۷ عادتی که به سیستم ایمنی بدن آسیب می‌رسانند
۱۰۸۶۹۹۵
۱۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۲
۸ 
یک رژیم غذایی سرشار از غذاهای فرآوری شده و فاقد میوه ها و سبزیجات می تواند سیستم ایمنی بدن انسان را ضعیف کند.

عصر ایران: با تداوم همه گیری بیماری کووید-19، تقویت و پشتیبانی از سیستم ایمنی بدن بیش از پیش به یک اولویت اصلی تبدیل شده است. برخی عادات روزانه ما می تواند علیه توانایی بدن برای مبارزه با ویروس ها و حتی برخی بیماری ها عمل کند.

به نقل از "ایت دیس"، ما بر برخی عوامل مانند سن بالا که می توانند اثر منفی بر عملکرد سیستم ایمنی بدن داشته باشند، هیچ کنترلی نداریم. بر همین اساس، تمرکز بر مواردی که می توان برای تقویت و پشتیبانی از سیستم ایمنی بدن انجام داد تا برای بدترین سناریوها در آینده آمادگی لازم وجود داشته باشد، اهمیت دارد.

۷ عادتی که به سیستم ایمنی بدن آسیب می‌رسانند

کارشناسان در دانشگاه هاروارد به تازگی راهنمای زندگی سالم 2020/2021 را منتشر کرده اند که در آن به مواردی که می توانند اثری منفی بر سیستم ایمنی بدن داشته باشند نیز اشاره شده است. در ادامه با هفت عامل کلیدی در این زمینه بیشتر آشنا می شویم.

مصرف بیش از حد غذاهای فرآوری شده

یک رژیم غذایی سرشار از غذاهای فرآوری شده و فاقد میوه ها و سبزیجات می تواند سیستم ایمنی بدن انسان را ضعیف کند. غذاهای فرآوری شده اغلب سرشار از چربی اشباع، نمک یا قندهای افزوده هستند. مصرف بیش از حد غذاهای فرآوری شده در بلند مدت می تواند به التهاب مزمن در بدن منجر شود که می تواند افت عملکرد سیستم ایمنی بدن را به همراه داشته باشد.

خواب ناکافی

کمبود خواب یا به طور کلی استراحت می تواند توانایی بدن برای مبارزه با عفونت را کاهش دهد. هنگامی که خواب هستیم، یک سیتوکین، مولکولی که برای عملکرد سیستم ایمنی اهیمت دارد، ترشح می شود که به مبارزه با عفونت کمک می کند. از این رو، کمبود خواب و استراحت می تواند کاهش تعداد سیتوکین ها و دیگر سلول های ایمنی مهم را موجب شود.

مصرف نوشیدنی های الکلی

مصرف نوشیدنی های الکلی می تواند اثری منفی بر عملکرد سیستم ایمنی بدن داشته باشد. به طور خاص، الکل می تواند فعالیت عادی سلول های ایمنی را مختل یا سرکوب کند.

پرهیز از الکل یا حداقل محدود کردن مصرف آن برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن توصیه شده است.

سیگار کشیدن

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، سیگار کشیدن نه تنها می تواند به سیستم ایمنی بدن آسیب رسانده و توانایی آن برای مبارزه با بیماری را کاهش دهد، بلکه این عادت مضر می تواند تعادل سیستم ایمنی بدن را بر هم زده و خطر ابتلا به بیماری های خودایمنی را افزایش دهد.

عدم مدیریت استرس

استرس مزمن می تواند به صورت پنهانی به سیستم ایمنی بدن شما آسیب وارد کند. استرس که موجب ترشح هورمون کورتیزول می شود می تواند التهاب لازم برای فعال شدن سلول های ایمنی و فعالیت گلبول های سفید خون را سرکوب کند. گلبول های سفید خون که به نام لنفوسیت ها شناخته می شوند به مبارزه با عفونت کمک می کنند.

حمل وزن اضافه

چاقی و اضافه وزن با التهاب مزمن در بدن مرتبط است. آدیپوسیتوکین ها توسط آدیپوز یا بافت چربی ترشح می شوند که می تواند فرآیندهای التهابی را تقویت کند.

در شرایطی که پژوهش ها در این زمینه ادامه دارند، اما چاقی به عنوان یک عامل خطر مستقل برای ویروس آنفلوآنزا نیز شناسایی شده است. این احتمالا به دلیل اختلال در عملکرد سلول های T، نوعی از گلبول های سفید خون است.

کاهش وزن اضافه بدن می تواند به طور بالقوه بر طول عمر شما بیفزاید.

بیماری های مزمن

این یک عادت نیست. برای برخی افراد، بیماری های مزمن مانند اختلالات خودایمنی بدون در نظر گرفتن این که چقدر سالم غذا می خورند یا چند روز در هفته ورزش می کنند، اجتناب ناپذیر هستند. در بسیاری از مواقع، افراد با یک بیماری خودایمنی متولد می شوند یا در ادامه زندگی خود بدون هشدار خاصی به آن مبتلا می شوند. برخی از این اختلالات می توانند به طور بالقوه سلول های ایمنی را از کار بیندازند و سیستم ایمنی را از تعادل خارجی کرده یا تضعیف کنند.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج