مریخ‌نورد چین با فرود روی سیاره‌ی سرخ تاریخ‌ساز شد
۱۱۱۸۶۶۶
۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۹
۸ 
چین صبح روز گذشته با موفقیت نخستین مریخ‌نورد خود را روی سیاره‌ی سرخ فرود آورد و به دومین کشوری تبدیل شد که یک سطح‌نورد روی مریخ قرار می‌دهد.

دیجی‌کالا مگ: چین صبح روز گذشته با موفقیت نخستین مریخ‌نورد خود را روی سیاره‌ی سرخ فرود آورد و به دومین کشوری تبدیل شد که یک سطح‌نورد روی مریخ قرار می‌دهد.

مأموریت «تیان‌ون-۱» (Tianwen-۱) نخستین تلاش میان‌سیاره‌ای چین تقریبا در ساعت ۱۹:۱۱ منطقه‌ی زمانی شرقی (۰۳:۴۱ بامداد امروز به وقت تهران) به سطح مریخ رسید. طبق اعلام سازمان ملی فضایی چین (CNSA) این فرود در بخش جنوبی «هامونه‌ی اتوپیا» (Utopia Planitia) مریخ انجام شده است و مریخ‌نورد سیگنال‌هایی از سلامت خود به زمین فرستاده است.

مریخ‌نورد چین با فرود روی مریخ تاریخ‌ساز شد

کاوشگر تیان‌ون-۱ چین که شامل یک مدارگرد، یک سطح‌نشین و یک مریخ‌نورد است، جولای ۲۰۲۰ (۲ مرداد ۱۳۹۹) توسط موشک لانگ مارچ ۵ به فضا پرتاب و در ماه فوریه (۲۲ بهمن ۱۳۹۹) به مدار مریخ رسید. پس از بیش از سه ماه قرار داشتن در مدار، مجموعه‌ی سطح‌نشین و مریخ‌نورد از مدارگرد جدا شدند و فرآیند فرود بر سطح سیاره را آغاز کردند. با ورود به جو، روندی مشابه هفت دقیقه وحشت را که مریخ‌نورد‌های ناسا هنگام فرود می‌گذرانند، تجربه کردند.

یک سپر حرارتی هنگام ورود به جو از فضاپیما محافظت می‌کند. پس از آن مأموریت با چتر نجات به‌خوبی به سمت منطقه‌ی «هامونه‌ی اتوپیا» (Utopia Planitia) رفت که دشتی در داخل دهانه‌ی برخوردی بزرگ در نیمکره‌ی شمالی سیاره است. درست مانند فرود مریخ‌نورد پشتکار، فرودگر چین هم چند موشک کوچک رو به پایین را روشن کرد تا در ثانیه‌های پایانی، سرعت خود را کاهش دهد.

مریخ‌نورد چین با فرود روی مریخ تاریخ‌ساز شد

طرحی گرافیکی از ورود مریخ‌نورد ژورونگ چین به جو مریخ
Credit: CCTV/CNSA

سازمان ملی فضایی چین (CNSA) هنوز رسما فرود موفقیت‌آمیز را تأیید نکرده است، اما این موضع در شبکه‌های اجتماعی توسط شبکه‌ی دولتی تلویزیون چین (CGTN) و پژوهشگران دانشگاه ماکائو اعلام شد: «فرود موفقیت‌آمیز تیان‌ون-۱ بر روی مریخ! نقطه‌ی فرود ۱۰۹٫۷ درجه‌ی شرقی و ۲۵٫۱ درجه‌ی شمالی، کمتر از ۴۰ کیلومتر از نقطه‌ی هدف در اتوپیا پلانتیا بود. در آینده داده‌های بیشتری خواهیم داشت.»

مریخ‌نورد چین که نام خود «ژورونگ» (Zhurong) را از خدای آتش باستانی چین گرفته است، توسط یک سطح شیب‌دار تاشو از سطح‌نشین جدا می‌شود. پس از استقرار بر روی سطح مریخ، انتظار می‌رود که مریخ‌نورد حداقل ۹۰ روز مریخی (حدود ۹۳ روز زمینی) فعالیت داشته باشد. این کاوشگر قصد دارد ترکیب سیاره را مطالعه کند و به دنبال نشانه‌هایی از یخ آب در این منطقه از مریخ بگردد.

مریخ‌نورد چین با فرود روی مریخ تاریخ‌ساز شد

اعتقاد بر این است که منطقه‌ی «هامونه‌ی اتوپیا» (Utopia Planitia) دارای مقدار زیادی یخ آب زیرسطحی است و ناسا هم در سال ۱۹۷۶ میلادی، مأموریت وایکینگ ۲ را به این منطقه فرستاده بود.

مریخ‌نورد شش چرخ چین که تقریبا به اندازه‌ی مریخ‌نورد‌های دوقلوی ناسا «روح» (Spirit) و «فرصت» (Opportunity) است، شش ابزار علمی را دربر می‌گیرد که شامل دو دوربین پانوراما، یک رادار نفوذ به زمین و یک ردیاب میدان مغناطیسی است. همچنین دارای لیزری است که می‌تواند با استفاده از آن به سنگ‌ها ضربه بزند و ترکیب آن‌ها را مطالعه کند. علاوه بر این یک ابزار هواشناسی هم برای بررسی وضعیت آب‌وهوای مریخ همراه خود دارد.

مریخ‌نورد چین با فرود روی مریخ تاریخ‌ساز شد

هم‌زمان که ژورونگ روی سطح مریخ به کاوش می‌پردازد، مدارگرد تیان‌ون-۱ هم در مدار مریخ فعالیت خواهد داشت و نقش یک واسطه میان مریخ‌نورد و پایگاه کنترل زمینی مأموریت را هم انجام خواهد داد. این مدارگرد طوری طراحی شده است که حداقل برای یک سال مریخی یا حدود ۶۸۷ روز زمینی دوام بیاورد.

تیان‌ون-۱ هرچند نخستین فرود چین بر مریخ است، اما نخستین مأموریت چین با هدف مریخ نیست. این کشور در سال ۲۰۱۱ مدارگردی به نام «یینگ‌هو-۱» (Yinghuo-۱) را با مأموریت آوردن نمونه‌ی «فوبوس-گرانت» روسیه آغاز کرد، اما پس از پرتاب از مدار زمین خارج نشد و در نهایت با سقوط در اقیانوس آرام نابود شد.

مریخ‌نورد چین با فرود روی مریخ تاریخ‌ساز شد

طرحی گرافیکی از مجموعه‌ی مریخ‌نورد ژورونگ و سطح‌نشین چین روی مریخ
Credit: CCTV/CNSA

اکنون پس از ناسا که تاکنون ۵ مریخ‌نورد را روی مریخ نشانده، چین دومین کشوری است که یک مریخ‌نورد را با موفقیت بر سطح فرود می‌آورد. در فوریه‌ی ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹) چین با قرار دادن موفق تیان‌ون-۱ در مدار به ششمین کشوری تبدیل شد که پس از ناسا، شوروی، آژانس فضایی اروپا، هند و امارات متحده عربی چنین کاری انجام می‌دهد.

به جز چین و ناسا، اتحاد جماهیر شوروی تنها کشوری است که کاوشگری را روی مریخ فرود آورده است. اما این مأموریت با نام «مریخ ۳» (Mars ۳) تنها چند دقیقه پس از فرود از کار افتاد و زودتر از برنامه‌ریزی پایان یافت. آژانس فضایی اروپا هم دو تلاش برای فرود بر مریخ انجام داده است، اما هر دو کاوشگر سقوط کرده‌اند.

تیان‌ون-۱ نخستین مأموریت میان‌سیاره‌یا چین هم محسوب می‌شود. تاکنون فضاپیما‌های چینی فراتر از ماه نرفته‌اند. جایی که این کشور موفق شده دو سطح‌نورد را به‌عنوان بخشی از برنامه‌ی «چانگ‌ای» (Chang’e) فرود بیاورد و به‌تازگی نمونه سنگ‌هایی از ماه را هم با خود به زمین آورد. چین همچنین درنظر دارد یک مأموریت بلندپروازانه را در سال ۲۰۲۸ برای آوردن نمونه از مریخ آغاز کند. درست مانند مأموریت بازگردانی نمونه از مریخ که توسط ناسا و آژانس فضایی اروپا پیش خواهد رفت.

چین، ساخت ایستگاه فضایی خود با نام «تیان‌هه» (Tianhe) را هم پیش می‌برد و هفته‌ی گذشته سقوط کنترل‌نشده‌ی بخش اصلی پرتابگر آن باعث نگرانی جهانی شده بود. همچنین با همکاری روسیه قصد دارد در سال ۲۰۲۴ یک مأموریت آوردن نمونه از یک سیارک را آغاز کند.

انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:58 - 1400/02/26
تاریخو خیلی وقت پیش آمریکا ساخته
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۶
تاریخ یعنی قدمت چیزی که آمریکا نداره
Iran, Islamic Republic of
10:00 - 1400/02/26
شما بگین چینیا بزرگترین دانشمندان بشریت ولی همچنان شیطان بزرگ و جنایتکارن
پاسخ ها
Unco
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۶
ما خوبیم!
Iran, Islamic Republic of
10:01 - 1400/02/26
خب استقامت از تنهایی درآمد و یه رفیق آسیایی پیدا کرد
Iran, Islamic Republic of
11:33 - 1400/02/26
چین دردسر نباید اجازه تردد بهش بدن هیچ کجا
Iran, Islamic Republic of
17:13 - 1400/02/26
اینا کجان اونوقت ایران کجاست.گیر دلارمرغ وطلا وبیکاری
Iran, Islamic Republic of
19:25 - 1400/02/26
این جنایتکاران کمونیست تو مریخ چکار دارن
Germany
19:44 - 1400/02/26
نمیخواهد ناسا و دیگر مخترعین و مکتشفین به دنبال زندگی در کرات دیگر و جستجوی آبهای زیر زمینی در مریخ و چنین سیاراتی باشند
اگر خیلی علم و قدرت و پول دارید که قطعا هر سه را دارید بدنبال درست کردن همین کره زمین باشید که دو سوم انرا آب تشکیل داده خخخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
22:14 - 1400/02/26
باور کردنی نیست اما واقعیت اینست که ترمز پیشرفت چینیها بریده
Iran, Islamic Republic of
02:10 - 1400/02/27
از جو خارج شدن موشکشونم تاریخ سازشد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج