واکنش قیمت دلار به حادثه نطنز
۱۱۰۷۳۷۳
۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۴
۳ 
بازار ارز معمولا به وقایع سیاسی واکنش نشان می‌دهد، در روزی که ابعاد حادثه نطنز بیشتر روشن شد قیمت دلار در بازار‌های مجاور رشد زیادی نداشت، اما در پشت خط روند قیمت اصلاح شد و کمی بالا آمد.

اقتصادنیوز: بازار ارز معمولا به وقایع سیاسی واکنش نشان می دهد، در روزی که ابعاد حادثه نطنز بیشتر روشن شد قیمت دلار در بازارهای مجاور رشد زیادی نداشت اما در پشت خط روند قیمت اصلاح شد و کمی بالا آمد.

رفتار قیمتی دلار نشان می‌دهد که معامله گران بازار ارز همچنان دل‌خوش به توافق هسته‌ای هستند. روند قیمت دلار در روزهای اخیر اصلاحی بوده است و دلار توان عبور از مرز ۲۵ هزار تومان را نیز نشان نداده است.

درصورتی‌که توافقی برای لغو تحریم‌ها صورت بگیرد، شدت ریزش بیشتر دلار خواهد شد. در مقابل، تنها کافی است که یک خبر منفی به بازار برسد تا شاهد صعود قیمت‌ها باشیم. درواقع می‌توان گفت، بازار ارز در شرایط کنونی در برزخ اخبار و تحلیل‌های مربوط به مذاکرات، نوسانات خود را تجربه می‌کند.

برگشت قیمت دلار در پشت خط

در ساعات پایانی معاملات روز یک‌شنبه،‌ معامله گران بار دیگر تمایل بیشتری به خرید ارز نشان دادند و توانستند اسکناس آمریکایی را به بالای محدوده ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان برگردانند. این اتفاق در حالی رخ داد که بازار صبح یک‌شنبه عمدتاً در مسیر کاهشی قرار داشت و به کانال ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومان رفته بود. افت ابتدای صبح انتظار شکست سطح حساس حمایتی ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومانی را زنده کرده بود. بااین‌حال برگشت شبانگاه، کمی انتظارات کاهشی را کم‌رمق کرد. از دید بازار ارز قیمت دلار 25 هزار تومان تراز بازار در فاز نزولی و صعودی است. اگر قیمت دلار زیر این مرز بماند سه کف مهم دارد؛ 24 هزار و 800 تومان، 24 هزار و 700 تومان و 24 هزار و 500 تومان. سطوحی که اگر شکسته شود قیمت دلار را می‌تواند وارد سراشیبی کند. از دید تحلیل گران فنی در بازار امروز قیمت دلار با نقطه مقاومت 24 هزار 950 تومان روبرو است. برخی تصور می کنند عبور از این نقطه فاز بازار ارز را عوض خواهد کرد و قیمت دلار تا 25 هزار 100 تومان می تواند بالا رود.

واکنش قیمت دلار به حادثه نطنز

مخاطرات سیاسی برای قیمت دلار

برخی از فعالان ارزی اعتقاد داشتند که حمله به سایت نطنز،‌ نگرانی‌های برخی فعالان ارزی را بالا برد، مسئله‌ای که موجب شد حجم خریدها در بازار بیشتر شود. تصور برخی معامله گران این است که چنین حمله‌ای کار طرفین غربی و ایرانی را برای رسیدن به یک توافق دشوار می‌کند. برخی دیگر از معامله گران هم مدعی هستند تا جزئیات حادثه نطنز باید در ورود به فاز نزولی احتیاط کرد زیرا ادعای رسانه‌های خارجی درباره شدت حادثه زمینه‌سازی کاهش انعطاف در خصوص اعطای حقوق اقتصادی در تعلیق تحریم‌ها است.

اما در روزهای اخیر واکنش بازار به اخبار عموماً مثبت و بااحتیاط بوده است. به‌عنوان‌مثال نرخ حواله درهم نوسانات بسیار محدودی را در کانال ۶ هزار و ۸۰۰ تومان انجام داد و در بازارهای هرات و سلیمانیه نیز نوسانات شکل آرامی داشت. عدد طلایی درهم که سیگنالی برای معاملات در روز دوشنبه است کاهشی گزارش‌شده است. بنابراین امکان دارد توجه به حادثه نطنز بال روانی بازار را تحریک کند زیرا در بازارهایی که سهم اصلی را در پوشش تقاضای ارز دارند قیمت نوسان بالایی ندارد.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج