دلتا در میان شهروندان، واکسن دستِ مافیا
۱۱۴۱۸۵۵
۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۴
۲ 
ویروس کرونا از زمان شیوع جهش‌های زیادی داشته، و در همین راستا گونه‌های جدیدی از آن مشاهده می‌شوند. این روز‌ها بحث کرونای دلتا در ایران و جهان مطرح است، و مردم زیادی به دنبال اطلاع از تغییرات این ویروس هستند. با ما همراه باشید تا یک نظر علمی و یک نظر شخصی درمورد این سویه از کرونا را بخوانیم.

برترین‌ها: ویروس کرونا از زمان شیوع جهش‌های زیادی داشته، و در همین راستا گونه‌های جدیدی از آن مشاهده می‌شوند. این روزها بحث کرونای دلتا در ایران و جهان مطرح است، و مردم زیادی به دنبال اطلاع از تغییرات این ویروس هستند. با ما همراه باشید تا یک نظر علمی و یک نظر شخصی درمورد این سویه از کرونا را بخوانیم.

کاربری به نام مصطفی عبدالملکی در مورد یک مقاله علمی رشته توئیت زیر را منتشر کرد:

چون تعداد توییت‌ها زیاد می‌شد و همچنین با توجه به اهمیت خبر لو رفتن جلسه داخلی CDC درباره سویه دلتا، ترجیح دادم با کوت کردن کامنت مفید جوناس عزیز به بررسی بیشتر این خبر بپردازم:

دلتا در میان شهروندان، واکسن دستِ مافیا

با جان کلامت درباره مدیا موافق هستم. درباره این مورد خاص هم، خبر بر اساس مدارک لو رفته‌ای است که در جلسه داخلی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) در ۲۹ جولای ۲۰۲۱ منتشر شده بود. در این جلسه هم بر اساس داده‌هایی که هنوز منتشر نشده، نتیجه‌گیری شده است که سویه دلتا:

شدت انتقالش به اندازه آبله مرغان است و شدت سرایت آن از مرس، سارس، ابولا، سرماخوردگی، آنفولانزای فصلی و اسپانیایی "۱۹۱۸" و آبله بیشتر است. دو برابر سریعتر منتقل می‌شود.

میزان بار ویروسی یا Viral Load و شدت انتقال آلودگی در افرادی که به سویه دلتا آلوده شدند، از افرادی که به سویه‌های قبلی دچار شدند بیشتر است. احتمالا شدت بیماری در این سویه بیشتر از سویه‌های قبلی است (داده‌های تحقیقات در کانادا، سنگاپور و اسکاتلند). احتمالن افرادی هم که واکسینه شده‌اند (مثل افرادی که واکسینه نشده‌اند) می‌توانند ویروس را به بقیه منتقل کنند.

همچنین درباره شدت بستری شدن در بیمارستان هم در دو تحقیقی که در انگلستان و اسکاتلند در ژوئن ۲۰۲۱ صورت گرفت مشخص شد که سویه دلتا باعث افزایش بستری شدن در بیمارستان به میزان خطر (HR) ۲.۶۱ در انگلستان و ۲.۳۹ در اسکاتلند شده است. یعنی سویه دلتا تقریبا دو برابر سویه ووهان باعث بستری شدن افراد در بیمارستان می‌شود.

در نتیجه، فعلا محققان پیشنهاد کردند که با توجه به سرعت کم واکسیناسیون و انتقال ویروس در سویه دلتا حتی در افرادی که واکسینه شده‌اند، همه افراد باید ماسک بزنند (Universal Masking).

بر خلاف دستورالعمل‌های قبلی که گفته شده بود افرادی که واکسن زدند می‌توانند ماسک‌ها را بردارند، به نظر می‌رسد که این بار دستورالعمل عوض شده و نه فقط در فضا‌های بسته و یا مناطقی که قرمز هستند و نه فقط افراد غیر واکسینه. بلکه همه باید همچنان از ماسک استفاده کنند و شاید امروز / فردا خبر‌های این فایل لو رفته و تغییرات و اتفاقات اخیر بیرون بیاد.

با این وجود، هنوز دانشمندان دنبال شواهدی مبنی بر این تغییر استراتژی ماسک زدن هستند و از CDC درخواست شواهدی کردند که ادعای آن‌ها را اثبات کند. این تحقیقات هنوز تحت داوری هستند و به صورت رسمی منتشر نشده‌اند. پس تا چاپ و نتیجه‌گیری نهایی باید احتیاط کرد.

دلتا در میان شهروندان، واکسن دستِ مافیا

چرا افراد مسئول در انتشار اخبار "شاید" کوتاهی می‌کنند؟ چون همین طوری هم جو بر ضد واکسن در دنیا وجود دارد. حالا تصور کنید که این اخبار هم به بیرون درز پیدا کند. آن موقع هست که همه سعی و تلاش‌ها برای اثربخش بودن واکسن باید چندین برابر شود (که البته اثر بخش است). پس دولت‌ها سعی می‌کنند با بررسی و جمع‌آوری شواهد و اتخاذ موارد سخت‌گیرانه‌تر (مثل پاسپورت واکسن) و یا دادن پول به افراد واکسینه شده (پیشنهاد دادن ۱۰۰ دلار به مردم برای تشویق آن‌ها به زدن واکسن در آمریکا)، آن‌ها را برای واکسن زدن تشویق کنند.

آیا واکسن موثر است؟ حتما همین طور است. به این اسلاید نگاه کنید. در این اسلاید هم میشه اثر ۲ دوز واکسن فایزر را برای سویه‌های آلفا و دلتا در کشور‌های انگلستان/اسکاتلند، کانادا و اسرائیل مشاهده کرد. واکسن در هر صورت از شدت مرگ‌ومیر و بستری شدن در بیمارستان به شدت جلوگیری می‌کند.

دلتا در میان شهروندان، واکسن دستِ مافیا

برای همین پخش شدن این خبر که افرادی که واکسن زده‌اند هم می‌توانند مانند افرادی که واکسن نزده‌اند ویروس را منتقل کنند، ممکن است اثر منفی بر واکسن زدن افراد داشته باشد. امری که همین طوری هم دارد کند پیش می‌رود. برای همین برای انتشار همچین اخبار‌هایی باید احتیاط کرد.

همچنین همان طور که در آخرین اسلاید لو رفته مشخص شده، به نظر می‌رسد که هم اکنون، جنگ بین انسان و کووید۱۹ عوض شده و همانطور که پروفسور PeterHotez اشاره کرده، احتمالا و در نهایت و بر اساس اولویت، به سمت دوز سوم واکسن حرکت کنیم.

کاربر دیگری در توئیتر درمورد تجربه شخصی خود از این بیماری اینگونه نوشت:

امروز روز شونزدهمیه که کرونای دلتا گرفتم و علائمی که هنوز دارم سرفه تک و توک، نبود بویایی و چشایی و ضعفه.‌
می‌خوام توی این رشته براتون علائمی رو که من و چند نفر از اطرافیانم که به کرونای دلتا مبتلا شدیم تجربه کردیم، بگم شاید به کارتون بیاد.

دلتا در میان شهروندان، واکسن دستِ مافیا

برای خیلی افراد کرونای دلتا با مشکلات معده شروع می‌شه. گلاب به روتون، اسهال و بیرون روی، استفراغ، دل‌درد، حالت تهوع از این علائم. ممکنه سردردای خیلی شدید تجربه کنین. بویایی، چشایی یا هر دو رو برای چند روز تا چند ماه ممکن است از دست بدین.

برای بعضیا یه مدت بعد از مختل شدن بویایی، بویایی به شکل یه بوی خاص برمی‌گرده. برا من این بو شبیه شیرینی یا شکر سوخته بود، برای داداشم مثل مواد شوینده و برای خیلیا شبیه بوی گندیدگی و لجن. ممکنه خیلی شدید و آزاردهنده باشه و هرچیزی که بو داره رو به این شکل حس کنین.

تب و لرز مخصوصا در طول شب برای دو سه شب یا بیشتر. این بیماری سینوسیه، فردای شبی که تب و لرز شدید داشتم حالم به قدری خوب بود که انگار بیماری تموم شده، اما روز بعد با شدت بیشتری برگشت. ممکنه بی‌اشتها بشید. بدن‌دردی که تغییر جا میده، درد عضلات، درد استخوان، درد اعضای بدن.

عرق می‌کنید. خیلی زیاد و خیلی شدید و آزاردهنده. سرتا پاتون یه دفعه خیس میشه انگار روبروی دریا باشید و رطوبت بالا وجود داشته باشه. بعضی شبا شما نه تب و لرز دارید نه سردرد، اما به شدت آشفته و بی‌قرار و بی‌خواب می‌شید. من اینطوری بودم که بلند می‌شدم و دور اتاق می‌چرخیدم.

دلتا در میان شهروندان، واکسن دستِ مافیا

ضعف شدیدی رو تجربه می‌کنید. ممکنه احساس کنید حتی نمی‌تونید سر پا وایسید. روزای اول فکر می‌کردم خمیر دندون تاریخ مصرفش گذشته که هرچی فشارش میدم خمیر ازش خارج نمیشه. در حالیکه توان خودم بود که کم شده بود.

بیماری کرونای دلتا موذیه. ممکنه به نظر خوب بیاید، ولی ریه‌تون رو درگیر کرده باشه برا همین لازمه حتما به یه دکتر خوب مراجعه کنید. لطفا حتما دکتری برید که امتحانش رو پس داده باشه؛ دکتر بد ممکنه شرایط و حال شما رو بدتر و خطرناک کنه.

احتمالا موهاتون می‌ریزه. چه در طول بیماری چه زمانی که با دارو دارید درمان می‌کنید ریزش مو رو تجربه می‌کنید. البته برای بعضیا شدیدتر. اما نگران نباشید قابل جبرانه و برمی‌گرده. ممکنه دچار خواب رفتگی دست و انگشت و پا بشید. ممکنه خیلی بخوابید مخصوصا در طول روز. ممکنه عصبی و خسته بشید یا احساس افسردگی کنید. ممکنه خلط گلو داشته باشید.

چشماتون زود خسته می‌شه. من روزای اول نمی‌تونستم زیاد از گوشیم استفاده کنم یا چیزی بخونم. احتمال هذیون گفتن در طول شب هست.

من کرونای قبلی رو هم گرفتم. مهمترین تفاوتش با دلتا به نظرم این بود که دلتا خیلی طولانی‌تر و سینوسی‌تر بود و شبای سخت بیشتری داشت. اما شدت کرونای قبلی بیشتر بود. اگه شمام تجربه‌ای دارین اضافه کنین شاید به کسی کمک کنه.

انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:21 - 1400/05/12
تو رو خدا رعايت كنيد ملت
پاسخ ها
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
یه سوال چرا همه بیماری ها از چین شروع میشه اگه آزمایشی در کار نیست چرا شروع همه چی از اونجاست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
خدا رو شکر تو این کشور اسلامی برای همه چی یه مافیا است
United States
10:28 - 1400/05/12
موافقم
سرعت رشد بیماری در دلتا بیشتره و علائم سریعتر بروز می کنن
توی کرونای ووهان، یادمه سرعت رشد بیماری کمتر بود ولی درگیری ریه شدیدتر بود

هر دوازده ساعت مولتی ویتامین، روزی هزار واحد ویتامین دی، یکعدد ویتامین سی، یک عدد زینک
به مدت چهارده روز اینا خورده بشن
حتما داروی ضدویروس هم بخورید
United States
10:28 - 1400/05/12
موافقم
سرعت رشد بیماری در دلتا بیشتره و علائم سریعتر بروز می کنن
توی کرونای ووهان، یادمه سرعت رشد بیماری کمتر بود ولی درگیری ریه شدیدتر بود

هر دوازده ساعت مولتی ویتامین، روزی هزار واحد ویتامین دی، یکعدد ویتامین سی، یک عدد زینک
به مدت چهارده روز اینا خورده بشن
حتما داروی ضدویروس هم بخورید
Iran, Islamic Republic of
10:38 - 1400/05/12
نمی دونم چطوره ما ماسک می زنیم و ژل ضدعفونی استفاده می کنیم با فاصله می ایستیم آخر هم کرونا می گیریم اما ای خارجیا فقط یه ماسک می زنن به همه هم دست میزنن اینقدر کشته نمی شن که ما میمیریم
پاسخ ها
بارانی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
من دو تا ماسک ضخیم میزدم.با هیچکس رفت و آمد نداشتم.تک تک خریدام هم ضدعفونی میکردم توی حیاط بعد میبردم داخل.بعد از هر بار بیرون لباسام می‌شستم. اما آخر یکماه پیش گرفتم.هنوزم موندم من از کجا گرفتم؟! مهمانی هم یکسال و نیمه تعطیل کردم.
بدون نام
Sweden
۱۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
اصلا ماسک نمی زنید
بدون نام
Belgium
۱۷:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
خارجی ها فاصله رو رعایت میکردند تست را مجانی کردند. برای ورود به رستوران و مکانهایی که تعداد زیاد بود یه اجازه نمیدادند یا اگر میدادن فقط با نشان دادن تست جدید امکان داشت بعدش هم واکسن را مجانی در اختیار همه قرار دادند. ولی دلیل اصلی وجود برنامه ریزی درست هست. دلیل دوم اعتماد بین مردم و دولت.
Iran, Islamic Republic of
11:00 - 1400/05/12
من توی فروردین کرونا گرفتم و دقیقا همینطور بود بسیار سینوسی و با عفونت های زیاد در بینی . بسیار بسیار کثیف. بعدش که عمده عفونت ها بعد یک هفته رفت چشم هام به شدت درد می گرفت. حس بویایی و چشایی برای دو روز نداشتم و الان هم یه مقدار ضعیفعه. فکر کنم مال منم نوع دلتا بود.
Iran, Islamic Republic of
11:44 - 1400/05/12
امروز روز ۱۴ منه که کرونا گرفتم و الان خودمو از روزی که فهمیدم قرنطینه کردم،
علائمش برای من ، تب و لرز ، آب ریزش بینی بود توی روز اول بعد ۳ روز حس بویایی رو به کل از دست دادم، الان حس بویاییم برگشته ، فقط روز اول بود که تب و لرز داشتم ، بقیه روزها انگار یه سرماخوردگی ساده با آبریزش کم بینی، ولی دوستان ، من به صورت دیوانه وار آب و مایعات خوردم خیلی کمک کرد توی دفع ویروسش از بدنم مراقب ریه هاتون فقط باشین، براتون آرزوی سلامتس دارم
Iran, Islamic Republic of
15:07 - 1400/05/12
من خیلی رعایت میکردم ولی کرونا گرفتم ، با اینکه اتاقم رو جدا کردم و فقط برای دستشویی بیرون میرفتم، وکسی تو اتاق نمی یومد ولی متأسفانه مادرم هم مبتلا شد، من ضعف شدید داشتم و سردرد ، بعد از ۹ روز یه روز حالم خیلی بد شد، و مجبور شدم مراجعه به پزشک داشته باشم و سرم بزنم، البته بدن درد شدید هم داشتم، بعد از ۱۷ روز رفتم تست دادم منفی شد همون شب تنگی نفس گرفتم، رفتم اسکن ریه هام ۱۵ درصد درگیری داشت و با گذشت ۳ هفته من هنوز استراحت مطلق هستم و تنگی نفس دارم و بسیار هم نگران مادرم هستم ، لطفا دعا کنید براش، البته بیماری زمینه ای ندارن ولی ۶۰ سال دارن، و فقط ناراحتی داره نمیتونه آب میوه و سوپ بخوره درگیری ریه هم که مشخص نمیشه، انشاالله که بیمار نشید ، تو رو خدا خیلی مراقب باشید
Iran, Islamic Republic of
16:08 - 1400/05/12
لعنت خدا به اجنبی ها که مردم ایران را به این روز انداختند.
Iran, Islamic Republic of
16:39 - 1400/05/12
فعلا چیزی که اصلا ارزش نداره جون مردم ایرانه
Iran, Islamic Republic of
18:44 - 1400/05/12
کروناازسطوح منتقل نمیشه ازراه هواوتنفس منتقل میشه بایدفاصله هارورعایت کنیم
Iran, Islamic Republic of
18:46 - 1400/05/12
من دوبارکروناگرفتم خیلی ویروس بدجنسیه خیلی طول کشیدتامن سلامتیموبه دست بیارم ضعف وبی حالی هم تادوماه طول میکشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج