قطعیِ برق و بی‌واکسنی؛ اینجا ایران، آخرالزمان!
۱۱۳۳۵۴۹
۱۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۲
۶ 
در حالی که در اروپا مردم درگیر هیجان مسابقات یورو هستند، در حالی که اکثر کشور‌های خاورمیانه به سطح قابل‌توجهی از واکسیناسیون رسیده‌اند، در حالی که غالب نقاط دنیا به زندگی نرمال بازگشته‌اند، در ایران صحبت از محدودسازی شبکه‌های اجتماعی، پیک n اُمِ کرونا، قحطی واکسن، کم‌آبی و قطعیِ گسترده برق و تعطیلی عجیب و غریب کاسبی‌ها، محدودیت‌های غیرقابل تصور جاده‌ای و منع عجیب تردد شبانه، زندگی را بر مردم دشوار کرده.

برترین‌ها: در حالی که در اروپا مردم درگیر هیجان مسابقات یورو هستند، در حالی که اکثر کشور‌های خاورمیانه به سطح قابل‌توجهی از واکسیناسیون رسیده‌اند، در حالی که غالب نقاط دنیا به زندگی نرمال بازگشته‌اند، در ایران صحبت از محدودسازی شبکه‌های اجتماعی، پیک n اُمِ کرونا، قحطی واکسن، کم‌آبی و قطعیِ گسترده برق و تعطیلی عجیب و غریب کاسبی‌ها، محدودیت‌های غیرقابل تصور جاده‌ای و منع عجیب تردد شبانه، زندگی را بر مردم دشوار کرده.

قطعیِ برق و بی‌واکسنی؛ اینجا ایران، آخرالزمان!

واکسیناسیون دنیا کِی شروع شد؟ اوضاع ما چگونه است؟

در تاریخ ۲۴ آذر ۹۹ با تزریق نخستین واکسن کرونا در شهر نیویورک به یک پرستار، واکسیناسیون عمومی کووید ۱۹ در آمریکا شروع شد. توزیع صد‌ها هزار دوز واکسن کرونا تولیدی شرکت فایزر، تنها ساعاتی پس از صدور مجوز اضطراری آن از سوی سازمان غذا و دارو اف‌دی‌ای آغاز شد و پس از آن بسیاری از کشورها واکسیناسیون کرونا را از بهمن ماه سال گذشته آغاز کردند. اما در ایران نازل بودن میزان واکسیناسیون زمانی روشن می‌شود که نگاهی به آمار دیگر کشور‌های منطقه بیاندازیم.

قطعیِ برق و بی‌واکسنی؛ اینجا ایران، آخرالزمان!

ترکیه ۱۰۰ برابر ایران تزریق واکسن داشته است و تا کنون در امارات متحده عربی بیش از هشت میلیون دوز واکسن کرونا تزریق شده و اسرائیل تا کنون موفق به واکسینه کردن بیش از نیمی از جمعیت خود شده است و کشورهای عربستان سعودی و مراکش و بنگلادش هم بیش از آمار ایران واکسیناسیون داشته‌اند.

وضعیت ایران در واکسیناسیون ۵ درصدی کرونا در قیاس با کشور‌های منطقه بهتر از کشور افغانستان گزارش شده است. حتی شیخ‌نشین کوچک عمان حدود سه برابر ایران تزریق واکسن کرونا داشته است. آمار کشور‌های عراق، سوریه و لیبی منتشر نشده است.

قطعیِ برق و بی‌واکسنی؛ اینجا ایران، آخرالزمان!


میانگین قطعیِ برق در دنیا؟ در ایران؟

کشورهای مختلف دنیا از چهار روش «سهمیه‌بندی برق»، «اصلاح تعرفه برق»، «ارتباط با مشترکین و جایگزنی لوازم خانگی برقی با لوازم کم‌مصرف‌تر»، برای مقابله با بحران برقی استفاده کرده‌اند اما در کشور ما هنوز تابستان آغاز نشده بود که برای بیش از ۲۲ استان ایران جدول قطع برق برای هفته دوم خرداد ماه منتشر شد. پیش از آن قطع برق بیشتر بدون اعلام قبلی رخ می‌داد. اعلام برنامه و جدول قطع برق همچنان ادامه دارد و با گرم‌تر شدن دمای هوا و افزایش مصرف، نوبت و مدت خاموشی نیز در بسیاری از شهر‌ها افزایش یافته است.

قطعیِ برق و بی‌واکسنی؛ اینجا ایران، آخرالزمان!

براساس پیش‌بینی وزارت نیرو تا ۱۵ شهریورماه احتمال خاموشی روزانه مشترکان خانگی وجود دارد و این مسئله ممکن است تا پایان شهریور هم ادامه یابد. چرایی قطع برق در اساس به عدم موازنه تولید و مصرف مربوط می‌شود، اما در عمل متغیر‌های بسیاری می‌توانند در این فرآیند تاثیرگذار باشد.

با قطعی گسترده برق تشدید خاموشی‌ها به فعالیت دستگاه‌های تولید رمزارز و فشار بر شبکه برق نسبت داده شد در همین حال توانیر از مصرف‌کنندگان خانگی خواسته که وسایل پرمصرف برقی مثل اتو، جاروبرقی یا ماشین لباسشویی را به ساعات ابتدایی یا پایانی روز موکول کنند و کولر‌ها را روی دور کند قرار دهند. هم‌زمان با فشار خاموشی‌ها روی زندگی روزمره مردم، فرمانده انتظامی تهران بزرگ از کشف بزرگ‌ترین مزرعه رمزارز در محدوده چیتگر تهران خبر داد.


بحران آب در ایران، خشک شدیم

پس از دو سال تجربه بارش خوب در سراسر ایران به‌ویژه در جنوب و جنوب شرق همیشه خشک، باز هم امسال قایق‌های وارونه و نیزار‌های خشکیده کنار تالاب‌ها، چشمه‌های از نفس افتاده و رودخانه‌های کم‌آب خبر از بازگشت دیو خشکسالی می‌دهد.

تغییر اقلیم حتی نظم دوره‌های ترسالی و خشکسالی را به هم ریخته و توالی تاریخی هفت سال پرباران و کم‌باران، جای خود را به پیش‌بینی‌ناپذیری در آب و هوا داده است.

دو سال پیش، پربارش‌ترین سال آبی را در ۵۰ سال اخیر تجربه کردیم و امسال در حال سپری کردن یکی از خشک‌ترین و بی‌باران‌ترین سال‌های نیم قرن اخیر هستیم. این شکنندگی آب و هوایی به همراه وضعیت وخیم منابع آبی، دوباره موضوع کم‌آبی و بیم و امید‌های پیرمون آن را به صدر اخبار آورده است.


اونا به دنبال استارلینک، ما هم فیلترینگ

ماهواره‌های “استارلینک” بخشی از برنامه “اسپیس‌ایکس” برای سرویس جدید و پرسرعت اینترنت هستند. این طرح در اوایل سال ۲۰۱۵ با درخواست “ایلان ماسک”، مدیرعامل این شرکت از کمیته ارتباطات فدرال مبنی بر اجازه آزمایش ایده خود برای تأسیس یک پهنای باند جهانی آغاز شد. وی در سال ۲۰۱۷ برنامه استارلینک را به‌عنوان یک سیستم پهنای باند ارزان‌قیمت که می‌تواند دسترسی به اینترنت را در سراسر جهان فراهم کند، به ثبت رساند.

قطعیِ برق و بی‌واکسنی؛ اینجا ایران، آخرالزمان!

از آنجا که اسپیس ایکس یک شرکت آمریکایی است ملزم به رعایت قوانین دولت آمریکاست بنابراین ارائه این سرویس مانند سایر سرویس‌های دیگر شرکت‌ها دستخوش برخی جهت گیری‌های سیاسی خواهد بود. باید صبر کرد تا دید شرایط ارائه سرویس اینترنت ماهواره‌ای اسپیس ایکس در ایران چگونه خواهد بود و این بدان معناست که ما در حال حاضر و تا زمان مشخص شدن نتیجه باید با اینترنت کشور خودمان و بحث فیلترینگ کنار بیاییم.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج