بازار‌های مالی ایران تحت‌تأثیر هرات و وین
۱۱۴۷۰۲۶
۳۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۰
۴ 
شاخص کل بورس تهران به محدوده مقاومت یک‌میلیون و 540هزار واحد نزدیک شد

همشهری: از هفته پیش و همزمان با تعطیلات 6روزه به‌دلیل شیوع کرونا و بروز برخی وقایع سیاسی، بازار دارایی‌ها با تحولات مختلفی مواجه شدند به‌طوری که قیمت دلار وارد کانال 27هزار تومان شد و شاخص بورس هم به مرز مقاومت یک میلیون و 500هزار واحد رسید، به‌نظر می‌رسد درصورت رشد بیشتر قیمت دلار تحت‌تأثیر تحولات سیاسی در روز‌های آینده، بازارهای دارایی بیشتر از گذشته تحت‌تأثیر قرار گیرند.

به موازات شیوع موج پنجم کرونا که به تعطیلی 6روزه منجر شد، تحولات سیاسی هم شدت گرفت و این تحولات، بازارهای دارایی، به‌ویژه بازارهای طلا و ارز را به‌سرعت تحت‌تأثیر قرار داد. از ابتدای هفته قبل پس از تسلط طالبان بر هرات در افغانستان شیب قیمت دلار صعودی شد و این روند صعودی با تشدید تحولات در افغانستان در هفته گذشته بیشتر هم شد.

بازار ارز هرات در طول چند سال گذشته به‌ویژه با اعمال تحریم‌ها به یک بازار منطقه‌ای مهم برای ایران تبدیل شده بود و بخشی از ارز ورودی به بازار‌های مشهد و تهران از طریق هرات تامین می‌شد اما با بسته شدن این بازار پس از تسلط طالبان، جریان ورود ارز به ایران با محدودیت‌های تازه‌ای مواجه شد و این موضوع به افزایش قیمت ارز درهفته گذشته منجر شد. این اما همه ماجرا نبود و رویداد‌های دیگر سیاسی نیز در زمان تعطیلات بر قیمت طلا و ارز تأثیر داشت.

بازارهای دارایی تحت‌تأثیر هرات و وین

توجه بازار به تحولات سیاسی همچنان وجود دارد. روز گذشته نیز رابرت مالی، نماینده ویژه دولت بایدن در امور ایران مدعی شد: تهران همکاری لازم برای احیای برجام را ندارد و سؤال بزرگی درباره آینده وجود دارد و برنامه‌هایی مانند توافق کاملاً جداگانه‌ و اعمال تدابیر تنبیهی مدنظر است.

مقامات ایران اما هنوز اظهارنظری در این‌باره نکرده‌اند اما از لابه‌لای سخنان مسئولان پیداست که احتمالا مذاکرات هسته‌ای در وین با چالش‌های تازه‌ای مواجه شده که احیای برجام را با خطر مواجه می‌کند. به باور کارشناسان با ادامه تحریم‌ها احتمالا محدودیت منابع ارزی ایران بیشتر می‌شود و این موضوع می‌تواند به افزایش انتظارات تورمی در بازار ارز منجر شود. همه این تحولات ظرف یک هفته گذشته به تحولات تازه‌ای در بازارهای دارایی منجر شد.

رشد قیمت طلا و ارز

از روز شنبه همزمان با تحولات سیاسی در افغانستان قیمت دلار شروع به رشد کرد و ظرف چند روز قیمت دلار به 26هزارو500تومان رسید. این روند صعودی در هفته گذشته هم ادامه یافت و موجب شد قیمت هر دلار آمریکا بار دیگر وارد کانال 27هزار تومان شود. ظرف دو روز گذشته نیز ابراز تردید مقامات آمریکایی در مورد احیای برجام بر سرعت رشد قیمت‌ها در بازار ارز اضافه کرد و منجر شد قیمت هر دلار آمریکا به‌سرعت تا محدوده 27هزارو 500تومان رشد کند.

به‌دنبال رشد قیمت هر دلار آمریکا، قیمت طلا نیز که متاثر از قیمت ارز است با افزایش مواجه شد و قیمت هر گرم طلای 18عیار به یک‌میلیون و 161هزارو500تومان رسید. فقط در مبادلات روز گذشته قیمت هر گرم طلای 18عیار 1.6درصد رشد کرد. قیمت هر سکه طرح جدید نیز از مرز 12میلیون تومان عبور کرد و در پایان دادو ستد‌های دیروز با 175هزار تومان افزایش به قیمت 12میلیون و 74هزار تومان دادوستد شد.

قیمت ربع سکه هم دیروز با 3درصد افزایش مواجه شد و به 3میلیون و 925هزار تومان رسید. به‌زعم کارشناسان اگر تحولات سیاسی مطابق روز‌های گذشته به سمت تنش‌های بیشتر حرکت کند این احتمال که قیمت دلار ظرف هفته جاری دوباره با رشد مواجه شود وجود دارد و با افزایش قیمت دلار قیمت سایر دارایی‌ها هم رشد خواهد کرد. محمد خبری‌زاد کارشناس بازار‌های مالی درباره آینده قیمت دلار گفت: پیش‌بینی این است که میانگین قیمت دلار در بازار آزاد مابین ۲۸تا۳۲هزار تومان باشد.

بورس به خط مقاومت رسید

تحولات در بازارهای دارایی در روزهای تعطیل فقط مختص بازار طلا و ارز نبود. شاخص بورس نیز که تأثیر زیادی از قیمت ارز می‌پذیرد همزمان با رشد قیمت ارز، از اوایل هفته قبل با رشد مواجه شد و تا قبل از آغاز تعطیلات به محدوده یک‌میلیون‌و500 هزار واحد رسید. از نظر تکنیکی محدوده یک‌میلیون‌و540هزار واحد، مرز مقاومت برای شاخص محسوب می‌شود و چنانچه شاخص بورس بتواند از این مرز عبور کند احتمال رشد بیشتر شاخص وجود دارد. به زعم کارشناسان چنانچه روند رو به رشد قیمت دلار که تأثیر زیادی بر شاخص‌های بورس دارد، در روزهای آینده ادامه یابد احتمالا شاخص بورس نیز از محدوده مقاومت یک میلیون و 540هزار واحد عبور خواهد کرد.

امیرعلی امیرباقری، کارشناس بازار سرمایه در این‌باره گفت: در شرایط حاضر، به‌خاطر فشار بر قیمت دلار، بدبینی موجود نسبت به نتیجه مذاکرات هسته‌ای و چشم‌انداز تورمی، حجم تقاضا در بازار سهام افزایش یافته است و این موضوع می‌تواند به رشد شاخص‌ها منجر شود.

به‌گفته او با افزایش قیمت ارز فروش شرکت‌ها و درآمد اسمی آنها افزایش می‌یابد و این موضوع می‌تواند به رشد بورس منجر شود.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج