عادل، «مدار» ندارد، عادل پسر بدی است!
۱۰۶۵۷۶۸
۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۸
۱۸ 
لابه‌لای اظهارات آقای فروغی فقط دو جمله را می‌توان به دلایل حذف نود تعبیر کرد؛ یکی اینکه «داشت از مدار خارج می‌شد» و دیگری اینکه «در یک خط دیگر بود.»
روزنامه دنیای‌اقتصاد- رسول بهروش: از نیمه دوم اسفندماه ۹۷ بود که پخش برنامه محبوب و هفتگی نود بعد از ۲۰ سال قطع شد. مدیران شبکه سه ناگهان پایان این برنامه را اعلام کردند و در تمام طول این مدت هرگز هیچ توضیحی در مورد چرایی اتخاذ این تصمیم ارائه ندادند. اواخر هفته گذشته، اما ناگهان یک ویدئوی کوتاه از اظهارات علی فروغی، مدیر ۳۲ ساله شبکه سوم سیما منتشر شد که وی در آن به شکلی بسیار کوتاه به این موضوع ورود کرده و به دفاع از سیاستش در این مورد پرداخته است.
 
عادل، «مدار» ندارد، عادل پسر بدی است!
 
فروغی ۹۰ هفته بعد از تعطیلی ۹۰، صرفا در یک فایل ۹۰ ثانیه‌ای توضیحاتی داده که نه‌تن‌ها قانع‌کننده نیست، بلکه ابهامات بیشتری را هم به وجود می‌آورد. اصل حرف‌های او را لابد شنیده‌اید و اگر هم نشنیده‌اید چکیده‌اش را برایتان نقل به مضمون می‌کنیم: «از محبوبیت و تخصص فردوسی‌پور بی‌خبر نبودیم، اما برنامه نود داشت از مدار خارج می‌شد و الگویی برای سایرین شده بود. اگر آن روال ادامه پیدا می‌کرد، اصلا صداوسیما از هم می‌پاشید.
 
عادل، «مدار» ندارد، عادل پسر بدی است!
 
وقتی دروازه‌بان شما در یک خط دیگر است، باید دروازه‌بان دیگری را جای او بگذارید. ایشان مظلوم‌نمایی می‌کند. در همین یک سال اخیر یک میلیارد تومان از مطالباتشان را داده‌ایم و همان موقعی که حرف از مهاجرت می‌زدند، تقاضای تولید فصل جدید فوتبال ۱۲۰ را کردند. حتی به ایشان پیشنهاد دادیم بیاید و فوتبال گزارش کند. منتها بازی را بلدند، رسانه دارند و فضای مجازی هم که دست ما نیست.» دست‌کم چهار پرسش در مورد این توضیحات عجیب و کوتاه وجود دارد.
 
کدام خط؟ کدام مدار؟
 
لابه‌لای اظهارات آقای فروغی فقط دو جمله را می‌توان به دلایل حذف نود تعبیر کرد؛ یکی اینکه «داشت از مدار خارج می‌شد» و دیگری اینکه «در یک خط دیگر بود.» خب مفهوم و مصداق این‌ها چیست؟ یعنی تخلف اخلاقی و حرفه‌ای از عادل سر زده؟ اگر اینطور است چرا آشکارا با مردم در میان نمی‌گذارید؟ پس نتیجه می‌گیریم مساله فقط مربوط به اختلاف «سلیقه» است و، چون سلایق مدیران جدید با عادل جور نبود، کرکره محبوب‌ترین برنامه تلویزیون را بعد از دو دهه پایین کشیدند.
 
عادل، «مدار» ندارد، عادل پسر بدی است!
 
پرسش کلیدی‌تر این است که خط و مدار را در صداوسیما چه کسی روشن می‌کند؛ مدیران یا مردم؟ این رسانه از بودجه عمومی ارتزاق می‌کند. اعداد و ارقام منتشر شده از بودجه ۱۴۰۰ نشان می‌دهد صداوسیما سال آینده بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از دولت بودجه خواهد گرفت؛ ۷۰۰ میلیارد تومان بیش از امسال. طبیعتا این پول از جیب مردم پرداخت می‌شود و آن‌ها حق دارند انعکاس عقاید و سلایق‌شان را در جام‌جم ببینند.
 
غیر از این، تمام عوامل صداوسیما از بام تا شام به این رسانه لقب «ملی» می‌دهند. خب همین ملت ۷۲ ساعت قبل از حذف نود بار دیگر آن را به‌عنوان بهترین برنامه تلویزیون انتخاب کردند. پس از کدام مدار و کدام خط حرف می‌زنید؟
 
کدام مظلوم‌نمایی؟
 
بدون‌تردید عجیب‌ترین تعبیر در توضیحات مدیر شبکه سه، اشاره به «مظلوم‌نمایی» عادل فردوسی‌پور بود. بیشتر از ۲۰ ماه بعد از حذف برنامه نود، عادل مطلقا سکوت کرده و غیر از همان چند ثانیه درد دلش در مراسم ویژه فارغ‌التحصیلان صنعتی‌شریف، لام تا کام حرف نزده است. چطور می‌توان در سکوت مظلوم‌نمایی کرد؟ اگر هم مراد آقای فروغی حمایت‌های رسانه‌ای از عادل است، در این مورد هم با یک پدیده کاملا طبیعی مواجه هستیم.
 
عادل، «مدار» ندارد، عادل پسر بدی است!
 
اوضاع مثل زمانی است که یک سرمربی بهترین بازیکنش را بدون هیچ دلیلی از تیم کنار می‌گذارد؛ آنجا هم تمام رسانه‌های مستقل و باوجدان به‌عنوان چشم و گوش مردم اعتراض می‌کنند. قرار نیست خود ستاره مغضوب پشت پرده این اعتراضات باشد یا به‌جایی خط بدهد؛ «حق» آنچنان سیطره آشکاری دارد که دیگر سکوت جایز نیست. به تعبیر خود جناب فروغی، بهترین دروازه‌بان تلویزیون نیمکت‌نشین شد؛ پرسش اینجاست که دروازه‌بان جانشین او الان چه می‌کند؟
 
فوتبال برتر در جریان‌سازی، جذب مخاطب و اثرگذاری بر فوتبال ایران در کدام نقطه ایستاده و نسبت به نود چه وضعی دارد؟ مگر نه این است که نظرسنجی‌های خود سازمان صداوسیما هر ماه حاکی از آن است که فوتبال برتر در شمار ۱۰ برنامه پربیننده تلویزیون هم نیست؟ مگر نه این است که همین آقای محمدحسین میثاقی از شدت عصبانیت روی آنتن نتایج نظرسنجی‌های تلویزیون را به تمسخر گرفت؟ خب، لابد کار ایشان کاملا در «مدار» بوده؛ اما به هر حال مردم حق دارند بپرسند دروازه‌بان اصلی کجاست و چرا او را از تیم دریغ می‌کنید؟
 
یک میلیارد برای چه؟
 
صرفا بیان این جمله که «در یک سال اخیر یک میلیارد تومان به عادل دادیم» ممکن است این تصور را به‌وجود بیاورد که دستمزد شخص فردوسی‌پور در صداوسیما همین مقدار است، در حالی که بسیار بعید است اینطور باشد. کاش آقای فروغی اصول اخلاقی را رعایت می‌کردند و آنجا که بحث مالی در میان است، کمی شفاف‌تر سخن می‌گفتند. به احتمال فراوان منظور از مبلغ یک میلیارد تومان، بخشی از مطالبات عادل به‌عنوان تهیه‌کننده است.
 
عادل، «مدار» ندارد، عادل پسر بدی است!
 
او تا پایان سال ۹۷ تهیه برنامه نود را بر عهده داشته و حتی پس از آن هم تا همین حالا تهیه‌کننده برنامه فوتبال ۱۲۰ در شبکه ورزش بوده است. هر دو برنامه هم بسیار محبوب و پرمخاطب بودند. معمولا تهیه‌کنندگان بابت کارشان از سازمان مطالبات معوقه دارند که بخش زیادی از این پول صرف دستمزد پرسنل و مخارج متنوع تولید می‌شود. حتی در غیر این‌صورت هم برند عادل برای سازمان بیش از این‌ها ارزش دارد؛ کافی است تنها آگهی‌های پخش‌شده همزمان با برنامه نود را در نظر بگیرید تا بدانید در مورد چه چیزی حرف می‌زنیم.
 
مهاجرت می‌کرد خوب بود؟
 
مدیر شبکه سه با لحنی تامل‌برانگیز می‌گوید: «همان زمانی که عادل بحث مهاجرت را مطرح کرد دنبال مجوز فوتبال ۱۲۰ بود»؛ طوری که انگار دوستان بدشان نمی‌آید عادل از ایران برود و سازمان دیگر در معرض پرسش‌های تکراری پیرامون بازگشت او نباشد! همه این‌ها در حالی است که فردوسی‌پور بعد از آن درد دل مختصر، به صراحت توضیح داد هرگز به ترک ایران فکر نکرده و مشتاق است در همین آب و خاک به کارش ادامه بدهد.
 
عادل، «مدار» ندارد، عادل پسر بدی است!
 
حتما جناب فروغی در جریان هستند که فردوسی‌پور ضمن تسلط کامل به زبان انگلیسی و اشراف بر فوتبال و حتی دیگر رشته‌های ورزشی، از سال‌ها پیش با نشریات معتبر بین‌المللی همچون «ورلد ساکر» همکاری کرده و مهاجرت و مشغولیت در این حرفه برایش بسیار آسان است.
 
با این حال حس میهن‌دوستی او را باید تمجید کرد، نه اینکه بعد از این همه نامهربانی، صدور مجوز فصل جدید فوتبال ۱۲۰ را به رخش بکشیم؛ برنامه‌ای که عادل اخیرا گفته معاش حدود شصت خانواده به ادامه تولید آن گره خورده و منصفانه نیست که به تنهایی در موردش تصمیم بگیرد. کاش مدیران جام‌جم تکانی بخورند. سرمایه‌سوزی «افتخار» نیست که با سینه سپر کرده جزئیاتش را شرح می‌دهید.  
 
 
عادل، «مدار» ندارد، عادل پسر بدی است!
انتشار یافته: 47
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:46 - 1399/09/15
متاسفانه تصمیماتی که مدیران می گیرند صرفا دودش تو چشم ما ملت می ره و همه اش هم میگن تحمل کنید فردوسی پور که جای خود داره با رزق و روزیمون بازی میکنند فکر می کنند مدیریت کردند
پاسخ ها
علی 11
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
من که از همینجا اعلام می‌کنم رضایت ندارم پولی که از سهم بنده به حساب صدا و سیما ریخته بشه و حرامه، حراممممممم
Iran, Islamic Republic of
10:47 - 1399/09/15
ایراد فردوسی پور داشتن علایق رنگی بیش از اندازه ست واقعا خیلی پرسپولیسی بودپ خودشو تابلو کرده و بارها به استقلال طعنه زده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
من خودم استقلالیم ولی اینی که تو نوشتی دیگه چرنده
م ع
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
خسته نباشی با این تحلیلت
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
اتفاقا درسته ، عادل قرمزه ، ولی خیلی سعی میکرد بی طرف باشه، و گاهی بدجور سوتی میداد ، در کل ، مجری و برنامه خوبی داشت ، اون مداری که اون عقده ای بیسواد هم میگه ، مدار نقد مسولین بود که عادل خوب به باد میدادشون، اما ....
حیف و صد حیف که این قوم اسمشو نبر، نخبه کش،و .......
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
دوست عزیز
تنها چیزی که عادل نداشت علایق رنگی بود
شما عادت کردید واسه سرورتون سوسه بیایید
Iran, Islamic Republic of
10:49 - 1399/09/15
تا روزی که فردوسی پور عدالتو رعایت نکنه استقلالی ها باهاش صاف نمیشن ولی در هر صورت از میثاقی لنگی بهتره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
بعنوتم یک استقلالی هیچ مشکلی با فردوسی پور ندارم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
من هم استقلالی هستم و مشکلی با فردوسی پور ندارم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
چرت میگی
Iran, Islamic Republic of
10:52 - 1399/09/15
اینا فقط دنبال اینن یکیو خراب کننو خودشونو خوب جلوه بدن به نطرم عادل خیلی حرفا واسع گفتن داره ولی فعلا سکوت کرده به موقهش معلوم میشه.زنده باد عادل
Iran, Islamic Republic of
10:58 - 1399/09/15
اخه ۳۲ ساله تو کجا عادل کجا انگشت عادل هم نمیشی
اون دکتری واقعی
تو مدرک کیلویی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
پیرمردها باید بازنشسته بشن چرا اینقدر پیرمرد دوستید شماها؟
Iran, Islamic Republic of
11:03 - 1399/09/15
میگه یک میلیارد اما نمی‌گوید بابت چی یک تهیه کننده ممکن ده میلیارد یابیشتر بگیرد ولی ریالی به خودش نرسدمن فکر میکنم آقای فروغی مظلوم نمایی ودروغگویی را بهتر ازهمه بلدند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
این دروغگویی هم به همون مدار خودش ر می گرده..
Iran, Islamic Republic of
11:06 - 1399/09/15
خود سیمای سیاه میلی سالهاست با پول مردم از مدار خارج شده
Iran, Islamic Republic of
11:10 - 1399/09/15
صدا و سیمای میلی با انتخاب یک همجین آدم بی سواد و عقده ای چرا باید باندازه 20 استان کشور بودجه دریافت کند؟ مگر چه برنامه ای برای ارائه به مخاطب دارد؟ اگر یک میلیارد به استاد عادل فردوسی پور پرداخت شده لابد حقش بوده و صدقه که بهش ندادید بهتر از اینه که یکی مثل فروغی بخوره که به درد هیچ هم نمی خوره، 20 سال با 90 زندگی کردیم تمام روزهای هفته را می شمردیم تا دوشنبه شب فرا برسه، بنشینیم پای نود و کیفشو ببریم که از ما گرفتید، از مدار خارج شدن چه معنایی میتونه داشته باشه؟؟ بله استاد حرف آدمهایی مثل تو را نباید گوش می داد چون اونوقت باید جواب ملت را می داد او هیچوقت برخلاف خواست مخاطب کار نمی کرد، شما از شادی مردم ناشادین، ولی خدا جای حق نشسته است و یک روزی امثال سلطان علی دایی، علی کریمی و استاد عادل فردوسی پور حقانیت خودشون را به اثبات خواهند رساند و روسیاهی برای شماها خواهد ماند.
پاسخ ها
محمدمهدی مزیدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
آفرین مرحبا درود به شرافتت که حرف خیلی هاروزدی
Iran, Islamic Republic of
11:16 - 1399/09/15
اینکه طلب خودشو دادید میشه لطف؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
11:17 - 1399/09/15
عادل فردوسی پور اگر جایگاه ادب و نذاکت را رعایت میکرد به او این حرف ها نمیزدن منظورشون هم همینه بقول خودشون میگن رعایته ادب ونذاکت را موقع پخش برنامه را نمکند مدام دندوناش پی داس سانسور نکنید خواهشا ممنون
پاسخ ها
ک ح
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
بیشتر از صد میلیون نفر ایران و کشور های دیگر عاشق گفتار و برنامه عادل هستند واقعا خجالت نمی کشی آدم چندشش میشه به حرف های تو گوش بده واقعا خجالت آوره بیسواد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
نزاکت دیگه دکتر ؟؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
عادل فقط بیش از حد محبوب شده بود پر بیننده ترین برنامه صدا وسیمای میلی برنامه عادل بود که مجبورن منت کشی کنن دوباره بیارنش مردم پشت سر عادل خان هستن فروغی با این کارش عادل را محبوب تر کرد وخودش را منفور عدو سبب خیر شد
Iran, Islamic Republic of
11:23 - 1399/09/15
ماکه هرچی فرستادیم شما نگذاشتید ...
Iran, Islamic Republic of
11:25 - 1399/09/15
آقای نگارنده بارهااین سوال راازفروغی وصداوسیماپرسیده اید که چراعادل راحذف کردن
انصاف چیزخوبیست یکبارهم ازعادل بپرسید چرابهزادکاویانی راکه ۱۵ سال دوش به دوش
عادل برای نودزحمت کشیدبی سروصداحذف کردوهمین محمدحسین میثاقی راجایگزین اوکرد
بهرحال قانون چوب خداهمین بی سروصدائیست
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
یعنی واقعا فرق این دو موضوع رو نمیفهمی؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
11:39 - 1399/09/15
تو از کجا اومدی.اصلا چند سالته. پارتی تو الله اعلم کی بوده....
Iran, Islamic Republic of
11:41 - 1399/09/15
سلام.با نظر فروغی موافقم.اکثر اونایی که با صدا و سیما چهره میشن ،بعد از مدتی همه تلاش خودشون رو میکنن تا بگن ما جزء اونا !! نیستسم از مجری بگیر تا هنر پیشه و کارشناس .خوب اگه نیستسن ، چه اصراری که بمونین ؟؟بنظرم خانم صبا راد از فردوسی پور صداقت بیشتری داره نسبت به مردم و صدا و سیما.
Iran, Islamic Republic of
11:48 - 1399/09/15
عادل حذف شد چون وارد بازی کثیف ستاره مربع ها و خالی کردن جیب ملت نشد. سودهای کلان این داستان اونقدر زیاده که هر کس جلوی مافیای ستاره مربع ها قرار بگیره حذف میشه.
Iran, Islamic Republic of
11:58 - 1399/09/15
شاید منظور فروغی رسیدگی عادل به فساد و رشوه در فوتبال بود که فروغی میگه از مدار خارج شده جل الخالق .بخدا ما هم میتونیم مدیر شبکه بشیم.
Iran, Islamic Republic of
12:07 - 1399/09/15
آقای فروغی فکر میکنی که شبکه سه ارث بابا شماست ،تو درحدی نیستی که برای مردم خط تعین کنی.بزرگتر از تو آمدند و بعد از مدتی نامی از آنها نیست که الحق والانصاف خوب کار کردند .منتهی شما ...
Iran, Islamic Republic of
12:14 - 1399/09/15
با چه درایتی ایشون رییس شده کسی که میخواد به این کشور خدمت کنه جایی در ارگان های دولتی ندارد
Iran, Islamic Republic of
12:18 - 1399/09/15
شما چیکار به سلیقه مجریان دارید پول و پارتی و بی سوادی داره تو صدا وسیما بی داد میکنه معلومه امثال فروغی طاقت دیدن امثال فردوسی پور ندارند
Iran, Islamic Republic of
12:29 - 1399/09/15
این مردم حتی لیاقت داشتن اکبر میثاقی را هم ندارند چه برسه به عادل، همه سرشونو تو برف کردند!
Iran, Islamic Republic of
12:43 - 1399/09/15
عادل محبوب بوده و خواهد بود
Iran, Islamic Republic of
13:06 - 1399/09/15
ايشونم از سوگلى ها هستن
Iran, Islamic Republic of
13:33 - 1399/09/15
آقای عادل خان فرزند رسانه امیدواری بازم برگردی توی این دور باطل از مزدک یاد بگیر
Iran, Islamic Republic of
15:36 - 1399/09/15
در اینکه عادل خان طرفدار پرسپولیس بود شکی نیست اما بعنوان ی استقلالی کوچیک و مخلص تمام پرسپولیسای تحصیل کرده ، با معرفت و باشخصیت و مودب هستم
Iran, Islamic Republic of
19:57 - 1399/09/15
عادل جانمون....
اصلا چرا اینقدر بهش توهین میکنید؟؟
حداقل احترامشو نگه میداشتید
حداقل به ما و ۲۰ میلیون طرفدار عادل احترام میزاشتید

اصلا عادل یک میلیارد گرفت نوش جکنش زحمت کشید
مطمئنم واسه سه چهار سال طلبشه..
خود شما چی
ماهی چقدر به جیب میزنی...
من هیچوقت خلق الله را سعی میکنم قضاوت نکنم..
اما زورم میاد یکی زور بگه...

به امید بازگشت استاد عادل
Iran, Islamic Republic of
23:20 - 1399/09/15
از زمانی که فروغی علیه عادل عزیز مصاحبه کرد میزان محبوبیت فروغی به حدی بالا رفت که جای عادل راگرفت...!!!!!! (زرشک)
Iran, Islamic Republic of
03:46 - 1399/09/16
چقد قشنگ از حرفاش میشه فهمید دلیل بیرون انداختن عادل از تلویزیون حمایتش از حضور بانوان بود ی خورده فک کنین میبینین درست بعد از فشار فیفا ب حضور بانوان و حمایت عادل در برنامه نود از این موضوع برنامشو تعطیل کردن.....
Iran, Islamic Republic of
05:17 - 1399/09/16
واقعا بعد 2 سال این حجم از تخریب میثاقی رو نمیتونیم بگیم خودجوش و طبیعی
Iran, Islamic Republic of
07:03 - 1399/09/16
واقعا فرش نفیسی به اسم ۹۰ که میلیونی مخاطب داشت رو از زیر پای مردم کشیدی، درهیچ جای دنیا برنامه پربیننده رو تخته نمیکنن اونم دستوری، البته طبیعیه!!!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج