آیا ازدواج حتما باید رمانتیک باشد؟
۱۰۷۲۶۹۴
۰۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۹
۱۷ 
یکی دیگر از باور‌های غلطی که می‌تواند سبب تخریب رابطه شود و چه بسا منجربه طلاق و جدایی شود، این باور است که آدم باید رمانتیک ازدواج کند، در این صورت ازدواج خوبی خواهد داشت.

برترین‌ها: یکی دیگر از باور‌های غلطی که می‌تواند سبب تخریب رابطه شود و چه بسا منجربه طلاق و جدایی شود، این باور است که آدم باید رمانتیک ازدواج کند، در این صورت ازدواج خوبی خواهد داشت.

چراغ‌ها خاموش می‌شوند، پرده‌ها بالا می‌روند و آهنگی آرام نواخته می‌شود، شمع‌ها روشن می‌شوند و زن و مرد جوان در کنار هم به خورشیدی که در دریای آبی در حال غروب کردن است نگاه می‌کنند. آن‌ها تصمیم میگیرند که به هم وفادار باشند و برای همیشه در کنار هم باشند، آن‌ها عمیقا می‌دانند که هیچ وقت و هرگز خیانت نخواهند کرد، آن هامی‌دانند که هیچ وقت و هرگز از یکدیگر زده نمی‌شوند.

آیا ازدواج باید رمانتیک باشه؟

عشق آن‌ها بی انتهاست، هیچ چیزی مانند تفاوت اقتصادی، تفاوت فرهنگی، مخالفت والدین، موقعیت‌های اجتماعی، نمی‌تواند مانع آن‌ها شود. عشق رمانتیک می‌تواند همه این موانع را رد کند، آن‌ها بزرگترین لازمه ازدواج خوب را با خودشان دارند و عشق آن‌ها روز به روز بیشتر و بیشتر خواهد شد

آن‌ها همیشه به خاطر دارند که هیچ روزی بهتر و عاشقانه‌تر از روز آشنایی نیست، زیرا در این روز عشق رمانتیک اتفاق افتاده است. این تصویر الهام بخش بسیاری از جوانان و بزرگسالان در جامعه ما ست، آن‌ها در جستجوی ازدواج رمانتیک و عاشقانه هستند و در نهایت به یک جدایی رمانتیک یا شایدهم نه خیلی رومانتیک می‌رسند.

مردان و زنانی که توقع دارند، ازدواجشان همیشگی باشد و همان احساس عاشقانه اولیه را داشته باشند، آن‌ها وقتی که دچار تعارض می‌شوند به شدت ناامید می‌شوند.

آن‌ها تصور می‌کردند که عشق رمانتیک سبب می‌شود که بر هر مانعی غلبه کنند,، چون عاشق هم هستند با همه مشکلات و ناکامی‌ها کنار می‌آیند و اصلا دیگر مشکلی به وجود نمی‌آید. اما بعد از مدتی متوجه می‌شوند که شور و اشتیاق لذت بخش اولیه کم و محو می‌شود و وقتی که با واقعیت‌های زندگی روبرو می‌شوند عشق رمانتیک از بین می‌رود.

بعضی از زوجین، احساس فریب خوردگی می‌کنند وقتی که احساسات عاشقانه تبدیل به روال عادی زندگی می‌شود آن‌ها احساس ناامیدی و افسردگی می‌کنند احساس می‌کنند که ازدواجشان خالی شده است و تصور می‌کنند که باید جدا شوند و طلاق و جدایی را سرنوشت خود می‌دانند.

باید بدانیم که ازدواج تئاتر نیست، نمایش نیست، تیزر نیست

آیا ازدواج باید رمانتیک باشه؟

ازدواج ارتباطی علمی و جدی است، کسی که یاد گرفته است که انتظار داشته باشد او را به صورت نامحدود دوست داشته باشند و انتظار عشق بی پایان را داشته باشد وقتی که آن را به دست نمی‌آورد احساس ناامیدی وافسردگی و پوچی می‌کند.

بعضی از افراد تصور می‌کنند که کافی است که عاشق واقعی خود را پیدا کنند و حرف‌های عاشقانه بشنوند آن وقت خوشبخت شدند. واقعیت این است که این‌ها همگی حرف‌های بی اساس است. اصلاً چیزی به‌نام زن یا مرد مناسب وجود ندارد. برای اینکه یک زندگی مشترک پرمعنا و شادی بخش با کسی داشته‌باشیم صد‌ها و هزاران نفر هستند که می‌توانند مناسب باشند.

اما با این حال، چرا پس میزان طلاق انقدر بالا است و چرا افراد زیادی بدبینی ناسالمی درباره ازدواج دارند. زیرا افراد تصور می‌کنند که باید ابتدا عشق را پیدا کنند و فردی عاشق ان‌ها بشود یا خودشان عاشق کسی بشوند. واقعیت این است که آدم‌ها باید عاشق شدن را بیاموزند، عاشق شدن غریزی یا فرایندی خودبه‌خودی نیست.

رسانه‌ها وشبکه‌های اجتماعی تصویر‌هایی به ما نشان می‌دهند که به حالتی از شیفتگی اشاره می‌کند مرحله آذرخشی و آن را مبنای ازدواج موفق می‌دانند و در اکثر فیلم‌ها می‌بینیم که دو نفر عاشق هم میشوند باهم ازدواج میکنند و فیلم به پایان می‌رسد.

یکی از آن باور‌های غلط، «عشق در نگاه اول» است

در حالیکه باور درست این است که عشق برای رشد نیاز به زمان دارد شیفتگی یا جذابیت جسمانی احتمالاً در نگاه اول اتفاق می‌افتد اما عشق یعنی من این یا آن ویژگی‌هایی را در تو دوست دارم و برای من دوست داشتنی‌ست، از بودن با تو احساس رضایت و غنی بودن می‌کنم.

آیا ازدواج باید رمانتیک باشه؟

عشق دیوانه وار مانند مجنون

فیلم‌ها و ترانه‌ها و قصه‌های زیادی را دیده ایم و شنیده ایم که عشق دیوانه وار را به نمایش می‌گذارد. عشقی که یک شبه یک شخصیت را کاملاً متحول می‌کند. عشقی که مبنای سعادت و خوشبختی دو نفر می‌شود.

بسیاری از افراد با رویای همین عشق رمانتیک سال‌های سال در انتظار می‌ماند و سال‌های سال هم فریب می‌خورند.

کسانی که هدفشان فقط این است که عاشق شوند و یا کسی به آن‌ها عشق می‌ورزد تمایلی ندارند که مهارت‌ها و آموزش‌ها را برای غنی کردن رابطه بیاموزند آن‌ها منتظر عشق هستند.

آن‌ها تمایلی ندارند که مهارت‌های زناشویی و عاطفی را بیاموزند تا بتوانند دوست داشتن و جذابیت را در روابط بین فردی خود را افزایش بدهند. آن‌ها به این فکر نمی‌افتند که علایق و ارزش‌های مشترک خود را رشد بدهند و گسترش بدهند تا از بودن با هم خسته نشوند.

عشق رمانتیک احساسی داغ و آتشین است و خیلی زود هم از بین میرود. اما محبت و علاقه شعله‌ای است که به آرامی میسوزد و روح و جان را گرما می‌بخشد و باعث امنیت و آرامش می‌شود.

وقتی که زوج با یکدیگر آشنا می‌شوند و ازدواج می‌کنند در همان سال‌های اول ازدواج متوجه می‌شوند که همسرشان آن مرد یا زن رویایی که در ذهنشان داشتند نیست و کسانی که میتوانند با این واقعیت سازگار بشوند می‌توانند رابطه بهتری داشته باشند.

اما کسانی که به شدت رمانتیک هستند نمی‌توانند با این واقعیت کنار بیایند افراد رمانتیک درجستجوی مهربانی، امنیت و اشتیاقی هستند که در رویای آن‌ها در عشق رومانتیک به دست می‌آید و آن وقت از ارتباط جنسی با او لذت می‌برند.

گاهی اوقات آن‌ها انتظار دارند که همسرشان نقش پدر، شوهر، مراقب دوست آرمانی آن‌ها را ایفا کند. از نظر ما در روانشناسی عشق رمانتیک می‌تواند علامت مشکلات روان شناختی هم باشد. در فیلم هم می‌بینیم که زنی زیبا و پولدار با راننده شخصی ازدواج می‌کند. یا مردی بسیار پولدار با دختری بسیار فقیر ازدواج میکند.

آیا ازدواج باید رمانتیک باشه؟

بیشتر شما احتمالاً فیلم سیندرلا را دیده اید. اگر چه از لحاظ دموکراسی و حقوقی ما معتقد هستیم که زن و مرد برابر هستند، اما واقعیت این است که افرادی که از لحاظ طبقاتی خیلی با یکدیگر فرق دارند خیلی کم پیش می‌آید که مسائل مهم را مانند یکدیگر ببینند و این تفاوت دیدگاهشان تبدیل به یک مانع می‌شود.

مثلاً ممکن است که زنی که از طبقه کمتر مرفه با مردی مرفه ازدواج کرد توقع دارد که آن مرد همه چیز را بهبود ببخشد و هزینه‌های زیادی کند غافل از اینکه اگر او می‌خواست به شدت اهل خرج کردن باشد به ثروت نمی‌رسید.

یا مردی که دیپلم هم نگرفته با زنی که تمام اعضای خانواده اش متخصص هستند ازدواج میکند. این افراد احتمالا با مشکلات بسیار جدی روبرو خواهند شد، ولی چرا با این وجود با همدیگر ازدواج می‌کنند؟ چون که زیاد فیلم دیدند.

ما باید این نگاه رمانتیک را رها کنیم و باید به محبت و صمیمیت زناشویی توجه کنیم و آن را مبنای ازدواج موفق بدانیم
برای داشتن صمیمیت توجه و محبت زناشویی لازم است که چند ویژگی زیر را داشته باشیم:

۱. مهربانی

۲. توجه به همدیگر و توجه به رابطه

۳. سازگار شدن با عادات همدیگر

۴. فعالیت‌های مشترک

۵. گفتگو به جای کنترل

۶. احترام متقابل نسبت به یکدیگر

آیا ازدواج باید رمانتیک باشه؟

این‌ها چیز‌هایی هست که باید بیاموزید و این طور نیست که اگر کسی عاشق شما بشود، یا شما عاشق بشوید خود به خود این چیز‌ها در مغز شما یااو نصب شود.

در رابطه زناشویی روال روزانه لباس پوشیدن، خوردن، کارکردن، خوابیدن و عادات دیگر با همدیگر تداخل پیدا میکند. آن‌ها باید یاد بگیرند چگونه سازگار شوند و یک چارچوب مشترک از عادات، اعمال و تجربه‌ها خلق کنند که در آن چارچوب همدیگر را بپذیرند و توهم نداشته باشند.

لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: برگرفته از یادداشت‌های ارسطو رضایی در شبکه اجتماعی ویرگول

انتشار یافته: 38
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:20 - 1399/10/04
قطعا انتخاب عاقلانه خوبه، ولی آدم یکبار زندگی میکنه چرا عشقو تجربه نکنه...خیلی خوبه طرفی که انتخاب میکنیم از سره عشق و منطق باشه
Iran, Islamic Republic of
08:08 - 1399/10/04
ازدواج بدون عشق معنی ندارد ولی امادگی برای ازدواج مهم تر هست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
پس فضلی که خدا قولش رو داده چی
شما بهش ایمان دارید حتما
توکل کن به خدابرو جلو
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
اوکی
موافقم
Iran, Islamic Republic of
08:32 - 1399/10/04
اون افرادی که بدون کار و فکر و زحمت به زندگی مجلل دست پیدا کردن . ینی توی زندگی هر چی دارن به واسطه ارث بهشون رسیده قدر دان هیچ چیز توی زندگی نیستن حتی همسر خوب هم که داشته باشن بدون دلیل منطقی بسمت بهونه گیری و دلزدگی و طلاق میروند
Iran, Islamic Republic of
09:00 - 1399/10/04
از نظر من ازدواج تو ایران که الان خودمم متاهلم یعنی شروع بی پایانه استرس و پیری زودرس و ضعیف شدن اعصاب و از دست دادن خنده های همیشگیت و شادیهای مجردیت ،همیشه توی فکر بودن و دخالت اطرافیانو و غرغرهای روزانه و بیخودی بهم گیر دادنو ، فقط شش ماه اولش خوبهچون کاری بهم نداررن خیلی عاشقانس بعدش همه چی تکراری و ... به نظر من نکنید ایران هم شرایط اقتصادیشو نداره هم فهم زندگی مشترک پایینه
پاسخ ها
سونيا
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
با مسعود موافقم‌.من همش ته دلم ناراضیم. منتها برا این مردم محبوریم حفظ ظاهر کنیم دیگه....سالی یبار فامیلو میبینیم اونم ادا در میاریم دوباره هرکی میره سراغ زندگی سرد خودش
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
نگو همسر عشقه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
تیتر درست باید این باشه:
آیا ازدواج حتما باید باشد؟
به عبارت بهتر
آیا حتما باید ازدواج کرد؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
تو بلد نبودی ازواج کنی بهتره برایدیگران نسخه نپیچی دلیل نمیشه تو هر زمینه ای تو خرابکاری کردی بقیه هم بدرد شون نمیخوره
Iran, Islamic Republic of
09:02 - 1399/10/04
اگه قراراه رومانتیک نباشه همون سفید بهتره پس
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
دوستی
عشق
دوام
سازش
نهمه
رقیه فراموش میشن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
مری از تو بعید بود گلم
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
دوتا مریم هست
من مخالف شدید ازدواج سفیدم تعادل اجتماع هم بهم میزنه ولی موافق ازدواج عاقلانه بعلاوه عاشقانه با هم هستم هر دو مورد با هم نباشه پشیمونی میاره
Iran, Islamic Republic of
09:16 - 1399/10/04
اصلا چرا باید زن بگیریم؟ ...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
چون نیاز داری
اگر نیاز نداری مشکل فیزیکی یا روانی داری
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
خودم میگیرمت
Iran, Islamic Republic of
09:31 - 1399/10/04
حق با شماست ازدواج ما سنتی بود از قبل همدیگر رو ندیده بودیم کم کم به هم علاقه مند شدیم الان بعد از سی سال هر روز بیشتر از روز قبل همدیگر رو دوست داریم من واقعا خوشبخت هستم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
عمو گذشت الان عصر جدیده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
شما احتمالا از اون تیپایی هستی که با نیمرو هم راضی هستی
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
چرا گذشت ادم بودن کاری داره اخه ؟!!!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
انشالا
Netherlands
10:20 - 1399/10/04
میشه بی خیال قضیه ازدواج بشین؟؟ باور کنید ما مسائل دیگری هم داریم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
ازدواج به این خوبی شما خیلی سخت میگگرید
United Kingdom
10:26 - 1399/10/04
نخیر . باید سمبلیک باشد. با چاشنی پول و امکانات و ...
Iran, Islamic Republic of
10:27 - 1399/10/04
برترینها تو هم هر روز با این مقاله ها داغ دل مایی که ۳۵ سالمونه و مجرد تازه نکن.کدوم ازدواج چه کشکی چه دوغی تو این بیکاری و بی پولی که نامزدمون هم تحملشو نداشت جز افسردگی چیزی برامون نموند.پیر شدیم و افسرده بعد از این هم بشه چه فایده دیگه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
منم ۳۶ سالمه مجردم حالا همچین میگی متاهلی انگار چه خبره هر چی مجرد باشی به نفع خودته دیرتر پیر میشی
Iran, Islamic Republic of
10:49 - 1399/10/04
ازدواجا از روی عشقه همش طلاقه،عشقم نباشه که ول معطل
Iran, Islamic Republic of
11:54 - 1399/10/04
میخوام ازدواجم رمانتیک درسواحل باکیفی پر پول باشد.
پاسخ ها
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
عزیزم خوب بگو قصد ادواج ندارم
Iran, Islamic Republic of
12:13 - 1399/10/04
ازدواج بدون عشق وشناخت هم چیز درستی از آب درنمیاد.... بیشتر از ۷۰ درصد خواستگار های سنتی هم این جوره که یه آدم بی ربط و متفاوت بدون اینکه ملاک ومعیار مشخصی داشته باشه میره خونه ی دختر و انتضار داره توی همون جلسه ی اول دختر وخانواده اش خودشون رو براش بکشن
Iran, Islamic Republic of
13:05 - 1399/10/04
عشق و رمانتیک بازی نبازی نیست ولی دوستداشتن و پسندیده بودن دو طرف لازم و مهم هست باید اگاه باشیم با وجود علاقه و دوست داشتن گاهی مسائل و مشکلاتی پیش میاد از همدیگر دلخور و ازرده و غمگین بشیم ولی این همیشه به معنای اتمام ازدوج نباید باشه
United Kingdom
13:15 - 1399/10/04
عشق در نگاه اول یعنی طلاق مگر اینکه طرف شانس بیاره
Iran, Islamic Republic of
13:32 - 1399/10/04
یه بار خام حرف این ریش سفیدا شدم مثلن عاقلانه ازدواج کردم برا هفت جدم بسه. واسه چی باید عیب و ایرادای ریز و درشت و اذیت و ازار و بی پولی و قیافه گرفتنای کسی که دوسش نداری رو تمام عمر تحمل کنی. حداقل اگه عشقی در میون باشه ادم بخاطرش ادامه میده. دوست داشته باشه و دوسش داشته باشی هر چی شد شد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
عاقلانه دیگه چیه؟
منظورت اینه که بهت گفتن وقت ازدواجته هر کسی رو دیدی بگیر؟
خخخخ
عجب
ریش سفید در واقع کسی است که عقلش رشد نکرده ولی سنش رفته بالا
Iran, Islamic Republic of
16:09 - 1399/10/04
ازدواج مثل هندوانه سر بسته است شانس و انتخاب و تقدیر این سه عامل هم هست .بالاخره بحث یک عمر زندگیه .حالا اگه طرف مقابلتون همه جوره با شما و همراهتون باشه باید قدرشو بدونی و بالا سرت حلوا حلواش کنی
Iran, Islamic Republic of
17:32 - 1399/10/04
آخه کدوم احمقی الان میره زن میگیره ؟!
پاسخ ها
یاس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۷
والا به خدا کی ازدواج می کنه تو این شرایط مملکت. خودتو متعهد کنی به یه مردی که بخواد آقابالاسر بازی در بیاره و بره رومخت. کم مشکل داریم تو زندگی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج