک هست که هویت رو میسازه . بسیاری از ملت ها در طول تاریخ دین و حتی زبانشون تغییر کرده اما هویت اونها ثابت مونده . مثل مصر ، یونان و البته ایران . لذا ما همیشه ایرانی هستیم و ایرانی هم خواهیم ماند و کوروش سمبل اتحاد ، مدنیت و احترام به انسانیت برای ما خواهد ماند .
Iran, Islamic Republic of
15:24 - 1399/08/07
کتیبه حقوق بشر کوروش خودش گویای بزرگی این ابر مردهِ
Iran, Islamic Republic of
15:36 - 1399/08/07
کل مناسب های ما شده عربی فقط یه نوروز مونده
حالا می خوان بگن کورش هم دروغه واقعا که
Luxembourg
15:38 - 1399/08/07
این کوروش که میگن منظورشان مجتمع کوروشه یا اسم ادمه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
تو دیگ برو بمیر برادر تا کلاس چندم تحصیل کردی؟
Iran, Islamic Republic of
15:39 - 1399/08/07
ما آریایی هستیم عرب نمیپرستیم
یاشاسین ایران درود بر کورش
Iran, Islamic Republic of
15:41 - 1399/08/07
حتی از مرده ی کورش هم میترسن خخخخخخ
قدرت یعنی این
Iran, Islamic Republic of
16:11 - 1399/08/07
این همه حرف از کوروش میگن در حالی که فقط یه لوح گلی ازش مونده که اونم معنی شو نمی دانند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
لوح گلی ۲۵۰۰ سال قدمتشه
Iran, Islamic Republic of
16:24 - 1399/08/07
در زمان کوروش وخشایار شاه همون کسانی بودند که با محارم ازدواج می کردند همون بی هویت هایی که میگن ما هم نژاد المانیم اعتقاد دارن کوروش بزرگ بوده وبا افسانه ها ی ساختگی برای خود هویت میسازند
Iran, Islamic Republic of
16:33 - 1399/08/07
کورش در تفسیر قران علامه طباطبایی همان ذولقرنین است که در قران به عنوان یک پیغمبر از او نام برده شده حال چگونه است که میگویید بت پرست بوده
Iran, Islamic Republic of
16:34 - 1399/08/07
کوروش دروغ است. اسم پادشاه ما جمشید بود نه کوروش
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
جمشید ک یکی دیگست
Iran, Islamic Republic of
16:41 - 1399/08/07
حضرت کوروش کبیر خاری در چشم شما صغیرها
Iran, Islamic Republic of
17:00 - 1399/08/07
کوروش‌ در واقعیت بوده است ولی یکم بعضیا زیاد بزرگش میکنن اون زمان قدرت روم بود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
اون موقع رمی نبود یونان بود بیسواد
عین الله رحمانی
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
روم در زمان کورش وجود نداشت یونان بود که آنهم ضمیمه ایران شد وتمام بزرگان یونان نه تنها ازکورش بزرگ تمجید میکردند بلکه ازمردم ایران هم به نیکی یادمیکردند .
Iran, Islamic Republic of
17:28 - 1399/08/07
کوروش شاه شاهان آسوده بخواب
پاسخ ها
ماوشما
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
بااین اوضاع شیرتوشیر مفسرین تاریخ ایران چگونه آسوده بخوابه.کسی که پیامبرقوم خویش بوده و سخنانش جزسخنان افرادهدایت شده نمی توانست باشد. وهرگونه تهمت به ایشان میزنند می تواندراحت بخوابد؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
18:26 - 1399/08/07
متاسفم براتون
دارین ذره ذره تاریخ و فرهنگ و شکوه ایرانو نابود میکنید
یروز تاوان سختی پس میدین
Iran, Islamic Republic of
18:26 - 1399/08/07
تاریخ هخامنشیان با این همه سند و مدرک توهمه اون وقت ...
United States
18:28 - 1399/08/07
ادم وطن دوست باشه بهتره تا عرب پرست باشه
Iran, Islamic Republic of
18:30 - 1399/08/07
نه توهمات مذهبی شما درسته نه توهمات ما؟ اصلا از کجا معلوم چی درسته
Iran, Islamic Republic of
18:38 - 1399/08/07
حتی اگر این موارد افسانه باشد ایرانیست چرا بدنبال حذف ایران قدیم هستید؟
United States
19:14 - 1399/08/07
مصر 500 تا پادشاه مقتدر داشته هر کدوم 10 تای کوروش! روم 1000 تا پادشاه داشته هر کدوم 20 تای کوروش! اصلا این آرامگاه جلو سازه های اونا مثل گِل خشک می مونه! شما مردم چقدر بدبخت و هیچی ندارید که کلا یه پادشاه بوده از اون خدا ساختید! یعنی حقتونه که اینجوری همتونو تحریم کنن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
وای چرا انقدر بخیلین ایران دیگ چی داره جز تاریخش اگ بخوایم ب اونم افتخار نکنیم ک میترکیم دیگ بعدشم مگ ما گفتیم بقیه کشور ها ندارن؟
Iran, Islamic Republic of
19:27 - 1399/08/07
توهم کسی داره که بیسواده و تاریخ نخوانده
Iran, Islamic Republic of
19:33 - 1399/08/07
کوروش بزرگ.. یک. فرشته بود بس...
Iran, Islamic Republic of
19:43 - 1399/08/07
ایکاش مسولان ونخبگان فرهنگی جمهوری اسلامی. به جای کوچک شمردن حکومت کورش به نام وحکومت او رامی ستودند وبه
ایرانی می بایدند.! چراکه حق حکومت جمهوری اسلامی اَست که بادموکراسی ورای
ملت متمدن کورش به اقتدار رسیده! ولی برعکس حکومت قاجار وپهلوی که با کودتا وبدون مشروعیت صدها سال حکومت کردن حکومت خودرا به کورش منتصب می کردند در صورتیکه هیچ وجه مشترکی با حکومت دموکراسی کورش نداشته بودند
Iran, Islamic Republic of
20:01 - 1399/08/07
مطما باش اگر کوروش زنده می شد تنا کسی بود که به اسلام ایمان می آورد وسر
اکثریت مسولان ریا کار جهان عرب وایران را
از تیغ می گذراند وتمام کشورهای به اصطلاح دشمن با او بیعت می کردند ودست دوستی میدادندنه به خاطر ترس
بلکه به خاطر انسان بودن چنین بشر ی
که سر لوحه کردار نیک. گفتارنیک. پندارنیکش
Iran, Islamic Republic of
20:04 - 1399/08/07
آینده همه ما ایرانیارو خراب کردین دیگه بیخیال گذشته بشین
Iran, Islamic Republic of
20:26 - 1399/08/07
کورش کویر..............
متاسفانە جماعت ایرانی توهم دارند فقط در گذشتە سیر میکنند و الان هیچ ندارند و هیچ نیستند
ضمنا گذشتە رو هم مبهم و جانبدارانە تفسیر کردەاند
Iran, Islamic Republic of
23:10 - 1399/08/07
باکوروش چه مشکلی دارید؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
23:35 - 1399/08/07
درود خدا بر کوروش و طرفدارانش
Iran, Islamic Republic of
00:04 - 1399/08/08
اقایان که کوروش به عرب ربط میدهید جای ارتباط کجاست اصلا برید کشور های عربی و بپرسید کورش کیه اونوقت قضاوت کنید اصلا اونا شاید اسمش تا حالا نشنیده اند پس یک کم تعصب کنار بذارید
Iran, Islamic Republic of
02:40 - 1399/08/08
درود بر کوروش بزرگ چشم حسوداش کور
Iran, Islamic Republic of
10:18 - 1399/08/11
کوروش شد توهم ناسیونالیستی ولی اماما و حرف و حدیثایی که نسبت میدن بهشون واقعیت محض هست.
واقعا که از ریشه غریبه پرستیم همگی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج