وقتی صدای سگ، کیسه‌ی آب‌ را پاره کرد!
۱۱۳۵۷۷۷
۲۱ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۶
۷ 
آیا در روز‌های پیش رو محدودیت‌های تازه‌ای برای سگ‌ها پیش است؟

برترین‌ها: ماجرا از توئیت یاسر عرب شروع شده، او‌ نوشته: همسر از آخرین سنوگرافی بارداری بر‌ میگشتیم. سه هفته به زایمان مانده.. کوچه خلوت و شب تاریک. ناگهان در آن سکوت سگی از پشت دری چنان پارس کرد که بند دل من لرزید و کیسه آب رویا پاره شد و بچه زودتر از موعد به دنیا آمد. سالها ست از خودم میپرسم بین لکنت حسنا و آن اتفاق رابطه ای بود؟ حسنا چند سال بعد بهتر شد و الان لکنت بسیار کمی دارد. اما آن تلخی آن شب هنوز در ذائقه‌ام هست.

وقتی صدای سگ، کیسه‌ی آب‌ را پاره کرد!

‏این نمونه کوچکی از امکان وقوع حادثه ای بسیار دور از ذهن و بعید در نگهداری سگ آن هم درون حیاط منزل بود.

بعد از اون وحید اشتری هم در مذمت سگ‌ها نوشت: دیروز دخترم رو بردم پارک. اعصاب و روانم از دست سگ گردان‌ها ریخته بود به هم. دخترم هم به جای اینکه از بازی کردن لذت ببره دائم می‌ترسید و گریه می‌کرد.این چه گرفتاری‌ای بود که جامعه ما دچارش شد.مشکل کجاست که در شورای شهر و شهرداری کسی فکر جدی برای این وضعیت نمی‌کند؟

صالح تسبیحی اما در واکنش به توئیت‌های اشتری و عرب نوشت:‏چهارده هزار سال است که سگ، دوست ترین موجود زنده به انسان بوده. ⁧‫#سگ‬⁩ از گله داری تا کشاورزی، از روستا تا شهر، از جنگ تا صلح حاضر بوده و گاهی از انسان برای انسان مفید تر. آدم میماند چطور دسته ای متکبر (که عمر ایده هاشان کمتر از نیم قرن است) عادت خود مبنی بر حذف را سر سگ خالی می کنند.

‏روستاییان مسلمان زندگی مسالمت آمیزی با سگ داشته و دارند. و در شهرهای مسلمان نشین هم سگ به عنوان موجودی که جان دارد و جان شیرین خوش است مورد همزیستی ست. پیامبر و خلفا و ائمه هم سگ را نمی رانده اند و حدیث متواتر زیاد است. بهانه از دین نیاورید که تعصب پوچ دروغین و تازه تاسیس است.

معقول‌ترین واکنش به ماجرا را شاید کاربری به نام «جادی» داشته:‏ما تقریبا همیشه سگ داشته ایم. شدیدا هم معتقدم نگهداری سگ باید تابع قوانین و قواعدی باشه. از قلاده داشتن تا برداشتن مدفوع تا شرایط نگهداری.

ولی این چیزی که اینها میگن، قاعده گذاشتن برای نگهداری سگ نیست بلکه سخت و سخت تر کردن زندگی برای کسانی است که دوست ندارن شبیه اینها زندگی کنن.

وقتی صدای سگ، کیسه‌ی آب‌ را پاره کرد!

مخبرالدوله اما متفاوت نوشته:‏حالا همینایی که توییت می‌کنن با پارس سگ بند دلمون پاره شد و ما فوبیای سگ داریم و .....هر روز دارن توییت می‌کنن که اگر حمله‌ی نظامی بشه میریم در صف اول دفاع از میهن می‌جنگیم. پهلوون دو تا سگ بیارن می‌ترسی که!

اما وقتی آن دو توئیت اشتری و عرب را کنار این گزارش امروز روزنامه وطن امروز می‌گذاریم، تصور این که اقدامی هماهنگ در جریان است، بیشتر می‌شود.

وطن امروز:«پدیده سگ‌گردانی که طی دهه‌های گذشته به عنوان رفتاری غریب در کوچه‌ و خیابان‌های شهر توسط تعداد محدودی از افراد انجام می‌شد، طی چند سال اخیر به عنوان یک معضل آشنا و در حال پیشرفت که زمینه‌ساز سلب آسایش شهروندان شده، شناخته می‌شود. بسیاری از شهروندان نسبت به این پدیده گلایه‌مند هستند؛ گلایه‌ای که بحق بوده و باید برای آن راه چاره یافت. اینکه برخی افراد علاقه به نگهداری از حیوانات خانگی بویژه سگ دارند، اما نحوه نگهداری و جلوگیری از آسیب رساندن این حیوانات به دیگر شهروندان وعدم رعایت حقوق مردم نکته‌ای اساسی و قابل توجه است که باید برای آن تدبیر کرد.

وقتی صدای سگ، کیسه‌ی آب‌ را پاره کرد!

متاسفانه طی سال‌های اخیر گرایش به نگهداری سگ‌ها از حالت عادی خارج شده و علاقه‌مندان به این حیوان به سمت نگهداری از سگ‌هایی با ترکیب ژنی «گرگ و سگ» یا دیگر نژادهای عظیم‌الجثه و وحشی رفته که این موضوع می‌تواند زنگ خطری برای سلامت شهروندان به حساب آید. گاه حمله این نوع سگ‌ها به انسان‌ها خبرساز شده که نمونه‌هایی از آن را می‌توان با یک جست‌وجوی ساده در اخبار مشاهده کرد. »

باید دید آیا در روزهای پیش رو محدودیت‌های تازه‌ای برای سگ‌ها پیش است؟

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج