تأثیر ویروس کرونا بر عملکرد جنسی آقایان
۱۱۱۹۵۲۱
۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰
۵ 
اگرچه عمده مطالعات انجام‌شده بر عوارض این ویروس، بر میزان و چگونگی آسیب به اندام‌های حیاتی، به‌ویژه ریه متمرکز بوده است، اما مطالعات محدود اولیه نشان‌دهنده این احتمال است که ابتلا به ویروس کرونا می‌تواند باعث درگیری سلول‌های هورمون‌ساز و اسپرم‌ساز بیضه‌ها شود.

برترین‌ها: ویروس کرونا با آسیب رساندن به رگ‌های خونی، توانایی جنسی در مردان را کاهش می‌دهد⁣، این جدیدترین مطالعه درباره کرونا توسط دانشگاه میامی انجام شده است. تا به حال مطالعات بسیاری درباره تاثیر کرونا بر اسپرم، توانایی جنسی و سردمزاجی انجام شده است. همین بهانه‌ای شد تا امروز درباره تأثیر ویروس کرونا بر عملکرد جنسی مردان بپردازیم، با ما همراه باشید: 

تأثیر ویروس کرونا بر عملکرد جنسی مردان

اگرچه عمده مطالعات انجام‌شده بر عوارض این ویروس، بر میزان و چگونگی آسیب به اندام‌های حیاتی، به‌ویژه ریه متمرکز بوده است، اما مطالعات محدود اولیه نشان‌دهنده این احتمال است که ابتلا به ویروس کرونا می‌تواند باعث درگیری سلول‌های هورمون‌ساز و اسپرم‌ساز بیضه‌ها شود. یافته‌های یک مطالعه ادعایی بر روی بیمارانی که به علت ابتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان بستری شده‌اند، حاکی از آن است که این بیماری ممکن است سطح تستوسترون مردان را کاهش دهد.

یافته‌های یک مطالعه ادعایی بر روی بیمارانی که به علت ابتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان بستری شده‌اند، حاکی از آن است که این بیماری ممکن است سطح تستوسترون مردان را کاهش دهد.تستوسترون با سیستم ایمنی اندام‌های تنفسی مرتبط است و سطح پایین تستوسترون ممکن است خطر ابتلا به عفونت‌های تنفسی را افزایش دهد. تستوسترون پایین همچنین با افزایش بستری شدن در بیمارستان به دلیل ابتلا به عفونت و و مرگ و میر ناشی از آن در مردان بستری شده در آی. سی. یو مرتبط است، بنابراین تستوسترون درمانی ممکن است مزایای زیادی داشته باشد. در این مطالعه ما دریافتیم با افزایش شدت کووید-۱۹، میانگین تستوسترون کل کاهش می‌یابد. میانگین سطح هورمون محرکه فولیکولی (FSH) در بیماران بستری شده در بخش آی. سی. یو به طور قابل توجهی بالاتر از گروه بدون علامت بود. هورمون محرکه فولیکولی (FSH) هورمونی گلیکوپروتئینی است که از بخش پیشین هیپوفیز در هر دو جنس (نر، ماده) آزاد می‌شود. بیمارانی که فوت کردند، میانگین سطح تستوسترون کل آن‌ها به طور قابل توجهی پایین‌تر از بیمارانی بود که زنده بودند. با این حال حتی ۶۵.۲ درصد از ۴۶ بیمار مرد که بدون علامت بودند نیز میل جنسی خود را از دست داده بودند.

از آنجا که گیرنده‌هایی که ویروس از آن‌ها برای ورود به سلول استفاده می‌کند، در سطح سلول‌های سازنده هورمون جنسی مردانه، یعنی تستوسترون نیز وجود دارند، این احتمال مطرح شده که ممکن است ابتلا به این ویروس عوارض ماندگاری بر عملکرد جنسی و تناسلی مردان داشته باشد.

آثار مخرب طولانی‌مدت

تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا با اشاره به مطالعات انجام‌شده درباره ویروس‌های هم‌خانواده کرونا، مانند سارس عنوان کرد: یکی از عوارض ابتلا به این ویروس‌ها تب شدید است. افزایش دمای بدن می‌تواند باعث آسیب به سلول‌های هورمون‌ساز و اسپرم‌ساز بیضه‌ها شود، اما این آسیب معمولاً ماندگار نیست و طی چند ماه برطرف می‌شود. اما اگر ابتلا به این ویروس‌ها باعث ایجاد التهاب در بیضه شود، آثار مخرب آن طولانی‌مدت خواهد بود.

در حالی که جهان در حال انجام واکسیناسیون کرونا است، کارشناسان در ایتالیا و ایالات متحده امریکا از یک پیامد درازمدت احتمالی دیگر بیماری کووید-۱۹ هشدار می‌دهند: اختلال در نعوظ یا برخاستن آلت تناسلی مرد.دکتر دنا گریسون، متخصص بیماری‌های عفونی اخیراً در یک مصاحبه گفت: «ما می‌دانیم که این بیماری مشکلاتی را در دستگاه گردش خون ایجاد می‌کند. این مایه نگرانی جدی است که این ویروس نه تنها می‌کشد، بلکه می‌تواند عواقب احتمالی طولانی مدت را برای تمام عمر ایجاد کند.»


هم عامل خطر و هم پیامد

یک تحقیق در ایتالیا در ماه جولای دریافت که اختلال نعوظ علاوه بر اینکه می تواند یک عامل خطر برای بیماران کووید-۱۹ باشد ممکن است «پیامد احتمالی» این بیماری برای افراد نجات یافته از آن باشد.

«اختلال نعوظ یک ابزار عالی برای سنجش بیولوژیک صحت جسمی و روانی است.» او گفت از آن‌جایی که بیماری کووید-۱۹ سلامتی جسمی و روانی را متاثر می‌کند، جای تعجب نیست که اختلال نعوظ نیز از جمله پیامد‌های این بیماری باشد.

افرادی که قبلاً از اختلال نعوظ رنج می‌برده‌اند و به ویروس کرونا آلوده شده‌اند، بیشتر مستعد التهاب ریوی کووید-۱۹ اند. دلیل آن این است که التهاب ریوی (پنومونی) برخی اختلال‌های جانبی (چند ابتلایی) را با خود دارد که با اختلال نعوظ مرتبط است، مانند مشکلات تنفسی، التهاب، مشکلات هورمونی، استرس، اضطراب و افسردگی.


عملکرد جنسی آقایان پس از ابتلا به کرونا

به نظر می‌رسد هر بار خبر جدیدی از کرونا و اثرات آن بر بدن و زندگی انسان شنیده می‌شود. یک مطالعه به تازگی از تاثیر ویروس کرونا بر سلامت تناسلی و جنسی مردان پرده برداشته است. مطالعه یاد شده دریافت که بهبود یافتن از بیماری کرونا می‌تواند با اختلال نعوظ همراه باشد. این تحقیق بیانگر ۳ عامل است که می‌توانند پس از بهبودی از بیماری کرونا به اختلال نعوظ منجر شوند:

تأثیر ویروس کرونا بر عملکرد جنسی مردان

۱- تاثیرات عروقی

اختلال نعوظ یک نشانه از ابتلا به بیماری قلبی در آینده بوده و به همین دلیل مشخص است که سیستم عروقی بدن با سیستم تناسلی ارتباط دارد. همچنین، بیماری کرونا می‌تواند سبب بروز التهاب در سرتاسر بدن مخصوصا قلب و عضلات اطراف آن شود. جریان خون رونده به قلب می‌تواند در اثر بیماری‌های عروقی جدید یا تشدید یافته ناشی از ویروس با انسداد مواجه شود.

۲- تاثیر روانی

فعالیت جنسی ارتباط تنگاتنگی با سلامت روان دارد. استرس، اضطراب و افسردگی ناشی از ابتلا به ویروس و همه گیری می‌تواند به افت خلق و اختلال نعوظ ارتباط داشته باشد.

۳- تحلیل روی سلامت کلی

اختلال نعوظ معمولا نشانه‌ای از یک مشکل زمینه است. مردان دارای سلامت نامناسب از نظر ابتلا به اختلال نعوظ و همچنین بروز واکنش شدید به بیماری کرونا در معرض خطر بالا تری قرار دارند.

از آنجایی که ویروس می‌تواند مشکلات سلامتی بسیاری را در بدن ایجاد کند، سلامت کلی ضعیف یکی از نگرانی‌های مرتبط با اختلال نعوظ و عوارض دیگر است. اختلال نعوظ می‌تواند نمایانگری از سلامت کلی بدن باشد.


ناباروری در آینده

همچنین از آنجایی که سن یک عامل خطر برای ابتلا به اختلال نعوظ و موارد شدید بیماری کرونا به شمار می‌رود، باید آن را به عنوان یک مولفه مهم در نظر گرفت.

تأثیر ویروس کرونا بر عملکرد جنسی مردان

ولی مطلب اصلی اینجا است که گیرنده‌های ACE که میزبان این ویروس در بدن انسان هستند مثل کلیه و ریه و ... در بافت بیضه هم وجود دارند و به طور حتم احتمال آسیب مستقیم به بافت بیضه هم وجود دارد و با توجه به اینکه برای انواع دیگر ویروس کرونا این آسیب‌ها ذکر شده است، گستره این آسیب از التهاب‌های بیضه تا ایجاد ناباروری محتمل است.

در آینده و با گذشت زمان اطلاعات بیشتری در مورد اثرات طولانی مدت این ویروس بر باروری آقایان به دست خواهد آمد.

انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:02 - 1400/02/30
بدترین زمان و مکان بدنیا اومدیم
پاسخ ها
ناشناس
United Arab Emirates
۰۲:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۳۱
این ویروس کاملا هوشمند و برای کنترل جمعیت کره ی زمین و منافع اقتصادی و سیاسی برای برخی کشورها در آزمایشگاه ساخته شده
Iran, Islamic Republic of
09:03 - 1400/02/30
در سن جوونی توان داری باید خوشحال شاد باشی میگن باید سرکوب کنی پیر ناتوان بشی دیگه کاری بهت ندارن
Iran, Islamic Republic of
09:03 - 1400/02/30
ایران بوی جوراب میده
پاسخ ها
محمدرضا
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۱
خخخ
Iran, Islamic Republic of
09:08 - 1400/02/30
یاخدا اینو دیگه چیکار کنیم
Iran, Islamic Republic of
09:53 - 1400/02/30
الان دیگه کرونا فقط نیست باید مواظب پدر و مادر هم باشیم که یه وقت گیم اورمون نکنن کاملا در یک فیلم سینمایی ترسناک گیر کردیم اسپرم به درک جونمون از دست نره
Iran, Islamic Republic of
10:03 - 1400/02/30
پارازيت - نداشتن خوراك مفيد و مقوي بخاطر تورم - نداشتن ارامش و استرس هم بهش اضافه كنيد
پاسخ ها
بهار
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۳۰
اره صد در صد موافقم ،اینا هزاران برابر تاثیرش از کرونا بیشتره
Iran, Islamic Republic of
10:19 - 1400/02/30
از سه شب پیش غذا میذارن جلوم کامل میگردمش ، یه وقت پدر مادرم هوس گوشت سلاخی نکرده باشن...
Iran, Islamic Republic of
10:19 - 1400/02/30
آقایون عزیز مواظب خودتون باشید از همه طرف محاصره شدیم شب می خواهید بخوابید در اتاق را هم قفل کنید حتی به پدر و مادر هم اعتماد نکنید ممکنه از دست کرونا در برید ولی در تله اب گوشت بزباش پر از قرص خواب اور بیفتید بعد کرونا احتمالا وارد مرحله پدر و مادرهای زامبی طور بشیم نصحیت شکارچی پیر یادتون باشه هر چقدر احتیاط کنید کمه
Iran, Islamic Republic of
10:22 - 1400/02/30
اگر والدین براتون غذای آبکی آوردن و همون روز هم دعواتون شده بود و گفتن برا پسر گلم درست کردم بگید مرسی ولی اونو نخورید بریزید توی گلدون خیلی حواستون رو جمع کنید از پارسال این مسائل زیاد شده
Iran, Islamic Republic of
11:08 - 1400/02/30
اصن به درک بعضی مردا عقیم شن ،میرن زن میگیرن بچه تولید میکنن و بعد بچشونو میکشن
Iran, Islamic Republic of
11:44 - 1400/02/30
پارازیت کرونا یبکاری مستاجری دیگه نمیشه
Iran, Islamic Republic of
14:04 - 1400/02/30
با شخصی که قبلان کرونا گرفته بود وخوب شده بود رابطه داشتم از اون وقت میل جنسی خیلی کم شده .شاید خوب نشده بود
Iran, Islamic Republic of
15:51 - 1400/02/30
از کرونا باید ترسید از پدر و مادر از گرونی از آینده از روزهای باقیمانده عمر‌‌...ووو
Iran, Islamic Republic of
23:36 - 1400/02/31
با این آمار زادوولد تو کرونا معلومه هیچ تاثیر بدی که نداشته حتی تاثیر مثبت داشته هربار اینیستا رو بار میکنی یه سلبریتی زایمان کرده.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج