کپی‌کاریِ تازه مدیری؛ برگ برنده یا در امتداد سقوط؟
۱۱۲۶۷۴۰
۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۷
۱۱ 
آیا دور تازه برنامه مهران مدیری می‌تواند جذابیت پدید آورد؟
برترین‌ها: مهران مدیری در اولین قسمت از فصل جدید برنامه «دورهمی» که جمعه شب ۲۱ خرداد روی آنتن شبکه نسیم رفت، از ساختار مسابقه‌ای که اجرا و کارگردانی آن را بر عهده دارد رونمایی و در واکنش به برخی شائبه‌ها تأکید کرد جزء به جزء این مسابقه کپی شده از یک برنامه خارجی است. مدیری در این باره گفت: «هر برنامه‌ایی مثل تاک‌شو، مسابقه، استعدادیابی و همه برنامه‌های اینجنینی یک اصل دارند و بقیه کپی‌اند. یعنی یک کشوری یک اصل می‌سازد و بقیه کشور‌ها از روی آن کپی می‌کنند. این هم کپیه و جزء به جزء کپیه! یعنی دو مرحله دارد؛ مرحله دایره و ربات. سعی کردیم خیلی خوب کپی کنیم و کپی درجه یک کنیم. این خودش مهمه، چون کپی هم باید کپی درجه یک باشد که ما سعی کردیم این کار را بکنیم»
 
دورهمی
 
پیش از این هم مهران مدیری، پس از افشای کپی بودن جزءبه‌جزء بودن برنامه‌ی دورهمی از روی یک شوی هندی، اشاره کنندگان به‌این شباهت را، عوض پاسخ‌گویی، روی آنتن شبکه‌ی نسیمِ صداوسیما، به‌سخره گرفته بود، هرچند این اقدام مدیری گامی به جلو است، اما مدیری درباره‌ی منبع اصلی که مسابقه‌ای از شبکه‌ی فاکس امریکاست اشاره نکرد. بخش اول مسابقه دورهمی که یک مسابقه اطلاعات عمومی ساده شبیه سایر برنامه‌های اطلاعات عمومی معمول است، اما بخش دوم که بخش روبات نامیده می‌شود برداشتی از مجموعه مسابقه «سامورایی ذهنی» یا «Mental Samurai» ساخته شبکه FOX است. این مسابقه که راب لو بازیگر سریال «بال غربی» اجرای آن را برعهده دارد از مارچ ۲۰۱۹ در این شبکه پخش شده و پخش فصل دومش به دلیل شیوع کرونا به می‌سال ۲۰۲۱ موکول شده است. در تفاوت با دورهمی، «سامورایی ذهنی» بیشتر بر توانایی و قدرت‌های ذهن مثل حافظه، قدرت حل مسئله و دانش متمرکز است، ولی فصل جدید «دورهمی» تمرکز خود را روی مسائل فرهنگی و ادبی گذاشته است.
 
دورهمی
 
کافه سینما با استقبال از این تغییر مثبت نوشت: کاش مدیری حالا که با تاکید به کپی بودن برنامه‌اش اشاره کرد و برای مخاطبان‌‍اش توضیح داد که سعی کرده‌اند یک کپی درجه‌ی اول تولید کنند، نمی‌گفت. این که: تمام این مدل برنامه‌ها، یک نمونه‌ی اصلی دارند، و بقیه‌ی کشور‌ها از روی آن کپی می‌کنند. در حالی که چنین چیزی نیست. اول این که اغلب برنامه‌های تولید شده بر اساس یک منبع خاص، اشاره‌ی دقیق به نمونه‌ی اصلی می‌کنند و در اغلب موارد، نظارت و استانداردسازی خالق اصلی را می‌پذیرند؛ از آن جا که عضو معاهده‌ی کپی رایت نیستیم، البته همانند کشور‌های دیگر، اجباری در پرداخت حقوق مولف نخواهیم داشت، و بعد این که این صحبت درباره‌ی برنامه‌های عمومی شده، مثل تاک شو و استعدادیابی صدق می‌کند، و نه مسابقه‌ی خاصی که همانند دیگر مسابقه‌ی صداوسیما با اجرای رشیدپور، کپی یک برنامه‌ی خاص است. امیدواریم قدم به قدم در مسیر مثبت حرکت کنیم، و برای سازندگان این برنامه هم، آرزوی موفقیت داریم.
 
دورهمی
 
محتوای مسابقه دورهمی طوری بود که شرکت‌کنندگان باید بر اساس اطلاعات عمومی به سوالات پاسخ می‌دادند. سوالات مسابقه در زمینه سینما، تئاتر، ادبیات، تاریخ، موسیقی و هنرهای تجسمی طراحی شده، هدف از ساخت آن بالا رفتن سطح آگاهی است و نحوه شرکت در مسابقه هم به شکلی بود که از قبل باید در مسابقه ثبت نام می‌کردند و به سوالات تعیین شده پاسخ صحیح می‌دادند تا برای مسابقه انتخاب شوند، سوالات مطرح شده در مسابقه با انتقادهایی همراه بود.، طیف گسترده‌ای از این انتقادات شامل نوع سوالات و ضعف برخی از شرکت کننده‌ها و اجرای مسابقه بود. حال باید دید این مسابقه که هدف‌گذاری خود را با رویکردی آموزشی و برپایه آگاهی جامعه قرار داده است آیا می‌تواند به این هدف خود نزدیک شود. 
 
دورهمی
 
تلویزیون در سال‌های گذشته از این دست مسابقه و برنامه‌ها با اسامی مختلف زیاد داشته است که برخی از آن‌ها مثل برنامه‌ای با اجرای داریوش کاردان و برنده باش رضا گلزار نیز با انتقاد‌هایی از جمله ضعف در طرح سوالات تا ضعف در پاسخ‌گویی شرکت کنندگان همراه بوده است.برنامه‌های پرمخاطب دیگری از جمله مسابقه هفته با اجرای مرحوم «منوچهر نوذری» هم در تلویزیون پخش شده است که می‌توان آن را جزء ماندگارترین برنامه‌های تلویزیونی دانست. این مسابقه بینندگان فراوانی داشت و در ذهن مردم ماندگار شده است. مهران مدیری در مجموعه نوستالژیک «ساعت خوش»، از محبوبیت این مسابقه استفاده و در یکی از آیتم‌های آن با «مسابقه هفته» شوخی می‌کرد. او در این آیتم با سبک اجرای زنده‌یاد نوذری، صراحت کلام و جدیت او شوخی می‌کرد. اکنون از لحاظ بصری قرار گرفتن مهران مدیری در جایگاه پرسشگر، در حالی که شرکت‌کنندگان دور تا دور او را فرا گرفته‌اند، یادآور خاطره خوب «ساعت خوش» و برنامه ماندگار «مسابقه هفته» است. این بار مدیری در جایگاه شخصی قرار گرفته که روزگاری با او شوخی می‌کرده است. سری جدید «دورهمی» چهارشب در هفته از جمعه تا دوشنبه روی آنتن شبکه نسیم می‌رود.
 
دورهمی
دورهمی
 
دورهمی
 
دورهمی
انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:49 - 1400/03/23
اگه الان یسری نگن صداوسیمای میلی، شما صداوسیما رو نگاه نکنید همون بی بی سی فارسی و رسانه های دشمن و نگاه کنید بذارید صداوسیما برای ما بمونه.
Iran, Islamic Republic of
09:50 - 1400/03/23
دورهمی. این دوره خیلی سخیف واعصاب خوردکن وبدردنخور است است سالهای قبل عالی بود
Iran, Islamic Republic of
10:05 - 1400/03/23
شما همون بهتره نگاه نکنی همیشه کانالت رو عوض کن. ژست فهمیده ها رو نگیر
پاسخ ها
میتی از مشد
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
مدیری دیگه تموم شده . این دست و پا زدن ها فایده ای نداره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
چرت نگو
Iran, Islamic Republic of
10:07 - 1400/03/23
مهران مدیری چون تو کارش موفق هست یک عده چشم دیدنش رو ندارند. کلا هر کس توی این کشور مشهور میشه وعده‌ای طرفدارش میشن می‌خوان زیرآبش رو بزنند. مثل. عادل فردوسی پور. رضا رشید پور. محمد رضا گلزار
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
دقیقا همین طوره.کاملا موافقم،
Iran, Islamic Republic of
10:15 - 1400/03/23
هر کپی ای که درست نیست حتی اگر به نحوه احسن باشه
کپی بی ارزشی است ...مثل اون برنامه که رنگ میپاشه روی صورت ، اینها ابتذال است...مثل این میماند که ما بیاییم و مدل شدن خانمها را از اونا کپی برداری کنیم
Iran, Islamic Republic of
10:18 - 1400/03/23
مرد هزار جهره هم کپی یکی از کارهای روان اتکینسون(مستر بین) بود که با قدری تغییرات در فیلمنامه همراه بود
Iran, Islamic Republic of
10:23 - 1400/03/23
کاش همون طنز ادامه میدادی مردم از تو توقع طنز دارن نه مسابقه کوفتی که هر شبکه بزنی یه مسابقه داره
Iran, Islamic Republic of
12:04 - 1400/03/23
خیلی هم مسابقه خوبیه،اجرای آقای مدیری هم عالیه
Iran, Islamic Republic of
12:08 - 1400/03/23
مهم درامد و عایدی میلیاردی برای مدیری و تهیه کننده هاست که از جیب مردم و بیت المال میره تو جیب مدیری و تیمش
Iran, Islamic Republic of
12:25 - 1400/03/23
واقعا از بس همه شبکه ها مسابقه داره خسته شدیم همه کپی هم بدون ذره ای خلاقیت در نحوه مسابقه و اجرا

یه مشت سوالات بیخود که به هیچ کار زندگی آدم نمیاد و عملا وقت تلف کردنه
Iran, Islamic Republic of
13:51 - 1400/03/23
یکی از دلایلی که جهان سومی هستیم
Germany
15:06 - 1400/03/23
متاسفم برای خودمون
آش کشک خالته میخوای بخوا. میخوای نخوا
Iran, Islamic Republic of
15:12 - 1400/03/23
آقای مدیری توبی نظیری به انتقادهاتوجهی نکن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج