هفت قاتل خلاقیت در کودکان شما
۱۱۱۳۱۴۷
۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۱
۸ 
کودکان ذاتاً خلاق به دنیا می‌آیند و راه‌های مختلفی برای بروز خلاقیت در بچه‌ها وجود دارد، اما متأسفانه برخی اشتباهات والدین در ارتباط با کودکان، خلاقیت آن‌ها را کور می‌کند. قرار دادن بچه‌ها در یک موقعیت بردوباخت، باعث از بین رفتن استعداد کودکان می‌شود.

برترین‌ها: بازی یکی از مهم‌ترین جنبه‌های زندگی کودک است، زیرا آن‌ها از این طریق می‌آموزند که چگونه فکر کنند و تعامل اجتماعی داشته باشند. کودکان در بازی خلاقیت و استعداد‌های خود را شکوفا می‌کنند و این امر می‌تواند ازنظر اجتماعی، عاطفی، فکری و حتی جسمی به رشد کودک کمک کند.

هفت  قاتل خلاقیت در کودکان شما

بازی برای کودکان مزایای دیگری از قبیل یادگیری مهارت‌های حرکتی، نحوه حل تعارضات و همچنین بروز خلاقیت و تخیلات را به همراه دارد، اما گاهی اوقات دخالت غیرضروری والدین در هنگام بازی کردن کودکان و همچنین برخی اشتباهات دیگر از جانب والدین باعث می‌شود تا استعداد و خلاقیت در کودکان کور شود. تبیان در ادامه به هفت مورد رفتاری که باعث نابودی خلاقیت در کودکان می‌شود، اشاره کرده است، با ما همراه باشید: 

هشدار و تذکرات بیش‌ازاندازه

برخی والدین هنگام بازی فرزندشان ترس‌هایی دارند که باید آن‌ها را کنار بگذارند، زیرا این ترس‌ها درواقع می‌تواند مانع از این شود که کودک چیز‌های جدیدی را امتحان کند. فرض کنید کودک در حال نقاشی کشیدن است و مادر یا پدر مدام به او تذکر می‌دهد «مواظب باش، مداد رو نکنی توی چشمت». درحالی‌که به‌جای این هشدارها، والدین می‌توانند با مراقبت از کودک او را تشویق به کشیدن نقاشی و ایده‌پردازی کنند.

هفت  قاتل خلاقیت در کودکان شما

تشویق کردن کودک در هنگام بازی باعث افزایش اعتمادبه‌نفس، خلاقیت و استعداد او می‌شود. سعی کنید از نگرانی در مورد هر کار کوچکی که کودکان انجام می‌دهند، خودداری کنید. البته رعایت موارد ایمنی امری حیاتی است و این نشان می‌دهد که شما نگران سلامتی فرزند خود هستید، اما این نگرانی‌ها باید تعادل داشته باشد. در غیر این صورت، اگرچه کودکتان را ازلحاظ سلامت جسمی مصون نگه می‌دارید، اما ممکن است با نگرانی‌های بیش‌ازاندازه جلوی پیشرفت و استعداد او را گرفته و ازنظر روحی به او ضربه بزنید.

پاداش دادن بیش‌ازحد 

تحقیقات علمی نشان داده است که پاداش مانع خلاقیت و کنجکاوی در کودکان می‌شود. با دادن پاداش برای یک رفتار یا انجام کاری، کودک سعی می‌کند کار مدنظر والدین را انجام دهد تا تنها پاداش را بگیرد. درواقع، جوایز و پاداش‌ها لذت ذاتی فعالیت‌های خلاقانه را از بین می‌برند.

تشویق به رقابت‌جویی

قرار دادن بچه‌ها در یک موقعیت بردوباخت، باعث عدم پیشرفت و از بین رفتن خلاقیت و استعداد در کودکان می‌شود. رقابت سخت است و همواره دو رو دارد؛ یک رو موفقیت است و یک روی دیگر باخت. در این میان یکی می‌برد و یکی می‌بازد. کودکی که می‌خواست برنده باشد با باخت روبرو می‌شود که این امر باعث می‌شود کودک باور به توانمندی و انگیزه‌اش برای ادامه کار را از دست بدهد و دیگر به دنبال موفقیت‌های رضایت‌بخش نباشد. از طرف دیگر، تشویق به رقابت‌جویی در کودک باعث استرس، اضطراب و پرخاشگری می‌شود.

انتظارات زیاد

اصرار والدین برای بهتر شدن، ممتاز شدن و... همیشه نتیجه دلخواه آن‌ها را برآورده نمی‌کند. انتظارات زیاد معمولاً کودکان را تحت‌فشار قرار می‌دهد تا طبق دستورالعمل‌های دقیقاً تعیین‌شده عمل کنند و خلاقیت، اکتشاف و نوآوری از خود بروز ندهند.

هفت  قاتل خلاقیت در کودکان شما

همچنین هنگامی‌که انتظارات والدین از کودک با علایق، استعداد‌ها و گرایش‌های آن‌ها مطابقت نداشته باشد، توقعات می‌تواند ضربه‌ای جبران‌ناپذیر به رشد و استعداد کودک وارد کند. القای «تو باید بهترین باشی» به هر شکل و با هر رفتاری، کودک را وادار می‌کند تا برخلاف میل باطنی برای رسیدن به این خواسته تلاش کند.

این مسئله باعث می‌شود تا همیشه یک اضطرابی همراه کودک باشد که انتظاراتی فراتر از توانایی‌های او وجود دارد؛ حال اگر کودک نتواند این شایستگی را در عمل نشان دهد، دچار ناکامی، درماندگی، استرس و اضطراب می‌شود که این امر مانع شادمانی، شکوفایی استعداد و خلاقیت در کودک خواهد شد؛ بنابراین انتظار والدین باید با سن، توانایی، سطح رشد جسمی و فکری کودک متناسب باشد و باید توجه داشت که این توانایی‌ها در کودکان با یکدیگر مشابه نیست.

بازی با موبایل

بازی یک‌روند خلاقانه قابل‌ملاحظه‌ای است که سلامت عاطفی، تخیل، حل مسئله و تفکر کودک را تقویت می‌کند. وقتی کودک در بازی سناریو‌های مختلفی را اختراع می‌کند، اعتمادبه‌نفس او افزایش می‌یابد. این درحالی‌که است که در بازی‌های موبایلی، آنچه کودکان روی صفحه می‌بینند فقط نمایانگر چیز‌هایی در دنیای واقعی است.

هفت  قاتل خلاقیت در کودکان شما

نماد‌های صفحه قادر نیستند به‌اندازه تعاملات آن‌ها با افراد و چیز‌های دنیای واقعی تجربه کاملی را برای کودکان فراهم کنند. علاوه بر این، بازی و نحوه انجام آن قبلاً توسط برنامه‌نویس تجویزشده است. کاری که کودکان در بازی‌های موبایلی انجام می‌دهند، بازی کردن طبق قوانین و طراحی شخص دیگری است.

در بازی موبایلی کودک حتی اگر بخواهد هم نمی‌تواند ایده و خلاقیتی از خود نشان دهد؛ درنتیجه استعداد و خلاقیت کودکان هیچ‌گاه بروز پیدا نمی‌کند؛ بنابراین به‌جای سرگرم کردن کودکان با تبلت و موبایل، تلاش کنید تا کودکان بتوانند با انجام بازی‌های غیر موبایلی، تجربیات متنوعی کسب کنند.

خریدن اسباب‌بازی‌های متنوع

آنچه والدین باید بدانند این است که اسباب‌بازی‌های بیش‌ازحد باعث افزایش خلاقیت در کودکان نمی‌شود. به گفته کارشناسان، تعداد زیاد اسباب‌بازی حواس کودکان را پرت کرده و تمرکز آن‌ها را کاهش می‌دهد.

بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که بازی با تعداد زیادی اسباب‌بازی می‌تواند بر سطح تمرکز کودکان تأثیر بگذارد و حتی خلاقیت، مهارت‌های زندگی، تعاملات اجتماعی، تخیل، سلامت روان و روحیه کار تیمی را مختل کند. به‌عنوان یک قاعده می‌توانید چند اسباب‌بازی انتخابی به کودک خود بدهید که به‌عنوان یک وسیله کمکی برای نیاز‌های مختلف رشد او عمل کند. آن‌ها می‌تواند اسباب‌بازی‌هایی مثل پازل، بلوک‌های خانه‌سازی، شن‌بازی، نقاشی و... باشند که تخیل، خلاقیت، فعالیت‌های بدنی، مهارت‌های حل مسئله و ... را در کودکان تحریک می‌کنند.

آموزش نقاشی به شیوه کپی‌برداری

کودکان به‌طورمعمول هنگام نقاشی کشیدن آنچه را در ذهن خوددارند، ترسیم می‌کنند. پیاژه اعتقاد داشت نقاشی کودکان فعالیتی بین بازی و تصویر است که کودک از طریق آن دنیای واقعی را بازنمایی می‌کند. در حقیقت کودکان آنچه در ذهن خوددارند را پردازش کرده و سپس به شیوه خود ترسیم می‌کنند.

هفت  قاتل خلاقیت در کودکان شما

کتاب‌هایی وجود دارند که کودک باید یک‌شکل را از روی شکل رنگ‌شده آن رنگ‌آمیزی کند یا از روی شکل دیگری، شکل ناقصی را تکمیل کند؛ این‌گونه کتاب‌ها نه‌تن‌ها مفید نیستند بلکه روح خلاقیت و استعداد هنری را در کودکان از بین می‌برد؛ بنابراین والدین برای افزایش قوای تخیل در کودک باید او را راهنمایی کنند و با دادن ایده به کودک، او را به ایده پردازی تشویق کنند.

انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:01 - 1400/02/09
من خودم شخصا ۴۰ سال دارم از بچگی خلاقیت داشتم پدر مادرم دخالت نمیکردن تشویقم کردن الان شدم بهترین تعمیرکار موتورسیکلت حتی ماشین خودمم تعمیر میکنم روی موتورسیکلت اختراعاتی میکنم هیچکس نمیتونه بزارید بچه هاتون ازاد باشن در کارهای ذهنی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
درود بر شما و آفرین به والدین شما..قطعا شما هم فرزندانی خلاق تربیت میکنید.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
خلاقیت غیر از اینکه سر کار باعث موفقیت بیشتر میشه،توی زندگی و حل مشکلات زندگی هم ادمو کمک میکنه
Iran, Islamic Republic of
13:23 - 1400/02/09
به جرات میتونم بگم اولین قاتل استعداد کودکان فرستادن بچه ها به مدرسه س ( البته با سیستم اموزش فعلی ) . الان حدود ۴۰ سالمه و چند روز پیش یکی از دبیر های دبیرستانم رو دیدم و راجع به همین موضوع صحبت کردیم...خودش معتقد بود استعدادهای بچه ها رو نابود میکردیم چون استاندارد آموزشی به این شکل طراحی شده....چرا نمیدونم...فقط میدونم هیچ علاقه ای به شغلم ندارم و هیچ آموزش رفتار اجتماعی ندیدم...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
واقعا دختر من داستان نویس ماهری تو دوارنی که مدرسه میرفت بحدی استرس داشت که هیچ کاری نمی تونست انجام بده الانکه مدرسه غیر حضوریه اون استرس رفته شده یه دختر داستان نویس ماهر
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۱
من 64 هستم ، توی مدرسه میخواستم کمی جملات رو تغییر بدم ، معلم میگفت بله و باز همون جمله کتاب رو تلقین می کرد که یه وقت ما فهممون رو از درک مطلب کتاب نگیم و به راه ناصواب نریم
:)
Iran, Islamic Republic of
16:05 - 1400/02/09
یک کلام
ختم کلام

مدرسه
Iran, Islamic Republic of
12:19 - 1400/02/10
مطالب عالی واموزنده بود ممنون وخسته نباشید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج