زمان بازگشایی موزه هنر‌های معاصر مشخص شد
۱۰۸۴۵۱۹
۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۵
۱۷ 
نشست خبری بازگشایی موزه هنر‌های معاصر با حضور معاون هنری وزارت ارشاد و مدیر هنر‌های تجسمی برگزار شد.
باشگاه خبرنگاران جوان: نشست خبری بازگشایی موزه هنر‌های معاصر با حضور معاون هنری وزارت ارشاد و مدیر هنر‌های تجسمی برگزار شد.
 
زمان بازگشایی موزه هنر‌های معاصر مشخص شد
 
 نشست خبری بازگشایی موزه هنر‌های معاصر تهران با حضور سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت ارشاد، هادی مظفری مدیرکل هنر‌های تجسمی، احسان آقایی رئیس موزه و اهالی رسانه در موزه هنر‌های معاصر تهران برگزار شد.
 
حسینی معاون هنری در ابتدای صحبت‌های خود گفت: به بازگشایی موزه نزدیک شده ایم. در ابتدای آغاز مسئولیت من به عنوان معاون هنری یکی از دغدغه هایم پرداختن به ابنیه‌ای بود که زیر مجموعه معاونت هنری بودند. البته شاید کثرت فعالیت‌ها و برنامه‌ها پرداختن به پروژه‌های عمرانی را کم کرد، اما ابنیه‌هایی مانند فرهنگستان هنر، تئاتر شهر، موزه هنر‌های معاصر بازسازی شدند که تاکنون تعمیرات جدی در آن‌ها اتفاق نیفتاده بود.
 
وی افزود: به خاطر رطوبت لایه‌ها فقط به ایزوگام پوشش داده شده بودند، اما روند تکثیر رطوبت در این موزه فقط از بالا به پایین نیست؛ بلکه به دلیل قرار گرفتن آن در پارک، کشش رطوبت از پایین به بالاست. شستشوی موکت‌ها و امنیت آثار هم باید مورد توجه قرار می‌گرفت. نیم قرن پیش مرسوم نبود که موزه‌ای دو سیستم تاسیساتی داشته باشد.
 
حسینی بیان کرد: باتوجه به شرایطی که موزه داشت ما دو راه بیشتر نداشتیم؛ راه اول اینکه موزه با همان تغییرات حداقلی فعالیت خود را ادامه می‌داد اما روش دوم پذیرفتن یک خطر بزرگتر و تعطیلی موقت برای انجام تعمیرات اساسی بود. در مجموع تصمیم گرفتیم که تعطیلی را پذیرفته و برنامه ریزی های جدی برای شروع این پروژه صورت بگیرد. همیشه مرمت سخت تر از تاسیس است. البته عملیات بازسازی به دلیل مسائل کرونا و... چند ماه به تاخیر افتاد. در این بازسازی ۲ نگاه داشتیم که یکی سخت افزاری و انجام تغییرات اساسی بدون دور شدن از ماهیت اولیه آن بود. یعنی اگر معماری پیشنهاد می‌داد که جای فروشگاه را عوض کنیم ما اصرار داشتیم که این اتفاق نیفتد. بنابراین ما تغییرات سخت افزاری را با وفاداری به اصل آن پیش بردیم.
 
وی ادامه داد: در بخش نرم افزاری هم شناسنامه دار شدن آثار و ایجاد بانک و سامانه ای جامع از تعداد آثار باید بر مبنای مطالعاتی شکل می‌گرفت و موزه حتی در ایام تعطیلات هم فعالیت های خود را استمرار داد و برای بازگشایی آماده شود که این کار هم بی دریغ انجام شد. یک اتفاقتاکنون  به صورت جاری افتاد و آن هم استفاده از موزه به عنوان گالری بزرگ بود.
 
معاون هنری گفت: موزه ها در تمام دنیا به گنجینه دائمی خود پشت گرم هستند و همیشه بخشی از آثار را در نمایشگاه های دائمی یا موقت نمایش می‌دهند. نداشتن یک گالری بزرگ ملی کار را به سمتی پیش برد که از موزه به عنوان گالری بزرگ هم استفاده شود. تلاشی که در این مدت انجام شد برای این بود که این مکان بخش موزه ای خود را احیا کند و در کنار آن از نمایشگاه های مهمان هم بهره ببرد.
 
وی تاکید کرد: موزه می‌تواند مثل یک برنامه جامع فرهنگی یکنظم داشته باشد و هرسال نمایشگاه های سال بعد خود را معرفی کند. دوستان تا ماه آینده برنامه ۱۴۰۰ را در اختیار رسانه ها قرار می‌دهند.
 
در ادامه هادی مظفری مدیر کل هنرهای تجسمی گفت: در ۴۰ سال گذشته امکان دسترسی به بانک اطلاعاتی آثار مهیا نبود اما همانطور که گفته بودیم ۲۴ ساعت قبل از بازگشایی، این سامانه در دسترس قرار گرفته است. در این بانک، توضیحات سه هزار و ۲۸۲ اثر که شامل نام، نوع اثر، تصویر، شماره اموال، ابعاد و نام هنرمند و آخرین ویرایش آن روی وبسایت موزه بارگذاری شده و از این به بعد در دسترس است. در این سامانه آثار دسته بندی شده و امکان دسترسی آزاد و شفاف به آثار وجود دارد که امیدواریم وبسایت موزه کامل تر شود.
 
وی افزود: ۷۰۵ اثر ارزشمند از هنر معاصر ایران و از مجموعه شخصی جمشید ناصری و همسر مرحوم وی خانم منیژه میرعمادی به گنجینه موزه افزوده شد. ۴ ماه گذشته فرآیند قانونی تحویل این آثار انجام شد. احمد اسفندیاری، محمد جوادی پور، منوچهر یکتایی، حسین زنده رودی، ژازه تباتبایی، قاسم حاجی زاده، علی اکبر صادقی، پرویز کلانتری، محمد احصایی، کامران کاتوزیان، فرهاد مشیری، عباس کیارستمی و... هنرمندانی هستند که آثار آن‌ها نیز در این مجموعه وجود داشت و به موزه اضافه شد.
 
مدیر کل تجسمی توضیح داد: طبق وعده قبلی، ۶ عنوان کتاب از گنجینه موزه هنرهای معاصر در دست تولید است که یکی از آن‌ها در روز بازگشایی رونمایی می‌شود و مابقی عناوین حداکثر تا ۴ ماه آینده رونمایی می‌شود. در این مدت مرمت و گندزدایی مجسمه های باغ مجسمه که در مجاورت آب و هوا اندکی آسیب دیده بودند، انجام شد.
 
وی اعلام کرد: روز پنجشنبه ۹ بهمن ماه موزه هنرهای معاصر تهران با ۲ نمایشگاه بزرگ و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی بازگشایی می‌شود.
 
در ادامه احسان آقایی رئیس موزه هنرهای معاصر تهران درباره نمایشگاه های روز افتتاحیه گفت: یکی از این نمایشگاه ها مربوط به گنجینه موزه است و نمایشگاهی هم با عنوان " ارمغان" از مجموعه آقای ناصری و همسرشان با نمایش ۱۳۵ اثر برگزار می‌شد. از آنجایی که این مجموعه روایتی از تاریخ هنر ایران است و برای اینکه این روایت کامل شود، ۲۶ اثر از موزه به آن اضافه شده است. نمایشگاه های افتتاحیه صرفا تصویر محور نیست و متن محور است. از طرفی به خواسته خود آقای ناصری قرار است این آثار به موزه های هنرهای معاصر شهرستان‌ها هم بروند که مردم آن استان ها هم بهره مند شوند.
 
وی ادامه داد: یک نمایشگاهی از عکاسی های مفهومی هم داریم که آن هم صرفا تصویر محور نیست. تلاش می‌کنیم که در روزهای آینده نمایشگاه مجازی را هم برقرار کنیم.
 
آقایی خاطر نشان کرد: از روز ۱۴ بهمن ماه درهای موزه با اعمال محدودیت ها بر روی علاقه مندان و مردم عادی باز می‌شود، اما مخاطبان باید از پیش بلیت تهیه کنند و براساس ساختارهای بهداشتی آثار را ببینند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج