میخواهم زنده بمانم، می‌خواهند زنده نماند
۱۱۲۳۳۰۷
۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۱
۹ 
بازی رسانه‌ای- تبلیغاتی یا کشمکش نیروی انتظامی و سریال پربیننده؟!

روزنامه شهروند - پولاد امین: نیروی انتظامی از سریال «می‌خواهم زنده بمانم» شکایت کرده و خواهان توقیف این سریال و حذف قسمت‌های قبلی‌اش شده است.سریال «می‌خواهم زنده بمانم»؛ سریالی عاشقانه داستانی پرتلاطم را در دهه پرماجرای ۶۰ روایت می‌کند- و ظاهرا همین هم مشکلات این سریال را باعث شده است.

‌می‌خواهم زنده بمانم
سریال «می‌خواهم زنده بمانم» را شهرام شاه‌حسینی کارگردانی کرده. کارگردانی که آخرین فیلم سینمایی‌اش «خانه دختر» هم با مشکلات و ممیزی‌های فراوانی مواجه شد و در نهایت هم سر سلامت از بازی اکران بیرون نیامد.

«می‌خواهم زنده بمانم» با بازی حامد بهداد، سحر دولتشاهی، پدرام شریفی، مهران احمدی، علی شادمان، آزاده صمدی، بابک کریمی، آناهیتا درگاهی، بهاره کیان‌افشار، مائده طهماسبی، افسانه چهره‌آزاد، عزت‌الله مهرآوران و بیژن بنفشه‌خواه آن‌گونه که در خلاصه داستانش آمده «قصه‌ای در دل اتفاقات پرشمار دهه ۶۰» را روایت می‌کند. داستانی درباره هما حقی و نامزدش نادر که با دستگیری پدر هما و محکومیت او به اعدام وارد هزارتویی از خشونت و فریب و بی‌رحمی می‌شوند. قصه‌ای همدلی‌برانگیز در دوران پرماجرای دهه ۶۰ با شخصیت‌هایی حساسیت‌برانگیز که توانسته‌اند سریال «می‌خواهم زنده بمانم» را تبدیل به اثری موفق و پربیننده کنند- و ظاهرا همین هم نهاد‌های ناظر را به این سریال حساس کرده است.

تصویر حساس

اما اینکه چه چیزی سریال «می‌خواهم زنده بمانم» را در خطر توقیف قرار داده، در روز‌های اخیر باعث صحبت‌های زیادی شده است. در حقیقت مدت‌هاست که گفته می‌شود این سریال با خطر توقیف مواجه است و به‌واقع از همان اولین قسمت‌های انتشار «می‌خواهم زنده بمانم» این شایعات پیرامون این سریال مطرح بوده است.

بسیاری دلیل حساسیت‌های موجود درباره «می‌خواهم زنده بمانم» را در نگاه این سریال به نیرو‌های انتظامی سال‌های آغازین دهه ۶۰ جست‌وجو می‌کنند. در واقع اینکه شهرام شاه‌حسینی نیرو‌های کمیته را به نوعی متفاوت از تصویر دلخواه تصمیم‌سازان این سال‌ها به تصویر کشیده؛ از نظر این گروه مجوزی است برای جلوگیری از عرضه و نمایش سریال.

‌می‌خواهم زنده بمانم

اما شماری دیگر دلیل نارضایتی نهاد‌های ناظر را نمایش کاراکتری، چون امیر شایگان می‌دانند. یکی از مسئولان بانفوذ و مهم قوه‌قضائیه، دارای قدرت برگرداندن آرای صادره و توقف حکم اعدام متهمان، که به صورت «قانونی» و راحت، مخالفینش را می‌کشد. یک شخصیت مخوف و ترسناک- که بازی درخشان و باصلابت حامد بهداد هم به یاری‌اش آمده و یکی از مقتدرترین و مخوف‌ترین تصاویر را از کاراکتر اصولا کلیشه‌ای مدیران کشور در سال‌های دهه ۶۰ حاصل آورده است. تصویری جذاب که البته به مذاق عده‌ای چندان خوش نیامده و اعتراضاتی را موجب شده است.

داستان چیست؟

دیروز خبر آمد که معاون اجتماعی نیروی انتظامی خواستار توقیف سریال «می‌خواهم زنده بمانم» شده است.اما اصل ماجرا این‌گونه بوده که ظاهرا نیروی انتظامی در جلسه‌ای با محمدحسین شایسته، تهیه‌کننده مجموعه «می‌خواهم زنده بمانم»، درخواست کرده بعضی قسمت‌های سریال اصلاح و چند سکانس نیز حذف شوند.

‌می‌خواهم زنده بمانم

اما سازندگان سریال به این درخواست ترتیب اثر نداده‌اند و روند انتشار قسمت‌های بعدی را ادامه داده‌اند- که باعث شده معاونت اجتماعی نیروی انتظامی در نامه‌ای به ساترا خواستار توقیف این سریال شود.

نامه توقیف

در نامه نیروی انتظامی به سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر (ساترا) آمده که «با توجه به اینکه تهیه‌کننده سریال «می‌خواهم زنده بمانم» ملاحظات ناجا را انجام نداده، درخواست توقف موقت این سریال مطرح می‌شود». ظاهرا نیروی انتظامی طی جلسه‌ای که با عوامل سازنده این مجموعه داشته، خواهان اصلاح برخی قسمت‌ها شده- و، چون تاکنون این اصلاحات انجام نشده، درخواست توقف موقت این سریال را مطرح کرده است.

‌می‌خواهم زنده بمانم

ایرنا متن نامه نیروی انتظامی را به این شکل منتشر کرده است: «همانگونه که طی شماره پیروی اعلام گردیده مجموعه نمایش خانگی «می‌خواهم زنده بمانم» توسط آقای محمدحسین شایسته (تهیه‌کننده) بدون هماهنگی و اخذ مجوز‌های لازم از اداره سینمایی این معاونت تهیه و تولید و پس از پخش مشخص شد مشارالیه ملاحظات و استاندارد‌های سازمانی ناجا را در اثر تولیدی رعایت ننموده و همین امر اعتراض جمع کثیری از کارکنان ناجا را در پی داشته است؛ لذا پس از اعتراض ناجا مقرر شد عوامل تولید (تهیه‌کننده، کارگردان و نویسنده) با نماینده ناجا جلسه‌ای تشکیل و نسبت به لحاظ نمودن نقطه‌نظر اصلاحی اقدام نمایند و بر همین اساس و پس از منعقدشدن جلسه مورد نظر، توافق شد تهیه‌کننده ظرف سه‌روز تمامی قسمت‌های پخش‌شده تا قسمت یازده را از پلتفرم شبکه نمایش خانگی و تمامی سایت‌های اینترنتی جمع‌آوری و از قسمت دوازدهم کلیه ملاحظات سازمانی را لحاظ کند. لیکن پس از پخش قسمت دوازدهم و سیزدهم مشاهده گردید گروه تولید به مصوبات جلسه فی‌مابین تمکین ننموده و بدون توجه به تاریخ درخشان سازمان‌های انتظامی قبل از ادغام (کمیته انقلاب اسلامی و شهربانی جمهوری اسلامی ایران) عملکرد آنان را به سخره کشیده است.»

‌می‌خواهم زنده بمانم

روابط عمومی فیلیمو با تایید خبر توقف پخش سریال «می‌خواهم زنده بمانم»، اعلام کرد، «قسمت پانزدهم این مجموعه امروز ساعت هشت صبح از فیلیمو، پخش نخواهد شد.»روابط عمومی فیلیمو همچنین درباره توقف پخش سریال «می‌خواهم زنده بمانم» اطلاعیه ای را به شرح زیر منتشر کرده است:

«با درخواست معاونت اجتماعی نیروی محترم انتظامی، پخش سریال «می خواهم زنده بمانم» تا اطلاع ثانوی متوقف شده است و تیم تولید و ساترا در حال رایزنی برای رفع ابهامات و گفتگو درخصوص نقطه نظرات ایشان است.

از مسئولان محترم درخواست می‌شود با سعه صدر و آرامش به نظاره سریال بنشینند؛ تا سرنوشت شخصیت‌های منفی سریال بر اساس روند منطقی درام به سرانجام برسد و سازندگان جرأت و جسارت پرداختن به اتفاقات مهم و افراد نیک و بد روزگار را در کسوت های مختلف داشته باشند.»

انتشار یافته: 26
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:08 - 1400/03/10
به جهنم توقیف بشه،به من چه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
آره راست میگی همچین فیلم خوبی به تو چه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
فیلم‌نیست ، سریاله
بدون نام
-
۱۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
نیا نظر نده و نخون.
جالبه گاندوی دروغگو و اراجیف گوی اصولگرا پسند نمایش داده میشه و این این فیلم توقیف،حقیقت تلخه
رابین هود
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
نیروی نظامی و انتظامی ما پیغمبر زاده هستن و هیچگاه خطا نمیکنن....
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
والا گاندوهم متوقف شد
Iran, Islamic Republic of
10:35 - 1400/03/10
نمیفهمم چرا باهاش مشکل دارن.. اتفاقا سریال خیلی خوب نشون داده که توی نیروی انتظامی هم خوب و بد و پارتی هست..
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
از همین خوشون نیومده !!
نیروی انتظامی پاك پاكه !
Iran, Islamic Republic of
12:06 - 1400/03/10
آخه چطوری ممکنه تو سریالی که پخش سراسری داشته(گاندو)این همه میشه به وزیر و رئیس جمهور انتقاد کرد و کلی آدم نفوذی در راس دولت باشه،اما نمیشه یه چندتا نفوذی توی نیروی انتظامی متصور شد؟
پاسخ ها
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
خب به گاندوام خیلی گیردادن و مجبور شدن کلی سانسور داشته باشن..از این سریال هم خواستن تغییراتی داشته باشن که گویا توجه نکردن الانم میخوان متاسفانه توقیف کنن
ارش
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
البته ممکنه بخوان تلافی گاندوم را سر این خالی کنن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
گاندو برای اصلاح ساختاره چیزی که لیبرالها می سازند برای لگدپرانیه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
حالا هر چی بشه میگن گاندو
United Arab Emirates
14:35 - 1400/03/10
تو این مملکت همه پیامبر و مریم مقدس هستن دکتر پرستار و پلیس و قاضی و دولت و وزیر و....این همه زیر میزی و رشوه و اختلاص من میکنم تازه ریشم ندارم چادری هم نیستم اسمم ایرانی هست که به هیچ کس برنخوره بعد این کلیپ که چپ و راست میریزه بیرون همه بازیه مثل چک نماینده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
تو این مملکت فقط غرغرهای مجازی بی عیب و ایرادند!!!
Iran, Islamic Republic of
14:54 - 1400/03/10
پس پولی که واسه چهارده قسمت دادیم هم همون نیروی خدوم انتظامی بهمون برگردونه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
موافقم
Iran, Islamic Republic of
15:18 - 1400/03/10
سریال گاندو خار چشم یسری اقلیت اصلاح طلب و تندرو
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
داری اشتباه میزنی،برو زیر یه مطلبی که درمورد گاندوعه نظر بده نه اینجا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
اصلاح طلب ها تندرو هستن اونوقت اصولگراها چی هستن،؟؟؟؟؟؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
از کی تا حالا۱۰درصدی ها شدن اکثریت
United States
22:52 - 1400/03/10
سریال خوبیه توقیفش نشون داد که واقعیت رو نشون میده برای همین دردشون اومده
Iran, Islamic Republic of
00:28 - 1400/03/11
حقیقت چون تلخ است به مذاق کوته فکران خوش نخواهد بود
Iran, Islamic Republic of
05:27 - 1400/03/11
همین کارها رو میکنن که سینما پیشرفت نمیکنه
Iran, Islamic Republic of
06:02 - 1400/03/11
بابا فیلم دیگه
یه رمانه
چرا بعضی ها به خودشون میگیرن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج