کره‌جنوبی بین آمریکا و ایران گرفتار شده است
۱۰۸۸۲۰۶
۱۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۵
۱۶ 
یک پایگاه خبری در تحلیلی به تنش میان ایران و کره جنوبی پرداخت.

ایلنا به نقل از نیکِی آسیا: وزارت امور خارجه ایران روز سه شنبه گفت که به ۱۹ ملوان نفتکش کره‌ای که در ایران توقیف شده است اجازه می دهد تا کشور را ترک کنند. کاپیتان کشتی اما در ایران تحت بازداشت خواهد ماند.

کشتی پرچم دار کره جنوبی که حامل ۷۲۰۰ تن اتانول بود به اتهام ایجاد آلودگی در خلیج فارس توقیف شد. مراحل قانونی علیه کشتی و ناخدای آن ادامه دارد.

تقابل دو کشور با بیش از ۷ میلیارد دلار دارایی ایران که در کره جنوبی بلوکه شده است، دلیل واقعی توقیف قلمداد می‌شود. تحلیلگران گفته‌اند در حالی که کره جنوبی در نتیجه تحریم‌هایی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا علیه ایران اعمال کرده بود وجوه ایران را مسدود کرده است؛ تهران قصد دارد با فشار بر سئول از جامعه بین‌المللی برای آزادسازی وجوه خود کمک بخواهد بخواهد.

تحریم‌های اعمال شده توسط دولت ترامپ پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای ایران با کشورهای بزرگ همچنان به اقتصاد ایران آسیب می‌زند. این در حالی است که کره جنوبی بین آمریکا و ایران گرفتار شده است.

تهران از سئول می‌خواهد که وجوه بلوکه شده را آزاد کند اما دولت کره جنوبی قادر به انجام این درخواست بدون تایید از سوی ایالات متحده نیست.

یک مقام کره‌ای گفت: اگرچه مذاکرات با ایالات متحده در مورد این موضوع در حال انجام است اما برای پیشبرد آنها مدتی زمان لازم است. از آنجا که در تحریم‌های ایالات متحده امکان کمک بشردوستانه وجود دارد کره جنوبی طرحی را برای استفاده از وجوه بلوکه شده برای تهیه واکسن کوواکس ارائه داده است اما گزارش شده است که ایران ین پیشنهاد را رد کرده است زیرا ایالات متحده وجوهی را که به دلار تبدیل شود، توقیف می‌کند.

کره جنوبی برای تحقق آزادی زودهنگام ناخدا و نفتکش، روش‌های مختلف دیگری را برای استفاده از وجوه بلوکه شده مانند انتقال بخشی از آنها به یک حساب در سوئیس برای امکان دادن به ایران برای خرید دارو در اروپا در نظر گرفته است که فعلا مذاکرات و بررسی این طرح‌ها ادامه دارد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
United States
15:58 - 1399/11/18
کره ج نشون داد دررابطه با ایران نیتش خیره
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج